Menü

Súlyos okai is lehetnek a lábszárviszketésnek

A bőrszárazság a viszketés egyik leggyakoribb oka, amellyel többek között az a probléma, hogy bár a vakarás időlegesen enyhíti a tünetet, könnyen gyulladást eredményezhet, ami tovább súlyosbítja a helyzetet. Idősebb korban a bőr elvékonyodik, kevesebb nedvességet köt meg, ami hamarabb kiszáradáshoz, viszketéshez vezet.

Borotválás okozta irritáció

A borotva okozta kisebb sérülésektől és esetleg a borotváláshoz használt haboktól, krémektől is kialakulhat olyan irritáció, ami viszketést okoz, sőt a bőr alatt maradó, ki nem nőtt szőrszálak is irritálhatják a bőrt.

Bőrallergia, irritáció

A bőrizgató hatású vegyi anyagokon kívül bizonyos kemikáliák - legyen azok szintetikusak vagy természetesek - allergiás reakciókat válthatnak ki, amelyek a viszketésen kívül kipirosodással, duzzanattal is járhatnak.

Sztázis dermatitisz

A sztázis dermatitisz az ekcéma egy típusa, amely a lábszárak bőrének tartós kipirulását, hámlását, melegségét és duzzanatát okozza. Sok esetben a bőr sötétbarnás elszíneződése is kialakul, valamint - a vénákban zajló meggyengült keringés miatt - fájdalom, nehézláb-érzés, visszérbetegség és fekélyesedés is megjelenhet.

Ekcéma, atópiás dermatitisz

A bőr gyulladásával járó betegség bármely testrészen, így a lábszáron is előfordulhat, felnőtteknél azonban leggyakrabban a térd-, és könyökhajlatokban jelenik meg. Fontos, hogy bőrgyógyász lássa a száraz, piros, irritált, viszkető területet, többek közt azért, hogy pontosan elkülöníthető legyen az ekcéma a bőrszárazságtól, és hatékony kezelés legyen rá elrendelhető.

Cukorbetegség

Nem közvetlenül a cukorbetegség okoz bőrviszketést, de náluk nagyobb a rizikója olyan betegségek kialakulásának, amelyek ezzel a tünettel is járhatnak. Ilyen például egy-egy bakteriális vagy gombás fertőzés, a keringési problémák vagy a veseelégtelenség. Sok esetben éppen a romló keringés miatt viszkető lábszár hívja fel a figyelmet a diabéteszre.

Ritkább okok

Ritkábban, de előfordulhat, hogy komolyabb betegség áll a háttérben. Rosszindulatú rákos betegség fennállása esetén akár a teljes testet érintően is jelentkezhet bőrviszketés. Pajzsmirigyműködési vagy vesefunkciós zavarok is okozhatnak viszketéses panaszokat.

Mint látható, a lábszár és természetesen más testrészek viszketésének is lehet egészen ártatlan, de akár súlyosabb oka is. Tehát - hacsak nem egészen nyilvánvaló a kiváltó ok, vagy nem múlik el pár nap alatt vagy krémezés hatására a viszketés - mindenképpen érdemes orvossal ellenőriztetni az állapotot.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.