Menü

Ortopéd betegségek-Mozgáshiány, elfáradt figyelem

  • Dátum: 2013.05.31., 15:27

Végeztünk egy vizsgálatot Újpesten– folytatja maga is kiegyenesedve a székén Lengyel doktornő. Minden újpesti 12-13 évest megkérdeztünk, a többi között arról, hogy sportol-e. Egyszerű kérdésnek tűnt, amelyre igennel - nemmel lehet válaszolni. Legnagyobb meglepetésünkre azonban tömegesen válaszoltak a gyerekek egy feltűnően egyező mondattal „most hagytam abba”.

Nekem ebből az szűrődött le, hogy erre az életkorra mintha elfogyna a szülő ereje. Fizikai, anyagi, lelki ereje. Ahogy már említettem, a hirtelen növekedés miatt amúgy is egy kicsit lelassulnak a gyerekeink. Ugyanakkor tudjuk, hogy a szülői minta a legerősebb. Vajon képes menni a szülő a gyerekkel? Sportolni, kirándulni? Pontosan tudjuk, hogy nem mindig marad erre elég energia és ezt senki nem vetheti a szülők szemére. Éppen ezért érdemes hangsúlyozni, hogy ettől még a gyermek a szemünk előtt nő, fejlődik, alakul.

Fontos, hogy lássa szakember, nem kell feltétlenül megvárni, amíg beutalót kapunk az orthopédiára – mondja határozottan Lengyel doktornő.

Sorozatunk előző részei:
Korhoz köthető ortopéd betegségek I.
Korhoz köthető ortopéd betegségek II.
Korhoz köthető ortopéd betegségek III.

Fotó:
sxc.hu

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.