Menü

A piriformis szindróma tünetei

A piriformis szindróma tüneteinek hátterében az ülőideg nyomás alá kerülése áll. A farizmok mélyén található piriformis (körteképű) izom begörcsöl, az izom görcse, feszülése irritálhatja a közelében lévő ülőideget, ezáltal fájdalmat, zsibbadást és bizsergést okoz.

Leggyakrabban a betegek a fenék, a comb, a vádli és a lábfej hátsó részén hirtelen fellépő érzékenységet és fájdalmat jeleznek.

A piriformis szindróma során testünk leghosszabb és legvastagabb idege, az ülőideg kerül nyomás alá, mely a piriformis izom ala, ritkábban rajta keresztül halad át, végigfut a faron, combon, a lábszáron és végül kisebb ágakra válva a lábon végződik.

Hol helyezkedik el a piriformis izom?

A piriformis egy izom, amely a farpofák alatt található. A piriformis izom a keresztcsontot és a combcsontot köti össze, a csípő és a láb kifelé fordításában vesz részt.

Hogyan alakul ki a piriformis szindróma?

Amikor a farizmok alatt lévő piriformis izom túl feszes, megrövidül, az izmok között haladó vastag ülőideg nyomás alá kerül. A nyomás alatt lévő ülőideg a combba és a lábszárba sugárzó zsibbadást, fájdalmat okoz.

A piriformis szindróma okai

A piriformis izom feszülésének több oka is lehet:

● megerőltetés miatt krónikus gyulladás – például hosszú futás, vagy tartós, ülőmunka miatt

● rossz testtartás

● kismedencei elváltozások

● a piriformis izom sérülése miatt vérzés

● mozgásszervi betegségek

● egyoldalú mozgás, illetve mozgáshiány

A piriformis izom reflexesen összehúzódik, merevvé válik. Meg is megrövidülhet, ekkor az érintett oldali láb kifelé csavarodik, a lábfej oldal irányba mutat. A tünetek leggyakrabban hosszantartó üléskor jelentkeznek, mint hosszú repülő vagy autóút, azonban az ülés mellett a mozgás is kiválthatja a panaszokat. Járás, lépcsőzés vagy futás közben és utána is kezdődhet a fájdalom.

A Piriformis szindróma tünetei
A fájdalom általában tompa, de nagyon erős is lehet. Ez az a helyzet, amikor jobb állni, mint ülni.

● fartájon és a farokcsont vagy keresztcsont területén érzett enyhe, bizsergő fájdalom

● fenékből kiinduló zsibbadás

● érzékelés csökkenése a comb hátsó részén

● az alsó végtagba kisugárzó, isiászhoz hasonló fájdalom megjelenése

● fájdalmas ülés, fájdalom jelentkezése előrehajláskor vagy fokozódása emeléskor

A piriformis szindróma kezelése

A tünetek jelentkezése után célszerű a kiváltó mozgásformát csökkenteni, átmenetileg szüneteltetni.

Jó hatású az izom jegelése, fizikoterápia:

ultrahang

mikroáram kezelés

valamint az izmot nyújtó és erősítő piriformis torna

Amennyiben a konzervatív kezeléssel nem járunk sikerrel, idegsebészeti beavatkozás - perifériás idegi blokád is alkalmazható.Az ideg sebészi felszabadítása a legvégső megoldás.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.