Menü

A magyarok begubóznak hidegebb időben – mozduljunk ki egész évben!

Érdekes módon a magyar emberek teljesen szezonálisan gondolkodnak az aktív életmód kapcsán: csak jó időben mozdulnak ki. Amint beköszönt a hidegebb idő, már begubóznak, és csak lakáson belüli, vagy beltéri programokat szerveznek. Sőt, nem is tudják, hogy milyen lehetőségeik lennének a szabadtéri programokra, aktív időtöltésre ezekben az időszakokban.

És hogy mi ennek a hátránya? Sokan ismerik a téli elhízás fogalmát, amiért nem csak az ünnepek alatti végtelen evészetek okolhatóak. A magyar emberek többségének aktivitása jelentősen csökken, ha hűvösebb az idő. Máris az időjárásra panaszkodnak, és azt mondják: „nem lehet kimozdulni”, vagy „nem lehet semmit sem csinálni ilyenkor”. Ennek hátránya az is, hogy szervezetük ilyenkor nem jut hozzá elegendő friss levegőhöz és oxigénhez, így a szervezet teljes működése lassul.

Pedig mindez csak nézőpont kérdése, hívta fel a figyelmünket a Balaton2020 – Egész évben Balaton konferencián Lóczy István geotúra vezető, a Lóczy Lajos Egyesület képviselője. Hiszen az észak-nyugati turisták előszeretettel látogatnak el hozzánk a szezonon túl, és állítják: kiváló nálunk az időjárás. Hozzájuk képest persze melegebb van, de érdemes a szemléletükből tanulni: nyugodtan kerékpároznak esőben, vagy kirándulnak akkor is, ha hűvösebb van. A rossz idő fogalma elviselhetetlen szélvihart, vagy hófúvást jelent a szótárukban.

A 2014. november 14-én Balatonfüreden megrendezett konferencián az összegyűltek igyekeztek összeszedni, hogy milyen elfoglaltságot nyújt a magyar tenger, valamint az ország egész évben, és milyen lehetőségek vannak a szezonon innen és túl. Télen például lehet jogkorcsolyázni, valamint jégszörfözni, ha befagy a Balaton, nem is beszélve a szervezett téli túrákról. A tavasz és az ősz kiváló kirándulóidő akkor is, ha nem süt a nap, mert emelkedőket mászni gyakorta kellemesebb, ha nincs bódító hőség, ilyenkor még jól is esik kimelegedni egy kicsit. A tévhittel ellentétben a szörfözés pedig nem annyira nyári sport: ennek a szezonja tavasszal és ősszel van, mert ez az időszak biztosít megfelelő szelet a vízen való sikláshoz. A legújabb szörfruhák már akár 0 fokig használhatóak. Kerékpározni sem csak szezonban lehet, sőt a Balaton körül kellemesebb lehet az azon kívüli időszak a nyugalomra vágyóknak, ilyenkor ugyanis nem olyan telítettek a kerékpárutak, jól lehet haladni, és megfelelő öltözék mellett a testmozgás biztosítja a felmelegedést. Nem is beszélve arról, hogy a rendszeres testmozgást végzőknek jobb lesz a vérkeringése, ezáltal pedig kevésbé fáznak.

Vetkőzze hát le a szemléletet, hogy ilyenkor csak a kályha mellé érdemes elbújni, és legelőször tavasszal, vagy nyár elején lehet szabadtéri programokat szervezni! Magyarország kiváló lehetőségeket tartogat arra, hogy számunkra egész évben szezon legyen, és kinyíljon a világ. Az egészségünk érdekében is fontos a szemléletváltás. 

Fotó:
pixabay.com

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.