Menü

Szelfizés – jó vagy sem?

Mióta létezik a szelfi mint fogalom? Mik az előnyei, illetve hátrányai a szelfizésnek? Vannak-e veszélyei?

A szakirodalomban vita van ennek a jelenségnek a megjelenéséről. Az egyik álláspont szerint a szelfi története egészen a reneszánszig nyúlik vissza, mert abban az időszakban kezdett fontossá válni az individuum, az identitás, és az arc. Tehát eszerint a digitális technológia egyszerűbbé tette csak az önarcképek készítését.

Egy másik álláspont szerint viszont a szelfivel egy egészen új jelenség született. A szelfi mint elnevezés valamikor 2002 körül, egy ausztrál fórumban bukkant fel: valaki egy átmulatott éjszaka után, a sebeiről rakott fel képet, és selfie-nek nevezte a képet.

A szelfi már jó pár évvel ezelőtt beszivárgott hétköznapi életünkbe és a közbeszédbe is. Az Oxford Dictionary 2013-ban az év szavává választotta a szelfit, és ezzel a definícióval illette: ,,olyan fotó, amelyet valaki önmagáról készít webkamerával vagy okostelefonnal, és feltölti azt egy közösségi média platformra.” A szelfizés ma már egy napi szinten előforduló jelenség, aminek vannak előnyei, de persze hátrányai is.

Amikor készítünk magunkról egy szelfit, akkor könnyen meg tudjuk osztani az aktuális élményünket ismerőseinkkel, barátainkkal. Ha elmegyünk egy rendezvényre, vagy egy buliba, azt másnap úgyis elmesélnénk a barátainknak. Viszont egy szelfi posztolással vagy küldéssel, rögtön bele tudnak ők is csatlakozni az életünkbe. Tehát ez a közösségi médiának egy pozitív része.

Azonban túlzásba sem szabad esni! Fontos, hogy őszinte legyen az élménymegosztás, ne egy mesterséges dolog legyen. Ne posztoljunk csak azért, hogy meglegyen a megfelelő napi vagy heti darabszám a Facebook-on vagy az instán. Illetve az sem szerencsés, ha versengésből, barátaink legyőzéséből töltünk fel szelfiket, hogy ki kap több lájkot az adott képre. Addig jó ez a dolog, amíg őszinte!

A szelfi veszélyes is lehet…

2011 és 2018 között legalább 259-en vesztették életüket szelfizés miatt. A balesetek között nemcsak extrém helyszínek vannak mint pl. felhőkarcolók vagy magas sziklák, sok turista csak óvatlan vagy éppen szerencsétlen volt.

Felmerült több országban is az ötlet, hogy a legveszélyesebb és legnépszerűbb turistacélpontok körül úgynevezett „no selfie” zónákat kell létrehozni, így talán megelőzhetők lennének a balesetek. A legnagyobb hazai biztosító öt magyarországi helyszínt javasolt szelfimentessé tenni: a Halászbástyát, a Rám-szakadékot, a Bokodi-tavat, a Turul-emlékművet és a Batsányi-kilátót.

Tehát csak óvatosan és okosan a szelfizéssel! Ne essünk túlzásokba és vigyázzunk magunkra szelfi készítés közben!

Liszli Kornélia

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Sült csirke aroma, fűszag, szalonnaillat

Sült csirke illatú parfümöt dob piacra a KFC – olvastam a minap a neten. Picivel több mint ötezer forintnak megfelelő összegért bárkinek olyan illata lehet, mint a KFC-s bundának. Meghökkentő illatok a világ minden tájáról mai cikkünkben!

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.