Menü

Mit, mivel, hogyan? 3.- Növényápolás

  • Dátum: 2013.04.03., 11:52

Úgy tartja a mondás, hogy aki a virágokat szereti, az rossz ember nem lehet. Igen ám, de szeretet ez esetben gondozást jelent, az alábbi ötletek segíthetnek abban, hogy hogyan ápoljuk növényeinket!

Korábbi cikkünkben a feng shui gondolatvilágából megközelítve vizsgáltuk otthonunkban lévő növények és virágok hatásait. Ez úttal nem azt nézzük, hogy mit tehetnek értünk a növényeink, hanem, hogy mit tehetünk mi értük!

Az első kardinális kérdés, hogy hogyan öntözzük a szobanövényeket? Fontos, hogy szobahőmérsékletű vízzel locsoljunk, a hideg ugyanis árthat a növényeknek, legjobb, ha állott vizet használunk. Kevesen tudják csak, hogy a tojás főző vize (kihűtve) kiválóan alkalmas öntözésre, mivel ásványi sót tartalmaz. Mielőtt öntöznénk, érdemes kezünkkel megvizsgálni a virágföld nedvességét. Ez azért fontos, mert a különböző növényeknek, más-más mennyiségű vízre van szüksége. Így nem biztos, hogy minden virágunkat, mindig ugyanakkor kell meglocsolnunk, a sok víz pedig megrohaszthatja a növény gyökérzetét. A gumós illetve hagymás növényeket mindig alulról öntözzük! Télen kevésbé fűtött helyiségekben lévő növényeket, nem kell gyakran öntözni, ha pedig szellőztetünk, ne feledkezzünk meg arról, hogy a növények is megfázhatnak!

Következő fontos kérdés lehet, hogy hogyan védjük meg növényeinket a kártevőktől? Ha levéltetveket fedeznénk fel a virágunkon, akkor érdemes lemosni a leveleket. A fekete levéltetvek ellen szalmiákszeszes oldat is hatékony lehet, oldjunk fel két evőkanál szalmiákszeszt egy liter vízben, majd ezzel locsoljuk meg a növényt. Mindenféle növényi kártevő és féreg ellen hatásos védőszer, ha a növény cserepébe egy fokhagyma gerezdet dugunk.
A vágott virágok esetében örökzöldkérdés, hogy hogyan tehetjük tartósabbá őket. Íme, néhány praktika! Ha vágott virágot kaptunk ajándékba, mindig vágjuk vissza a szárát ferdén, majd tegyük bele friss vízbe. Ügyeljünk rá, hogy levelet ne érjen a víz, mert az hamar rothadni kezd. A vízbe tehetünk ecetet és cukrot, ami szintén tartósabbá teszi. Vágott virágot hűvösebb helyen érdemes tartani, ott lassabban hervad el.

És végül jöjjön egy kis biokertészet! Összeszedtünk néhány természetes praktikát, amelyek segítségével környezetbarát módon védhetjük meg növényeinket a kártevőktől. A hagyma és a fokhagyma védi a salátát, a petrezselymet, a babot a falánk kártevőktől, elsősorban a csigáktól. A krumplibogár ellen a torma véd, ültessük ezért a krumpli mellé! Ha sok a hangya, forró vízzel űzzük ki azokat a hangyabolyból. A biokertészethez feltétlenül hozzátartozik a komposztdomb. A tojáshéjat ne dobjuk el, hanem összetörve szórjuk a komposzt tetejére. A forrázott tealevél a rózsa legjobb trágyája. A kerítés mellé érdemes konyhakerti növényekből úgy nevezett „pótkerítést” ültetni. A gyökerek olyan anyagot választanak ki, amelyek távol tartják a kerttől a kártevőket.

Fotó:
sxc.hu

A cikksorozat előző részei:
Mit, mivel, hogyan? 2.- Nagytakarítás
Mit, mivel, hogyan? 1.- Folttisztítás természetesen

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?