Menü

Elsőként érhet fel a Csomolungmára

Klein Dávid első magyarként mászhatja meg a Föld legmagasabb hegycsúcsát oxigénpalack nélkül. A Mount Everest, vagy másik nevén Csomolungma oxigén-segítség nélküli meghódítása hatalmas teljesítmény és kockázatos vállalkozás.

Utóbbi állítást bizonyítja, hogy máig mindössze kétszáz hegymászónak sikerült felérnie a világ tetejére palack nélkül. A 8848 méteres akadály leküzdése hatalmas fizikai és lelki felkészülést igényel. Klein Dávid nem először próbálkozik, de egyáltalán nem csüggedt a korábbi sikertelen kísérletek miatt, sőt, nagyon elszántan készül a május végi-június eleji csúcstámadásra.

Ő lenne az első magyar, aki oxigénpalack nélkül jut fel a csúcsra, eddig azzal együtt sem sikerült olyan sok honfitársunknak: mint ismert, magyar állampolgárként Erőss Zsolt volt az első alig több mint tíz évvel ezelőtt. Rajta kívül Jelinkó Attila és Ugyan Anita jutott fel a Csomolungmára.

A palack nélküli magashegyi mászás természetesen speciális fizikai adottságot és felkészülést igényel. Klein a vizsgálatok szerint orvosilag rendben van, emellett rengeteget edz. Ezzel együtt nagyobb az esélye a sikertelenségnek, mint a sikernek, persze épp ez adja a kísérlet savát-borsát.

Érdekesség, hogy sokak szerint a palack nélküli mászás bizonyos szempontból veszélytelenebb, hiszen a hegymászó szervezete (jó esetben) alkalmazkodik a viszonyokhoz, míg a plusz oxigént használóké nem, így probléma esetén előbbiek nagyobb biztonságban vannak.

Mint ismert, a Csomolungmát Edmund Hillary és Tendzin Norgaj hódította meg elsőként 1953-ban, míg az első oxigénpalack nélküli sikerre 1978-ig kellett várni.

Fotó:
pixabay.com

Atlétikai világbajnokság Budapesten!

Mint sokan tudjuk, a 2023-as atlétikai világbajnokság rendezési jogát Budapest kapta meg a Nemzetközi Atlétikai Szövetség 2018 decemberében tartott ülésén. Ez a 19. szabadtéri atlétikai világbajnokság, melyre 195 országból 2000 atléta érkezett.

Az eper szervezetre gyakorolt hatása

A nyár igazi jele a piacokon megjelenő friss eper, ami nem csak finom, de rendkívül egészséges is, mondhatni bűntelen élvezet.

Miért szednek sótablettát a futók?

Sokan esküsznek rá, mások pedig egyáltalán nem használják. De most akkor kell vagy sem? Mire jó a sótabletta?

Segíti-e az olimpia egy ország sportjának felemelkedését?

Előző cikkünkben arról elmélkedtünk, hogy vajon egy átlag hazai világverseny generál-e az utánpótlásnak több versenyzőt. Egyértelmű válasz nem adható, annyi bizonyos, hogy a kettő között nincs összefüggés. Az már egy másik kérdés, hogy néhány kiugró eredmény viszont érdeklődő fiatalokat hoz az adott sportágba. Ám azt már viszonylag objektíven meg tudjuk vizsgálni, hogy okozott-e sportági fejlődést egy olimpia az adott országnak. Maradjunk csak a XXI. századi olimpiáknál.

Az egészséges edző-gyermek-szülő háromszög a sport területén.

Amikor gyermekünket klubkeretek között sportolni adjuk, nagyon fontos, hogy megmaradjon a gyermek-szülő-edző háromszög stabilitása. Ennek fenntartásáért különösen a két felnőttnek kell sokat tenni, mert ha megbillen, vagy bármilyen törés következik be, annak a gyermek látja a kárát. Néhány sportág erre már konkrét leírásokat dolgozott ki.