Menü

Futók kedvenc ételei

A futók étrendje - és most nem térek ki a különböző éppen aktuális diéta divatirányzatokra, mert mindenkinek más válik be – de általában és nem titkoltan az esetek többségében elég magas szénhidrátbevitelből áll, mely közül is a három alap étel a zabpehely, a banán, és a tészta.

Az egyes futóversenyek előtti tésztapartik is mutatják, bizony a futók egyik kedvelt étele a tészta, melyhez előszeretettel nyúlunk mi futók, ha szénhidrátfeltöltés a cél. A tésztavacsorát reggelente nagyon gyakran egy zabkása követi, mely tápláló és rengeteg energiát ad, a versenyek előtt és a frissítőpontokon pedig gyakori, hogy banánt majszolunk.

Ezek az ételek kiváló és könnyen emészthető szénhidrátforrások, alacsony zsírtartalommal.

Ha megvizsgáljuk mi minden van ezekben a szénhidrátforrásokban, meg tudjuk érteni, miért olyan jótékony hatásúak a sportolók számára.

A zabpehelyről tudni kell, hogy rengeteg benne a rost, a könnyen emészthető szénhidrát mellett ez egy másik nagy előnye, illetve a magas B vitamin tartalma is jelentős. A B1-vitamin magas mennyiségben van jelen a zabban, mely a szénhidrát-anyagcserében tölt be fontos szerepet.

A vitaminokon túl az ásványi anyagok is megtalálhatóak a zabban, úgy mint: cink, magnézium, mangán és foszfor, ebből a magnézium fontosságát egy sportoló esetében nem is kell külön magyarázni, hiszen a futások (és más állóképességi sportok) alkalmával jelentősen megnő a magnéziumszükséglet.

A zabkása melletti érvelés végén megemlítendő, hogy ne a bolti, kész, zacskós és erősen felcukrozott, ám egészségesnek hirdetett porokat válasszuk, hiszen elkészíteni is pofonegyszerű otthon és sokkal egészségesebb.

A banán szerepe is kiemelkedő a sportolók életében, a szénhidráttartalma magas és mivel gyors felszívódású szénhidrát szintén alacsony zsírtartalommal, az egyik legjobb elmajszolnivaló egy verseny előtt.

B6 vitamin a banánban is megtalálható, az ásványi anyagok közül nagyon gazdag káliumban, ami kifejezetten fontos, hiszen sport közben az izzadsággal káliumot is veszítünk.

Edzés vagy verseny előtt kiváló gyorsan felszívódó szénhidrát.

Akinek nincs szénhidrát-felszívódási problémája, nem kell szigorú szénhidrátot számolós diétát tartania, az nyugodtan fogyaszthatja. Akár a fent említett zabkásába karikázva.

A tésztapartikkal kezdtem a felsorolást a cikk elején, ha megvizsgáljuk miért nyúlnak a futók előszeretettel a sajtos-tejfölös tésztához, azontúl, hogy szerintem is nagyon finom, nos azért, mert könnyen emészthető, szénhidrátban dús élelmiszer, a legjobb, ha teljes kiőrlésű, vagy durumbúzából készült változatot készítünk és fogyasztunk el. B vitamintartalma jelentős, rosttartalma pedig a liszten múlik, de ha egészségesebb verziót választunk, a rosttartalma is magasabb. A feltételeket pedig ízlésünk alapján számtalan módon variálhatjuk.

A fent említett ételekkel nemcsak segíthetjük az edzéseink, versenyeink sikerét, feltöltve szénhidrát raktárainkat, hanem még tápláló ételeket is fogyaszthatunk, melyek nemcsak finomak, hanem egészségesek is. Attól függetlenül, hogy mit és mennyit sportolunk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.