Menü

A gyorsételek tönkreteszik a testet

Vannak olyan diéták, amik kifejezetten nyersen vagy párolva javasolják bizonyos ételek készítését, amiben van is logika. Kevesen tudják ugyanis, hogy a grillezés, az olajban sütés és a pirítás mennyire sejtromboló hatású lehet. Ez a rész különösen a rendszeres húsfogyasztókat érinti, de a többiek se dőljenek még hátra. A húsfélékben, a tojásban, az olajos magvakban, tehát általánosságban a magas fehérje- és zsírtartalmú ételekben lévő protein és zsírok, a szervezetben nagy mennyiségben jelen lévő cukorral glikációnak nevezett reakcióba lépnek.

Hosszú távú hatások

Rengeteg jól megalapozott bizonyíték van arra vonatkozóan, hogy a rendszeres gyorséttermi étkezés bizony komoly károkat okozhat az ember egészségében. Ennek szintén az az oka, hogy a legtöbb gyorskaja rengeteg szénhidrátot, sót, zsírokat és kalóriát tartalmaz, ennek ellenére antioxidánsokban, rostokban és más tápanyagokban pedig szegény. Az alacsony rosttartalmú étrendhez gyakran társul székrekedés, vagy más, bélrendszeri betegségek, valamint csökkent az egészséges bélbaktériumok száma is.

Jó, ha tudjuk, hogy vannak olyan esetek, amikor a gyorskaja rendszeres fogyasztásának helyrehozhatatlan hatásai lesznek az egészségre, mint például az elhízás, az inzulinrezisztencia, a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a különböző szív- és érrendszeri problémák.

Az immunrendszerünket sem hagyja hidegen, ha rendszeresen dobunk be egy-egy hamburgert nagyobb kólával és krumplival. Tanulmányok eredményei szerint ezzel elősegítjük a gyulladásos és rákos megbetegedések, valamint különböző fertőzések kialakulását is, hiszen az immunrendszer kevésbé tud védekezni.

Kimutatható a gyermekkorban történő gyorsételek fogyasztása és az asztma, az ekcéma, valamint a szezonális allergiás orrnyálkahártya- és kötőhártya-gyulladás kialakulása közötti összefüggés, de a memória és a tanulás hatékonysága is romlik, az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór kockázata viszont nő.

A kutatások kimutatták, hogy azok az emberek, akik rengeteg gyorséttermi ételt esznek, nagyobb valószínűséggel lesznek depressziósok. Még ha nem is leszel teljesen magad alatt, a gyorséttermi adagok fogyasztását követően lassú és melankolikus leszel, valamint kevésbé fogod kívánni az olyan egészséges ételeket, amelyek létfontosságúak lennének a szervezeted számára.

Az élelmiszerek önmagukban még nem okoznak PMS-t, de néhány közülük határozottan ronthatnak rajta. A cukor és a keményítő az egekbe képes emelni az inzulinszintet, ami ugyanilyen gyorsan le is esik, ez pedig hatással van az agyadban található vegyi anyagokra, valamint súlyosbíthatják a hangulati ingadozásokat is.

Az édes kávéitalok a lehető legrosszabbak, amiket választhatsz ilyenkor, amikor a hormonjaid tombolnak – a cukor és a koffein kombinációja (és az azt követő inzulinszint csökkenés) ugyanis komoly PMS-tüneteket okozhat.

Szerző: Udvari Fanni

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.