Menü

Indulhat a gyógynövény-szüret!

Itt a tavasz, sarjadnak a növények, melyek közül több rendelkezik kitűnő gyógyhatásokkal, mint gondolnánk! Érdemes megismerni ezeket és szedni belőlük, hiszen akár több tízezer forintot is spórolhatunk, amit egyébként teára és gyógyszerekre költenénk.

Miért állítjuk, hogy sokezer forintról van szó? Ha megnézzük a boltokban kapható teafüvek árát, akkor azok 5.000 - 20.000 Ft/kg árral kaphatóak. A gyógyszerek legtöbbje is 1.000 Ft felett indul. Pedig sokat helyettesíthetünk gyógynövényekkel, s így ráadásul a természetes gyógyulás mellett tesszük le a voksunkat.

No de mik is azok a gyógynövények, melyeknek most, vagy hamarosan szezonja következik, és mikre is jók ezek? Íme néhány kedvcsináló közülük!

Gyermekláncfű minden mennyiségben: Gondolta volna, hogy a pitypang is kiváló gyógynövény? A virágot szedjük (levél nélkül), amelyből kiváló tisztító tea készülhet. Segít a máj és epe karbantartásában, és csökkenti a vércukorszintet. A növény levelet is használhatjuk - a szúnyogcsípést bedörzsölve csökkenti a viszketés érzését. A teán kívül szörpöt és szirupot is készítenek a gyermekláncfűből.

Vérehulló fecskefű: szemölcsök kezelésére alkalmas ez a sárga virágú növény. Nem kell a gyógyszertárban kapható fagyasztóra költeni, hanem ezzel is bedörzsölhetjük a szemölcsöket, tyúkszemeket és bőrkeményedéseket. Óvatosan bánjunk vele, kb. 2 hét kezelés ajánlott! A frissen megtört szárából előbukkanó határozott színű nedvvel kenjük a bőrt - egyébként a növény erről kapta a nevét.

Zamatos turbolya: Bizonyos helyeken már növöget ez a kellemes, negro illatú növény, amelynek teája erősíti a tüdőt, tisztítja a légutakat és nyugtatja az idegrendszert. Ezen kívül a konyhában is felhasználhatjuk fűszerként (szárítani viszont sajnos nem lehet), szendvicskrémhez, salátákhoz.

Pásztortáska: Mindenki ismeri ezt a szív alakú levélkével rendelkező, hétköznapi növényt, mégha elsőre nem is tudja összekapcsolni a nevet a növénnyel. Érdemes tudni róla, hogy kiváló vérzéscsillapító hatása van, mind külső, mind belső vérzések eset. Emiatt még a menstruációs vérzés csökkentésére is használják.

Ha szeretne többet megtudni a gyógynövényekről, akkor olvassa el EZT a könyvet, vagy látogasson el a szegedi gyógynövény-tanfolyamra!

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.