Menü

A füge és hozzátartozó részei

Magyarországon mindenki ismeri a fügét, ennél kicsit kevesebben szeretik, viszont még kevesebben tudják, hogy mennyire egészséges, és nem csak a termés, hanem levele is.

A füge eredeti hazája többek között a mesés Görögország, de áttelepítése már az ókorra visszanyúlik, Magyarországra is könnyen beszokott, hiszen a magyar éghajlat is nagyon kedvező a növény számára.

Számos egészséges hatóanyagot, vitamin tartalmaz, szervezetünkre igen jótékony hatással lehet. A füge szuper kálium- és kalcium forrás, mely sokban hozzájárulhat csontjaink erősségéhez. A- és E-vitamin tartalma is igen magas, fontos a bőr számára, C-vitamin tartalma pedig segíti a kollagén termelődéséhez, egyszóval gyulladást csökkent és lassítja a bőr öregedését. A C-vitaminról továbbá mindenkit tudja, hogy az immunerősítés alap darabja. Omega-3 és omega-6 zsírsavakat is találhatunk benne, szív- és érrendszerünk nagyon hálás lesz a gondoskodásért, de ha már a szívnél tartunk, akkor érdemes megjegyezni, hogy magas rosttartalma segít egyensúlyban tartani a szervezet koleszterinszintjét, ami pedig szintén védő szerepet játszik a szívnél.

A rosttartalom az inzulintermelést is szabályozzák, de fontos, hogy magas cukortartalma miatt cukorbetegek körültekintően fogyaszthatják, viszont ezek a rostok segíthetnek a fogyásban. A székrekedésnél hasznát vesszük, de ilyenkor érdemes mézzel keverni. Antioxidáns tartalomban is jeleskedik, amik pedig jótékonyan hatnak a szervezet gyulladásos megbetegedéseinek leküzdésénél.

Mi a helyzet a tartozékaival? A fügefa levele nem csak egy zöld levél, ami hatalmasra is megnő, ezzel szép árnyékot adva maga alatt, vagy csak a fotoszintézisben játszik némi szerepet, hanem gyógyító hatása sem elhanyagolható. Ezekből a levelekből remek teát lehet készíteni. Többen univerzális gyógyírként említik, hiszen számos egészségmegőrző hatását feljegyezték már. Remekül mérsékeli a vérnyomás problémáit és egyenesbe hozza a vércukorszintet. Ahogy a gyümölcs, a levél is tartalmaz egy csomó vitamint, mint például A-, B-, C-, K-vitamint, magnéziumot, rezet, mangánt, cinket és folsavat is.

Teáját használják rossz alvás, hörghurut, gombás fertőzések, szemölcsök leküzdésénél, de tudni kell, hogy hashajtó hatása van. Teát úgy készíthetünk belőle, hogy az egészséges leveleket leszedjük, szellős helyen kiszárítjuk, ezeket porrá őröljük. 1 liter vízhez 2 evőkanál port adunk, addig forraljuk, amíg a víz fele elforr, nem muszáj, de át lehet szűrni, ezután hűtve fogyasszuk. Napi egy bögrénél inkább ne igyunk többet.

A füge egy könnyen termeszthető, ám de igen invazív növény, gyorsan szaporodik, de jól érzi magát a balkonon is. Számos jótény hatása egészségünk őre lehet frissen, teaként vagy lekvárként fogyasztva is.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.