Menü

Kenyérrevaló az erdőből

Tele van az erdő-mező ízletes finomsággal, és még csak nem is tudunk róla. Pedig milyen finom a szendvicskrém, amelyet egyenesen a természet kínál nekünk tálcán! Ettél már zamatos turbolyát...?

Kevesen ismerik ezt a kedves növényt, amely éppen most virágzik a természetben, vagy akár a kertünkben árnyékos-félárnyékos helyeken. Az orrunk segíteni fog a felismerésben: levelei a petrezselyemhez hasonlítanak, és azok jellegzetes, negróra emlékeztető illata vezet minket. Sokan félnek szedni, nehogy összekeverjék látszólagos tévesztőpárjával, a murokkal, pedig csak a turbolya illata ilyen kellemes és markáns.

Az illat azért ne tévesszen meg minket: negrócukorka helyett egy markáns, fűszeres növénnyel van dolgunk, amely a szendvicskrém fantasztikus fűszeralapanyaga, de más ételekhez adva is isteni finom. Leveseket, önteteket, főzelékeket is feldobhatunk vele. No de hogyan is készül belőle a feledhetetlen ízű kenyérkence...?

Aprítsunk hagymát, kókuszolajon üvegesre pároljuk, majd adjunk hozzá kockára vágott almát és himalája sót. Ha az alma megpuhult, akkor tegyük turmixgépbe a feldarabolt zamatos turbolyával együtt. A hozzávalókat nem érdemes méregetni, ezekkel az összetevőkkel mindenképp jó ízeket kapunk, és mindenhogy kicsit más jellegű krémet kapunk, ahogy változnak a hozzávalók arányai. Pirított, rostos tönkölykenyérrel a legfinomabb! A kókuszolaj jellegzetessége révén ha hideg a "szendvicskrémünk", akkor zsíros állagot, ha pedig meleg-szobahőmérsékletű, akkor olajosat fogunk kapni. Mindegyik formában nagyon finom és jellegzetes.

A turbolyát már csak azért is érdemes fogyasztani, mert tisztítja a légutakat, segít a hangszálak erősítésében és a légzés könnyítésében. A legtöbb hatóanyagot virágzás előtt tartalmazza, de bármikor nagyon finom fűszeres ennivaló. Frissen érdemes felhasználni, szárítva már nem érvényesülnek az ízei. A lefagyasztással viszont próbálkozhatunk, ugyanúgy, ahogy a petrezselyemnél is.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.