Menü

Alternatív módszerek az endometriózis kezelésében

Az endometriózis kialakulásáról nincsenek biztos információink: csak úgy "van". Sok nő életét nehezíti meg, nemcsak a vérzés lesz igen fájdalmas, de a gyermekáldás esélyét is csökkenti. Milyen módszerek vannak a gyógyszeres kezelés és a műtét mellett?

Az endometriózis hagyományos kezelési protokolljába a gyógyszeres terápia, a hormonpótlás, a laparoszkópiás műtét, végső esetben a méheltávolítás tartozik. Sokan gondolják azonban úgy, hogy a természetes, alternatív módszereknek is szerepe lehet abban, hogy a betegség kellemetlen, fájdalmas tüneteit csökkentsék, esetleg teljesen meg is szüntessék. A holisztikus szemlélet pedig akár abban is segíthet, hogy az egyébként reménytelen esetnek tartott hölgy könnyebben teherbe essen.

Méregtelenítés és diéta

Egyre több a tudományos bizonyíték arra, hogy a táplálékunkban található méreganyagok, kemikáliák, mesterséges hormonmaradványok hozzájárulhatnak az endometriózis kialakulásához, illetve a tünetek súlyosságához. A szakemberek szerint éppen ezért érdemes minél kevesebb előre elkészített ételt fogyasztani. Mivel a méreganyagok gyakran a zsírszövetekben raktározódnak el, csökkenteni kell az állati zsiradékok fogyasztását.

Egy más elmélet szerint az állati termékekről általánosságban érdemes lemondani: egy olasz kutatás bizonyította, hogy a vörös húsokat rendszeresen étrendjükbe illesztő nők körében gyakoribb volt az endometriózis és a tünetek is súlyosabbak voltak, mint azoknál, akik inkább friss zöldségeket és gyümölcsöket ettek.

Többen esküsznek a makrobiotikus étrendre: ez speciális diéta a zöldségek, gyümölcsök és gabonafélék fogyasztásán alapul, tiltja a cukrot és a finomított szénhidrátokat, az alkoholt, a koffeint, az állati eredetű fehérjéket (halat időnként lehet fogyasztani) és a tejtermékeket. Követői szerint gyors és látványos javulást lehet elérni a segítségével.

Az endometriózisos nők állapota az étrenden keresztül javítható - állítják a szakemberek, akik szerint léteznek olyan ételek, amelyek csökkentik a belső gyulladásokat, és hozzájárulnak ahhoz is, hogy a hormonháztartás helyreálljon. Az oxidatív stressz, illetve a szabad gyökök is szerepet játszanak az endometriózis romlásában, így az antioxidánsokban gazdag zöldségek és gyümölcsök ilyen irányból is támogathatják a gyógyulást.

A vitaminok, mikrotápanyagok és étrend-kiegészítők közül kiemelkedően fontosak a vas, az omega-3 zsírsavak és az élelmi rostok. Az endometriózis gyakran erős vérzéssel jár együtt, így vasszegény táplálkozás során könnyen vérszegénység léphet fel.

Ez fáradékonysággal, sápadtsággal, étvágytalansággal jár együtt. Az omega-3 étrend-kiegészítők gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek és fájdalomcsillapító hatásuk is van, az élelmi rostok (elegendő mennyiségű folyadékkal együtt fogyasztva ezeket) helyreállíthatják az emésztést.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.