Menü

Gyógyszerszedés és mellékhatások

„A kockázatok és mellékhatások tekintetében kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét” – hadarjuk már fejből a reklámokból az ismert sorokat. Sajnos tény, hogy a leggyakoribb fájdalomcsillapítóktól kezdve a vényköteles orvosságokig minden gyógyszernek van bizony valamilyen mellékhatása.

Gyógyszereket veszünk be fejfájásra, hasfájásra, megfázásra és még sorolhatnám. Vannak sajnos, akik életük végéig orvosi javaslattal gyógyszerszedésre ítéltetnek, - én magam is pajzsmirigybetegként - mások a tüneteik azonnali enyhítésére nyúlnak a tablettákért. Vajon valóban tisztában vagyunk azzal, hogy a gyógyszereknek mellékhatásaik is vannak?

A gyógyszerek hatását jelentősen befolyásolhatja, hogy mikor, vagy mivel vesszük be őket, illetve milyen hatással vannak a bevitt tápanyagok, vitaminok felszívódására is. Sajnos gyakori, hogy az emberek türelmetlenül pár perc fejfájás után tabletta után kutatnak, s eszükbe sem jut, hogy esetleg keveset ittak, vagy nem aludtak eleget.

Édesanyám patikus és nagyon indokolt esetben tanácsolja nekünk a gyógyszerszedést, semmi esetre sem kapkodtunk be fájdalomcsillapítókat, fejfájásra pedig mindig azt mondja „igyál két nagy pohár vizet.”

Az emberek nagy része már egy-egy tünet jelentkezésekor automatikusan a gyógyszeresdobozban kutat türelmetlenül, nem gondolva arra, hogy milyen mellékhatásai lehetnek adott gyógyszernek, s nem olvassák el figyelmesen a gyógyszer leírását sem, pedig bizonyos gyógyszerek más készítményekkel kölcsönhatásba léphetnek, egymás hatását erősíthetik, vagy gyengíthetik, ezért nem véletlen, hogy a legtöbb gyógyszert orvos írja fel alapos vizsgálat után.

Egyes gyógyszerek a táplálkozásunkra is hatással lehetnek, pl. csökkentik, vagy növelik az étvágyat, befolyásolják az ízérzékelést, hányingert, hányást, hasmenést okozhatnak.

Visszafordítva is létrejöhet kölcsönhatás, hiszen az elfogyasztott táplálék, pl. bizonyos erős fűszerek is befolyásolhatják a gyógyszerek feloldódását, felszívódását.

A leírásban nem véletlenül szerepel az adagolás, hogy épp étkezés előtt, alatt, avagy után kell-e bevenni őket.

Az élvezeti szerek pl.: a kávé, vagy a tea, vagy az alkohol csökkentheti bizonyos vitaminok, étrendkiegészítők vagy gyógyszerek felszívódását, ezzel sincsenek sokan tisztában. Arra is figyelni kell, hogy a recept nélkül kapható gyógyszerek kölcsönhatásba kerülhetnek a velük együtt szedett más egyéb gyógyszerekkel, ezért fontos kikérni a gyógyszerész tanácsát.

Gyakori probléma sajnos, hogy az emberek nem olvassák el a betegtájékoztatót, mert túl hosszú és unalmas, vagy túlságosan apró betűvel írták, vagy egyszerűen nem érdekli őket, pedig már csak a tárolásra vonatkozó adatok miatt is fontos lenne áttanulmányozni a betegtájékoztatót, a gyógyszerleírást.

Ultrabalaton negyedszer, avagy mi fán terem a csapatszellem!

A Tolna Vármegyében immáron öt éve aktívan működő FuTamási futócsoportunkból idén is nekivágott 10 fő, hogy körbefussa a Balatont, Magyarország egyik legnépszerűbb futóversenyén, a 18. alkalommal megrendezett NN Ultrabalatonon!

Korai zenei nevelés fontossága

Születésünktől kezdve megvan az a képességünk, hogy észleljük a dolgok zeneiségét. Sőt, ez a képességünk segít minél hamarabb megérteni a világ történéseit. Talán nem is olyan véletlen, hogy összehangolódásnak nevezzük az újszülöttekkel való kezdeti összecsiszolódást. Számukra még ez az elsődleges információforrás, és ennek további támogatása a fejlődési területek mindegyikére pozitív hatással lesz.

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.