Menü

Hogyan reagál a kutya gazdája hangjára?

Amióta a kutyatartás új irányt vett, és kis kedvenceinkre már családtagként tekintünk, tudjuk, hogy egész életük során fokozott figyelmet igényelnek tőlünk, hiszen olyan, mintha 15-20 éven keresztül egy néhány éves gyermeket nevelnénk. (Aki ismeri Csányi Sándor A kutyák szőrös gyerekek című könyvét, tudja, miről beszélek.)

Az elmúlt időszakban az ELTE-n végzett kutatásokból kiderült, hogy a kutyák és a gazdik között rejtőző kapcsolat azonban még inkább hasonló az újszülöttek és anyukájuk között fennálló kapcsolathoz, mint eddig gondoltuk.

Régóta tudjuk, hogy a kutyák képessége, amely lehetővé teszi, hogy engedelmeskedjenek gazdáik verbális parancsainak, nagyon kivételes. A kötődés szorossága azonban messze nem itt ér véget. Kiderült, hogy a kutyák már a gazdik hangját is jutalmazásként élik meg. Ez ugyanaz a jelenség, ami az újszülöttek édesanyjuk hangjára adott reakcióinál is megfigyelhető.

Újszülöttek esetében azóta már azt is kimutatták, hogy édesanyjuk hangja számukra nemcsak hogy nyugtató, illetve jutalmazó szerepet tölthet be, de fájdalomcsillapító hatása is van. Ezt egy olyan kutatás során bizonyították be, amelynek során újszülött babákon beavatkozásokat végeztek. Azoknál a kicsiknél, akik közben édesanyjuk hangját hallották, sokkal kevesebb stressz szignál volt kimutatható.

Azok a kutyák, amelyek gazdáikhoz szorosabban kötődtek, hangjuknak hallatára magasabb agyi aktivitást mutattak. Ez akkor is kimutatható volt, ha az állatok és gazdáik nem egy helyiségben tartózkodtak. Tehát a gazdi hangja már annak jelenléte nélkül kedvence számára egy jutalmazó magatartás.

Ezek a megfigyelések mind mutatják, hogy a kutya és gazdája közötti kapcsolat mennyi hasonlóságot rejteget az újszülött édesanyjával való kapcsolatához. Ne feledjük ezt mikor legközelebb leállunk játszani kis kedvencünkkel, hiszen a különleges kapcsolat különleges felelősséggel is jár.

Fort Molnár Henriett

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.