Menü

Egyszerű, gyors és finom – így készül a pászka

A múlt héten ünnepelt húsvét eredetileg a zsidóknál a pászka ünnepe, amikor az Egyiptomból való szabadulásra emlékeznek. Ilyenkor a pászkavacsora az ünneplés fénypontja, amikor elfogyasztják a roston sütött, keserűfüvekkel ízesített bárányt, valamint a kovásztalan kenyeret.

Napjainkban már nagyon elterjedt a pászka, amit különböző feltétekkel, sokféle módon el lehet fogyasztani. A pászka, ami macesz néven is ismert, fogyókúrázóknak és diétázóknak is finom és tápláló étel. Gluténmentes lisztekből is elkészíthető, ezért a lisztérzékenyek is bátran fogyaszthatják.

Így készül a kenyér

A kovásztalan kenyérhez csupán 3 hozzávaló szükséges, amelyeket arányaiban kell változtatni, ha kevesebbet, vagy többet szeretnél készíteni az ételből.

Ami szükséges hozzá:

100 gr liszt

1 evőkanál étolaj

ízlés szerint só

és ha kell, langyos víz.

A hozzávalókat lisztet, az olajat és a sót egyszerűen össze kell keverni és ha szükséges, annyi langyos vizet hozzáadni, hogy rugalmas legyen a tészta. Ezután kézzel kell kicsit gyúrni és dagasztani, majd az összeállt tésztát állni hagyni tizenöt percig. Miután pihentettük, válasszuk ketté és nyújtsuk ki. Ebből a mennyiségből két kenyér darab készül. A kinyújtott pászkát teflon serpenyőben kell kisütni, olaj, sem zsír nem szükséges alá.

Feltét: bármi lehet!

A kisült pászka kenyér a wrap-re nagyon hasonlít, ezért nyugodtan lehet úgy ízesíteni. Felszeletelt salátával és darabolt paradicsommal, paprikával és uborkával és öntettel tökéletes. Az öntet elkészítéséhez csak egy kis joghurt és fokhagymapor, esetleg zöldfűszerek, oregánó és bazsalikom kellenek.

Természetesen hússal is fogyasztható. Apróra vágott és borssal fűszerezve kisütött csirkehússal is tálalható, de ízlés szerint másféle húsokat is fel lehet használni.

A zöldségekkel és hússal könnyed vacsorának bármikor fogyasztható, de rágcsálnivalónak is finom, ha csak egyszerűen kisütjük. A karantén ideje alatt, amikor mindenki híján van az élesztővel, vagy spórol vele jó döntés kovásztalan kenyeret készíteni. Nem feltétlenül hagyományos ízű és fogyasztású, de különleges, ami az egybefolyó napokat is érdekessé teheti.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.