Menü

Fogyjunk éjjel? Benne vagyok!

Azt mondják, tudunk éjjel fogyni. Zsírt égetni, amíg alszunk. Meg persze ennek ellentéte is igaz, miszerint a kevés alvás hizlal. Eddig is tudtam ezt, de, most felkaptam a fejem egy friss tanulmányra.

Sokan panaszkodnak arra, hogy nehezen megy a fogyókúra, a zsírégetés, edzéssel sem igazán érnek el eredményt, valószínűleg, ők sok mindenre odafigyelnek, csak egy fontos dologra nem: az alvás és a zsírégetés közötti kölcsönhatásra. Sokszor elmondjuk, hogy a koplalás nem járható út, mégis mindig vannak, akik azt gondolják, hogy a „nemevés” a fogyás titka. Azt hiszik, ha nem esznek rendesen, a szervezet majd hozzányúl a zsírokhoz, és le fognak fogyni. Valamennyit fogynak persze, de testük nem izmos lesz és feszes, hanem löttyedt és zsíros, a koplalásos vékonyság oltárán, az izomzatot is feláldozzák.

Fontos a testmozgás, a testedzés, mert a mozgás segít abban is, hogy növekedjen az izomzatunk, hatékonyabb legyen a vérkeringés, jobban aludjunk, gyorsítja az anyagcserét. A fogyókúrák, koplalások esetében azonban mindez nem történik meg, s az izomzat sem épül fel, tehát semmilyen "testi" előnye nincs. A hangulati ingadozásokról és a lelki oldaláról, még nem is beszéltem.

De valóban ég a zsír éjjel? Igen, a szervezet valóban éget éjszaka is zsírt. A mélyalvási periódusban. Ennek hiányában, a zsírégetés nem működik. A test 0-24 órában dolgozik, éjszaka is. Méregtelenít, megy az anyagcsere, építi a szöveteket, pihen és regenerálódik, energiával tölt fel, zsírt éget. Ilyen az éjszakai üzemmód. Ennyire fontos az alvás, a pihentető, elegendő, megfelelő mennyiségű és minőségű alvás! Ne mondj le róla!

Ha fogyni akarunk, egészségesek akarunk maradni, akkor, nagy szükségünk van a napi 7 óra alvásra. Mindettől elbúcsúzhat az, aki éjjel nagyokat vacsorázik, nem mozog semmit, hajnalig lóg a közösségi oldalakon, s nem vszi komolyan az alvásra kapott idő fontosságát.

„Azok, akik 7 óránál kevesebbet alszanak, hajlamosabbak a hízásra!”- derült ki a Columbia Egyetem kutatásából.

Abba is belegondoltam, hogy aki nem 9-kor megy aludni este, hanem mondjuk éjfél után, annak elképzelhető, hogy egy pluszétkezést is be kell iktatnia, én legalábbis biztosan megéheznék, ha fent kellene maradnom még 4-5 órát, azonban, ha elalszom időben, a szervezetem égetni fogja a kalóriákat, nem pedig magához veszi őket- nassolás formájában.

A pihentető zsírégető alvásért, pedig sokat tehetsz, ha lefekvés előtt könnyűt vacsorázol, kerülöd este a túlzott edzést, az alkoholfogyasztást és az édességeket, ellazulsz egy kellemes fürdővel, alaposan átszellőzteted a szobádat, s televízió vagy számítógépezés helyett, olvasol egy kicsit a kedvenc könyvedből.

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.

Exorexia (kóros sportolás) tünetei és kezelése

Az exorexia súlyos edzésmániát, kóros edzést, egyfajta függőséget jelent. Érintettjei testsúlyukat és alakjukat akarják teljesen kontrollálni, amihez edzéseik számát egyre csak emelik, annak elmaradásakor feszültek és indulatosak lesznek. Olyan szenvedélybetegségről van tehát szó, amelynél az eredetileg egészségesnek induló mozgás válik betegessé, kényszeressé.