Házi praktikák - Gyümölcsfoltok eltávolítása
- Dátum: 2013.06.14., 19:59
Végre itt a gyümölcsszezon, ami azt is jelenti, hogy néha előfordulnak balesetek, össze piszkolhatjuk magunkat, a ruhánkat a friss finomság levével. Ez a kisgyermekek esetében pedig hatványozottan igaz. Mit kell tenni a gyümölcsfoltok eltávolítása érdekében? Most eláruljuk, hogy járhatunk sikerrel a leggyorsabban.
Amennyiben fehér textílián esett csorba, akkor nagyon egyszerű dolgunk van, áztassuk be a ruhát hypos vízbe, de ne sokáig, ugyanis ez roncsolhatja az anyagot.
Színes ruha esetén a friss folt eltávolítható, ha citromlevet csepegtetünk rá, vagy egy éjszakára hideg tejbe áztatjuk. Mindkét eset után a megszokott módon, gondosan mossuk ki a ruhát.
Műszálas anyagú darabnál helyezzünk a pecsét alá valamilyen nedvszívó anyagot, mondjuk törölközőt, majd mártsunk bele citromlébe, vagy harminc százalékos ecetbe, vagy szalmiákszeszes vízbe egy pamut-, netán vattadarabkát. Ezzel dörzsöljük a felületet, aztán langyos vízzel öblítsük le. A selyem- és gyapjú anyagból is könnyen kijön a gyümölcs maradvány, de ebben az esetben csakis ecettel higított vizet alkalmazzunk, azzal oldhatjuk, vagy szívathatjuk fel a foltot.
Más módszert is alkalmazhatunk. Strapabíró, mosható textíliák esetén forrázással gyorsan kitisztíthatjuk a pecsétes ruhát. Helyezzük a holmit egy nagy edénybe, majd forrásban lévő vízzel néhányszor öblítsük le a foltot, aztán mossuk ki a szokásos módon. Régi folt esetében érdemes szalmiákszeszt alkalmazni. Ezt 1:10-es arányban hígítsuk vízzel, majd ezzel a vegyülettel dörzsöljük be az adott részt. Hagyjuk néhány percig állni, aztán a szokásos módon mossuk ki.
A kéz bőréről hígított ecettel, citromlével könnyűszerrel eltávolíthatók a gyümölcstisztításról árulkodó nyomok.
Fotó:
sxc.hu
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.