Menü

Tök szezon - így használd fel gyorsan és egyszerűen, receptekkel

Sokan ódzkodnak a töktől, cukkinitól, pedig egy igazán sokoldalú és remek zöldség. Termeszteni is könnyű, ételt is gyorsan lehet belőle készíteni és télire is el lehet rakni, többféle formájában is.

A tökök vagy kabakosok a tökvirágúak rendjébe tartoznak, ide sorolhatjuk még a dinnyét, az uborkát, a cukkinit vagy a sütőtököt is. A vad fajták kesernyések, amit nemesítéssel vontak ki az évek során, ez a keserű íz egy kártevők védekezés a növény részéről. A kesernyés íz egy mérgező anyag, ami hasmenést, bélkárosodást okozhat, ezért a keserű tököt, uborkát, társaikat szigorúan tilos fogyasztani.

Három fiúgyermeket nevelek, mondanom sem kell, hogy nincsenek oda a tökös dolgokért, bár a legnagyobb a menzás!, igen, a menzás tökfőzeléket szereti, de azért nem viszi túlzásba. Magaságyásaink vannak, oda még nem ültettem tököt, de jövőre fogok, ellenben gyerekkoromban hatalmas veteményesünk volt, mindig volt termés, szóval sokat ettünk belőle. Ezek a zöldségek azért is jók, mert hamar elkészíthetőek, fagyasztóban vagy lekvárként nagyon klasszul eláll, magját is remekül lehet hasznosítani, pirítva sósan nagyon finom, de kisajtolva olajat is lehet készíteni belőle, ami saláták nagyon finom alapanyaga.

Az egyik legfinomabb a tökfasírt, észre sem fogod venni, nem hús van benne. Az apróra reszelt vagy gyalult tököt sóban hagyni kell levet engedni, majd alaposan kinyomkodni. 1 kilogramm tökhöz két tojás kell, fűszerezés szájíz szerint (én sokszor fasírt fűszerpont használok) és annyi zsemlemorzsa, amennyivel már formázható gombócokat tudunk gyúrni. Az alapos összedolgozás után mehet is sütésre. Egy jó tejfölös krumpli salátával isteni ebéd lesz, emellett a nyári melegben még hidegen is fogyaszthatjuk, strandra is kiváló ebéd.

Az almás töklekvár is nagyon finom, és annak ellenére, hogy bizarrul hangzik és még a lekvár szó is benne van, ami nagyon bonyolultnak tűnik, mégis nagyon egyszerű és finom. Fél kilogramm alma, fél kilogramm tök, 25 dekagramm gyümölcscukor, fél csomag zselésítőpor és aki szereti a pikánsabb ízeket, használhat fahéjat, vagy limeot.

A meghámozott tök belsejét kikaparjuk, az almát megmossuk és mindent lereszelünk. Mindent belehalmozunk egy lábasba, hozzáadjuk a cukrot és a fahéjat vagy limeot, majd sűrű kevergetés mellett, alacsony lángon felforraljuk. Két-három perci hagyjuk bugyogni, hozzáadjuk a zselésítőt és addig fűzzük, amíg el nem kezd zselésedni. Tűzről lehúzva kimosott üvegekbe öntjük, lezárva fejre fordítjuk és egy takaróba alaposan bebugyolálva hagyjuk kihűlni. Ez akár két napot is igénybe vehet, de utána mehet a kamra polcára.

Télire pedig reszelve, zacskóba porciózva fagyasztóban eláll nagyon sokáig. Egy kis kaporral keverve, úgy hűtve csak elő kell kapni egy tökfőzelék alapjául, pár perc alatt el is készül.

A tök egy pompás alapanyag lehet egy főzeléknek, egy feltétnek és egy lekvárnak is, bátran használjuk a konyhabában mindenféle fajtáját.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.