Menü

Szupererős gyógynövények torokfájás ellen

A torokfájás a téli időszakban különösen gyakori panasz, amelynek hátterében a leggyakrabban a rhinovírus okozta megfázás áll, de az influenzafertőzést is jelezheti. Nem szűnő vagy erősödő fájdalom, megduzzadó nyirokcsomók esetén feltétlenül orvos segítségét kell kérni, de enyhe panaszok esetén a házi patika is sokat segíthet.

A torokfájás esetén sokan azonnal gyógyteát főznek, a kamillából, a gyömbérből vagy a hársfából készült forrázat mindegyike alkalmas a gyulladás csökkentésére, a torok fertőtlenítésére, megnyugtatására, a fájdalom csillapítására és a légutak egészségének megőrzésére. Most néhány kevésbé ismert, mégis hatékony gyógynövényt mutatunk, amelyek szintén előkerülhetnek a torokfájás idején.

Az apróbojtorján vagy párlófű teája torok-, mandula-, szájüregi gyulladás és rekedtség esetén is bevethető. Gyulladáscsökkentő, összehúzó hatású. Cseranyagot, kovasavat, szerves savakat tartalmaz.

Megfázásos tünetekre alkalmazható a málnalevélből készült tea, amely vérzéscsillapító hatású, és segít a torok gyulladt nyálkahártyáján, de nátha, láz esetén is bevethető. Cseranyagokat, A-, C-, E- és B-vitaminokat, flavonoidokat is tartalmaz.

Az ökörfarkkóró szaponinokat, nyálkát, keserűanyagokat is tartalmaz. Gyulladáscsökkentő, a száraz köhögési ingert enyhíti, hörghurut és rekedtség okozta torokfájás ellen is jó. Nem túl forró vízzel, 15-20 perc áztatással készülhet belőle tea.

A tavaszi kankalinból készült tea szaponinokat, flavont, fenolglikozidát tartalmaz, légúti, köhögéssel járó betegségek, torokgyulladás ellen is alkalmazható.

A szederlevélből készült tea hatóanyagai közé tartozik a csersav, a flavonoidok, a C-vitamin is, gyulladáscsökkentésre a főétkezések előtt érdemes fogyasztani. Torokfájás esetén teaként vagy gargarizálóként is alkalmazható.

A kerek repkény is alkalmazható légzőszervi betegségek, száj- és garatüreg-gyulladás esetén, öblögetőszerként is használatos. Keserű- és cseranyagot, szaponint, kolint, kámfort is tartalmaz. Erős hatása miatt hosszú távon nem javasolt fogyasztani.

A lestyán leginkább fűszerként ismert, de tea is főzhető belőle, amely serkenti az emésztést, és a torok megbetegedését is enyhíti. Angelikasavat, szerves savakat, illóolajat tartalmaz.

Bronchitisre és a tüdő tisztításra a jolly joker a tüdőfűlevél teája. Ahogy a nevében is benne van, mindenféle légúti betegség esetén készíthetünk belőle teát.

Ha letapadt a váladék a hörgőkben, segíthetjük a tisztulást még köptető hatású gyógynövényekkel, erre a kakukkfüvet és a szurokfüvet használjuk. Ezekből is készíthetünk keveréket, de a tüdőfűből kevesebbet adjunk hozzá, mert erősebb az íze.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.