Menü

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Mindfulness alkalmazása a mindennapokban

A mindfulness technikának a mindennapi alkalmazása egy fontos faktor lehet abban, hogy csökkentsük a minket érő stresszt, illetve meg tudjunk békélni a gondolatainkkal és érzéseinkkel. Nem árt néha tudatosan megfigyelni azt, ami körülvesz minket!

Kreatív hobbik a lelki egyensúly megőrzéséért

Sokszor nem is vagyunk tisztában vele, mennyire fontos, hogy legyen egy kreatív hobbink! Azon kívül, hogy ez a mindennapokban kellemes kikapcsolódást nyújt, segít fejleszteni különböző készségeinket és fenntartja a lelki egyensúlyt.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Antidepresszánsok szedése: a férfiaknál nem várt hatása is lehet

A gyógyszerek a mindennapjaink részét képezik, az utóbbi években pedig előkelő helyet foglal el a leggyakrabban szedett szerek közt az antidepresszánsok sora.

Új hobbik 60 felett

Nemrég a 60 év felettieknek ajánlott sportokról, mozgásformákról írtam, ma inkább az életkor előrehaladtával választható új hobbikról esik néhány szó, hiszen a 60-as években is megannyi érdekes és új dolgot lehet kipróbálni.

7 természetes illóolaj az ADHD tünetei ellen

Függetlenül attól, hogy milyen típusú ADHD-ban van egy ember, a tünetek súlyossága és az az arány, amelyben az életét megzavarja, nagyon eltérő.

Milyen a tökéletes fürdő?

Nincs is jobb egy forró, illatos fürdőnél a hideg téli napokon, de úgy tűnik, nem mindegy, milyen hőmérsékletű a víz.

Hogyan gyógyít a csend? Mi a csendterápia?

A csendre mindenkinek nagy szüksége van. Miért? Mert jót tesz az egészségünknek, elcsendesíti az elmét, megnyugvást hoz a lelkünknek, az elménknek. Minden nap időt kell szakítani arra, hogy a csendet meghallgassuk. A csendterápia gyógyít.

A tudathasadás legfőbb jellemzői

A tudathasadás (skizofrénia) súlyos, legtöbbször a pszichózis jellegzetességeit mutató elmekórtani állapot. Kiváltó oka mind a mai napig ismeretlen. Valójában egy pontatlan, hétköznapi kifejezés, melyet egyaránt használnak a skizofrénia és a disszociatív személyiségzavar (többszörös személyiség) tünetegyüttesének jelölésére.

A spektrumzavar jelei

A spektrum zavar kifejezés azt jelenti, hogy az autisták tünetei rendkívül változatos módon jelentkezhetnek. Ahány páciens, annyiféle megnyilvánulási forma. Bizonyos általánosságok azonban megfigyelhetők. A tünetek három fő területen jelentkezhetnek változatos formában és különböző mértékben, a szociális készségek a kölcsönös kommunikációs és a viselkedésszervezés területein.

A meditáció számtalan jótékony hatása

Aki meditál, az elméjét edzi. Mint a testnek a sport. A befelé fordulásról szól, a gondolatok megfigyeléséről, a jelen pillanatban való létezésről és még sok másról is, s mindehhez nincs szükség másra, csak egy kis csendre, nyugalomra és motivációra.

A mentális retardáció nyomában

A mentális retardáció tulajdonképpen nem klasszikus értelemben vett betegség, hanem inkább egy kóros állapot, amikor a szellemi képességek fejlődése elmarad, megreked egy bizonyos szinten.

Mit árulnak el rólunk a szorongásaink?

A szorongás nem kellemes az ember számára. Előfordulhat, hogy ez az érzelem szolgál minket és ébren tartja az érzékeinket – ettől nem kell megijedni, ez teljesen természetes. Ha azonban a szorongás állandósul, a forrását nem lehet beazonosítani, ráadásul átveszi az uralmat az életünk felett, nem árt jobban odafigyelni rá. Ne éljen együtt vele! Kérj segítséget!

Hallottad már a kifejezést: ayurvéda?

Az Ayurvéda a legősibb gyógyító tudomány, mondhatni, egyidős az emberiséggel, s alkalmazása, tanulmányozása ma is aktuális. Népszerűsége és hatékonysága, sikeressége elsősorban annak köszönhető, hogy a megelőzésre fekteti a hangsúlyt és holisztikus szemléletű tudomány.

Mit jelent a hipomániás epizód?

Pár napostól akár hónapokig tartó állapot, melynek során a beteg igen beszédes, feldobott vagy éppen ingerlékeny, s amely jól elválik normális, nem depressziós állapotától.

Elismerés, népszerűség, és az önbizalomhiány- avagy hogyan hat ránk az énkép?

Az énképünk legfontosabb része az önbecsülésünk. Az önmagunkról alkotott meggyőződéseink befolyásolják az érzelmeinket, irányítják a cselekedeteinket, és hatnak a mindennapjainkra. Alapvetően mind az önmagunkkal való elégedettségre törekszünk és pozitív énképre vágyunk. A kérdés az, hogy miért számít ebben az önismeret és, hogy mitől lesz pozitív az énképünk?

Lehet tudatosan álmodni?

Még igen rövidek a nappalok, viszonylag koraiak napnyugták és hamarabb beindíthatják a hormonokat. Az állatok és a növények is téli álmukat alusszák és mi emberek is többet pihenünk. Ilyenkor pedig megvan az esély arra, hogy többet álmodjunk. Van, hogy több cselekményre is emlékszünk. Ezek legtöbbször úgy tűnnek, mintha teljesen véletlenül történnének. Viszont általában, több áll a dolgok mögött, mint az elfogyasztott vacsoránk.

Indítsuk jól a napot!

Mert ha már jött egy hétfő, vagy egy szimpla bármilyen reggel, olyan „reggel reggel”, amit nem annyira szeretünk, miért ne indíthatnánk azt olyan igazán jól? Ha már indul, indítsuk jól a napot!

Számít-e a pénz, avagy mi az elég és mi a sok?

Az anyagi helyzetünk elég sokszor kerül a középpontba, de vajon álszentség-e érdektelenséget mutatni vele kapcsolatban, és valóban egészségtelen-e hajszolni a javakat?

Érzelem ruhák iránt? Lehetséges!

Az álom esküvői ruha, az „első látásra szerelem”-felső, az „utálom”-pulcsi, és a többi igencsak heves reakciót kapó ruhadarab nagyon is létező dolgok. Meg is mutatjuk, miért, és hányféleképpen tudunk érzelmi kapcsolatot kialakítani ezekkel a használati cikkekkel.

Őszinteség vagy kedvesség?

Legjobb esetben az őszinteség és a kedvesség nem zárja ki egymást, de vannak esetek, amikor ebben azért nem lehetünk biztosak. Melyikre érdemes akkor a hangsúlyt fektetni? Milyen hatása lehet, ha az egyiket tartósan mellőzzük?

A munkahelyi feszültség és az egészségünk

Az életünk különböző színtereken zajlik, és ezek közül az egyik legfontosabb a munkahelyünk, hiszen a legtöbb időnket az otthonunkon kívül ott töltjük el. Ezért nem mindegy, hogy milyen kedéllyel vágunk neki nap mint nap a munkának.

Segítséget kérni – miért olyan nehéz?

Mindig bajba kerülünk. Ez van, mivel emberek vagyunk, és a bajok pont úgy nem kerülnek el bennünket, ahogyan a jó dolgok sem. Az életünket ez a kettő tereli abban a mederben, amelyben végül haladunk. A baj pedig sokszor nemcsak negatív, hanem pozitív hozadékokkal is bír. De általában azért mégis inkább le akarjuk győzni. Miért van az, hogy inkább egyedül akarjuk ezt megtenni?

Hirtelen a magad lábára állni

Krízishelyzetek mindig adódnak. Ezekkel vagy megbirkózunk egyedül, vagy magunk előtt tornyosítunk egy jó adag problémát, amiben aztán rendszeresen megakadunk. Az egyik nehézséget az okozza, amikor az ember hirtelen egyedül lesz, vagy anyagi vagy érzelmi szempontból a maga útját kell járnia, noha addig ez nem fordult elő. Ezzel megbirkózni nem egyszerű

Szülőnek lenni beteljesedés?

Vannak életcéljaink, legalábbis jó esetben. Több dolgot szeretnénk elérni, s ezek a dolgok az élet különböző területeihez kapcsolódnak. A családi élet és az ezt biztosító mögöttes egzisztencia sokak tervei között szerepel, de hogy ez maga az élet beteljesedése is lenne, nos, az egy vitatott kérdés.

Példaképek és negatív hősök

Más emberek élete mindig példa a számunkra. Valamilyen módon az előttünk járó emberek hatással vannak ránk, vagy azért, mert ellesünk tőlük néhány alkalmazandó technikát, vagy épp ellenkezőleg.

Foglalkoztatási válságok, avagy lehet, hogy nem értek semmihez?

Napjainkban az egyik legtöbb stresszt okozó kérdés a munka- és pénzügyekhez kapcsolódik. Bár a munka sokaknak csak egy eszköz ahhoz, hogy megélhessenek, mégsem mondhatjuk, hogy ez egy semleges kérdés. Sokkal több gondolkodást igényel, mint hinnénk.

Komfortzónák és tudattalan gátak

Az ember énvédő mechanizmusai révén rengeteg tudattalan határvonalat állít fel magában, és ezeken csak a legritkább esetekben lép át akarattal. Ám nagyon könnyen kimozdul, más emberek hatására. Vajon ez hogyan működik?

Tanulásfüggőség

Az emberi elme annyira összetett, hogy egyes jelenségei szinte megmagyarázhatatlanok, mások viszont egészen egyszerű elemi okokra is visszavezethetőek. A függőség kérdése mind fiziológiai szempontból, mind lélektani szempontból igen érdekes. De rajongunk-e függőségig olyan dolgokért, amelyek elől mások menekülnek? A tanulásfüggőség példája ezt remekül szemlélteti.

A megalkuvás lélektana

Bonyolult rendszerünk számtalan önvédelmi mechanizmust alkot magának, s ezek a mechanizmusok könnyen alakulnak át szokássá. A megalkuvás is egy olyan cselekedet, amelyet annál könnyebben teszünk meg, minél többször van rá szükség.

Szeretjük, ha fáj?

Ha az egyik legfurcsább emberi szokást kellene említenem, a fájdalomhoz és bánathoz való ragaszkodás lenne az. Valamiért szeretünk a negatív dolgokba kapaszkodni. De mi ennek az oka, és hová vezethet?

Jó-e, ami jó, ha nem tudja senki?

Számos dolognak örülünk napjaink folyamán. Ez az öröm garantálja az állandó motivációt is. De igazi boldogságot okozhat-e valami, amiről csak mi tudunk? Vagy az örömünkkel való dicsekvés szükséges az örömök megéléséhez?

Hasonló személyiségek: ellenségek vagy legjobb barátok?

Az ellentétek vonzzák egymást, a hasonlóak pedig taszítják? Vagy erre nincs analógia? Kikkel könnyebb jó viszonyt ápolni: akik ránk hasonlítanak, vagy akik különböznek?

Ahogyan az elménk manipulál…

Számos módon tudjuk átverni az elménket, de érdemes azt is számításba venni, hogy az elménk olykor ugyanezt teszi velünk.

Légy tudatos! – a harminc napos kihívás

Számos pszichés probléma onnan ered, hogy nem tudjuk felismerni az érzelmeinket, nem tudjuk a környezetünkből érkező ingereket dekódolni, és nehezen különítjük el az érzelmi ambícióinkat a szellemi ambícióinktól. Pedig ha ismerjük a saját érzelemvilágunkat, és képesek vagyunk azt a pozitív tartomány felé irányítani, akkor sokkal kevesebb dühből, szomorúságból vagy csalódottságból eredő, hirtelen döntést hozunk meg.

Lenyűgöző az intelligenciád – avagy milyen pozitív hatásai vannak a műveltségnek?

Vannak olyan értékek, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Olvasol? Művelődsz? Érdekel a körülötted lévő világ? Folyamatosan képzed magad? Remélhetőleg ennek sok előnyét élvezed, de hogyan hat ez a személyiségedre? És hogyan hat mindez másokra?

Miért olyan nehéz felnőni?

Az, hogy bizonyos életkortól felnőttnek tekintjük az embereket, nem fejlődéslélektani határvonalat jelent. Ez csupán azért van, mert egy bizonyos kortól kezdve már mindenki felelősséget tud vállalni a saját tetteinek következményéért, és dönteni tud a saját magát érintő kérdésekben.

A bizalom lélektana

A bizalom egy olyan érzelem, amely társas kapcsolatok során nyilvánul meg. Akkor épül fel, ha erre kölcsönösen vannak törekvések, de rendkívül bonyolult folyamatok alakítják. Ezeket pedig nemcsak megérteni, de átélni sem egyszerű.

Érdemes-e megváltozni mások kedvéért?

: Egy bizonyos fokú simulékonysággal mindnyájan rendelkezünk. Ez azt szolgála, hogy a társadalomban, mint egységben akkor is megálljuk a helyünket, ha bizonyos csoportok működése a mi elveinkkel és mentalitásunkkal nem egyezik meg. De hogy meddig éri meg simulékonynak lenni, és mi az a fok, amely már inkább káros, mint hasznos, azt nagyon nehéz felfedezni.

„Túl jó vagy hozzám” – és ami mögötte van

Az utóbbi években megnövekedett azoknak a száma, akiket depresszió, vagy valamilyen szorongásos probléma miatt kezeltek. A pszichológusok rendszeresen találkoznak olyan páciensekkel, akik nem tudják helyesen felmérni a saját személyiségük jelentőségét, esetleg nem rendelkeznek egészséges önképpel. Ez pedig nemcsak lélektani hatásokkal bír, de az emberi kapcsolatokat is nagyban befolyásolja.

Női hiszti - létezik?

Népszerű, ám kissé kerülendő téma manapság a nők és férfiak közti, főképpen hangulatbeli különbségek. Bár számos vicc alapul nemek közötti sztereotípiákon, mégis valahogy keserű nevetés kíséri csupán azokat. Szeretjük kerülni a komoly megnyilatkozást és véleményünk kinyilvánítását a témáról, pedig nem kellene. Érdemes beszélni róla, és néhány dologgal tisztába kerülni.

Ne mérgezd a lelked! - se másét

A harag, ahogy mondani szokták, megmérgezi a lelket. De nemcsak a harag és az indulatok tesznek rosszat az emberi léleknek és a kapcsolatoknak. Sok minden van, amivel a mindennapjaink során csak ártunk magunknak, és másoknak is.

Szeretet vagy megszokás?

Költözni, iskolát váltani, szakítani és elválni nem egyszerű. Nemcsak azért, mert maga az esemény megviseli az embert, hanem azért is, mert a megszokott helyszínek, személyek, élethelyzetek új értelmet nyernek, új színt kapnak. És olykor ez nehezebb érzelmi állapotot idéz elő, mint a megrázkódtatás maga. Tehát jó, ha időben felismerjük a különbséget a valódi kötődés és a megszokás között.

A hűtlenség, mint bélyeg

Az emberek személyiségének és cselekedeteinek elkülönítése nagyon nehéz feladat. Bizonyos tettek következményeképpen ezért is fordul elő megbélyegzés. Vannak bélyegek, melyek egy idő után elkopnak, érvényüket vesztik, és vannak olyanok, melyeket nagyon nehéz eltüntetni.

"Gyógyító" közhelyek

Ha az a mondat hangzik el, hogy "majd az idő minden sebet begyógyít", vagy, hogy "úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna", akkor a legtöbben csak legyintünk, hogy ezek közhelyek. Mégis krízishelyzetekben gyakran nyúlunk klisésnek hangzó mondatokhoz, hogy jobban érezzük magunkat. Van jelentősége ezeknek? Valóban jótékony hatásuk van a sokszor hangoztatott, általános igazságoknak?

A feladás lélektana

A feladás, a letargia és a depresszió az ország lakosságának több mint felét érinti. Valamiért a küzdelem divatját a ráhagyás divatja vette át. De mi ez a viselkedés? Egy védekező mechanizmus? Vagy csak a teljes apátia megnyilvánulása?

Az élet túl rövid ahhoz, hogy…

Mi az, amihez az élet túl rövid? Mit engedjünk el 2020-ban?
Amit már 2019-ben is el kellett volna engedni. Azokat a negatív dolgokat, amelyek miatt egy nehéz hátizsákot cipelünk tele félelmekkel, aggódással, sérelmekkel, elvárásokkal. Ideje letenni.

Öt dolog, amit egy pszichológus jobban tud, mint te

Az internetes öndiagnosztika virágkorát éli. De nemcsak a fizikai problémák esetében vagyunk hajlamosak a magunk orvosaivá válni. Szeretünk a lelki problémáink szakembereivé is válni. Csakhogy ez szintén nem túl jó ötlet.

Munkamánia - amikor a főnök mondja, hogy elég

Mindannyian szeretnénk biztos egzisztenciát, viszonylagosan jó fizetést, amiből finanszírozhatjuk nemcsak a kötelező költségeket, de az azon kívül eső, számunkra szükséges dolgokat. Ehhez azonban sok-sok munkán keresztül vezet az út. De mikor jön el az a pont, amikor a munka már nem a pénzkereseti lehetőséget, hanem az életet jelenti számunkra? És hogyan lehet kikeveredni ebből a helyzetből?

Amikor legyőznek az önmagunk felé táplált érzéseink

A környezetünk véleménye rólunk nagyban befolyásolja a saját véleményünket. A felénk táplált érzések pedig előbb-utóbb interiorizálódni fognak. Csakhogy mégis magunkban kell rendet tenni ahhoz, hogy a külvilág is elfogadhasson.

Hajhásszuk a boldogságot? - Az igazi függőség

Számos függőség létezik, vannak köztük furcsák és teljesen megszokottak is. De mi okozza őket? Válthat-e ki belőlünk ilyen fokú ragaszkodást egy hétköznapi tárgy, vagy egy személy? És ami a legfőbb kérdés: létezhet-e, hogy a boldogság görcsös keresés alakít ki nálunk káros berögződéseket.

A negatív gondolkodás előnyökkel is járhat

A pozitív gondolkodással az a fő baj, hogy zavaróan leegyszerűsíti az emberi pszichét. Bár minden ember a boldogságra törekszik, a szomorúság, a csalódottság, a harag, és a többi „negatívnak” bélyegzett érzés is az élet része.

Költözési depresszió

A költözés nemcsak egy új otthon létrejöttét jelenti, hanem a régi elvesztését is. El kell szakadni a hely hangulatától, emlékeitől, és ez sokakban negatív érzelmeket kelt. Ezeket pedig nehezebb leküzdeniük, mint gondolnánk.

Kétszínűség, ahogyan csak árthat

Hogy a kétszínűség kapcsolatban áll az egészségünkkel, az sokunk számára nagyon is világos. Akár mi vagyunk a tevékenyek, akár az elszenvedők, mindenképpen befolyásolja az életünket az, ha túl sok arcot öltünk magunkra a napjaink során.

Üldöz a szerencsétlenség?

Szörnyű érzés már az ötödik tányért összetörni a héten, a sokadik alkalommal felbukni a küszöbben? Mikor minden kicsúszik a kezeid közül, és teljesen elveszíted az irányítást, megkérdezed magadtól, hogy ennek mi az oka? Íme, néhány válasz.

Az online sportfogadásokról

Lent az utcán, lent a téren. A sarkon és azon túl hódít az online szerencsejáték. A sportfogadás ennek egy speciális területe kicsit utánajártam. Az előzményekről, a következményekről és a lehetséges abbahagyásról lesz szó. A meglátásaim alapja a segítő szándék, minden tanács az érett felnőtt helyzetkezelést segíti elő.

Mikor kell nemet mondani?

„Igen, főnök, majd én túlórázok. Persze, nem gond, ha nyolc napig egyhuzamban. Ráérek hétvégén. Majd a többit is megcsinálom a szabadidőmben.” Ha számodra ismerősen cseng az idézett dolgozó hozzáállása, akkor valószínűleg neked is meg kellene tanulnod következetesen és határozottan nemet mondani.

Az egoizmus, ahogyan még nem láttad

Természetesen az önközpontúság és önimádat nem vonzó tulajdonság. Ennek ellenére nem szabad úgy tekintenünk, mint egy javíthatatlan és megfejthetetlen hibát. Sok minden állhat az egoizmus hátterében, és sok pozitív dolgot is eredményezhet. Ezért azt javaslom, áss a mélyére, ismerd meg, tudj róla, így helyesebben tudod felmérni a helyzeteket.

Internetes nyomozás – hasznos vagy veszélyes?

Szerencsére a 21. században sokkal egyszerűbb információt gyűjtenünk: az internet okozta előnyök vitathatatlanok. Persze, ha minden tudás rendelkezésünkre áll, annak nagyon gyakran ára van. Például nincs olyan információ, amit örökre kitörölhetnénk a világháló mély útvesztőjéből. Ez pedig olykor jó, máskor viszont kifejezetten előnytelen.

Relaxáció otthon

Jógára és meditációra járni nem mindenhol van lehetőség, ráadásul ezeknek az alkalmaknak komoly ára is van. Habár az árért cserébe tényleg pihentető nyugalmat kapunk, mégsem mindenhol fér bele ez a keretbe. De ne aggódj, ha nincs lehetőséged vagy időd elmenni egy-egy ilyen alkalomra, otthon is megteremtheted a saját relaxációs környezetedet.

Állandó pesszimizmus – hogyan küzdjük le?

Magyarországon kiugróan magas a depressziósok száma, és még több mindazoké, akik, bár nem betegek, de állandó negatív színben, pesszimistán látják a világot. Ők a legtöbbször úgy gondolják, megvédi őket a pesszimizmusuk, de valójában csak immunissá teszi őket mindenféle külső ingerre, köztük a pozitívakra is. Ezért nagyon fontos, hogy le tudjuk küzdeni azt, ami visszahúz.

Lánykérés, ami nem válik rémálommá

Mindenféle elköteleződés jó nagy stresszel jár, legyen szó lakásvásárlásról, új autó vételéről, vagy a teljes érzelmi elköteleződésről. A lánykérés előtti időszak kész vérnyomásterheléssé válik, az utána következő idők pedig, ha nem is mindig mondjuk ki, de mindkét fél számára rendkívül stresszesek. Ezért felkészültnek kell lennünk, nemcsak anyagilag, érzelmileg is.

Színek, illatok, élmények - mi segít a tanulásban?

A környezetünk nagyon sok mindent befolyásol az életünkben. A tanulás és elsajátítás is olyan dolgok, melyekre nemcsak a saját befogadóképességünk van hatással, hanem a magunk körül tapasztalt jelenségek is. Mi minden teheti könnyebbé a tanulást a környezetünkben?

Miért gondolunk néha olyan dolgokat, amelyek ránk nem jellemzőek?

Igen, néha a legangyalibb kisgyerek is belegondol, hogy milyen lenne az uzsonnáját egy az egyben hozzávágni a tanító nénihez. És ez a gondolat a felnőttekben ugyanígy megfogalmazódik, ha nem is ilyen kontextusban. „Mi lenne, ha ahelyett, hogy átadom a helyemet a buszon, elkiáltanám magam, hogy én fáradt vagyok, és hagyjon engem mindenki békén?” És ez még az egyik legszolidabb verzió volt. De honnan jönnek ezek?

Miért olyan nehéz bocsánatot kérni?

Lelki egészségünkre a konfliktusok kifejezetten ártalmasak, mégis nehezen tudjuk elkerülni és lezárni azokat. Pedig olykor egy-két szón múlna csak. De bocsánatot kérni és megbocsátani egyaránt nagyon nehéz.

A megbocsátás pszichológiája

A megbocsátás évezredek óta ismert fogalom, amely nemes cselekedetnek tekinthető a legtöbb vallás és filozófiai irányzat szerint. De akkor miért olyan nehéz?

Amikor a cselekvés gátja te vagy – önmagunk csapdájában

Mindannyian kerülünk olykor-olykor nehéz helyzetekbe. De ha magunkat sodorjuk bele folyton, akkor sokkal nehezebb kijönni belőle. Ez a helyzet akkor is, amikor valamit csupán azért nem teszünk meg, mert valami hatalmas visszahúzó erőt tapasztalunk, no de nem akárhonnan: saját magunkból.

Nagyító alatt a tiltott gyümölcs: a tanár-diák viszonyok II. – A tanár

Egy tanár számára láthatatlan vonal húzódik a diákok és közte. Ezt a vonalat nem szabad átlépnie sem barátkozás céljából, sem bármiféle szerelem miatt. Ez talán az egyik legfontosabb dolog, amit a pályája elején alaposan a szájába rágnak. A tekintély és a jó hírnév megóvása csak így lehetséges.

Rémálmok

Vajon van olyan ember, aki még sosem ébredt remegő lábakkal, erősen dobogó szívvel és izzadó homlokkal amiatt, hogy álmában valami iszonyú dolog történt vele? Valószínűleg nincs. A rémálmok nem válogatnak. De akkor nem is tudjuk elkerülni őket?

Adventi készülődés kívül-belül

Ahogy a második gyertyát is meggyújtottuk, kétségbeesve tapasztalhatjuk, hogy milyen kevés időnk maradt karácsonyig. Két hét gyorsan elrepül, ezért, ha még nem tettük meg, ideje egy kicsit magunkra koncentrálni, és a testi és szellemi egészségünkkel, megtisztulásunkkal foglalkozni.

Csalódás, ahogy azt még nem láttad...

Vagy ahogy csak nem akartad látni. Hiszen a "látás" elsődleges feltétele a "nézés". Tehát állj meg egy pillanatra és gondolkozz el, hogy milyen módon szemlélheted még a dolgokat, amelyek téged vesznek körül. Például a csalódást.

A hűségről

Hűek sok dologhoz lehetünk. A párunkhoz, egy ideához, az elveinkhez, a neveltetésünkhöz, mégsem kezeljük ezeket a dolgokat ugyanúgy. Mi irányítja bennünk a hűséget, és egyáltalán, hogyan is működik?

Vita vagy veszekedés?

Nap, mint nap tapasztaljuk, hogy a vita és a veszekedés közt hatalmas a különbség, és mindkettő másképpen hat ránk. De miben rejlik igazából a különbség? Miért tölt el valakit a vita eufórikus érzésekkel? És milyen hatása van a pszichénkre a veszekedésnek?

A depressziót (f)okozó belső tényezők

Ha valaki depresszióban szenved, a pszichológusnak az az egyik legnehezebb feladata, hogy rájöjjön, milyen hatások, események alakították azt ki. Számos oka lehet az állapotnak, de a legfontosabb folyamatok, az elmében mennek végbe.

A meditálás az egészséges életmód része?

A meditációt ,bár a spiritualitással azonosítják, a legtöbb ember már meditált. Még, ha tudtán kívül is. Talán, veled is megtörtént már?

Nyelvtanulás, magolás nélkül

A nyelvtanulásról sokaknak még mindig a szavak magolása és a drága magánórák jutnak eszébe, pedig önmagunk is sokat fejlődhetünk, egy kis akarással és odafigyeléssel. Vigyázat, tuti tippek következnek!

Előttünk a megoldás, és mégsem élünk vele...

Életünk nehéz helyzeteiben, kríziseiben tanácstalanul állunk: mit is tehetnénk? Kétségbeesve keressük a megoldást, és mégis, amikor előttünk a lehetőség, akkor egyszerűen képtelenek vagyunk megragadni. Kiderül, hogy mi is ennek az oka.

Mitől leszünk boldog emberek?

Egész életünkön keresztül a boldogságot, a békét és a megelégedést keressük. Az összes tevékenységünk a teljesség és a megelégedés belső érzését tűzi ki célpontnak. De ha megnézzük a saját tapasztalatainkat, azt vesszük észre, hogy minden ezzel kapcsolatos érzésünk, amit elérünk, csak ideiglenes...

Milyen út vezet a tiszta gondolkodáshoz?

Miért törekszünk mindannyian a tisztaságra? Mit keresünk valójában? Önmagunkat keressük, a tisztaság állapotát, amely mentes az egocentrikus gondolatoktól és vágyaktól. A természetes, eredeti állapotunk ténylegesen tiszta. Ez a tisztaság az, akik igazából vagyunk.

Önfejlesztés – Egy érettebb világnézet

Egyetlen eseményt teljesen ellentétes módon érzékelhetünk, és mindez csak a világnézetünktől függ: az értékrendünktől, a hitünktől, hogy mit érzünk igaznak vagy hamisnak, jónak vagy rossznak, szépnek vagy visszataszítónak és így tovább. Ez a szellemi-érzelmi irányultság a világnézetünk.

Önfejlesztés – Igény az értelmi fejlődésre

Habár elménk szép minőségben engedélyezi számunkra az élményeket és emberségünk kifejezését, ez korlátokkal és kihívásokkal jár együtt.

Gondolataink börtönében

Megfigyelte már, hogyan rohannak egymás után a gondolataink megállíthatatlanul? Úgy érezhetjük, olyan ez, mint az éjszakai álmaink - nincsenek az irányításunk alatt. Pedig ez tévedés: igenis megtanulhatunk bánni a gondolatainkkal - főleg, hogy azok sokszor nem a javunkat szolgálják.

Problémamegoldás jobb agyféltekével

Ha valamilyen nehezebb kihívással, problémával kerülünk szembe, akkor általában a legnehezebb megoldást választjuk: elmével, túlgondolással, érvek tömkelegének felsorakoztatásával igyekszünk döntést hozni, vagy kulcsot találni az adott helyzethez. Pedig többet tehetünk a helyes döntésért, ha aktiváljuk a jobb agyféltekénket is.

Tölts kevesebb időt a saját fejedben!

Az összes gondolatunk 99%-a haszontalan, mégis befolyásolják, szabályozzák az életünket. S hogy tehetünk-e valamit? A Harvard professzora azt mondja:„A stressz elleni legnagyobb fegyver az a képességünk, hogy egy gondolat helyett választhatunk egy másikat.”

Városból a meditatív természetbe

Hivatalosan is itt a tavasz, ne késlekedjen maga mögött hagyni a várost és friss levegőt szívni, vagy akár meditálni a természetben! Az egészségének is jót fog tenni.

Eddzünk, hogy okosabbak legyünk!

A testmozgásról régóta tudják, hogy az egészségünk mellett a hangulatunkra is pozitív hatással van. A legújabb kutatások szerint ezek mellett az agyi teljesítményt is növelheti.

Az agyunk és az ő titkai

Agyunk működésének, jellegzetességeinek kutatása az egyik legérdekesebb tudományág. A kutatók mindig felfedeznek valami izgalmasat, és egyúttal azt is, hogy milyen keveset tudunk saját elménkről.