Menü

Milyen gyakran ajánlott hajat mosni?

Milyen gyakran kell hajat mosni? Fiatal lányként többször elkövettem azt a hibát, hogy állandóan hajat mostam, szinte kétnaponta, miközben a dédim arról beszélt, hogy ők bizony annak idején heti egyszer mosták meg a hajukat és soha semmi gond nem volt sűrű és dús hajkoronáikkal. Mi a helyes, milyen gyakran szabad hajat mosni?

Bizony erről gyakran folyik a vita, nem könnyű eldönteni milyen időközönként kell a samponhoz nyúlni, hogy hajunk ne legyen zsíros, korpás, törékeny, sérült. A hajunk szakemberek szerint a faggyú termelődése miatt zsírosodik, a mirigyek, amelyek ezt termelik, a hajhagymáknál helyezkednek el, így innen válik zsírossá a fejbőr és a haj.

Abban egyetértek nagymamáink véleményével, hogy a túl gyakori hajmosás nem tesz jót, ugyanis nem egészséges a minden napos ismétlés. Köztudott, hogy minél többet mossuk a hajunkat, annál gyorsabban szárad ki a fejbőr, s ennek hatására még gyorsabban zsírosodik, tehát a gyakori hajmosással pont ezt a hatást érjük el, kicsit ördögi kör.

A hajmosás megfelelő gyakoriságát három dolog határozza meg: a bőrtípus, a hajtípus és a frizura. Ha normális a bőrtípus, azaz se nem túl száraz, se nem túl zsíros, akkor elég heti 1-2 alkalommal hajat mosni.

Az sem mindegy, hogy egyenes, hullámos vagy göndör hajról van-e szó. Általában minél dúsabb a haj, annál ritkábban igényel samponos tisztítást. Jellemzően a szárazabb és a göndör hajúaknál is lassabban mutatkoznak ezek a jelek, így ők is tovább várhatnak két hajmosás között, ez a típus vagyok én magam is, hullámos hajammal hetente 1-2 alkalommal végzem el a tisztítást.

Hajat mosni sokak szerint a világ legegyszerűbb dolga, hiszen csak samponozunk és öblítünk, pedig szerintem – pláne bizonyos hajtípusok esetén – egyáltalán nem ilyen egyszerű, hiszen megannyi termékcsalád közül kell kiválasztani a megfelelőt és abból olykor balzsamot, pakolást is érdemes használni.

Befolyásoló tényező az is, a fodrász, vagy az egyéb alkalmazott eljárások (festés, dauer) mennyi kárt okozott a hajunkban, mennyire foglalkoztunk az otthoni ápolással, használunk – e hajunknak megfelelő termékeket.

Minél több kárt okoztunk a hajunknak, annál kevesebb mosást kíván. Hagyni kell, hogy a test öngyógyító folyamatai rendbe tegyék a hajunkat, hogy újra egészséges és csillogó legyen.

Sokszor felmerül, hogy aki sportol, rendszeresen fut, kocog, tornázik, s izzad, mennyivel gyakrabban mossa a haját. Nos ahogy hajmosás gyakoriságára, úgy erre sincs konkrét recept vagy általános szabály, hiszen az egyéni adottságok, a fejbőr és a haj állapota, a haj hossza, a bőrtípus, az életmód mind hatással van ránk és a hajszerkezetünkre.

Bizonyos emberek adottságai vagy külső körülményei szükségessé tehetik a naponta végzett hajmosást, életmódjuk, a sportolás vagy a munka miatt, mert esetleg párás helyen dolgoznak, vagy sokat és rendszeresen edzenek, azoknak fontos a nagyon kíméletes hajsamponokat választaniuk, ezesetben mindenképpen nézzünk kíméletesebb megoldás után.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.