Menü

A borsmenta hatásai az egészségre

Mint a természetes megoldások híve, remek dolognak tartom ismerni a gyógynövényeket, illetve azok jótékony hatásait. Így mindig van mihez nyúlni, ha éppen segítségre van szükség. Ebben a cikkben a borsmenta emberi egészségre gyakorolt jótékony hatásait igyekszem bemutatni.

A borsmenta a vízimenta és a fodormenta keresztezésével jött létre. Jellegzetes illatát, amely oly gyakran jelenik meg szappanokban és cukorkákban, a benne lévő illóolaj adja.

A régi görögök, rómaiak és az egyiptomiak is használták gyógynövényként a mentát, többek között a borsmentát is, önálló fajként mégis csak a 17. században írták le.

A borsmenta levelét fogyaszthatjuk teaként, de kapható belőle készült kivonat, illetve kapszula is. Illóolaját is megvásárolhatjuk kapszula formában, de koncentrált illóolajként is. Alkalmazhatjuk a bőrünkön is, de mindig figyelni kell rá, hogy csak néhány cseppet használjunk, vagy hígítsuk ki, mert a tömény illóolaj allergiás reakciókat válthat ki.

A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a borsmenta gyerekeknél fájdalomcsillapító hatással is bírhat. Azonban még mielőtt az orvosok ajánlhatnák, további kutatásokra van szükség. Más vizsgálatok kimutatták, hogy a kemoterápia okozta hányinger és hányás csillapításában is jótékony szerepe lehet. Ezen felül az irritábilis bélszindróma tüneteinek csökkentésében, illetve a migrénes fejfájás csillapításában is szerepet játszhat.

A leheletünk frissítésére is használhatjuk. Ami pedig a legjobb, hogy nemcsak a tüneteket, hanem antibakteriális hatása révén akár a kellemetlen lehelet kiváltó okát is megszüntetheti: a csírák elpusztításával.

Megfázásos betegségek idején a benne található mentol nagy segítség lehet az orrjáratok kitisztításában.

A tudomány ismerői sem biztosak benne, miért van ez így, de a borsmenta olaj szagolgatása segít az álmosság csökkentésében. Jó megoldás lehet így egy fárasztó napon.

A menstruációs görcsök hosszának csökkentésében is szerepe lehet. Képes megakadályozni az ételmérgezést okozó baktériumok (E. coli, Listeria, Salmonella) növekedését. Továbbá a Staphylococcus aureus-t is képes megölni, ami különféle fertőzéseket (pneumonia, meningitis) okozhat.

Az allergiaszezonban akár a kintlétet is jobban élvezhetjük, ugyanis a borsmenta ún. rozmarinsavat tartalmaz, ami segíthet a test hisztamin reakciójának csökkentésében, így kevésbé jelentkezhetnek olyan tünetek, mint a viszkető, irritált orr, a tüsszögés vagy a piros, viszkető szemek.

Kisebb tanulmányok azt is kimutatták, hogy a borsmenta illata jótékony hatással lehet a hosszabb távú koncentrációra, és extra éberen tarthatja az embert.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.