Menü

A farsangi időszak fánk nélkül nem is az igazi – anyabarát receptek

A fánk nem csak a farsangi ünnepségek étele, viszont annak egyik jellegzetes eleme. Ahány ház, annyi féle fánkkészítési módszer létezik. Segítek két kicsit könnyebb recepttel, hogy senki ne maradjon ki az élményből, garantáltan anyukabarát receptúra lesz.

A farsangi időszak vízkereszttől hamvazószerdáig tart. Eredetileg a tavaszvásáról, a párválasztásról, az udvarlásról szólt, ehhez társult a mulatozás, a tréfa csinálás. Az ókori Rómában kezdtek el álarcos felvonulásokat szervezni, amit zenés táncmulatság követett. Innen eredeztethető a magyar szokás is, amit már Mátyás király korában is feljegyeztek, de Magyarországon a tavasz beköszöntének siettetését tűzték ki céljául. Manapság már nem csak gyerekek öltöznek jelmezekbe, hanem a felnőttek is, lehet ebből családi partit is rendezni, ennek pedig feledhetetlen kelléke a fánk. Nagyon finom édesség, kelt, élesztős tészta, bő olajban sütik általában és vagy cukorral hintik, vagy lekvárral kenik meg a tetejét. A legismertebb a szalagos fánk, melynek elkészítése nem egy nagy bonyodalom, bárki nekiállhat.

Szalagos fánk

Hozzávalói: 2 dl tej, 50 dkg liszt, 5 dkg porcukor, 3 dkg élesztő, 2 db tojássárgája, 3 cl rum, 5 dkg vaj, 1 csipet só és végül olaj.

Elkészítése a következő: A szalagos farsangi fánk elkészítéséhez kevés langyos tejjel, pici liszttel, cukorral és az élesztővel kovászt készítünk. A tojássárgákat a porcukorral habosra keverjük, hozzáöntjük a tejet, rumot és jól kidolgozzuk. Az olvasztott vajat részletenként hozzáadjuk, beleszórjuk a lisztet, majd összedolgozzuk a kovásszal, és langyos helyen a duplájára kelesztjük. Ha megkelt a tészta, lisztezett deszkára borítjuk, ujjnyi vastagságúra nyújtjuk. Fánkszaggatóval (akár lisztezett szélű pohárral) kiszúrjuk és letakarva újra kelesztjük, nagyjából fél órát. Lábasban bő zsiradékot melegítünk, ha a a szalagos fánkok megkeltek, ujjainkkal mindegyik közepét kissé benyomjuk, úgy tesszük az olajba, hogy a fánk felső fele kerüljön alulra. A lábast fedővel letakarjuk. Amikor a fánk oldala szép piros szalagos, megfordítjuk és most már fedő nélkül sütjük tovább. (A receptet köszönöm Vass Lászlónénak)

A másik személyes kedvencem a túrófánk, ami bármilyen hihetetlenül is hangzik, azon kívül, hogy összekeverjük az alapanyagokat és belecsipkedjük az olajba, még meg is fordul magától, szóval elronthatatlan és a három fiam kedvence.

Hozzávalói: 25 dkg túró, 25 dkg liszt, 3 tojás, 2 dl tejföl, 1 kiskanál. szódabikarbóna, 6 dkg cukor, egy csipet só.

Elkészítése: A hozzávalókat gondosan összekeverjük, vizes kiskanállal diónyi gombosokat szaggatunk a forró olajba, majd mikor magától megfordulva aranybarnára sült, papírtörlőre emelve leitatjuk az olajat. (Ezt a receptet köszönöm Gazdag Anita barátnőmnek)

A farsang gyereknek és felnőttnek egyaránt jó buli és ezekkel az elronthatatlan recepteket elkészítve bármikor odaállhatunk a család vagy baráti társaság elé, biztosan sikert aratunk vele. Jó étvágyat kívánok!

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.