Menü

Étvágyjavító ételek

…mert ne feledjük, hogy nemcsak étvágycsökkentő ételekről, fogyókúrákról, diétákról kell szólni, hanem arról a jelenségről is, amikor valakinek nincs étvágya, mert ez legalább akkora probléma. A huzamosabb ideig fennálló étvágytalanság jelezhet sajnos betegséget, ezért érdemes kivizsgáltatni, most azonban olyan ételeket vonultatunk fel, melyek kicsit növelik az étvágyat. Fogyókúrázók most akkor legyenek szívesen tovább görgetni.

Aki súlyt szeretne leadni, ők ne ezekkel az élelmiszerekkel próbálkozzanak, ugyanis ezek nemhogy csökkentenék, sokkal inkább meghozzák az étvágyat, nézzük melyek ezek.

Leginkább azok az ételek sorolhatóak ide, melyek fogyasztását nehéz abbahagyni és gyakran híján vannak olyan fontos tápanyagoknak, teltségérzetet sem okoznak, azonban mint mondani szoktuk „etetik magukat”.

A sajtok elsőre talán úgy tűnik telítenek és laktatnak, azonban a sajtokban lévő kazein egyfajta függőségérzés alakulhat ki, de a tejtermék zsír- és sótartalma is arra készteti az embert, hogy többet egyen belőle.

Természetesen nem csak a zsírokban bővelkedő ételek növelhetik az étvágyat, hanem a szénhidrátban gazdag élelmiszerek is. A finomított szénhidrátok ilyenek, mint például a fehér rizs, a fehér kenyér, a péksütemények, a cukrozott gabonapelyhek és müzlik, a chips vagy a zacskós sütik, kekszek, csokoládék, üdítők.

A szószokkal is vigyázni kell, ha valaki az étvágyát nem szeretné növelni, nekik a ketchup és társaik nem a jóllakottság érzését fogják közvetíteni, pláne, ha mellé sült krumplit csapunk és ezt az ütős kombót fogyasztjuk.

A rágózás is az étvágynövelő tevékenységek közé tartozik, ugyanis a rágás azt sugallja a szervezetnek, hogy valami étel fog érkezni, tehát a gyomorsav elkezd termelődni. Amikor azonban nem jön semmi, akkor éhesebbek leszünk.

Én ugyanezt tapasztalom az édesítőszerek esetében, hogy az édes ízzel becsapjuk a szervezetet, cukrot „ígérünk” neki, ám mikor nem jön a várva várt szénhidrát, cukor, a szervezet elkezdi kívánni azt, s csak még éhesebb lesz utánuk az ember.

A gyors felszívódású ételek, melyek magas glikémiás indexűek, cukrot, sót tartalmaznak, nélkülözik a rostokat és evésre ösztönzik a szervezetet.

A feketeborsot gyakran használják ayurvédikus orvosságként az étvágy javítására, mely stimulálja az ízlelőbimbókat, beindítva a hidroklórsav termelődését a gyomorban, ezzel elősegítve az emésztést.

A kardamom szintén egy frissítő étvágyjavító növény. Enyhíti a gyomorproblémákat és növeli az étvágyat.

Ezek mellett a praktikák mellett léteznek még egyszerű módszerek az étvágy visszaállítására, ha azonban huzamosabb ideig ettől szenvedünk, akkor forduljunk orvoshoz részletes kivizsgálásért.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.