Menü

Mit kezdjünk a vizsgadrukkal?

  • Dátum: 2015.05.11., 07:49

A vizsgadrukk voltaképpen nem más, mint egyfajta stresszhelyzet. Érdekesség, hogy egyénfüggő a jelenléte és a hatása is. Akad olyan, aki napokig nem alszik, majd remegő kézzel húzza ki a borítékból a tételt, míg mások (ez a ritkább) semmi jelét nem mutatják annak, hogy különösebben izgulnának. Gyakori a középút, azaz hogy a stressz, a drukk megvan, de az mégsem idegességgel, gyengeséggel, hanem éppen ellenkezőleg, teljesítménynövekedéssel párosul.

Igen, bőven akadnak olyanok, akiknek a vizsgadrukk egy pozitív, előremozdító dolog. Ha izgulnak, jobban koncentrálnak, javul a problémamegoldó képességük. Nos, nekik – a szerencséseknek – tulajdonképpen semmi tennivalójuk e téren.

Sokan azonban komolyan küszködnek, hiszen az vizsgák előtti izgalom olyasmit vált ki belőlük, amely negatívan befolyásolja eredményüket. Persze erről, az idegességről általában nem lehet „leszoktatni” a szervezetet, de néhány fogással képesek vagyunk kozmetikázni a problémán. Érdekesség, hogy éppen olyan dolgok felhagyásával, amelyekről azt gondoljuk, növelik esélyeinket a különböző „necces” élethelyzetekben, például dolgozat előtt, érettséginél, vizsgáknál, felvételinél vagy akár egy állásinterjún.

Hiába van sokszor a tanulás mennyiségén a hangsúly, sokszor bebizonyították már, hogy az alvás kárára nem érdemes magolni. Főleg, ha ez az időszak napokig tart, mert a stressz csak növekszik és növekszik bennünk. A koffein hosszabb ideig tartó túlzott bevitele szintén épp a vizsga napján üthet vissza, de a normális táplálkozás elmulasztása is. Nyilván ilyenkor kevés az ember ideje, de érdemes a pihenőt a szabadban, oxigéndús környezetben tölteni, esetlen némi sportolással felfrissíteni a testet, ami remek hatással van az elmére is.

Aki izgulós, kipróbálhatja azt a módszert, miszerint a megmérettetés előtti nap „elengedi” kicsit a problémát, nem arra fókuszál mi fog történni holnap. Változtat a szigorú programom és beiktat némi lazítást. Ez úgy megy a legkönnyebben, ha jól felkészültünk, mert így hatékony igazán az önnyugtatás. El lehet sajátítani különböző egyszerű légzőgyakorlatokat, amelyeket aztán magán a vizsgán is lehet alkalmazni.

 

Fotó:
Pixabay.com

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.