Menü

Ha november, akkor legyen száraz!

A Száraz November a Kék Pont Alapítvány kezdeményezése, melynek lényege, hogy a résztvevők nem ihatnak semmiféle alkoholtartalmú italt a hónapban. Az úgynevezett „társadalmi öngondoskodó program” leginkább azoknak szól, akik heti rendszerességgel fogyasztanak alkoholos italokat, de még nincsenek kontrollvesztett állapotban.

A Száraz November egy brit kampány (Sober October) nyomán került megrendezésre itthon. Arra is próbálják felhívni a magyar alkoholfogyasztók figyelmét, hogy Magyarországon nagyjából egymillió alkoholbeteg van, és nincsen kidolgozott stratégia, hogy ezt a számot hogyan is lehetne csökkenteni.

Aki a kihívásban részt vesz, sok tapasztalattal gazdagodik, hiszen olykor nagyon nehéz nemet mondani az alkoholfogyasztásra, főleg, ha az már szokássá vált. A sóvárgás is adhat tanulságot a kihívásnak, hiszen a kampány célja az önmagunk megismerése, a testi és lelki egyensúly, a kicsapongás megfékezése. A résztvevőkben megfogalmazódhat az alkoholhoz fűződő viszony jelentősége is.

A kampány már öt éve folyamatosan megy és minden évben másra fókuszálnak: idén arra is felhívják az emberek figyelmét, hogy a világjárványban is nagy a felelősségünk, nem csak az alkoholfogyasztásban. Fontos a józanság a járvány idején, hiszen sokszor kerülünk olyan helyzetbe, amikor otthon vagyunk és unatkozunk, vagy a sok munka stressznövelő hatással bír, amit egy idő után ki kell engedni. Ilyenkor előkerülnek a haverok és pár pohár sör esetleg bor. Viszont aki résztvevő, az nem ül be szórakozóhelyekre vagy kocsmákba, ezzel hangsúlyozva a koronavírus elleni harcot.

Aki végig viszi a kampányt, az igazán büszke lehet magára, hiszen legyőzte a vágyait és önkontrollt tanúsított. A sikeres kihívásról akár tanúsítványt is lehet szerezni. Ha nem sikerült, akkor sincs semmi probléma, hiszen máskor is meglehet vele próbálkozni. Ha valaki úgy érzi, hogy nehezebben megy az alkohol „letétele”, akár az alapítványtól is kérhet segítséget. A mozgalomnak viszont nem célcsoportja az alkoholfüggőséggel küzdők, sem azok, akik naponta fogyasztanak szeszes italokat. Azért, mert az ő esetükben az „öngondozás” már nem elégséges, hanem kezelésre szorulnak.

Ha felkeltette az érdeklődésedet a Száraz November, vagy részt vennél a kihívásban, akkor látogasd meg ezt az oldalt: http://kekpont.hu/szaraz-november/. Aki pedig támogatni szeretné az alapítvány munkáját, annak van lehetősége a honlapjukon tetszőleges összeg adományozására.

Nagypál Anna

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.