Menü

Szemölcs kezelése

Felmerül a kérdés, hogy amennyiben nem fáj és nem látványos helyen van, miért szükséges eltávolítani a szemölcsöt. A válasz egyszerű: mert fertőz. A környező bőrfelületre rendkívül könnyen átterjed, de emberek között is gyakori a vírus átadása. Ilyen például az úgynevezett uszodaszemölcs, melyért egy vírus felelős, és apró, főleg végtagokon jelentkező szemölcsöket okoz.

Mihamarabb érdemes a szemölcskezelést megkezdeni, mert a kinövés annál könnyebben távolítható el. Erre négyféle módszert szoktak javasolni:

A fagyasztással, más néven krioterápiával való eltávolítást, mely során megfagyasztják a szemölcsöt, ami így néhány nap alatt leszárad.

A sebészeti eltávolítást, melynek keretében érzéstelenítés után egy éles eszközzel kifordítják azt.

Az elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolást.

Szemölcsirtó szerek helyi alkalmazását, melyek közül sokat vény nélkül is lehet kapni.

Az ecsetelők használata a legelterjedtebb módszer, melyek között a vérehulló fecskefű nevű gyógynövény vagy az ebből készült gyógyhatású készítmények a legnépszerűbbek. Hatékonyságuk a kezdeti szakaszban a legmagasabb, a kifejlett szemölcsök eltávolításához általában ez nem elegendő. Ezeket inkább az orvosi módszerek képesek megoldani.

Az otthoni kezeléshez számos recept nélkül beszerezhető készítmény kapható: ezek egyik fő hatóanyaga a szalicilsav, de elérhető immár más, természetes hatóanyagú szer is. Ezen ecsetelők általában több hetes kezeléssel szabadítanak meg a nem kívánt bőrnövedékektől. Ecsetelés után a szemölcs elhalt, felső részét naponta kíméletesen el kell távolítani, természetesen ebben a folyamatban csak erre a célra szánt, lehetőség szerint fertőtlenített eszközöket (ollót, reszelőt) használhatunk.

A vírusos szemölcs terjedése

A vírusfertőzés tárgyak közvetítésével emberről emberre terjed, valamint testi érintkezés (pl. kézfogás, szexuális érintkezés, stb.) által. A fertőzés számára ideális terep az edzőtermek, fürdők közös zuhanyzója, uszodák, kerti medencék, és a jakuzzi. Ezenkívül az otthon közösen használt törülközővel, és papucs, lábbeli használatával is terjedhet.

A vírusos szemölcsöt a human papilloma (HPV) vírus okozza, és jellemzően a hámszövettel borított szerveket támadja meg. Néhányuk igen veszélyes – a genitális területen okozhat súlyos elváltozást. Kivételt képez a közismert uszodaszemölcs, amelyet egy himlővírus (Pox) okoz.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.