Menü

Extrém sportok: a bungee jumping

  • Dátum: 2013.08.02., 16:11

A bungee jumping, magyarul kötélugrás lassan két évtizede ismert extrém sport hazánkban. Igazából az ugrás olyan élmény, amelyet életed végéig nem versz ki a fejedből.

A bungee jumpingosok legtöbbször egy magas hídról, vagy daruról vetik magukat a mélybe, zuhannak a föld felé, de a becsapódást a lábukra erősített rugalmas kötél megakadályozza. A zuhanás közben az ugrók sebessége elérheti akár a 100 kilométer/órás sebességet is. Ennyit szikáran és tömören a bungee jumpingról.
A lényeg azonban az élmény. Az adrenalin fröccs, amely elönti az ugró agyát és meghatározó pillanatokat ad egy egész életre.

Soha nem fogom elfelejteni, amikor nagyjából 15 évvel ezelőtt közismert lett a bungee jumping itthon is. Balatonfüreden is felállítottak egy nagy darut és ott is ki lehetett próbálni ezt a különleges sportot. Persze a legtöbb nagymenő azonnal tudni akarta, milyen is a mélybe vetni magát, de nem mindenki járt sikerrel.
Láthatóan szinte mindenkinek megremegett a lába, amikor ott állt a daru szélén és azon morfondírozott, hogy vajon élve megússza-e a mutatványt. Sokakat az bizonytalanított el, hogy önként és dalolva kellett a mélybe ugrani, ehhez kellett egy akkora adag bátorság, ami bizony nem mindenkiben volt meg.

Előfordult, hogy aki leugrott azt mondta, soha többé nem akarja átélni azt, amikor a kötél visszarántja, mások viszont úgy fogalmaztak, csakis csukott szemmel lehet ezt végigcsinálni, különben röpke pillanat alatt az ember beleőszül a tudatba, hogy százzal száguld a föld, a víz, vagy bármi más felé.
A bátrak és adrenalin függők persze nem álltak meg egynél, akadt olyan is, aki a katapultos változatot is kipróbálta. Ebben az esetben lentről lőnek ki, de persze a vége ugyanaz lesz és himbálózol a levegőben a testedre erősített kötélen lógva.

A világon ismert legmagasabb ugrópont 216 méter magas és Dél-Afrikában található meg. A legtöbb ugrás rekordját pedig egy ausztrál férfi tartja, aki 24 óra alatt 103-szor ugrott le egy 43 méter magas hídról.

Fotó:
pixabay.com

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?