Menü

Csak óvatosan a napozással!

Mától már az egész országban igen komoly felmelegedés lesz jellemző, ami azt jelenti, nyárias, napsütéses időjárással és az ezzel járó erős UV sugárzással kell számolnunk.

Mint ahogy az Időkép internetes oldalán is jól látszik, csütörtöktől szinte az egész országban igen magas UV sugárzás lesz jellemző. A térképen még azt is feltüntették adott területen maximum hány percet napozhatunk, tartózkodhatunk mindenféle védőfelszerelés, fényvédő krém nélkül a napon, hogy a bőrünk meg ne égjen.

Eszerint a Balatonnál már 15 percnél tovább nem érdemes naptej nélkül ficánkolni, hiszen utána már pecsenye pirosra pirulhatunk.

A tízes skálán hetes erősségű UV sugárzásra számíthatunk a Dél-Dunántúlon is, a Kaposvár-Pécs-Szekszárd háromszögben is.

Hasonló mértékű, vagyis a veszélyes szint határát súrolja majd az UV sugárzás erőssége a Nyíregyháza-Debrecen-Békéscsaba-Szeged vonalon is.

A múlt heti őszies, csapadékos időt véglegesen felváltja a nyár (bár vasárnap heves zivatarok elronthatják a pihenésünket, ám a hőmérséklet nagy fokú ingadozására már nem kell számítani). A napsütés azonban, még ilyenkor kora nyáron is, komoly veszélyeket rejt magában. Ha nem figyelünk oda, bizony könnyen megéghetünk. Épp ezért a gyerekekre, idősekre különös gondunk legyen.

Kicsik és nagyok viseljenek könnyű nyári kalapot, vászonsapkát. A kisgyerekek esetében ennek a viselete különösen ajánlott, sőt kötelező, ugyanis a minik kaphatnak legkönnyebben hőgutát. Az idősek ugyancsak óvatosan merészkedjenek fejfedő nélkül a napra, különösen a kora délutáni órákban. Bárhová is menjünk, mindig legyen kéznél frissítő ivóvíz. Egy kulacs, vagy flakon bárhol elfér, ne legyünk lusták cipelni, hiszen a gyerekeket ebben a melegben fokozottan itatni kell.

Szerezzünk be mielőbb fényvédő krémet. A gyermekek, idősek, fehér bőrűeknek magas faktorszámú ajánlott, de a déli órákban az átlagos bőrrel rendelkezők se kockáztassanak meg egy alacsonyabb faktorszámú kencét, hogy aztán estére fájdalmas hólyagok keletkezzenek rajtuk.

Fotó:
www.idokep.hu

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?