Menü

Milyen sportot válasszak gyermekemnek?

Hogy a gyermeknek sportolni kell valamit, szerintem nem is szorul magyarázatra.Na de akár egyéni, akár csapatsportot választunk a gyermeknek, mi alapján, és mit? Fontos persze, hogy nem a szülő választ, szigorúan a gyermek, esetleg közösen.

A szülő ismeri a gyermekét, tudja mi az érdeklődési köre, milyen társaságot szeret egyébként, óvodában, iskolában a gyermek. Igen sűrű, hogy az első sportág választás az idősebb testvér, baráti pár hasonló korú gyermeke, vagy éppen a gyermek egy barátja befolyásolja. Fontos, hogy a szülő kizárjon pár sportágat, amikről tudja, a gyermeke természete miatt ez egyébként sem való neki, vagy a későbbiekben, előre gondolkodva, nem lesz jó. Persze lényeges, a szülő ne féljen a jövőtől, ne alaptalan félelmekre, kvázi városi legendákra alapozva.

Talán éppen ezért érdemes a gyermekkel elmenni ezekre a nagy sportágválasztókra, amelyeket az utóbbi években már nem csak Budapesten, hanem sok vidéki városban is megrendezik. A sportági szövetségek pedig maguk is fontosnak érzik a megjelenést rajta, a legkiválóbb visszavonult, vagy éppen aktív sportolók részvételével. Az ő szakértelmükben mindenképpen hihetünk, ha arról van szó, mi az, ami a gyermek állóképességét leginkább elősegíti, illetve mentálisan is fejleszti.

Előtérbe szokták hozni az úszást, hiszen egy gyermek babaúszásra már pár hónapos korától járhat. Javítja a helytelen testtartást, a gerincdeformitásokat, fejleszti az állóképességet és, ami külön megnyugtató lehet a szülőnek, ritkán jön közbe sérülés. A vízisportoknál egyébként is alapkövetelmény, hogy a gyermek tudjon úszni. A kajak-kenu pedig nagyon népszerű hazánkban.

De nem mindenki szeretheti a vizet. A labdajátékok javítják a koordinációs és koncentráló képességet; Igaz, 7-10 éves életkor elérése előtt nem javasolt elkezdeni.

Sokan esküsznek a küzdősportokra. Ma már elfogadott, nem az erőszak velejárója. Nagyon jó önvédelmi lehetőség, és a test mellett a lélek számára is felemelő tud lenni. Valóban, a fizikai erőnlétet növeli, és a gyermek sokat tanul az önfegyelemről is, valamint fejleszti a koncentráló- és a reakciókészséget egyaránt. Szakemberek szerint 6-8 éves korban már elkezdheti a gyerek ezeket a típusú sportokat.

Továbbá vannak azok a sportok, amik a természet közelsége miatt lehetnek vonzóak. Ilyen a lovaglás vagy éppen a tájfutás. Elsősorban ez is az állóképességet növeli, erősíti a has, hát-, és combizmokat, de ami fontos úgyszintén, az állatok és a természet szeretetére tanítja a gyermeket. Na meg hallottam olyan szülőt, aki kiemelte, a tájfutás rendkívül szerény anyagi befektetéssel járó sportág, sok másikhoz képest.

Mert bevallhatjuk, itt jön be a szülő szempontja, mert sok sportágban mélyen a pénztárcába kell nyúlni. Erre talán a jégkorong a legtipikusabb példa. Érdemes azonban megérdeklődni, mielőtt ezek miatt nemet mondunk, hogy van-e klub vagy szövetségi segítség ilyen esetekben. Mert a jéghokiban például létezik sok klubnál ez a fajta, mondjuk úgy, segélyezési rendszer. Ez részben a hagyományokból fakad, részben pedig a TAO rendszerből jön.

Mit is kívánhatnánk ezek után a családnak? Kellemes válogatást a sportágak között, akár saját kútfőből, akár egy Nagy Sportágválasztón.

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Sportolási ötletek a nyári időszakra

Ahogy beköszönt a nyár, sokan keresünk lehetőségeket a szabadban való tevékenységekre, hogy kihasználjuk az évszak adta lehetőségeket. A nyári hónapok ideálisak a szabadtéri sportolásra és testmozgásra, hiszen a napsütéses napok lehetővé teszik, hogy kihozzuk magunkból a maximumot. Viszont tény, hogy a nyári forróság fullasztó tud lenni, emiatt a szabadtéri sportolás terén kompromisszumot kell kötni. Az alábbi cikkben néhány nyári sportolási lehetőséget nézhetünk meg, amelyek aktív, és szabadtéri kikapcsolódást jelentenek.

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.