Menü

Már megint influenzajárvány

Egy korábbi cikkben volt szó arról, hogyan lehet hatékonyan megelőzni az influenza kialakulását, vagy ha már elkaptuk, akkor gyorsítani a lefolyását. Cikkünket eléri itt.

Most lássuk mi is az influenza, milyen fajtái vannak, milyen típusai ellen tudunk védekezni.

Az influenza vírus egy kevéssé fajspecifikus vírus és az úgy nevezett Orthomyxoviridae családba tartozik. Ezen belül beszélünk különböző nemzetségekről, amik a már ismert influenza A, B és C.

Az influenza B embert fertőz és általában kisebb, helyi járványokért felelős. Az influenza C szintén egy enyhébb változata a betegségnek, leginkább gyermekközösségekben terjed. Védőoltás nincs is, csak az A és a B változatok ellen – Magyarországon pontosan 1961 óta - ,azonban ezeknek is napra késznek kell lenniük, mivel a vírus törzsek is nagyon változékonyak és alkalmazkodók. Általában a nagyobb járványokért az influenza A felelős, védőoltást is erre szoktak kínálni járványok idején. Ha egy új, mutálódott influenzatörzs fertőzi meg azt, aki már korábban kapott védőoltást, akkor is képes lehet a vírus megbetegíteni az egyént, viszont ilyenkor a betegség lefolyása jóval enyhébb, mint a korábbi változat esetében.

Vannak olyan törzsek is, melyek állatról emberre terjednek, viszont emberről emberre nem. Ilyen az annak idején nagy hangot kapott Madárinfluenza is, pontos megnevezésén H5N1.A legtöbb influenzavírus, amitől tartanunk kell, emberről emberre terjedő változatok.

A 2009-es H1N1 influenzajárvány ellen kifejlesztett vakcinák például hatásosak a spanyolnátha ellen. A spanyolnátha 1918-ban okozott komoly járványt. Magas mortalitása nem csak az akkori, világháború utáni állapotok miatt volt, hanem bakteriális felülfertőződés és a védettség hiánya is közrejátszott. A védettség hiánya alatt jelen esetben azt kell érteni, hogy akkor még nem találkoztak a H1 altípussal. Az influenzának a leggyakoribb szövődménye a tüdőgyulladás, ezért is fontos, hogy komolyan vegyünk és felismerjük, hogy nem egy szokásos megfázásról van szó.

Az influenza leggyakoribb tünetei a láz, izomfájdalom, hidegrázás, fejfájás, rossz közérzet és borzongás. Ezek önmagukban nem jelzik egyértelműen, hogy egyszerű nátháról vagy influenzáról van-e szó, azonban az influenza tünetei hirtelen jelentkeznek, míg a nátha tünetei lassan rosszabbodnak. Ezen kívül a náthánál nem jellemző a magas láz és az izomfájdalom, inkább fáradtság és hőemelkedés szokott előfordulni.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.