Menü

Az alkoholfogyasztás és a magas vérnyomás

Ma már tény, hogy a rendszeres és túlzó alkoholfogyasztás és a magas vérnyomás szorosan összefügg egymással. Évente több millió ember hal meg világszerte alkohol okozta magas vérnyomásban.

Amikor alkoholt fogyasztunk, akkor a vérnyomásunk folyamatosan emelkedik, elér egy szintet és ebben a magas tartományban marad. Akkor kezd újra normálissá válni, amikor a máj elkezdi lebontani a szervezetben az alkoholt. A hosszú távú és rendszeres alkoholfogyasztás krónikus magas vérnyomást okoz, ami viszont nagyon veszélyes az egészségre nézve, hiszen szív- és érrendszeri problémákat, szívinfarktust és stroke-ot is okozhat.

Az alkohol több módon is befolyásolja a vérnyomást. A rendszeres, túlzó mértékű alkoholfogyasztás érszűkületet is okozhat, ami arra ösztönzi a szívet, hogy sokkal erőteljesebben dolgozzon, még jobban pumpálja a vért az erekbe, hogy az összes sejthez eljuthasson – ez viszont a vérnyomás emelkedését eredményezi.

Az alkohol a központi idegrendszerre is befolyással van. Hatására adrenalin szabadul fel a szervezetben, ami pedig szapora pulzust okoz és még a szisztolés vérnyomást is megemeli.

Az alkohol nagyon sok kalóriát tartalmaz. Ez előbb-utóbb megnöveli a zsírsejtek számát, ami elhízáshoz vezethet és ettől is megemelkedhet a vérnyomás. De a triglicerid szintjét is megnöveli a vérben, ez pedig károsítja az artériák falait, amelyek végül megkeményedhetnek, rugalmatlanná válhatnak. A vér így sokkal nehezebben képes az ereken áramolni, ami szintén vérnyomás emelkedést okoz. Nem beszélve arról, hogy az artériák megkeményedése vérrögképződéshez is vezethet.

A magas vérnyomás megelőzésében kulcsszerepet tölt be, ha csak mértékkel fogyasztunk alkoholt, ha egészségesen táplálkozunk és ha aktív életet élünk. A dohányzás abbahagyása is segíthet a magas vérnyomás csökkentésében és normalizálásában – a tapasztalatok szerint ugyanis aki túlzó mértékkel fogyaszt alkoholt, nagy valószínűséggel dohányzik is, persze ez nem törvényszerű.

A magas vérnyomást mindenképpen kezelni kell. Ha valaki olyan tünetet tapasztal, mint fejfájás, fáradtság, légzési problémák vagy szívvel kapcsolatos gondok – szapora szívverés, magas pulzusszám – és ezek a tünetek rendszeresen megjelennek, akkor mindképpen szakorvosi vizsgálat szükséges, hogy a kezelés mihamarabb elkezdődhessen.

A vérnyomásmérés elengedhetetlen a diagnosztizáláshoz. A hipertónia megállapítását követően az orvos feladata, hogy meghatározza típusát (elsődleges hipertónia, másodlagos hipertónia) és a lehetséges okokat. Másodlagos hipertónia esetén elsősorban a háttérben álló betegség kezelésére van szükség.

Egyetlen vérnyomásmérés önmagában még nem elegendő a hipertónia megállapításához. A háziorvos több mérést is elvégez egy kijelölt időtartamon (pl. három különálló mérés egy hét alatt, nyugodt körülmények között) belül ahhoz, hogy pontos diagnózist állíthasson fel.

A vizsgálat részeként további kérdéseket tesz fel a páciens kórtörténetével és családi anamnézisével kapcsolatban.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.