Menü

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről kérdeztem egyik kutyás futó - sőt, mi több - kutyussal versenyző barátnőmet.

Elvinni a kutyát magunkkal futni, azért is remek ötlet, mert egészséges, mert biztonságos, mert növeli az együtt eltöltött időt, s bár a kutyás futás nem is olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik, azért megéri elkezdeni és kipróbálni ezt a mozgásfajtát, máris elmondjuk miért és hogyan.

Mindenekelőtt, vizsgáltassuk ki a kutyát, hiszen az első és legfontosabb dolog, mielőtt egyáltalán futni vinnénk az állatot, az orvosi felülvizsgálat, hogy megbizonyosodjunk róla, nincs semmilyen problémája a házikedvencünknek, ami gondot okozna a futás során.

A túlzott fizikai aktivitás során előjöhetnek rejtett egészségügyi problémák, ezért erről orvossal konzultálni kell.

Vegyük figyelembe, hány éves a kutyánk. Ha még kis kölyökkutyáról van szó, korai még a futás, amivel tanácsos megvárni az 1-2 éves kort. A túl idős négylábúaknak szintén nem minden esetben tesz jót a futás.

Vegyük figyelembe a kutya fajtáját. Néhány fajta egyszerűen tökéletes választás a sporthoz, ám van jó néhány olyan kutyafaj, akikkel nem ajánlatos túl intenzív testmozgást végezni és erre nem is alkalmasak.

Ha kutyát választunk és sportolni kívánunk vele, akkor ennek az életmódnak megfelelő fajtában gondolkodjunk.

A Boxerek, a Border Collie-k, Weimari vizslák, illetve a Rövidszőrű német vizslák remek futók, egy kis tacsival már nem biztos, hogy szeretném róni a kilométereket, ahogy az uszkár sem erre való.

Szánjunk időt a bemelegítésre. Nem csak nekünk, de a kutyánknak is szüksége van arra, hogy edzés előtt bemelegedjen. Ezzel elkerülhető egy csomó sérülés.

Figyeljük a fáradtságra utaló jeleket: a tekintetét, a légzését, a faroktartását és a testtartását! Ha magatartása megváltozik, farka lekonyul, légzése felgyorsul és hangosabbá válik, akkor ezek a jelei a kemény testi erőfeszítésnek.

Teszteljük a mancsait a különféle időjárási körülményekben! Nézzük meg minden futás előtt és után a mancsait! A felforrósodott aszfalt nagy károkat okozhat.

Vigyázzunk a tápláló étkezésre! A megfelelő táplálkozás biztosítása elengedhetetlen, különösen, ha kutyusa sportoló. Ezeknek az állatoknak szükségük van az egészséges, tápanyagban gazdag étkezésre és sokkal több proteinre és antioxidánsra.

A testmozgás minden háziállat számára fontos, hogy fitt és egészséges maradjon és segíthet abban, hogy kutyánkkal még szorosabbá váljon a kapcsolatunk.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Sportolási ötletek a nyári időszakra

Ahogy beköszönt a nyár, sokan keresünk lehetőségeket a szabadban való tevékenységekre, hogy kihasználjuk az évszak adta lehetőségeket. A nyári hónapok ideálisak a szabadtéri sportolásra és testmozgásra, hiszen a napsütéses napok lehetővé teszik, hogy kihozzuk magunkból a maximumot. Viszont tény, hogy a nyári forróság fullasztó tud lenni, emiatt a szabadtéri sportolás terén kompromisszumot kell kötni. Az alábbi cikkben néhány nyári sportolási lehetőséget nézhetünk meg, amelyek aktív, és szabadtéri kikapcsolódást jelentenek.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.