Menü

Jól mosol fogat?

A fogak higiéniája, szépsége alapvetően határozza meg arcunkat és közérzetünket is. Egészségükért a legegyszerűbben rendszeres tisztítással tehetünk, de nem mindegy mikor és hogyan mosunk fogat.

A fogproblémák kellemetlen dolgokat, amiket, ha tehetünk jobb elkerülni. Természetesen egy bölcsességfog-műtétet nem lehet megelőzni fogmosással, de a lyukas fogak miatti fájdalmas kezeléseket a helyes fogmosással ki lehet küszöbölni.

Mikor?

Fogorvosok szerint az alapvetően egészséges fogazatú embereknek elegendő a napi kettő, megfelelő ideig tartó fogmosás. Tehát elég reggel és este megmosni, de ez változó lehet. Függ azembertől és a fogak állapotától is. Az időtartam minden esetben minimum 2-3 perc.

Hogyan?

A technika talán még fontosabb is a gyakoriságnál. Az úgynevezett Bass-technika az, ami a leghatásosabbnak bizonyul a legtöbb betegnél. Ennek során a fogkefét félig az ínyre, félig a fogra helyezzük, és enyhén megnyomva kör-körösen mozgatni kezdjük. Ezt megismételjük minimum 15 alkalommal. Az alapos tisztítás során 2-3 foganként haladunk előre, míg az összes fogat megmostuk. A fogak oldala után a rágó felülelteket is tisztítani kell, hasonló módszerrel.

Mivel?

Az sem mindegy, mivel mossuk a fogunkat. A vásárlás során figyelni kell a fogak illetve az íny érzékenységére, ennek megfelelően válasszunk a különböző erősségű fogkefék és fogkrémek közül. Az elektromos fogkefe használata megkönnyíti a fogak helyes ápolását, ám itt sem szabad elfelejteni alkalmazni a fenti módszert.

A helyes fogmosással tisztán tartjuk a szájat a lepedéktől, amelyben felhalmozódnak a különböző baktériumoktól, így megelőzzük a fogszuvasodást és más fogbetegségeket. Nem mellesleg a kellemetlen szájszag ellen is hatékonyan léphetünk fel. A beteg, érzékeny fogakra különös tekintettel kell lenni, ápolásuk orvosi ajánlás alapján történik. A rendszeresen és helyes technikával elvégzett fogmosással kevesebbszer kell látogatni a fogorvosokat is, ami a pénztárcáknak is jót tesz.

A helyes fogmosásra nevelés is kiemelten fontos, hiszen a fogproblémák nem csak az időskorral jönnek elő, kisgyermekeket is érinthetnek. Ezért fontos odafigyelni, hogy már egész kis korban meg legyen a helyes tisztítás rutinja.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?