Menü

Overthinking – a túlgondolás, mint mentális probléma

Egyre többen találkozhatunk az overthinking vagy az agyalás jelenségével, amely általában valami pszichológiai problémára vezethető vissza. Sokszor az emberek maguk sem tudják, hogy mi lehet maga a probléma. Elég népszerű jelenség, ma már mindenkit érinthet, és beszélnünk is kell róla!

Az overthinking, vagy túlgondolás az agyunk egy mentális állapota, amikor folyton elmélkedünk valamin. Valamin, amit képtelenek vagyunk elengedni, és ez szorongással is járhat számunkra. „Kattog az agyunk” – gondolhatunk akár erre az idiómára is. Gyakorta éjszaka törnek ránk ezek a gondolatok, emiatt sokszor nem is tudunk elaludni. Az agyalásból következhetne az is, hogy a problémánkra megoldást találjunk, és így megszűnne az agyalás végtelen körforgása. Ám nem ez történik. Annak ellenére, hogy az overthinking teljesítőképességünk maximalizálására törekszik, csak belülről őröl fel minket és energiánkat. Sokan úgy gondolják, hogy leginkább az introvertált emberek körében jelentkezik ez a probléma, de tudjuk, hogy az extrovertált személyiségtípus is érintett ebben. Tehát bárkinél jelentkezhet az agyalás jelensége.

A folytonos agyalás következtében nem tudunk jó döntéseket hozni, hiszen rá fogja nyomni a bélyegét az a tudat, hogy mi történik, ha nem jól döntünk. A rossz döntés így egy új tényező lesz a lelkivilágunkban, amin lehet majd kattogni. A cikázó gondolatok végül stresszhez, rossz közérzethez, vagy akár pszichoszomatikus tünetekhez vezethetnek.

A túlgondolásnak kétféle fajtáját tudjuk megkülönböztetni: töprengés a múlton vagy a jövőnkön. Gyakorta kérdezzük magunktól: miért történt így? Vagy mi lesz, ha ez történik velem? Hiszen tudjuk, hogy a múlt már megtörtént, nem tudunk rajta változtatni. Nem hiába mondják sokan, hogy a „múlton már nem érdemes töprengeni”. A jövőre még lehet befolyásunk, mert ha rendesen felkészülünk egy vizsgára, vagy egy megmérettetésre, akkor mást már nem tehetünk. Ha a tükörrel szemben állunk és elmondhatjuk azt, hogy „Én igenis mindent megtettem a célom elérése érdekében”, akkor sincs már értelme töprengeni. Bizonyos dolgok felett nincs az embereknek hatalma, ezt be kell vallanunk. Valami felett nincsen kontroll. Ilyen a szerencsefaktor, ami rajtunk kívülálló dolog.

De honnan tudjuk, hogy overthinkerek vagyunk? Egyik jellemző az, hogy aggodalmaskodunk. Mindent előre elterveztünk, tízféle tervet elkészítettünk, ha mégsem sikerül. Számolunk a lehető legrosszabb történéssel is (még ha ennek nagyon kicsi is az esélye). A kicsi problémákból nagyot csinálunk, a velünk történt apró sérelmeket is nagy jelentéssel ruházzuk fel. Folyton a múlton rágódunk, a régi negatív eseményeket újból felhozzuk, és ezzel magyarázzuk a jelenben történő dolgokat. Gyakorta feltesszük magunknak az olyan kérdéseket, mint például: Miért így történt? Mi lesz ha…?

Hogyan tudunk túllépni a problémáinkon? Szakértők ilyenkor ajánlják a mozgást és annak örömét. Valamennyi sport lelazít minket és a felesleges, levezetni való energiánkat a mozgásra összpontosítjuk, nem az agyunk kattogására. Különösen jó példa erre a jóga vagy úszás. Egy új hobbi kipróbálása vagy a régi folytatása is kikapcsoló hatással van ránk. A meditáció és az elcsendesülés is egyfajta megoldás lehet számunkra. Viszont, ha ezek nem működnek, érdemes szakértő segítségét kérni, vagy terápiára járni.

Nagypál Anna

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.