Menü

Hogyan mentsük meg a mentát?

Nálunk elképzelhetetlen az, hogy a kertünkbe, vagy éppen cserépben az ablakban, vagy erkélyen ne jelenjen meg a menta. Ugyanis nyáron nagyüzembe készülnek a limonádék és a különböző frissítő italok, amelyeknek egyik elengedhetetlen kelléke nálunk a menta. Ez a növény végigkísérte a sok költözködésünket. Minden albérletben, saját ingatlanban próbálkoztunk a férjemmel életben tartani egy kis bokrot. Nem túl nagy sikerrel. Mentségemre legyen én mindennel próbálkoztam, de vagy a hernyók ették meg vagy a levéltetű miatt száradt el, vagy mindig valami érte.

Mindezeken nem csüggedve, ismét beszereztünk pár tövet. Gyönyörűen nőt, élénk színe volt, és szerette a helyét is, azonban pár napja ismételten fogytak a levek a tőről. Majd a reggeli kávém iszogatása közben, szemben ülve a növénnyel, határoztam el, hogy itt a vége. Bármi áron, de én megmentem a mentát és örökre búcsút mondok ennek a kárhozatnak. Így történt az, hogy mély kutatásba és kérdezősködésbe kezdtem a téma kapcsán.

A menta nagyon ellenálló, gondozása egyszerű, de mivel ő is a körforgás része, természetesen vannak kártevői. Mint a legtöbb növénynél, itt is megtalálható néhányuk, mint például a hangyák, gombák, atkák, levéltetvek, hernyók, rágcsálók stb.

A legtöbb mentafaj leveleit, gyakran a hajtásait is megfertőzi a mentarozsda nevű gomba Sokszor előforduló kórokozó, az év bizonyos szakaszában. Mentafélék évelő növények, ezért több évig ugyanazon a területen nő, ebből kifolyólag a kórokozó felszaporodása igen magas.

A rozsdagombára jellemző, hogy több féle spóraformája fejlődik ki, és azok tünetei igen eltérőek. Jellegzetes alakúak, színűek. A tavaszi spórák sárga színű, csészéhez hasonló apró képletekben fejlődnek a hajtásokon, amin megvastagodást, görbülést, deformációt okoznak. A nyári spórákat képező rozsdabarna, apró, 1 mm körüli, kör alakú telepek a levelek hátoldalán, ritkán a színén találhatóak meg. Az apró telepeket sárga gyűrű övezheti. A fertőzött levelek elsárgulnak, elszáradnak, lehullanak a talajra, ahonnan a gomba újra fertőzi a növényt. Nyár végén, ősszel kifejlődnek a téli spórák telepei, színük sötétbarna, a gomba telelését biztosítják.

A károk közé sorolhatjuk, hogy a felhasználható levek száma csökken, a növekedése lassul, a levelek illóolaj tartalma is alacsonyabb, mint az egészséges növényé. A védekezés a fertőzés ellen elég nehéz. A fertőzött hajtások levágásával és gombaölőszer permetezésével tudjuk, csak kezelni a problémát. A gomba felszaporodását a talaj felszínére hullott beteg levelek is fokozzák. Az onnan induló fertőzést a talajba forgatásukkal tudjuk biztosítani. Rozsdagombával fertőzött mentaleveleket étkezés céljából a felhasználása tilos!

A fehér légy is kedveli a mentát. Számos növény nedvével táplálkozik, beleértve a mentát is. Ezen kívül olyan anyagot választ ki, amely vonzza a gombát. Így már mindjárt két problémával nézünk szembe. A hernyók olyan állatok, amelyek a végén felfalhatják az egész növényt, ha nem vigyázunk. Amint látjuk, hogy kilyukadt vagy megrágta a leveleit, azonnal kezelnünk kell. Itt is a permetezést ajánlják, de ha ezzel nem szeretnénk élni, akkor kézzel szedegessük le a váratlan vendégeket.

Amint látjuk, hogy valami megbetegedés éri a növényünket, ne habozzunk, azonnal cselekedjünk. Ugyanis ha várunk a problémával, akkor annyira elharapózhat a dolog, hogy elveszíthetjük az összes mentánkat. Nagyon fontos, hogy a fertőzött, leveleket, szárat, semmiféle képen se használjuk fel.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.