Menü

Óraátállítás hamarosan! Mikor és merre kell tekerni a mutatót?

Ismét elérkezik majd az óraátállítás ideje. A nyári időszámítás kezdete 2024. március 31-én vasárnap hajnalban volt, amikor is 2:00 órakor 3:00 órára kellett előre állítani az órát, most pedig a téli időszámítás kezdődik. 2024. október 27-én vasárnap hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órát.

Szemszárazság okai és tünetei

Ha a könnyek különböző elemeit termelő mirigyek nem működnek megfelelően, nem termelnek elegendő vizet, olajat vagy nyálkát, akkor szemünk kiszáradhat. A felmérések szerint a szemszárazság tüneteitől a lakosság 20-30 százaléka szenved, de az idősebbek körében ez az arány 50-60 százaléka is lehet, de gyakorlatilag bármi kiválthatja, és bármely életkorban előfordulhat.

A pikkelysömör tünetei és lefolyása

Bár egyelőre a pikkelysömör nem gyógyítható, azonban jól kezelhető, illetve az sem mindegy, mi a kiváltó ok.

A hazug embert előbb utolérik…

Biztosan mindenki füllentett már élete során, a hazugságoknak pedig számtalan oka van. A kutatókat régóta foglalkoztatják ezek az okok, melyből több különbözőt állapítottak meg.
Mi ez a néhány tényező?

Óraátállítás hétvégén! Hátrányos vagy előnyös?

Ismét elérkezik az óraátállítás ideje. A nyári időszámítás kezdete 2022. március 27-én vasárnap hajnalban volt, amikor is 2:00 órakor 3:00 órára kellett előre állítani az órát, most pedig a téli időszámítás kezdődik. 2022. október 30-án vasárnap hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órát.

Migrénes gyerekek – mi a teendő?

A gyerekeknek körülbelül 3-10%-a tapasztalja meg a migrént. Az előfordulási valószínűség a pubertásig nő, és akkor a fent említett gyerekek felénél megszűnnek a migrénes epizódok. Ha a tünetek a serdülőkor alatt jelentkeznek, nagyobb az esély rá, hogy felnőttkorban is jelen lesznek.

Nemcsak tavasszal kisördög: az allergia

A tavasz beköszöntével az allergiák komolyabb tünetei is megjelennek. Ez sokaknál sem nyáron, sem ősszel nem mérséklődik, de vannak olyanok is, akik egész évben szenvednek tőle. De mit tehetünk ellene, ha még nem szükséges gyógyszer után nyúlnunk vagy egyáltalán nem is akarunk? Természetes „gyógymódok” következnek.

Hajhullás: mennyi a normális? Okok és megoldások

Hosszú, rövid, vastag szálú vagy zsíros, a legtöbb nő számára a haj több, mint egy rostköteg. A stílus és személyiség kifejezési lehetősége. De ha hullani kezd, valóban megviselheti a lelket.

Mit csinálj, ha nem szeret a gyermeked iskolába járni?

Pedagógus vagyok és három gyerek anyukája, bizony a két nagyobb iskolásom leggyakoribb mondatai reggelente: „milyen nap van?” „ma van iskola?” „és lesz ma edzés?” Aztán közlik persze, hogy „utálom az iskolát, minek kell odajárni?”

Csak ne lennék állandóan fáradt…

Bizony nem épp a komfortzónánkon belül vannak, azok a munkanapok, amikor a krónikus kimerültséggel kell megküzdenünk, főleg délután. Hiába alszunk eleget, mégis nehezen kelünk fel reggel, ólomszerű fáradtság kerít hatalmába, nem érzünk magunkban erőt a napindításhoz. Miért történik ez velünk?

Mi okozza a pattanásokat és hogyan lehet megelőzni?

A pattanások, mitesszerek, gyulladt vörös aknék komolyan kárt tehetnek az önbecsülésben, különösen kamaszoknál, de felnőtt nők vagy férfiak esetében is. Mi okozza a pattanásokat és hogyan lehet megelőzni?

A válások 11 leggyakoribb oka

Amikor a várva várt és oly sokáig tervezett nagy napon kimondjuk a boldogító igent, még valóban komolyan gondoljuk a „holtomiglan-holtodiglan”-t és az „egészségben-betegségben”-t. De mi történik ezután? Miért felejtjük el mire vállalkoztunk?

Mackónadrágos karácsony

Meg kell hagyni különös-furcsa karácsony előtt állunk. A koronavírus miatti járványhelyzet már március óta nem kis változást hoz életünkbe, mindent megváltoztat. A karácsonyt is.

Amikor fáj a fejünk…

Lüktet, hasogat, nyom, éles, vagy tompa: sokféleképpen fájhat a fejünk. Eddig ez úgy kezdődik, mint minden gyógyszerreklám, de nem fájdalomcsillapítót szeretnénk eladni, inkább a sokféle fejfájás okaira keresek választ.

Nemcsak támogató szülők léteznek

A szülők szeretete, nevelése és támogatása nélkül nem lennénk ott, ahol vagyunk – mondják sokan. A pszichológia jeles képviselői valamennyien egyetértenek abban, hogy a szülőkkel való kapcsolat és a szülők hatása meghatározza a személyiségünket. De ez nem mindig pozitív hatás.

Légy tudatos! – a harminc napos kihívás

Számos pszichés probléma onnan ered, hogy nem tudjuk felismerni az érzelmeinket, nem tudjuk a környezetünkből érkező ingereket dekódolni, és nehezen különítjük el az érzelmi ambícióinkat a szellemi ambícióinktól. Pedig ha ismerjük a saját érzelemvilágunkat, és képesek vagyunk azt a pozitív tartomány felé irányítani, akkor sokkal kevesebb dühből, szomorúságból vagy csalódottságból eredő, hirtelen döntést hozunk meg.

Jótékony könnyek?

Hogy milyen haszna van a könnyeknek, és milyen szempontból lehetnek ártalmasak, mindig is mítoszok övezték. Egyesek varázserejűnek gondolták, mások éppen pusztítónak, és a kettőben az a közös, hogy mindig valamilyen kulturális és viselkedésbeli norma irányította a megítélést. De valójában mire jók a könnyek?

A bizalom lélektana

A bizalom egy olyan érzelem, amely társas kapcsolatok során nyilvánul meg. Akkor épül fel, ha erre kölcsönösen vannak törekvések, de rendkívül bonyolult folyamatok alakítják. Ezeket pedig nemcsak megérteni, de átélni sem egyszerű.

Miért ne halogassuk a takarítást?

Sokan szeretik az idejüket jóval szórakoztatóbb tevékenységekkel tölteni, mint a házimunka. Mégsem érdemes sokáig eltekinteni tőle. De mi az oka annak, hogy sokszor elnapoljuk a takarítást, és miért nem tanácsos megtenni?

Ha nem kelnék korábban…

Az emberek többsége nem szereti a hétköznap reggeleket. Az okok nyilván világosak, természetesen érthető, miért nem kedvelt napszak például egy hétfő reggel, pedig a reggelek egészen különlegesek…

Ne félj a tűtől!

Nagyon kevesen élnek közöttünk, akik szeretik a tűt. A többség, ha teheti, elkerüli, sokan csak szükséges ellenségként tekintenek rá. A valódi tűfóbia azonban a népesség körülbelül 10%-át érinti.

Az adakozás lelki háttere

Mind jól ismerjük azt a közhellyé vált mondatot, hogy jobb adni, mint kapni. És ennek megfelelően próbálunk meg az életünk során a tőlünk telhető legtöbb alkalommal adni valakinek valami olyat, ami neki nincs. Ez nemcsak a pénzre vonatkozik. De vajon kin segít valójában egy-egy adomány?

A siker feldolgozása

Roppant sok dolog van a világon, amiben sikeresek lehetünk, ezáltal boldogabbak. De a sikeresség érzése ugyanakkora érzelmi terhet rak ránk, mint egy traumatikus esemény. Hogyan tudjuk helyesen kezelni ezt az érzelmet?

Nagyító alatt a tiltott gyümölcs: a tanár-diák viszonyok 1. – A diák

Kellemes? Átlagos? Zavaros? Zűrös? Vagy egyenesen tilos? Bármelyik szereplője is vagy egy tanár-diák viszonynak, még akkor is, ha statiszta vagy, és csupán gyanakszol valakikre, meg fog viselni a történet. Ezért muszáj tisztában lenned a nyers következményekkel.

Rémálmok

Vajon van olyan ember, aki még sosem ébredt remegő lábakkal, erősen dobogó szívvel és izzadó homlokkal amiatt, hogy álmában valami iszonyú dolog történt vele? Valószínűleg nincs. A rémálmok nem válogatnak. De akkor nem is tudjuk elkerülni őket?

A sírás biológiája – Hogyan kerüljük el a kiváltó okokat? - 3. rész

A kiváltó okok elkerüléséhez mindig szükséges egy kis önismeret, vagy ha másoknak segítünk, fontos, hogy őket jól ismerjük. Cikksorozatunk utolsó részében a kiváltó okok megtalálására és elkerülésére irányuló stratégiákat osztunk meg veletek.

Túl sokszor kérsz elnézést?

Mindannyian ismerünk olyan embereket, akik túl sokszor kérnek elnézést. De vajon mi is egy vagyunk-e a sok közül?

A sírás biológiája – 1. rész

A kontrollálhatatlan sírás elszomorító, kényelmetlen, zavaró és kimerítő lehet. Megkönnyebbülést érhetünk el azonban, ha megértjük, mi okozza, és megtanuljuk, hogyan lehet kordában tartani.

Helyesírás, nyelvhelyesség – miért és mennyire fontos?

„Le style est l’homme – A stílus maga az ember”, hangzik a közhelyesnek tűnő, szállóigévé vált mondat. De, vajon igaz ez? Valóban a beszéde, írása, megjelenése alapján ítéljük meg az embereket? Mit szólunk ahhoz, ha minket ítélnek meg?

Te sem tudsz aludni?

Hullafáradtan ágynak esel. Csend, nyugalom, kényelem, gyerekeket is ágyba varázsoltad, végre pihenés! - gondolod. Már elszámoltál százig, ám valamiért mégis a plafont bámulod, nem tudsz aludni, ha mégis óránként felriadsz, folyton az időt nézed,másnap pedig alig bírsz kikelni az ágyból. Ismerős?

"Én aztán nem fogok futni!", avagy 10 ok, amiért mégis!

A futás szó hallatán sokan azonnal hárítanak, pedig állíthatom, hogy igenis megfertőződhet vele az ember. Sokat fejlődhetünk tőle, egyre komolyabb szintekre léphetünk, egyre jobban bírhatjuk az iramot és főleg: rengeteget kaphatunk a futástól. Néhány ok következik, hogy - amennyiben egészségi állapotunk engedi -, megpróbáljuk ezt a sportot.

Boldogság mint társadalmi elvárás

Mindannyian ismerjük azt a típusú embert, aki az életet hozza a bulikba, nevet a problémáin, és arca is arról árulkodik, hogy folyamatosan boldog. De vajon lehet-e ez a depresszió eltakarásának egy módja?

Az emberi lélek üzeneteinek megértése - Könyvajánló

Sokszor foglalkoztatott a gondolat, vajon hogyan lehet a fizikai tényeket összeegyeztetni, összevetni a lélek üzeneteivel. Vajon a kettő tényleg egymásból fakad? Tényleg minden fizikai tüneteinket lelki okok váltják ki?

Csökken a spermiumszám az iparosodott országokban

Egy nemzetközi kutatókból álló csoport összegyűjtötte az összes hiteles tanulmányt, és ezek alapján tették közzé azt az információt, hogy az európai, az észak-amerikai, az ausztrál és az új-zélandi férfiak kevesebb spermát termelnek, mint az őket megelőző ugyanolyan korú generáció.

Nagyobb eséllyel híznak el az asztmás gyerekek?

A legújabb felmérések szerint 50%-kal nagyobb eséllyel híznak el azok az asztmás gyerekek, akiknél a diagnózis már legalább 10 éve fennáll. A légzés nehezítettsége azt okozza, hogy az asztmás gyermekek kevesebbet mozognak, és sajnos nagyon sok asztma elleni szernek mellékhatása a súlygyarapodás.

Hogyan fagyott be az Antarktisz?

A kutatók valószínűleg végre felfedezték, hogyan került az Antarktisz 34 millió évvel ezelőtt vastag jégréteg alá. Két tényező játszott szerepet a legdélebbi kontinens eljegesedésében.