Menü

Túl lehet-e adagolni a magnéziumot?

Bár az emberek többségének inkább a magnéziumhiány kialakulásától kell tartania, fontos beszélni a túladagolás következményeiről is.

A magnézium nélkülözhetetlen ásványi anyag a szervezet számára, melynek hiánya kellemetlen panaszokat okozhat. Arról kevesebbszer esik szó, hogy bizonyos esetekben a magnézium akár túl is adagolható.

A felszívódott magnéziumot a vesén keresztül a vizelettel választjuk ki, ezért egészséges veseműködésűeknek nem kell attól tartaniuk, hogy túladagolják. Vesekárosodás esetén azonban mindenképpen kérjük ki kezelőorvosunk tanácsát, ha magnéziumpótláson gondolkodunk, ebben az esetben ugyanis a túl magas magnéziumszint káros lehet.

A túladagolás lehetséges tünetei:
gyengeség
hányinger, hányás
légzési nehézségek
alacsony vérnyomás
szívritmuszavarok, melyek akár szívmegálláshoz is vezethetnek

Ezen hatásai miatt gyakran alkalmaznak magnéziumot infúzióban például súlyos szívritmuszavar esetén, mert lassítani tudja a szívverést, megelőzve így a ritmuszavarokat. De terhességi magas vérnyomás esetén is hasznos lehet vérnyomáscsökkentő és közvetett módon véralvadásgátló hatása miatt.

Hogyan szedjünk magnéziumot?
A magnéziumbevitel fokozása egyes ásványi anyagok, például a kalcium és a kálium hasznosulásának csökkenésével jár, ezért magnéziumszedés mellett érdemes lehet ezek pótlására is figyelmet fordítanunk.

A szervezetnek szükséges ásványi anyagok közül egyre többször hallunk a magnéziumról. Nem véletlenül, hiszen egyike azoknak az anyagoknak, melyek nélkül sejtjeink képtelenek a normális működésre. Nem élhetünk magnézium nélkül.

A magnézium szedést általában néhány hetes kúraként alkalmazzák, a napi mennyiséget pedig két-három részletben ajánlott bevenni a más szerekkel való, említett kölcsönhatások figyelembevételével.

Egyre gyakrabban figyelmeztetnek szakemberek azonban arra, hogy a különböző magzatvédő vitaminok, magnéziumban dús készítmények magnézium túladagoláshoz vezethetnek, ami ugyanolyan veszélyes lehet a babára és az anyára, mint annak hiánya. Ha Ön kismama, figyeljen oda rá, hogy a napi magnézium bevitel ne lépje túl a 3000 mg-ot, illetve mindig konzultáljon orvosával a bevitt mennyiségről. A terhesség alatti túlzott magnézium fogyasztás gyengeséget, kettőslátást, szájszárazságot, és akár tüdőödémát, szívrohamot is eredményezhet, valamint a magzatra nézve is ártalmas lehet.

A túladagolás veszélye egészséges veseműködés esetén minimális, mivel azonban hashajtó hatású, mellékhatásként híg széklet, hasmenés fordulhat elő. A B6-vitamin elősegíti a magnézium felszívódását, ezért együttes fogyasztásuk javasolt.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.