Menü

Jelek, hogy érzelmileg manipulálnak

Gyakran fel sem tűnik, hogy valaki érzelmileg manipulál. Lehet ő valamelyik barátod, munkatársad, de még a szerelmed is. Olyan ügyesen teszi ugyanis, hogy elhiszed, tényleg benned van a hiba, tényleg te csinálod rosszul a dolgokat. Ezek a jelek nagyon erős figyelmeztetések, hogy felismerd, érzelmi manipuláció áldozata lettél.

Az érzelmi manipulációt azért is nehéz tudatosítani, mert aki manipulál, olyan ügyesen teszi, hogy elkezded magadban keresni a hibákat. Az illető magáról beszél, miközben a te gyengeségeidet kutatja, majd rávilágít azokra. Együttérzőnek tűnhet, valójában csöppet sem az. Talán ez a módszer a legdurvább valamennyi közül, mert nagyon megtévesztő. Tipikus viselkedés a részéről, amikor társaságban kibeszél téged, persze viccnek gondolja (vagy legalábbis annak álcázza), miközben zavarba és szégyenbe hoz mások előtt. Ha még rosszul is esett a gonoszkodó megjegyzés, a hibás azért is te vagy, mert nem érted a viccet.

Aki érzelmileg manipulál, nagyon gyakran hazudik. A hazugság nem jelenti automatikusan, hogy az illető a szemedbe hazudna, vagy szándékosan eltúlozna dolgokat, inkább abból veheted észre, hogy rendkívül kontrollálja, mit mond el magáról. Az igazságot kvázi a saját képére formálja. És igaza természetesen csak neki lehet.

Az érzelmi manipulátor megígéri, hogy lehozza neked a csillagokat is az égről, aztán persze nevetséges kifogással mentegetőzik, amiért nem tartotta be az ígéretét. Imádja az érzelmi drámákat, minden eszköze adott hozzá. Meggyőz róla, mennyire fontos vagy, mennyire szeret. Te pedig elhiszed, hiszen annyira meggyőző a monológ. Arról is meggyőz, nála jobbat nem találhatnál, és nálad jobbat persze ő sem találhatna. Tipikus hozzáállás a ködösítés és a szembesítés. Nem mond igazat, aztán pedig szembesít önmagaddal, te pedig magadban keresed a hibát, és hiszel az újabb manipulációnak.

Az érzelmi manipuláció nagyon erős jele az is, amikor barátaid vagy a szerelmed a legváratlanabb időpontokban jelennek meg nálad. Mindig ők jönnek, de magukhoz sosem hívnak meg téged. Nem ismered az otthonukat, sosem láttál bele a magánéletükbe, ugyanakkor ők ki-be járkálnak a te életedben. Mindenképpen elgondolkodtató, vajon miért nem osztják meg a privát létüket veled is?

Párod megkülönböztetett figyelemmel tekint rád. Úgy tűnik, mintha gondoskodna rólad, a valóság mégis az, hogy kontroll alatt tart. Ő mehet szabadon bárhová, találkozhat bárkivel, de számodra mindez már nem annyira természetes. Az érzelmi manipulátor gyakran a nélkül ellenőrzi, kivel beszéltél, kivel találkoztál, hogy tudnál róla.

Úgy tesz, mintha te is szabadon mozoghatnál és lélegezhetnél, a valóságban ugyanakkor folyamatosan a „tetteiddel” szembesít. Úgy érezheted magad, hogy becsaptad őt, pedig a valóságban erről szó sincs.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.