Menü

Okok, amiért böjtölj

A tavasszal jön a húsvét is, amit egy 40 napos böjt előz meg. Ezt nem csak vallási okokból érdemes betartani, hanem mert sokat tehetünk vele az egészségünkért, mivel számos jótékony hatása lehet szervezetünkre.

A böjt rámutat arra, hogy a vallási rendszerek is komoly hangsúlyt fektetnek, hogy időszakosan szabályozzák az étkezési szokásokat. Erre a szokásra lehet vallási okok miatta tekinteni, de lehet spirituális vagy egészségügyi oka is, és a mai modern orvostudomány vizsgálatai rámutatnak arra, hogy az időszakos böjtölés igen is többféle jótékony hatással van testünkre és pszichénkre is.

Azon embereknek, akik fogyni szeretnének, mindenképpen ajánlott kipróbálni többféle koplalás is, de nem szabad egyszerre mindent megvonni a testtől. Az egyik leghatékonyabb módszer az 5:2 rendszer betartása, vagyis egy héten öt napig hagyományos táplálkozást tartanak, a másik kettőn pedig böjtölést. Ehhez szokták venni az idősávos étkezést, vagyis a napon beül egy meghatározott időszakban fogyasztanak ételt, a többiben semmit. Ezt azon sportolók is követik, akik számára fontos sovány izomzat megtartása. Nagy segítség lehet a nassolás és a falási rohamok leküzdésében is, hiszen beiktat a napi ritmusba egy szabályt, így nem kerül elő az impulzív evési roham.

A böjt felgyorsítja és hatékonyabbá teszi az anyagcserét. A szabályozottság nem csak azt alakítja ki, hogy mikor eszünk, hanem ennek a hozadéka, hogy az emésztőrendszerünk pihenőt is kap, így nem alakul ki egy túlterheltség. A böjtölés időszaka után a szervezet inzulin rendszere hatékonyabban működik, tehát segítség lehet bizonyos cukorbetegségek diétáiban is.

Nem csak a bélrendszerünkre, hanem az agyunkra is jótékony hatással van. A koplalás hozadéka a cukormegvonás is, ami pedig elősegíti az agyi növekedési hormon termelődését. Ez azért fontos számunkra, mert ez felelős az agyban lezajló építő folyamatokért. Ha már a fejünknél tartunk, akkor érdemes megemlíteni az arcbőrre való befolyását. Bizonyos ételek fogyasztása komolyan meghatározza arcbőrünk szépségét, viszont, ha ezeket elhagyjuk, akkor a bőr i képes lesz letisztulni, emellett a szervezet nem arra fog koncentrálni, hogy a bélrendszert takarítsa, hanem a bőr is könnyebben elláthatja ezen funkcióit, hatékonyabban méregtelenít.

Az immunrendszert se hagyjuk ki a sorból, hiszen a böjtölés hatására gyorsabban veszik át új, „friss” sejtek az elöregedettek helyé, vagyis folyamatosan képes megújulni.

Végül pedig térjünk ki a pszichénkre is. Azzal, hogy a test nem az emésztésre koncentrál folyamatosan, több energia marad másra, és ez nem csak a külsőleg jelentkezik, hanem a lelkünknek is jót tesz. Egyrészt, akinek a fogyás fontos, boldog lesz, hogy lemegy pár kiló, másrészt könnyedebbnek érezhetjük belső rendszerünket, ami a gondolkodásunkat is pozitívabbá varázsolja.

Összességében a böjt egy remek lehetőség arra, hogy kilépjünk a megszokásinkból, kicsit hagyjuk pihenni és tisztulni a szervezetünket, ezzel pedig nem csak a testi, de a lelki egészégünkért is sokat tehetünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.