Menü

Bátran palántázzunk!

Nemcsak a rutinos, hanem a kezdő kertészeknek is érdemes kipróbálni a palántázást. A magok csíráztatásához és a növénykék neveléséhez nem sok minden szükséges: megfelelő föld, fény, víz, az otthon melege és a gazda odaadása, gondoskodó figyelme.

Palántázni igazán jó mulatság. Hiszen gyakorlatilag végig követhetjük, ahogy a kis magocskából életerős, termést hozó növény fejlődik, s aztán szüretkor jól esően fogyasztjuk el az illatos, semmihez sem hasonlítható, saját zöldséget, gyümölcsöt.

A palántázás nem igényel különösebben nagy szakértelmet, vagy rutint, a tapasztalatlanok épp úgy belevághatnak, mint a régóta kertészkedők.

Először is szerezzük be hozzá a megfelelő magokat. Ezekhez bármilyen kertészeti szaküzletben, vagy nagyobb szupermarketben hozzájuthatunk. Választhatunk olcsóbb, de jó kategóriás, illetve prémium magokat is. Érdemes mindenképpen áttanulmányozni a zacskók hátoldalán megtalálható útmutatót, hiszen a helyes kis rajzocskákból mindent megtudhatunk. Sok növényt szabad földbe vethetünk, másokat viszont a biztos siker érdekében érdemes palántázni.

Ma már többféle palántaföldet is vásárolhatunk, a lényeg, hogy laza szerkezetű földbe ültessük a magocskákat, hogy azok megfelelően fel tudják szívni a nedvességet, a vizet. Szóval semmiképpen se tömörítsük, tapicskoljuk le a földet, azzal inkább csak megnehezítjük a növény fejlődését.

Fontos, hogy mibe ültetünk. Választhatunk lebomló, környezetbarát palántanevelő edényt, vagy műanyag palántázó tálat, de a tejfölös, joghurtos doboz éppúgy megteszi. A lényeg, hogy valamennyi edény alja legyen lyukacsos, hiszen a palántákat legjobb mindig alulról öntözni. Arról se feledkezzünk meg, hogy a dobozkák mindegyike tiszta, vegyszermentes legyen.

Mielőtt a magokat földbe ültetnénk, beletehetjük csíráztató tálba, hogy lássuk, melyek az életképesek. De az se baj, ha egyből a földbe tesszük őket. Két-három magnál többet soha ne tegyünk egy konténerbe, a föld, az ültető közeg mindig legyen nedves és ne feledkezzünk meg arról, hogy a leendő palántát mindig érje megfelelő fény. Ha már a sziklevelek megjelentek, akkor érdemes alulról öntözni a növényt, mert így a betegségeket is könnyebb elkerülni és jobban tud fejlődni.

Amikor már biztosak vagyunk benne, hogy talajmenti fagyokra nem számíthatunk, az időjárás melegre fordul, akkor egy hetes akklimatizálódási időszak után bátran ültessük ki a szabad földbe a növényeket. Persze ezután is gondozzuk őket megfelelően.

Fotó:
pixabay.com

Ultrabalaton negyedszer, avagy mi fán terem a csapatszellem!

A Tolna Vármegyében immáron öt éve aktívan működő FuTamási futócsoportunkból idén is nekivágott 10 fő, hogy körbefussa a Balatont, Magyarország egyik legnépszerűbb futóversenyén, a 18. alkalommal megrendezett NN Ultrabalatonon!

Korai zenei nevelés fontossága

Születésünktől kezdve megvan az a képességünk, hogy észleljük a dolgok zeneiségét. Sőt, ez a képességünk segít minél hamarabb megérteni a világ történéseit. Talán nem is olyan véletlen, hogy összehangolódásnak nevezzük az újszülöttekkel való kezdeti összecsiszolódást. Számukra még ez az elsődleges információforrás, és ennek további támogatása a fejlődési területek mindegyikére pozitív hatással lesz.

Skinimalizmus – minimalista bőrápolás

Rengeteg trend létezik bőrünk ápolására, mindenki kedvére válogathat közülük, hogy számára melyik a legmegfelelőbb, de mi van azokkal, akik már szinte elvesztek a kínálatban
és nem vágynak órákig tartó rutinra? Na, akkor figyelem, itt a megoldás!

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Sült csirke aroma, fűszag, szalonnaillat

Sült csirke illatú parfümöt dob piacra a KFC – olvastam a minap a neten. Picivel több mint ötezer forintnak megfelelő összegért bárkinek olyan illata lehet, mint a KFC-s bundának. Meghökkentő illatok a világ minden tájáról mai cikkünkben!