Menü

Mire jó a gyömbérolaj?

Ázsiában már évezredek óta szerves része a konyhának, de a gyógyászatban is előszeretettel használják. Az ájurvédikus gyógyászatban például az egyik alapvető gyógynövény, de ma már világszerte elterjedt. Latin nevén Zingiber Officinale, vagyis közönséges gyömbér, de egyszerűen gyömbérnek vagy fűszergyömbérnek is nevezik. Kínából származik, de a fűszerkereskedelem hatására elterjedt mindenhol, főként Amerikában, Dél-Ázsiában és Nyugat-Afrikában.

A növény gyöktörzsét fogyasztjuk, amely ízét illóolaj és gingerol tartalma adja. Emellett tartalmaz egyéb anyagokat is, például gyantát, keményítőt és cukrot. Bár sokan nem tudják, de akár otthon is könnyedén nevelhetünk gyömbért virágcserépben, mivel viszonylag igénytelen növény és kevés gondozással is elél. A gyömbérben található illóolaj összetevői azok, amelyek főként felelősek a különböző gyógyhatásaiért. Ezek az anyagok a kámfén, az alfa-pinén, b-pinén, geraniol, borneol, zingiber, geranil-acetát, 1,8-cineol, citrál, linalool, nerol és az y-terpine.

Felhasználása a konyhában is sokrétű, általános ízfokozó fűszerként is használják, de kifejezetten húsokhoz és halakhoz is kiváló. Szószokban, salátákban is gyakori, valamint üdítők, koktélok ízesítésére is nagyszerű.

Gyógyhatását már régóta ismerjük, ám olyan tulajdonságai is vannak, amiket csak nemrég fedeztünk fel. Például nem csak különböző betegségek kezelésében, de testápolóként is felhasználható.

Gyógyhatásai közül elsősorban a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatását kell megemlíteni. Ezt a hatását úgy fejti ki, hogy gátolja a prosztaglandinok termelését, amik olyan anyagok, amik a gyulladásos folyamatokban vesznek részt. Ízületi gyulladás esetén például bőrön alkalmazva fejti ki hatását.

Emésztési zavarok esetén is előszeretettel alkalmazzák, mivel segít a görcsök és a puffadás megszüntetésében és elősegíti az emésztés. Bár diétázóknak is ajánlják, alapvetően javítja az étvágyat, így akik hízni szeretnének, nyugodtan használják nem csak fűszerként, de olajként is. Bélfertőzések és gyomorrontás vagy ételmérgezés esetén is segít, mivel aszeptikus és karminatív tulajdonságú, vagyis fertőző anyagoktól mentes és görcsoldó/szélhajtó. A gyömbérolaj belélegezve enyhíti a hányingert és a hányást is.

Csökkenti a vércukorszintet, így akár II. típusú cukorbetegek is fogyaszthatják, valamint általánosan javítja a keringési rendszert. Véralvadásgátló tulajdonságú, mivel akadályozza a vérlemezkék összetapadását, ezzel pedig csökkenti a vérrög kialakulásának esélyét, valamint csökkenti a vérben a koleszterinszintet is.

Külsőleg narancsbőr ellen is ajánlják, mivel így alkalmazva is javítja a vérkeringést. De nem csak a szív-és érrendszer állapotát javítja, légzési problémák esetén is használható: megfázás esetén enyhíti az általános tüneteket, mint például a köhögés, légszomj és hörghurut. Nyersen fogyasztva, például teába reszelve köptető tulajdonságú.

Nem árt viszont odafigyelni, hogy bizonyos esetekben kerülni kell az alkalmazását. Ilyen például a gyomorfekély, az epekő, májproblémák, vagy lázas állapot.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.