Menü

Őszi selejtezés

Az ősz folyamán sokak számára eljön az idő, mikor ki kell dobálni a felesleges dolgokat. Ez legfőképp amiatt nehéz, mert a dolgok többsége, legyen az ruha, dísztárgy, könyv, haldokló szobanövény vagy bármi más a szívünkhöz nő, és nem akarunk tőle megválni.

Mindenkinek vannak olyan ismerősei, akik még az ételkiszállítótól kapott műanyag villákat is megtartják. Ők azok, akik semmit sem akarnak kidobni, mindent elraknak a helyükre, egy idő után pedig valamilyen szabad helyre, ami még maradt a lakásban vagy szobában. Természetesen a dolgok többségéhez hozzá sem nyúlnak, de amint feljön a téma arról, hogy selejtezni kellene. Akkor valamilyen rossz érzés vagy éppen szorongás fogja el őket, amiatt, hogy bármitől is megváljanak.

Ez a fajta hozzáállás, ami legfőképp az emberek lélektani beállítódásán alapul, tulajdonképpen kényszeres gyűjtögetésnek nevezhető. Ez pedig rendkívül nehézzé teszi a selejtezés minden formáját. A kényszerbetegség nagyrészt a gyermekkorból eredeztethető, habár odafigyeléssel leküzdhető.

Nézzünk meg néhány tippet, hogy hogyan tudunk megszabadulni a bennünket körülvevő felesleges kacatoktól:

Porfogó dísztárgyak, régi könyvek

A könyv értek, ez egyértelmű, de fel lehet tenni a kérdést magunknak, hogy melyek azok, amelyeket még valaha is lapozgatni fogunk. Vagy éppen melyik az, amelyiket már gyerekkorod óta ki sem nyitottál. Azokat a könyveket, amelyek nyilván a családban voltak, már hosszú éve, vagy valamiért nagyon közel állnak a szívünkhöz, érdemes megtartani. Azonban amelyeket nem is olvasunk, el lehet adományozni vagy esetleg eladni őket az interneten keresztül, egy-két könyvért ráadásul egész szép kis összegeket lehet kapni.

Régi jegyzetek, fénymásolatok

Az órai jegyzeteket, régi dolgozatokat, tanár által kiosztott lapokat, mindenki elteszi, mondván egyszer még kelleni fog. Ezeket érdemes minden évben átnézni legalább egyszer, kiválogatni mi az, ami még kellhet, mit lehet eladni az első éveseknek, vagy a kistestvérnek, valamilyen ellenszolgáltatás fejében. A többit pedig szelektíven összegyűjteni és kiselejtezni, hogy ne foglalja a helyet.

Nyári ruhák minden mennyiségben

Ősszel nézzünk szét a szekrényünkben, hogy mik azok a nyári vagy éppen tavaszi ruhadarabok, amelyek már nem kellenek. A felesleges ruháinkat, amelyeket mondjuk munkába vagy iskolába vettünk fel, később otthon fogjuk elhordani. Majd pedig, el is lehet őket adományozni, ha jó állapotban van, akkor akár meg lehet próbálni eladni is. Azonban a ruhák esetén az is fontos, hogy nem csupán holmik a gardrób mélyén, hanem a személyiségünk kifejezőeszközei. A ruháink segítségével tudunk eltűnni vagy épp kiemelkedni a tömegből. Azonban még ha nem is szeretünk selejtezni, egy idő után akkor is ki kell dobálni a ruháink egy részét, mivel már nem fogjuk tudni hol tárolni őket.

Valamint az is elmondható, hogy a ruhaválogatást érdemes időszakosan csinálni, tehát mondjuk minden tavasszal és ősszel átnézni a ruhásszekrényeket, hogy mi az ami kell, és mi az, ami már nem. Így pedig nem kell egyszerre annyi ruhát szétválogatni.

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.