Menü

Tévhitek a bölcsességfogakról

A bölcsességfog általában több bosszúságot okoz, mint amennyi örömöt. A legtöbb embernél ki kell húzni akkor is, ha éppen nem áll ferdén, vagy nincs valahol elakadva, mivel nem jut nekik elég hely a megfelelő tisztításhoz, vagy már eleve rosszak, amikor kinőnek, de a gyulladás is gyakori probléma, illetve, ha a fogszabályozó készülék felhelyezését akadályozza. De ha egyenesen állnak és elférnek sem egyszerű a helyzet, mivel előfordul, hogy akár évekig nő folyamatosan, ezzel pedig rendszeres és kellemetlen fájdalmat okoz.

Az egyik gyakori tévhit, hogy hamarosan eltűnik a bölcsességfogunk, mivel evolúciósan nincs haszna. Bár maga az evolúciós hasztalanság és a fokozatos visszaszorulás igaz, de ez korántsem fog a közeljövőben megtörténni, mivel ez egy nagyon hosszú folyamat. Az utóbbi 10 évben valóban több műtétet végeztek bölcsességfog eltávolításával kapcsolatban, mint korábban, egészen pontosan majdnem háromszor annyi ilyen eset volt, mint korábban.

Egy másik tévhit, miszerint, ha valakinek egyenetlen a fogsora, az a bölcsességfogak miatt tolódott el. Ezt semmilyen tudományos kutatás nem igazolja, ahogy azt sem igaz, hogy ha kihúzzák a bölcsességfogunkat, akkor a fogsor majd magától hátrafelé tolódik. Éppen ellenkezőleg szokott történni. Gyakori ok a bölcsességfog kihúzására az, ha a fogszabályozást akadályozza, így az orvos kéri az eltávolítását, hogy fel tudják helyezni a fogszabályozó készüléket.

Szintén sokan rosszul tudják azt, hogy a bölcsességfogat minden áron meg kell menteni, mert majd később jól jöhet fogpótlásnál. A bölcsességfog harmadrendű fog, nem lát el semmilyen lényeges funkciót, valamint igen ritkán vesz részt bármilyen fogpótlásban.

Sokan tartanak attól is, hogy a bölcsességfog eltávolítása inkább illik egy horrorfilmbe, azonban ezt általában a rémtörténetekre alapozzák. Egy fog húzásánál előfordulhatnak komplikációk, amik bár a bölcsességfog problémás mivolta miatt talán ebben az esetben gyakoribbak, azonban ettől nem kell előre tartanunk. Érzéstelenítést, bizonyos esetekben altatást is alkalmaznak húzásnál, illetve a procedúra előtt kétdimenziós röntgen vagy háromdimenziós CT-felvételt készítenek, ami alapján látják a fog pontos elhelyezkedését. Emellett pedig, ha szükséges, a fog helyén keletkezett sebet varrják, valamint minden esetben vissza kell menni kontrollra, hogy lássák, nem-e gyulladt be a helye.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.