Menü

Ekcéma tünetei és kezelése

Mi az ekcéma? Milyen tünetekkel jelenik meg és hogyan lehet kezelni? Az ekcéma a bőr gyulladása, amely hólyagokkal járhat, de okozhat bőrpírt, duzzanatot, pörkképződést, hámlást és általában nagyon viszket. Kiváltó ok lehet allergia (fémek, műszálas anyagok, gyógyszerek, vegyi anyagok, kozmetikumok…stb.), vagy egyéb okok miatti irritáció.

Az allergén azonosítást bőrtesztekkel lehet elvégezni. Az ekcéma tünetei szabad szemmel is jól láthatóak és sajnos az esetek nagy részében erős viszketési ingerekkel jár.

Az összes ekcémás eset legalább 80 %-a az első életévben már azonosítható (például tejallergia okozhatja csecsemőknél), s e betegségek kis része felnőttkorig is fennáll.

Az allergiás ekcémát sok szempontból egyszerűbb megállapítani, mint az atópiás dermatitist és kezelése helyi szteroidos kenőcssel, illetve az adott allergén kerülésével megoldható. Az atópiás dermatitisz olyan bőrbetegség, amely családilag öröklődik, és elsősorban a gyermekeket érinti és speciális kezelést igényel, mindennapi bőrápolási rutinnal.

A genetikai hajlam mellett a környezeti tényezők, mint például a szennyezett levegő szintén magyarázatot adhat az atópiás dermatitisz előfordulására, mely az utóbbi években egyre gyakoribb probléma.

Az atópiás ekcéma tünetei a nagyon száraz, feszülő és viszkető bőr, kicsiknél az arcon jelenik meg és hámlás, viszkető, piros foltok jellemzik, melytől a kisgyerekek komfortérzete erősen romlik, az alvásukat befolyásolja, az életminőségüket nagy mértékben rontja, ezért mindenképp fontos a szakorvos felkeresése és a napi speciális bőrápolási rutin elvégzése, mellyel gyermekünk szinte teljesen tünetmentessé válhat.

Bár nagyon nehéz a kisgyerekekkel megértetni, de a viszketésre a vakarás nem jelent megoldást, sőt, súlyosbítja a tüneketet, mert tovább károsítja a bőr védőrétegét.

Létezik úgynevezett idiopátiás ekcéma is, ilyen esetben az ekcéma kialakulásának okai ismeretlenek.

Saját példámból tudom, hogy a terhesség alatt is kialakulhat az ekcéma, de az is megtörténhet, hogy a korábban diagnosztizált betegség lángol fel, de arra is van példa, hogy valakinél éppen ebben az időszakban tűnnek el teljesen a tünetek. Sajnos azt nem lehet megjósolni, hogy a szülés után megmaradnak vagy eltűnnek-e a tünetek.

Az ekcéma tünetei sajnos bármilyen életkorban jelentkezhetnek, A felnőttkori ekcéma kialakulásának okai, vagy súlyosbodása gyakran összefügg bizonyos változásokkal, szedett gyógyszerekkel, étrendkiegészítőkkel, hormonváltozásokkal, betegségekkel, stresszhelyzettel is és a várandóssággal is.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.