Mit vigyen a gyerek a kollégiumba?
A tanév nemcsak a bejáró és helyi diákoknak, hanem a bentlakóknak, kollégistáknak is megkezdődik, ezért némely szülőknek még az is plusz dilemmát okoz, hogy mit vigyen a gyerek a kollégiumba?
Pótvizsgázik a gyerekem
Bizony több okból is előfordulhat, hogy valakinek osztályozóvizsgát, javítóvizsgát kell tennie, nem feltétlen volt rossz tanuló vagy hanyag, az is lehet, hogy sajnos kórházban volt, huzamosabb ideig betegeskedett és emiatt maradt ki sokáig az iskolából.
A túlzott engedékenység nem tesz jót
Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.
Unatkozik a gyerek
"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.
Túlsúlyos gyerekek
Gyakran olvasni szomorú statisztikákról, mely szerint az elhízás mértéke Magyarországon a felnőtt lakosság körében 30 százalék, a túlsúlyosak aránya pedig ennél is több. S ami még döbbenetesebb, hogy gyermekkorban az esetek kevés százalékában áll csak valamilyen betegség az elhízás hátterében, sokkal inkább az életmód az, ami ezért az aggasztó állapotért felelős.
Tudatos tartalomfogyasztás: mire figyeljen a szülő?
Az emberek ma már szinte életkortól függetlenül használják az okostelefonokat és a közösségi oldalakat, amelyek akár ártalmasak is lehetnek, legfőképpen fiatalokra, gyerekekre. Hogyan lehetünk mi magunk is tudatos fogyasztók és mire figyeljünk szülőként?
Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?
Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.
10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell
Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.
Fogd a biztonsági övet, kösd be a gyereket az autóban!
Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg, ha ezt minden egyes utazáskor megtesszük.
5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti
Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.
Kik azok a helikopter szülők?
A helikopterszülőség évtizedek óta létező fogalom. Kik azok a helikopter szülők? Honnan jött ez a kifejezés és mit jelent?
Motiváló belső erő, vagy a saját béklyónk? – avagy az örök önkritika témája
Az önkritika az önbecsülést, vagy a folyamatos alázatosságot jelenti? Egyben támogat, és ugyanakkor elvesz az életünkből. Összetett kérdéskör, amivel folyamatosan találkozunk az életünk során, és az ezzel kapcsolatos kérdésekre nem lehet egyértelmű választ adni. Valójában az életben sem a konkrét választ, hanem a megfelelő és állandó egyensúlyt keressük. Adódik a kérdés, hogy hogyan lehet mindezt megtalálni.
Mikor milyen vitamint szedjünk?
Szedjünk vagy ne szedjünk vitaminokat, szükségesek az étrendkiegészítők, vagy feleslegesek? Melyikből mennyit mivel és mikor? Vitaminszedési kisokos.
Jelek, hogy többemberes a gyereked
Nem neveletlen és nem elkényeztetett, ma már tudjuk, hogy ők a többemberes babák. Olyan magas igényeik vannak, amelyek kielégítéséhez sokszor nem elég egyetlen ember.
Használati tippek a fa szivárvány játék kapcsán
Egyre több anyuka törekszik arra, hogy minél inkább természetes anyagokból készült játékokkal halmozza el gyermekét. Sőt egyre több nevelési és tanítási módszer alapoz az ilyen eszközökre. Az építőkocka után a fából készült szivárvány játék a legnépszerűbb. De vajon hogyan játszunk vele?
Miért fontos az alvás gyerekeknek?
Miért fontos a jó alvás a gyerekeknek? Vajon mennyit alszik egy 2, 3 vagy 5 éves gyerek? Mennyit kell aludniuk később? Ezekre keressük a választ mai cikkünkben!
A harag kifejezése a mindennapokban
Az emberi harag, sértődöttség az élet mindennapi része. „Kérlek, ígérd meg, hogy nem leszel dühös” – kérjük a párunktól, barátunktól amikor valami hibát követtünk el, vagy egy nehéz érzést akarunk megosztani vele. Vagy éppen „egy párkapcsolat akkor jó, ha mindig béke és nyugalom van” – fogalmazzuk meg egyfajta elvárásként. Olyan társadalomban élünk, amely számos helyzetben bagatellnek, nem érvényesnek címkézi a dühöt, holott az egyén haragja mégis megmarad.
Beszédfejlesztő tippek az őszre
A kommunikáció eleme a beszéd. Azonban a gyerekek számára igen nehéz ennek az elsajátítása, hiszen nem csak ezt kell megtanulnia, hanem a mozgást, társadalmi szokásokat, táplálkozást is egyszerre kell elsajátítania. Éppen ezért a szülők feladata, hogy a legtöbb segítséget megadja, hogy minél könnyebben végbemenjenek ezek a folyamatok.
Hogyan hatnak szemünkre a digitális eszközeink?
„Gyerekek ne nézzétek már olyan közelről a tévét” – kiabálok rájuk sokszor, mikor látom, hogy milyen közel ülnek le a tévé elé, esetleg a tablet fölé, számítógép mellé. Mennyire károsak szemeinkre az okos eszközeink?
Kell-e a babákat minden nap fürdetni?
Amikor megszületik egy gyermek, az anyukában számtalan kérdés fogalmazódik meg a baba ápolásával, ellátásával kapcsolatban. A korházban, vagy kap ezekre választ vagy nem. Ilyen tanácstalanságot okoz, az a kérdés is, hogy kell-e a csecsemőket naponta fürdetni, hiszen már a korházak, szaklapok is eltérően nyilatkoznak.
Mi az az SZMK? Miért vegyünk részt benne?
Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat. Ilyenkor nem könnyítjük meg az osztályfőnök dolgát, ha a gyerekekért van legfőképp és munkájával az iskolát segíti. Ne féljünk részt vállalni ebből!
Különköltözés a szülőktől
Elindulni az önállósodás útján, és bedobozolni életünk több évét hatalmas lépés. Elköltözni azonban nem csak fizikálisan szükséges, hanem pszichésen is dimenziót kell váltani és készen kell állni az önállósodásra. Ezzel együtt ilyenkor a gyerek és a szülő kapcsolatban is változások következnek be, az alábbi cikkben erről olvashatunk részletesebben.
Közeledik az ősz – lassíts Te is egy kicsit!
Az évszakok váltakozása mindig frissítő számomra. Az ősz közeledtével érzem, mennyire csodálatos is az. Csodálatosak a késő nyári fények, és ahogy valóban beköszönt, minden évben meglepődöm, milyen meglepetéseket tartogat.
Csendeskönyv a gyereknek
Ha egyedi és különleges ajándékot keresünk babalátogatóra, akkor egy jó választás lehet a csendeskönyv. Főleg akkor, ha kézműves termékként vásároljuk meg, de akár mi magunk is elkészíthetjük a csöppségnek. Sok területen fejleszti a gyermeket és akár órákra is lekötheti a babákat.
Hogy illik viselkedni a strandon?
Röviden és tömören azt mondhatnánk, hogy illik tudni mi illik a strandon. Érthető, hogy amikor nyaral az ember, nem feszeng, lazábbak vagyunk, vidámabbak, önfeledtek, ezzel nincs is semmibaj, azonban illik szem előtt tartani, hogy ne zavarjunk másokat.
Mi az a tejfakasztó buli?
Házasság, legénybúcsú, leánybúcsú, babaváró buli. Majd a baba születése után egy nemrégiben kialakult szokás szerint szoktak tejfakasztó bulit tartani. A lényeg persze ugyanaz, közös összejövetel, beszélgetés, iszogatás, (közösségi oldalak elárasztása képekkel). Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy mi is az a tejfakasztó buli, mi a lényege, kiknek szól, és mikor szokás tartani.
6 dolog, amit érdemes használtan venni
A jelenlegi civilizáció egyik legfőbb célja az állandó gazdasági növekedés. De van-e értelme és meddig folytatható? Érdemes átgondolni, mi az, amit megéri használtan beszerezni. Így nemcsak a költségeinket csökkenthetjük, hanem a bolygónak is spórolhatunk, és máris tettünk a fenntarthatóságért.
Tippek házilag készült játékokra tipegőknek
Ma már mindenféle játékot beszerezhetünk csemeténknek. Fejlesztőtől kezdve, a szerepjátékokig megtalálható minden a piacon. Persze nem tagadom, hogy fontosak ezek is, de sajnos a közösen eltöltött idő nagyon kevésnek mondható manapság. Ezért próbáltam olyan ötleteket keresni, amiket együtt tudunk a gyermekemmel elkészíteni, utána pedig használni. Nézzünk meg pár tippet, miket készítettünk mi, és mit tanácsoltak a környezetemben lévő anyukák.
Miért fontos a gyerekeknek az ebéd utáni alvás?
A délutáni alvás különösen gyermekkorban nagyon fontos. Helytelen az a szülői hozzáállás, hogy „ha nem alszik délután, majd jobban alszik éjjel”, ellenkezőleg, a rendszeres, kiegyensúlyozott délutáni alvás hozzájárul a minőségi éjszakai alváshoz.
Beszédfejlesztés, olvasóvá nevelés, na de milyen eszközzel?
A Szókimondóka termékcsalád nagyon komplex. Minden megtalálható egy helyen, ami ahhoz kell, hogy akár, mint mi szülők otthon fejlesszük a gyerekünket. Játszva tanulhatunk nebulónkkal. Emellett, mi magunk válogathatjuk össze, hogy éppen mivel szeretnénk foglalkozni és a használati útmutatóval a helyes használatot is elsajátíthatjuk.
Gyerekkel a fogorvosnál
Kisgyerekkel orvoshoz menni sosem jó dolog, fogorvosi kezelésre pláne nem, ám egyszerűbbé, zökkenőmentesebbé tehetjük, ha már a tejfogak megjelenésekor, egyfajta megelőzésképp ellátogatunk a fogászatra.
ADHD felnőttkorban
Sokan nem tudnak róla, de az ADHD azaz a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar nemcsak gyermekkorban létezik, hanem felnőttkorban is előfordulhat. A felnőttkori ADHD legtipikusabb tünetei a hiperaktív jegyek (belső nyugtalanság, állandó mozgékonyság) és az lobbanékonyság, türelmetlenség.
Otthon hagyni a gyereket egyedül – mire figyelj
Minden gyerek életében eljön az a pillanat, hogy meg kell tanulnia egyedül is otthon maradni, mivel nem ülhet mindig a szoknyánk szélén, de vajon hány éves kortól biztonságos ez? Mire figyeljünk, ha otthon marad egyedül?
Hány éves kortól fogyókúrázzon egy gyerek?
Ha az elhízás mértékét szeretnénk megállapítani, akkor az erre legelterjedtebb módszer a testtömeg index, azaz a BMI, melyet úgy lehet kiszámítani, hogy a testtömeget elosztjuk a testmagasság négyzetével. Ha ez az érték 25 fölött van túlsúlyról, ha 30 felett van elhízásról beszélünk.
Hogy érjem el, hogy többet olvasson a gyerekem?
A legtöbb kamasz vagy kiskamasz nem arról híres, hogy falja a könyveket, számukra unalmas és fárasztó olvasni, Ha szeretnénk, hogy gyermekünk többet olvasson, érdemes belenézni a cikkünkben adott tanácsokba.
Kik a helikopter- és fűnyíró szülők?
A helikopter szülőség fogalmával talán már többen is találkozhattunk. A fűnyíró szülő tulajdonképpen ennek csak egy továbbfejlesztett változata, amely nemrégiben került be a köztudatba. Míg a helikopterszülőség csak egyfajta túlgondoskodást jelent, addig a fűnyíró szülők azon emberek, akik a gyerekük útja elöl szó szerint minden akadályt elhárítanak, akár mások kárára is. Az írásban arra kaphatunk választ, hogy mi motiválja ezen szülőket? Valamint, hogy hogyan árthatnak ezzel gyereküknek.
Találd meg a kreatív hobbidat 2023-ban!
Sokan az újévet fogadalmak sokaságával kezdik, mások azt fogadják meg, hogy nem fogadnak meg semmit, megint mások nem is hisznek a fogadalom misztériumában. Én minden évben elhatározom (nem megfogadom!), hogy végre találok magamnak egy hobbit, amit igazán szeretek, és sokszor eszembe jut, hogy talán egy apró vállalkozással még egy kis zsebpénzt is kereshetnék. Nézzük meg röviden, milyen lehetőségeink vannak, ha új, kreatív és hasznos hobbi keresésére adjuk a fejünket!
A középső gyerek szindróma
Azokban a családokban, ahol legalább három gyerkőc van, ismerős lehet a kérdés, hogy a középső gyermek viselkedése a többiekéhez képest renitens, ennek a hátterében pedig egy a köztudatba is beivódott felismerés áll, a középső gyerek szindróma.
Mikortól maradhat otthon egyedül a gyerek?
Szakember szerint biztonsággal 12 év felett hagyhatók egyedül a gyerekek otthon, bár előfordul az is, hogy a család sehogy sem tudja megoldani egy iskolai szünet alatt a fiatalabb gyermek felügyeletét, ezért akár fiatalabb (8-10 éves) gyerekek is gyakran maradnak otthon egyedül.
Elhízott, túlsúlyos kamaszok
A Semmelweis Egyetem kutatása szerint az elmúlt tíz évben ötszörösére nőtt a korosztályban a kövérek aránya Magyarországon.
Lehet, hogy extrán okos a gyerek, figyelsz rá?
Igen is, léteznek szuper okos gyerekek, akikről nem is gondolnánk, hogy mennyire nincs egyszerű dolguk az életben, de ehhez is megvan a helyes út, avagy egy extra magas IQ-jú gyermek anyukájának észrevételei következnek. Ez a mi sztorink.
Gyermekkel a temetőben - Gondolatok az elmúlásról
Mindenszentek és halloween közeledtével rengeteg ember kimegy elhunyt szeretteihez a temetőbe, hogy megemlékezzen róluk. A temető a tisztelet és a kegyelet helye, a sírkertben jó esetben nyugalom és csend van, ez az a hely, ahol nem akarjuk félrelökni a másikat 5 másodperc “előnyért” az adott sírhelyhez. Mindig érdekes megfigyelni azokat, akik kisgyermekkel jönnek a temetőbe, vajon a gyermekek hogyan élik meg az elmúlást és a halált, tehetjük fel a kérdést?
Hogyan tanítsuk meg a gyerekeket egészségesen enni?
Gyakran trükkös lehet, amikor a gyerekeinket enni tanítjuk. Nem akarunk túl sokat beszélni, hogy mindent be tudjanak fogadni, amit hallanak, és az sem jó, ha egy-egy étkezés kiselőadássá, leckévé alakul a sok átadni kívánt információ miatt. Ha túl sokáig várunk, akkor pedig gyorsan egészségtelen étkezési szokásokat is felvehetnek.
Gyerekek és gyász – hogyan tud segíteni a szülő?
A gyerekek másképp gyászolnak, mint a felnőttek, gyakran nem is kérdeznek egy halálhír kapcsán, nem mutatnak szomorúságot, inkább elmennek játszani. Ez persze nem azt jelenti, hogy a gyászfolyamat ne érintené őket akár egészen mélyen, szülőként pedig akkor tudunk a legtöbbet segíteni nekik, ha beszélgetünk velük az érzéseikről, gondolatairól, veszteségnél pedig értőn és türelemmel segítjük át őket a nehéz időszakon. A Mindennapi Pszichológia Magazin (MiPszi) új számában gyászterapeuta ad tanácsot az érintetteknek.
Migrénes gyerekek – mi a teendő?
A gyerekeknek körülbelül 3-10%-a tapasztalja meg a migrént. Az előfordulási valószínűség a pubertásig nő, és akkor a fent említett gyerekek felénél megszűnnek a migrénes epizódok. Ha a tünetek a serdülőkor alatt jelentkeznek, nagyobb az esély rá, hogy felnőttkorban is jelen lesznek.
KRESZ, avagy mit taníts a gyereknek
Mindennapos probléma a közúti közlekedés szabályainak hiánya, de a KRESZ nem csak az autóval közlekedőkre vonatkozik. Te képben vagy a házon kívüli közlekedéssel?
Ha pótvizsgázik a gyerek…
Több okból is előfordulhat, hogy valakinek osztályozóvizsgát, javítóvizsgát kell tennie, nem feltétlen hanyag volt, lehet, hogy betegség miatt maradt ki sokáig az iskolából, vagy egész más oka van annak, hogy tanév közben nem sikerült valamely tantárgyat kellőképp elsajátítani, az augusztusi pótvizsgákon újra lehetőséget kapnak a diákok. Hogyan készítsük fel a gyereket a pótvizsgára?
Gyerekkel a kórházban
Előfordul bizony bárkivel, hogy gyermeke váratlanul kórházba kerül néhány napra. Mit pakoljunk, mit vigyünk, hogy vészeljük át ezt lelkileg és hogyan segíthetjük csemeténket a gyógyulásban? Néhány hasznos tanácsot gyűjtöttünk össze.
Alapvető illemszabályok, amit a gyerekeknek tudnia kell
Ha gyermekünk segítőkész, udvarias, szépen használja az evőeszközöket, ismeri a köszönési formákat, akkor sokan észreveszik, megdicsérik, ami növeli az önbizalmát, mi pedig büszkék vagyunk rá. Ha nem tanítjuk meg csemetéinknek az alapvető illemszabályokat, bizony szégyenkezni fogunk olykor.
Két kéz három gyerekre
Esküszöm, hogy nekiálltam. Megvolt a téma, az „ihlet” a laptop, az időm. Cikkírás három gyerek mellett. Én mindent megtettem. Élet három gyerekkel.
Hogyan fektessük le a gyereket?
A gyerekek lefekvés előtt kialakított szokásai a későbbiek szempontjából is meghatározóak. Szakemberek szerint már csecsemőkortól szoktatni kell a piciket a lefekvési rituáléra, hogy el tudjanak csendesedni és álomra hajthassák a fejüket. Melyek ezek a szokások és hogyan kezdjünk hozzá?
Egészséges uzsonna - Anyatipp
Ahhoz, hogy tartani tudja gyermekünk a napi ritmust az iskolában, megfelelő tápanyagokra van szüksége. Nem kell tartani attól, hogy ha egészségeset akarunk csomagolni, az sokba fog kerülni, megy ez olcsón és okosan is. Anyaként próbálom jól megoldani a feladatot, lássuk, hogyan csinálom én.
Lennék-e a saját gyerekem?
A szülővé válás egy hosszú folyamat, megannyi nehézséggel és buktatóval, de talán az egyik legszebb hivatás az életben.
Örökbefogadott kutya a családban
Egy kutya örökbefogadása egy életet meghatározó döntés, mellyel gazdagabbá, boldogabbá tehetjük a családunk és egy négylábú életét is. A nehézségek ellenére minden szempontból pozitív hatással lesz életünkre.
Mennyire káros a folyamatos képernyőnézés?
Görgeted a Facebookot, az Instát. Nézed a TV-t, a Netflixet. Olvasol a laptopodon. Nagy biztonsággal jelenthetjük ki, hogy rengeteg időt töltünk képernyők bámulásával, ami egyértelműen nem tesz jót szemünk egészségének. De miért is és mivel is érdemes tisztában lenni?
„Kütyü”függőség
Szakemberek szerint a drognál, alkoholnál, cigarettánál is veszélyesebb manapság az úgymond „kütyümánia” - ként nevezett jelenség. Modern korunk függőségével állunk szemben.
Dehidratált gyerekek – avagy mennyit igyon egy kisiskolás?
Nem feltétlen évszakfüggő a címben feltett kérdés, viszont a gyerekek folyadékbevitele egy aktuális és aggasztó probléma. Ha meleg van, ha sportol a gyerek, akkor pláne fontos, hogy igyon, de a számítógép előtt ülve is szükséges. Mennyit kell innia egy gyereknek?
Gyermekkori kötődési minták felnőttként
Gyermekként rengeteg olyan mintát veszünk át, amelyek már akkor is, de később pedig még inkább kihatnak arra, hogy hogyan tudunk szeretni. A korábbi élményeink és tapasztalataink alapján fogunk kötődni bizonyos emberekhez, csoportokhoz és eszmékhez is. A megtanult kötődési stílus pedig annyira aktívan él az emberekben, hogy felnőttként is nagymértékben befolyásolja azt, hogyan szabályozzuk az érzelmeinket, milyen módon kommunikálunk és hogy bizonyos problémák esetén milyen megküzdési stratégiákat fejlesztünk ki.
A néma segélykiáltás: az önbántalmazás
Ütések, harapás, bőrcsipkedés, hajtépkedés adott esetben vagdosás és még sok más hasonló formája van a fiatalok körében egyre nagyobb arányban előforduló önkárosításnak. Az önsértés számos lelki problémára nyújthat megküzdési módszert, ami könnyen megszokássá válhat és akár tragédiával is végződhet – még akkor is, ha a szándék az lenne, hogy az önbántalmazáson keresztül keressen kiutat az ember.
Téli szünet a gyerekekkel
Létezik még „igazi téli szünet”, ünnepvárás, igazi karácsonyi csoda a gyerekeknek a mai világban? Tették fel a kérdést az egyik internetes portálon. Bizony elgondolkoztam szülőként ezen.
A gyerekek egészségének megőrzése – mit tehet a szülő?
Az életmód az évtizedek múlásával egyre változik, az egészség azonban mindig a legfontosabb kincsünk marad, különöse tekintettel a gyermekeink egészségére, melynek megőrzése a mi felelőségünk.
Hogyan készüljünk tanévkezdésre kisgyermekkel?
A nyári szünetben a gyerekeknek nem szabunk olyan szigorú korlátokat, mint év közben, és szülőként is igyekszünk kikapcsolni. Sok szülőben merül fel a kérdés: hogyan is fog gyermekük alkalmazkodni az új élethelyzethez, az új feladatokhoz? Hogyan lehet segíteni a kicsiket abban, hogy felkészülhessenek az iskolára? Mit tehet a szülő, hogy oldja félelmeiket, és megkönnyítse az iskolakezdés nehézségeit?
Televíziózási szokások a családban, avagy hogyan tévézzünk okosan a gyerekekkel!
Hogy a „doboz” milyen hatással van a családunkra, legfőképp a gyermekeinkre, azzal pszichológusok, pedagógusok, s különféle tudósok, szakemberek rengeteget foglalkoznak. A kérdés mindig az marad, hogy – mert tiltani nem lehet – hogyan tévézzünk okosan, felelősen, tudatosan a gyerekekkel.
Hol megy félre a gyerekek táplálkozása?
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége több korosztályos kutatás eredményeit összefésülve úgy látja, hogy a gyermekkori táplálkozási mintázatok – és rögtön tegyük hozzá: velük együtt az egészségügyi kockázatok is – nagyon hasonlóak a felnőttekéhez.
Minden cseppje kincs
Az ENSZ 1992-ben nyilvánította augusztus 1-jét az anyatejes táplálás világnapjává, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet az anyatej fontosságára, valamint a szoptatás az anya és a gyermek közötti személyes kapcsolat kialakításában játszott meghatározó szerepére. A világnap alkalmából a Czeizel Intézet IBCLC laktációs szaktanácsadójával, Bocskainé Irénnel beszélgettünk.
Hiánypótló képregény jelent meg tanulási zavarral küzdő iskolások számára
Diszlexiával, magatartászavarral, autizmussal küzdő fiatalok számára hiánypótló képregény jelent meg a Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Kórház szakmai támogatásával. Az esernyőcsapat kalandjai című modern képregény a mai fiatalok világát idézi, a főszereplők története segíthet az érintetteknek abban, hogy ne az iskolai küzdelmeikre, hanem inkább „szupererejükre” figyeljenek, és megértsék azt, mitől mások, mint a többiek.
Szülés 40 felett
Manapság egyre több nővel fordul elő, hogy a negyedik X-et is elhagyja, mire úgy érzi készen áll és a feltételek is adottak arra, hogy gyermeket vállaljon. Az időpont kitolásának számos magyarázata lehet, azonban biológiai tény, hogy a kor előrehaladtával a nők fogamzóképessége csökken. Arról, hogy ebben az életszakaszban maga a teherbeesés, valamint a terhesség milyen kihívásokkal, esetleges veszélyekkel járhat, és hogy mit tehetünk a siker érdekében dr. Tidrenczel Zsolttal a Czeizel Intézet szakmai igazgatójával beszélgettünk.
Maradni vagy továbblépni?
Egy párkapcsolatban a válás sohasem könnyű. Ráadásul a neheze még csak ezután jön. A két fél egyedül marad a rengeteg emlékkel a párkapcsolatból, ezzel pedig meg kell tudni birkózni. Utána vannak, akik kapcsolatban maradnak egymással, vagy azért, mert korrektül váltak el, vagy pedig összeköti őket valami, mint például egy gyermek. Mások igyekeznek teljesen függetlenedni az előző párkapcsolatoktól. Miért történik mindez, milyen indokok motiválják az embereket a háttérben?
Együtt aludjon a gyerek a szülővel? Hol kell meghúzni a határt?
Együtt aludni a gyermekkel, vagy külön? a téma megosztó. Sokak szerint teljesen normális, ha egy 8-9, akár 10-12 éves gyermek a hitvesi ágyban alszik el a szülőkkel, velük tér nyugovóra, van, mások szerint azonban ennek nem biztos, hogy így kellene történnie és hosszútávon negatív következményei vannak. Mit mondanak erről a szakemberek, pszichológusok, gyermekpszichológusok?
Egy jól működő mozaikcsalád alappillérei
Ha harmonikus mozaikcsaládban szeretnénk élni, akkor érdemes figyelmet és energiát fordítanunk arra, hogy jobban megismerjük a mozaikcsalád működésének dinamikáját. Egy mozaikcsaládnak tehát kezdettől fogva számos nehézséggel kell szembenéznie, s valódi családdá alakulása során egy hosszabb, kihívásokkal teli utat kell végigjárnia.
Karantén gyerekekkel pro és kontra
A járványhelyzet számtalan új szokatlan feladat elé állított minket, különösen a kisgyermekes családokat. A hosszú karantén alatt újra kellett gondolnunk egy csomó mindent az eddigi életünkkel kapcsolatban. Karantén gyerekekkel pro és kontra.
Így javítják a kertben termelt zöldségek a gyermekek egészségét!
Az otthon termesztett zöldségeknek és gyümölcsöknek számos pozitív hatásuk van az életünkre és az egészségünkre. Ezt egy nemrég publikált kutatás is alátámasztja.
Ha koszos a gyerek…
Mindenki tudja, hogy bizonyos mennyiségű koszt meg kell ennie egy gyereknek, s nem tesz jót nekik, ha mindig csupa sterilek, tiszták és foltmentesek, a környezetük pedig hiperszuper, antibakteriális
A gyermek hite a karácsonyban
A legtöbb gyerek számára az ünnep fontos része a mese, a legendák, a történetek, a mondókák és versek, hagyományok. Szülőként egész más egy karácsony, hiszen arra törekszünk, hogy gyermekeink számára megőrizzük a hagyományokat, a gyerekek hitét az ünnepben.
Elhízott gyermekek: diéta, vagy életmódváltás?
„Kisgyereket ne fogyókúráztassunk!” – hallottam ismerőst megnyilvánulni, elhízott, jelentős túlsúllyal rendelkező kisiskolás gyermeke kapcsán. Ez valóban így van, azonban akkor mi a megoldás a gyerekkori elhízásra?
Tippek túlköltekezés ellen II.
Az előző cikkemből kiderült, hogy mit tehetünk azért, hogy kevesebb fölösleges holmi kerüljön a kosarunkba és több pénz maradjon a pénztárcánkban, most pedig a túlköltekezés ellen ígért cikkem második része következik.
Indítsuk jól a napot!
Mert ha már jött egy hétfő, vagy egy szimpla bármilyen reggel, olyan „reggel reggel”, amit nem annyira szeretünk, miért ne indíthatnánk azt olyan igazán jól? Ha már indul, indítsuk jól a napot!
Hogyan vegyük észre időben az anorexia tüneteit?
Az evészavarok rejtett betegségek, fontos beszélni róla, hogyan ismerhetőek fel.
Játszani jó!
A kisgyerekek kedvenc elfoglaltsága a játék. Lehet szabadtéri vagy szobai, társas vagy csak egy főre szóló játék, az mindenképp igaz, hogy egyszerre kapcsolja ki és fejleszti a gyerekeket. Igaz lehet ez a felnőttekre?
Hirtelen a magad lábára állni
Krízishelyzetek mindig adódnak. Ezekkel vagy megbirkózunk egyedül, vagy magunk előtt tornyosítunk egy jó adag problémát, amiben aztán rendszeresen megakadunk. Az egyik nehézséget az okozza, amikor az ember hirtelen egyedül lesz, vagy anyagi vagy érzelmi szempontból a maga útját kell járnia, noha addig ez nem fordult elő. Ezzel megbirkózni nem egyszerű
Szülőnek lenni beteljesedés?
Vannak életcéljaink, legalábbis jó esetben. Több dolgot szeretnénk elérni, s ezek a dolgok az élet különböző területeihez kapcsolódnak. A családi élet és az ezt biztosító mögöttes egzisztencia sokak tervei között szerepel, de hogy ez maga az élet beteljesedése is lenne, nos, az egy vitatott kérdés.
Életmentő véradás
Adj vért, ments meg három életet! Ismerős lehet a szlogen, ami évek óta a véradást népszerűsíti. Ki adhat vért? És mi történik, hova kerül miután leveszik?
Járványbiztos programötletek gyereknapra
Május utolsó vasárnapja hosszú ideje a gyerekeké, a koronavírus járvány miatt azonban kétszer meg kell gondolni milyen programon érdemes részt venni vagy hova lehet elmenni.
Arctalan zaklatók
A cyberbullying, vagyis internetes zaklatás, már hosszú évek óta égető probléma, amely megoldása vagy törvényi szabályozása még mindig nincs teljesen tisztázva.
Reklámok és a gyermekkori elhízás
A legtöbb reklám valami olyan hirdet, ami hizlal, ami cukros, ami lisztes, vagy zsíros, vagy tele töménytelen kalóriával, ám mindenesetre gyors egészségtelen élvezettel, a következmények nélkül. Egy hatéves nem érti, miért kéne spenótot ennie, mikor a neki ott a boltban a tejszelet meg a mogyorókrémes keksz, sokkal finomabb, s kit érdekel egy alma, ha kaphatna pudingot is, meg chipszeket.
Mekkora stressz vajon a szülőknek a „tanárlét”?
Szerintem egy átlagos szülőnek soha eszébe nem jutott soha, hogy egyszer majd tanár lesz. Karantén idején mégis az lett, és olyan tudásokat kellett elővennie, amit rég eltemetett magában. De ez vajon növelni fogja a szülő részéről a toleranciát a tanár felé, ami ugye manapság kiveszőben van? Ezt kutatják szakemberek is.
Vidd ki őket a szabadba!
Nem azt mondom, hogy végleg el kell venni a kütyüfüggő gyerekeinktől a tabletet, telefont, de naponta egy órára, másfélre igenis ki kell hozni őket a virtuális rabságból, a karantén okozta világháló-börtönből
Amikor a karanténban ismered meg a gyermeked
Sok szülő pusztán a karanténban ismeri meg a gyermekét. Hiszen amikor nincs járványhelyzet, annyira sokat dolgozik, hogy szinte csak este esik haza, figyelmeztetnek szakemberek. Ez kétségtelen negatívum, de tehetnek-e ellene bármit az érintettek?
ONLINE RENDELŐ INDUL– Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Krónikus asztmás és allergiás gyermekeknek indul TB támogatott online vizit/távkonzultáció a Svábhegyi Gyermekgyógyintézeben.
Filléres játékok kartondobozból!
A karanténban nem egyszerű lekötni a gyerkőcöket, az iskolásnak tanulni kéne, a kicsi unatkozik, engem határidős melók várnak, jó lenne kicsit lekötni a felesleges energiákat.
Ne őrülj meg otthon
Nyilván nem is tehetünk most mást, mint nyugalmunkat valamennyire megőrizve óvjuk magunk és szeretteink egészségét, betartsuk a szabályokat, de hogyan ne őrüljünk meg otthon?
Mennyi minőségi időt töltünk együtt?
Egyre kevesebbet. Legyen szó akár párkapcsolatról, akár családról, és azon belül akár saját gyermekünkről. Pár évtizede azt hihettük, a tény, hogy egyre több elektromosan vezérelt eszköz van a háztartásunkban, majd meghozza azt is, hogy mi emberek, egyre több időt tölthetünk együtt szeretteinkkel. Azonban ez a világ még nem érkezett el.
A gyerekvállalás lélektana
Van, aki szerint kínos, van, aki szerint tabu, más szerint viszont nagyon is kibeszélendő téma a gyerekvállalás. Általában az egészségi és anyagi vonzatait vizsgáljuk meg, pedig a lélektana sem utolsó szempont.
Hogyan érjük el, hogy a gyermek zöldséget és gyümölcsöt egyen?
A fenti kérdés a mai napon jutott eszembe. A munkahelyen megkérdezte az egyik kolléganő, kérek-e sült tököt. Beugrottak gyerekkori emlékeim, amikor semmi mást nem utaltam jobban, mint éppen a sült tököt. De aztán nem csak a kalandvágy ébredt fel bennem, hanem arra is gondoltam, érdemes talán megkóstolni, mert sok mindennel voltam így kisgyerekként, hogy egyszerűen rá se tudtam nézni, már az illatától is rosszul voltam, később mégis egészen megkedveltem. Ilyen volt például a karfiol vagy az ahhoz nagyon hasonló karalábé. Végül nagyon ízlett a sült tök is. Ezek után azon kezdtem el gondolkodni, vajon mennyire volt nehéz rávenni akár óvodás koromban a zöldségre és a gyümölcsre. A gyerek pedig gyerek marad, akármikor is születik, így örök a kérdés: hogyan szoktathatjuk rá csemetéinket az egészséges táplálkozásra?
lllemszabályok, amiket minden gyereknek tudnia kell(ene)
Gyermekinket ma már sokkal engedékenyebben, lazábban neveljük, mint sok évvel ezelőtt nagyanyáink tették, azonban bizonyos társadalmi viselkedésminták elvárhatóak a gyerekektől, ezért érdemes időben az illemszabályok szerint nevelni őket.
Feltétlenül kell a gyereknek insta profil?
Nyilván a legnépszerűbb közösségi oldalak használata korhatárhoz kötött, azonban ez könnyen kijátszható (bár ezt nem javaslom), hogy felkerülhessen a kiskorú profilja, fiókja a világhálóra, de miért is? Vagy ha már itt tartunk, tovább megyek: muszáj digitális családdá válnunk és annyi képet kiposztolnunk?
Okozhat-e egy hazai sportesemény “létszámbummot” az adott sportágnak?
A kérdés jelenleg Magyarországon eléggé túlpolitizált, de mi próbáljuk ettől távol tartani magunkat. Ha a címben megfogalmazott kérdésre röviden akarnék válaszolni, akkor egyértelműen azt kell mondanom, hogy nem. Azonban nem is ilyen egyszerű a válasz erre a kérdésre, mert például hogyha akad egy kiugró eredmény ezen a világversenyen, akkor az bizony fiatal tömegeket vonzhat egy népszerű sportág irányába.
Ne segíts neki!
Helikopterszülőnek nevezte Vekerdy Tamás a túlgondoskodó szülőket, akik helikopterként köröznek a gyerekeik körül minden pillanatban. A helikopterszülők nem olyan túlféltő, túlgondoskodó szülők, akik még a fiatal felnőttkorba átnyúlóan is szeretnék irányítani gyermekük minden percét, ügyes-bajos dolgait.
Hogyan bírjuk sportolásra a gyereket?
Néhány előző cikkünkben már szót ejtettünk arról, hogy milyen sportágakra írassuk be a gyermekünket, mik a csapatsportok vagy éppen az egyéni sportok előnyei. Azonban azt be kell látni, hogy ebben a digitalizált világban már az is egyre nehezebb, hogy a gyermeket rábírjuk egyáltalán a sportolásra. Nem kell, és belátásunk szerint nem is szabad bűnbakokat keresni ebben, a jelenség ugyanis globális és tendenciózus. Megpróbálunk összegyűjteni néhány, nevezzük így jó tanácsot, hogyan is vihetjük-e a gyermekünket a rendszeres sportolás felé.
Milyen sportot válasszak gyermekemnek?
Részben már érintettük ezt a témakört: Milyen sportot is válasszunk gyermekünknek? A kérdés különösen aktuális azokban a Nagy Sportágválasztó árnyékában. Mit sportoljon a gyermek? Mik azok a fő szempontok, amiket elsősorban neki, de másodsorban a szülőknek, figyelembe kell, vagy legalábbis ildomos venni?
De nehéz az iskolakezdés!
Menthetetlenül beköszönt ismét az iskolai időszak, ami, mint mindig, azzal jár, hogy át kell állni a nyári időszakról ismét a szürke hétköznapokba a gyermekeknek. A szülők egyrészt akár örülhetnek is, ám sok gyermek kialvatlanul megy iskolába, és ennek számos káros mellékhatása lehet. Változtatni ezen a szokáson pedig nem egyszerű.
„Ki mint él, úgy ítél”
Az él a köztudatban, hogy a sportos lányok boldogtalanok, éhesek és agyongyötrik magukat órák hosszat az edzőteremben, holott ez nagyon sok esetben alaptalan általánosítás. Vajon mit gondolnak az egészséges életmódot élő nőkről és miért lesznek olykor gúnyolódás tárgyai?
Nyaralás előtti/utáni depresszió
A nyári szünet általában csak a gyerekek számára tud igazán megvalósulni, a felnőttek jó esetben egy-két hétre tudnak elszabadulni a munkából. Ezt a pár hetet pedig sokan töltik utazással. Csakhogy az utazás nemcsak abból a pár napból áll, amíg elmegyünk. Vannak, akiknek előtte komoly stresszt kell leküzdeniük, és vannak, akik utána esnek mély letargiába
Az egészséges edző-gyermek-szülő háromszög a sport területén.
Amikor gyermekünket klubkeretek között sportolni adjuk, nagyon fontos, hogy megmaradjon a gyermek-szülő-edző háromszög stabilitása. Ennek fenntartásáért különösen a két felnőttnek kell sokat tenni, mert ha megbillen, vagy bármilyen törés következik be, annak a gyermek látja a kárát. Néhány sportág erre már konkrét leírásokat dolgozott ki.
Észrevétlen diéta
Kerültél már összetűzésbe családtagoddal az életmódod kapcsán? Ha igen, érdemes elolvasnod ötleteinket.
Önállósodik a gyerek
Vajon hol és hogy kezdődik az önállósodás és mit tehet egy szülő, hogy megtalálja az arany középutat? Mi a jó döntés, mitől érzi a gyermekünk, hogy megbízunk benne, s mi az, amit még korai megengedni?
Táborozás felnőttként
Nem, a tábor nem csupán egy olyan hely, ahová óvodás vagy iskolás gyermekünket küldjük, míg mi a végeláthatatlan munkával küzdünk a nyári időszakban. Táborba az ifjúság is járhat, akik közösségben akarják tölteni az idejük egy részét, és ugyanúgy felnőttek is, akik új élményekkel akarnak gazdagodni.
Nyaralás otthon
Nem mindenki engedheti meg magának, hogy ezen a nyáron Horvátországba utazzon, valaki a Balatonra sem jut el, mégis szeretné jól eltölteni a fülledt nyári napokat és a lehetőségeihez mérten kihozni a szünidőből, szabadságából a legtöbbet, legjobbat. Tegyük ezt!
Ha tehetséges a gyerek…
Hogyan ismerjük fel a tehetséges gyermekeket, hogyan segíthetjük őt, egyáltalán ki számít tehetségesnek? Érdekes témára kerestük a választ.
Toy story 4, mert a játék nem érhet véget
A Toy story kalandjait ki jobban ki kevésbé, de mindenki ismeri egy kicsit. Az 1995-ös korszakalkotó kezdő darabot lassan, de biztosan kiváló minőségű és zajos sikerű részek követték eddig. Megérett az idő, kilenc évvel a trilógia záró darabja után egy újabb kalandnak. A sztori remek, a poénok ülnek és megint a Pixar filmes szösszenete remekül néz ki. Vajon megint megugorja a klasszikusi lécet a film? Lássuk közelebbről.
A humor a legfontosabb! (és ez nem vicc)
A humor és a nevetés az életünk fontos része, segít átvészelni a szürke hétköznapokat, gyógyír a problémákra, nagyon pozitívan hat a párkapcsolatra, összefügg az immunrendszerrel
Mennyi kosz kell a gyereknek?
Kutatások tucatjait említhetném, amelyek bizonyítják, hogy a már-már sterilre takarított, szuper higiénikus környezet ártalmas lehet a gyerekeknek. Ezek szerint akkor mégis csak igaz a mondás, hogy évi egy kiló koszt meg kell ennie a gyereknek?
A közös vacsora fontosabb, mint gondolnánk
A közös vacsorák nem az evésről szólnak. Nem a háromfogásos családi lakomákat értjük alatta. Az esti közös együttléttől boldogabb és kiegyensúlyozottabb gyerekeink is lehetnek.
10 mód, hogy a szerelem örökké tartson
Milliónyi lehetőség van, és ha ezek közül csak néhányat is használsz, boldog szerelmi életed lehet.
Drága játékok helyett
A mai gyerekek profin kezelik a tabletet, laptopot és nem okoz gondot az ötévesnek sem a mobiltelefonon feloldani a biztonsági kódot és megtalálni a játékokat, de a ceruzával már nem mindig bánnak olyan ügyesen. Vajon mivel kössük le őket, amivel még fejlődnek is?
Magzatgyermek világnapja: A várandósság alatti diabétesz növelheti a fejlődési rendellenességek kialakulását
Becslések szerint minden második kismama túlsúlyos vagy elhízott a várandósság korai szakaszában, amely jelentősen növeli a terhességi magas vérnyomás és a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A terhességi cukorbetegségnek általában nincsenek tünetei, ám komoly veszélyt jelent mind a mama, mind a baba egészségére nézve. Az átmeneti diabétesz magas születési súlyt és a baba belső szerveinek megnagyobbodását okozhatja, a 12. hét után pedig koraszüléshez vagy vetéléshez is vezethet. Az élet csodájáról, a várandósságról és a magzatgyermekről 1993 óta emlékezünk meg, ez alkalomból az Első 1000 Nap program szakértői a terhességi cukorbetegség veszélyeire és a szűrővizsgálat fontosságára hívják fel a figyelmet.
Gyerek edzőcipőben
Az nem kérdés, hogy minden gyereknek jót tesz, ha sportol valamit. Ha lehet, próbáljon ki többféle sportágat, hiszen így tud választani közülük. Hogy miért fontos többféle sportágat kipróbálni? Erre kerestük a válaszokat a cikkben.
Az iskola az életre készít fel?
Sajnos köztudottan hatalmas mennyiségű olyan tananyagot sajátítunk el az iskolában életünk során, melyre a későbbiekben egyáltalán nincs szükség, miközben az élet alapvető hétköznapi dolgairól, teendőiről keveset tanulunk. Az iskola valóban az életre készít fel?
Beteg gyerekkel otthon
Nem alszik éjjel. Csillog a szeme. Forró a homloka, arca, háta. Izzad. Lázas. Nyűgös. Beteg. Hétfő reggel van.
Súlyfelesleg várandósság alatt és után
A nők körében a súlyfelesleg témája nem csupán várandósság idején kérdés, hiszen a mindennapjainkban, ha nem is vágunk bele a gyermekvállalásba, akkor is komoly gondot okoz, hogy miként egyensúlyozzuk ki étrendünket, és nem pusztán esztétikai, hanem egészségügyi szempontból is – mit és honnan szerezzünk be? Mihez tartsuk magunkat? Ebben az útvesztőben jól jön néha egy kis segítség.
Miért fontosak az ünnepek?
Miért fontosak az ünnepek? Miért ragaszkodunk hagyományokhoz? Miért kell találkozni a rokonsággal? Hogyan kell ünnepelni? Mit vesz át mindebből a gyerekünk? Mit szeretnénk továbbadni? Magunkban találjuk a választ.
Hol van az otthon?
Karácsony előtt sokan kapjuk meg vagy tesszük fel a kérdést: „Hazautazol karácsonyra?” vagy „Otthon töltöd a karácsonyt?” Van-e helyes válasz? Hogyan definiáljuk az otthont?
Miért jön a Mikulás? És mit mondjunk a gyerekeknek?
December 5-én este vagy 6-án reggel a legtöbbünket meglátogatja a Mikulás, ez így megy akár egészen kicsi gyerekkorunk óta. De miért is fontos, hogy jöjjön? Mit mondjunk a gyerekeknek róla?
21 nap. Megpróbálod?
Huszonegy nap. Ennyi kell hozzá. Tudtad? Ha valamit 21 napig elég kitartóan végzünk, akkor az elvileg szokássá válik. Mert megszokjuk, megszeretjük, természetessé válik és furcsa lenne, ha nem lenne, egy idő után hiányozna. Mit gondolsz erről, megpróbálod?
Így viselkedj edzőteremben!
Kaptál edzéstervet, vettél edzőruházatot, van időd, kialakítottál egyfajta napirendet, esetleg társaságod is lett, - pár barátod vagy barátnőd, aki elkísér-, minden adott egy kiadós edzéshez, figyelsz a megfelelő étrendre, minden megvan! Vagy mégsem?
Ahogy én azt elképzelem
Talán mindenki arról álmodik, hogy könnyen induljon a nap, jókedvűen kezdődjön a reggel, vidám hangulatban teljen a munka, stressz mentesen végezzük el a teendőinket, kiegyensúlyozottak legyenek a gyerekeink, harmonikus az otthon töltött idő. Vajon tényleg a stresszes rohanás a normális, vagy lehet másként is indítani a napot?
Akciós. Megveszed?
Minden harmadik magyar rendszeresen vásárol fölösleges dolgokat - olvasom az interneten az egyik legfrissebb kutatás eredményét. Sokan úgy vélik bölcs dolog követni az akciókat, figyelni a kedvezményeket. Ész nélküli költekezés vagy tudatos, akciókat figyelő, kedvezményeket követő tervezett vásárlás? Ez itt a kérdés.
Önkénteskedési kisokos Ázsiában - Chance Program
A világmegváltás ma is elmarad érdeklődés hiányában, de azért aki akarja, megteheti a magáét. A Srí Lanka-i Chance Program sok nehéz helyzetben lévő gyereknek jelent segítséget. Az alapvetően magyar(!) programban sokan megtalálhatják a számításukat, fejleszthetik türelmüket és képességeiket.
AMik*r kicsit sz_t v@gy*nk esve...
Nem tudjuk hová tettük a lakáskulcsot, fülünkön a mobilunkkal keressük a telefont és fejünkön a szemüveggel a szemüveget, elfelejtjük hová parkoltunk. Vajon mi áll a szétszórtság hátterében?
Kutyát tartani? Miért ne?
Kutyát tartani felelősség - hangzik minden szülő szájából. Általában ezzel rekesztik be az "akarok kutyát - nem kaphatsz kutyát" vitákat. De legközelebb, ha a gyerek kutyát kér, mondjuk rá ezt: miért is ne?
Tanévkezdés bentlakóként: mit vigyen a gyerek a kollégiumba?
Hiába a pontos és rendezett pakolás, néhány dolog bizony otthon felejtődhet.
A szülők rémálma: gyermekkori cukorbetegség
A gyerekeket érintő leggyakoribb anyagcsere-betegség a diabétesz. Az esetek többségében 1-es típusú, inzulinhiányos, mai tudásunk szerint autoimmun eredetű betegségről van szó, amely megfelelő terápiával jól kontrollálható. Szemben a felnőtt – 2-es típusú formával, itt a kezdeti tünetek viharosak, gyorsan romló állapotot hoznak létre. Gyorsan kell lépni!
Vigyázzunk rájuk!
Kitört a vakáció, a fáradhatatlan és energikus gyermekeink végre kiszabadultak az iskolából. Bicikliznek, gördeszkáznak, pancsolnak, ugrálnak, szaladgálnak, játszótereznek, hintáznak reggeltől estig. Rengeteg a veszélyforrás. Vigyázzunk rájuk!
Ezt csináld és meghízol!
Számtalan olyan rutinból elkövetett cselekvésünk van, melyeket talán észre sem veszünk, mégis rögzülnek, és rossz szokásainkká válnak, ezzel egyre több problémát okozva. Kis odafigyeléssel mindez megelőzhető.
Kullancs, szúnyog és társai
A levegőből és a földről is irtják rendszeresen a vérszívókat, ám még mindig vannak területek az országban, ahol egyszerűen nem lehet kimenni a kertbe, mert még a szúnyogriasztó spray ellenére sem. Megnyugtató, hogy komoly betegséget csak nagyon ritkán kaphatunk szúnyogcsípéstől, azért nem árt többféleképpen is védekezni ellenük.
Strandolási kisokos
A nyári időszak kedvenc tevékenysége a strandolás. Amikor eljön a nyár és a kánikula, hogy hűtsük magunkat, fürdőbe, illetve strandra menekülünk. Viszont számtalan veszély leselkedhet ránk, ha nem tartjuk be a szabályokat és nem figyelünk egymásra. Most nézzük meg, mire kell gondot fordítanunk, ha vízpartra indulunk szórakozni.
Te sem tudsz aludni?
Hullafáradtan ágynak esel. Csend, nyugalom, kényelem, gyerekeket is ágyba varázsoltad, végre pihenés! - gondolod. Már elszámoltál százig, ám valamiért mégis a plafont bámulod, nem tudsz aludni, ha mégis óránként felriadsz, folyton az időt nézed,másnap pedig alig bírsz kikelni az ágyból. Ismerős?
„Csak még egy kanállal…”
Sajnos nagyon sok kisgyermekes családban felmerül az evés problémája. Nem eszik jól a gyerek, vagy nem akkor és nem azt, amit, és amikor kéne, vagy a korábbi kedvelt ételeit egyik napról a másikra már csak turkálja a tányérban. A kényszerítéssel azonban a gyermeknek védekező mechanizmusa alakul ki, az étkezés ellen. De, akkor mi a teendő?
Kifogás vagy motiváció? Melyiket választod?
Aggasztó adat: egyre kevesebb magyar sportol! Egy friss uniós felmérés szerint a magyarok több mint fele semmilyen sporttevékenységet sem folytat. A kutatás kitér arra is, hogy nemcsak Magyarországon, az unióban is kevesen mozognak: átlagosan 46 százalék a nem sportolók aránya. Vajon mi az oka ennek?
Stresszmentesen! De hogyan?
Stresszmentesen. Könnyű mondani, ó ha ez ilyen egyszerű lenne! Szükség van apró megoldásokra, kis trükkökre, amelyek segítségével, - amennyire csak lehet - kiküszöbölhető az idegeskedések egy része. Mindet nem, de a szükségtelen stressz forrásokat kiiktathatjuk. Máris mondom hogyan.
Segítség, gyerek a konyhában! Receptek szülőknek!
Aki háztartást vezető anyuka, az tudja milyen, mikor csemeté(i)nk a konyhában is állandóan láb alatt vannak. Mindenképp hasznos dolog őket is bevonni a főzésbe, sütésbe! Ezzel nemcsak lefoglaljuk őket, de számos dolgot megtaníthatunk nekik, fejlesztve kézügyességüket!
Korpás Krisztina: „Az én fiaimnak már nem kérdés, hogy férfi és nő egyenrangú”
Korpás Krisztina, Tilla felesége nagyinterjút adott. Többek között a fiúk neveléséről, az anyaságról, a munkáról, a #metoo kampányról és a nemek közti egyenlőségről beszélt Hevesi Flórának, és elárulta több mint 20 éve tartó boldog kapcsolatuk titkát is.
"Anyaaaaaaaaaa!!!"
A gyerekek gyakran nyafognak. Nyúzzák a szülőt, ha fáradtak, ha éhesek, ha elevenek, ha érdeklődőek, ha egyszerűen csak a középpontban akarnak lenni, mert azt szeretnék, hogy csak rájuk figyeljünk. Fontos, hogy a gyermek érezze bármikor fordulhat hozzánk, mindig tudunk rá szakítani egy kis időt - de vajon van egy határ?
Csalónapok
Vajon mit jelent heti egy csalóétkezés az egészséges életmódban? Milyen hatással van a szervezetünkre, ártunk vele, vagy segít hosszútávon? Le tudunk mondani örökre a kedvenceinkről? Erről elmélkedtünk. Te mit gondolsz?
Édes élet édesítőszerekkel
Miért olyan népszerű az édesség sokunknak, miért keressük folyton ezt az ízélményt, és miért jó egy desszerttel lezárni a vasárnapi ebédet? Ha pedig édesítésről beszélünk, vajon cukrot vagy édesítőszereket használjunk inkább, melyeket és milyen gyakran? Erre keressük a választ.
Igenis szeretem a Halloweent!
Sok helyen látom a tiltakozást, miszerint ne a Halloweent, hanem a Mindenszenteket és a Halottak Napját ünnepeljük. Nos, egyrészt a kettő nem zárja ki egymást, másrészt sokkal több előnye, mondanivalója és hagyománya van ennek az ünnepnek, mint amit elsőre gondolnánk.
Hogy beszéljünk a gyerekkel a válásról?
Veszekedhetünk a gyerek előtt? Hogyan mondjuk el neki, hogy válni készülünk? Meg lehet számára könnyíteni ezt az időszakot? Vekerdy Tamás többek közt ezekre a kérdésekre adott választ az ÉVA Psziché Esten tartott előadásában.
Lelki oka is lehet, ha egy baba hasfájós
Sokszor kiderül a babáknál is, hogy a testi tünet mögött valójában nem szervi elváltozások, hanem lelki okok, például családon belüli feszültségek állnak. Egy idehaza tíz éve ismert módszerrel sok nehéz pillanattól és felesleges vizsgálattól lehetne a kicsiket és a szüleiket megkímélni.
Korai vagy kései gyerekvállalás?
Manapság igencsak kitolódott a gyerekvállalás időpontja, és örök vitatéma, hogy fiatalon, vagy később érdemes a "gyerekprojektbe fogni". Mivel testvérem és közöttem 15 év korkülönbség van, így a családon belül mindegyiket kipróbáltuk. Nézzük a saját tapasztalatokat!
Hogyan tisztítsuk helyesen a kisgyermekek fülét?
A mindennapos tisztálkodás elengedhetetlen része a gyerekek fülének tisztítása, azonban sok rossz beidegződés és tévhit kering az érzékeny szervvel kapcsolatban. A fül-orr-gégész szakértő segítségével elsajátíthatjuk a helyes módszert, fertőzésektől és gyulladástól, fájdalomtól kímélve meg gyermekünket.
Hogyan szerettessük meg a gyerekekkel a zöldségeket?
A kisgyermekes szülők tudják, hogy egy átlagos vacsora is csatatérré válhat, ha zöldségfogyasztásról van szó. Sokuk már a színe vagy az alakja alapján eldönti, hogy ő aztán meg nem eszi a brokkolit! Bezzeg a cukorkák, csokik és nyalókák mindig elfogynak...
Hogyan neveljünk környezettudatos gyerekeket?
Teljesen mindegy, hogy mi a véleményünk a klímaváltozásról: „hiszünk” benne vagy sem, Földünk jövője nem a mi meggyőződésünktől függ. Az ő jövője szempontjából, ami fontos a mi hozzáállásunkon és életvitelünkön kívül, az a gyermekeink életvitele. Hogyan ösztönözhetjük őket a tudatos életre?
Gond-e, ha sokat felejtett a gyerek nyáron?
Három egymáshoz kapcsolódó dolog van, ami szükséges ahhoz, hogy a nebulók a nyárra a tanulás elől való menekülési lehetőségként és az örök felejtés motívumaként tekintsenek. Mik ezek?
Biztonságos közlekedés az iskolába
Manapság nem tudják a szülők, mivel tesznek jót a gyereknek és maguknak: ha hagyják egyedül menni iskolába a gyereket az önállóságra nevelés okán, de így aggódnak a biztonságukért, vagy ennek érdekében inkább hozzák-viszik őket, és elfogadják, hogy így a gyermek önállótlanabb, és kevésbé magabiztos lehet?
Hamarosan ismét érkezik az iskola és vele a koránkelés
Az új tanév gyorsan közeledik, így esetleg több családi intézkedést is közösen meg kell beszélni. Az alábbiakban néhány javaslatot olvashatnak arra vonatkozóan, hogyan lehet a gyerekek hétköznapjaiba beépíteni a normális alvási szokásokat.
Hogyan kezelhetjük szülői haragunkat?
Teljesen normális, ha néha mérgesek vagyunk a gyerekeinkre. Viselkedésüket néha nehéz kezelni, és könnyen érezhetjük, hogy az őrületbe kergetnek minket. A cél viszont az, hogy megtanuljuk az érzéseinket úgy kezelni, hogy közben gyermekeinkkel is nyugodtan viselkedjünk.
Testvérrel vagy egyedül? Mindegyiket kipróbáltam
Nemrég jelent meg cikkünk az egykék életéről, most pedig egy másik nézőpont következik. 15 évig voltam egyke, s ezen idő jelentős részében nagyon vágytam testvérre. Amikor épp ráéreztem az egyedüli gyermekség előnyeire, bekopogtatott a kishúgom.
Miért olyan nehéz a gyereknevelés?
Fel a kezekkel, aki tökéletes szülőnek érzi magát! Senki? Nem meglepő. Noha most már könyvek és előadások tömkelege elérhető gyereknevelés témában, a feladat mégis különösen nehéznek tűnik. Íme a válaszok, hogy miért nem tudunk kifogástalan anyukák és apukák lenni.
Legyen mindig nyári szünet!
Kis aggodalommal néztem a nyár elé: milyen lesz, ha itthon lesznek a gyerekek, és egyáltalán nem lesz suli? Feltalálják magukat? Egymás agyára megyünk? Közben pedig az történt, hogy a család minden tagjának jobb kedve van, amióta az iskolai stressz nem szerepel az életünkben.
Ha már vannak elvárásaink, legyenek pozitívak!
A kutatások szerint ha pozitív elvárásokkal fordulunk partnerünk felé, pozitív eredményt kapunk. Ha a legrosszabbat várjuk, az fog bekövetkezni. Talán ideje lenne változtatnunk a nézőpontunkon?
Mikor menjen aludni a gyerek a nyári szünetben?
Hurrá itt a nyár! Ez azt jelenti, hogy a gyermekek számára vége a korán kelésnek - és egyúttal az esti időben fekvésnek is. Van, aki szerint ez az időszak üdítő, míg más szülők számára kimerítő. No de melyik verzió jó az egész család számára?
Álmok útján
A családom normális. Házasság, gyerekek és közben munka – számukra ez a természetes és boldog élet. Mindig kissé furcsa voltam közöttük, a szívemben nehezen értelmezhető vágyakkal és álmokkal. Akkor sem sikerült rendes életet élnem, ha törekedtem rá. Idővel az is kiderült, hogy miért...
A nyelvtanulásban rejlő lehetőségek
Mindannyian emlékszünk, hogy az iskolában milyen nehéz volt egy nyelvet megtanulni. Ha odafigyelünk gyermekünk igényeire és adottságaira, könnyen felfedezhetjük, miben tehetséges, mi az, ami boldoggá teszi, amit szívesen csinál.
Tanítsd meg barátkozni a gyermeked!
Sok kisiskolást ér atrocitás, csúfolódás az iskolában. Ez részben életkori sajátosság, de azért elég mély nyomot tud hagyni a gyerekekben. A szülők és a tanítók sokat tehetnek azért, hogy elkerüljük ezeket a bántásokat, és már kisebb korban megtanulják a csemeték a normális keretek között zajló kommunikáció elemeit.
Így neveld olvasásra a gyereked
"A mai gyerekek nem szeretnek olvasni, csak a képernyő érdekli őket" - halljuk sok helyről a megállapítást. Igen ám, de a szülők-nevelők is felelősek azért, hogy egyre kevesebb fiatal olvas! Mit tehetünk, hogy csemetéink később örömmel forgassák a könyveket?
Kutya és gyerek - mennyire kompatibilisek?
Mennyire fér meg egymás mellett a kutya és a gyermek, s milyen hatással van csemetéink egészségére, ha egy szőrös állattal élnek egy fedél alatt? Nos, úgy tűnik, már az egészségügy is elismeri, hogy erősítik a gyerekek immunrendszerét a háziállatok, sőt a lelkiállapotukra nézve is kedvező pozitívumai vannak.
Hogyan reagáljunk, ha sír a gyerek?
Senki sem szereti, ha a gyermekét sírni látja... No de mikor kell megijedni, ha sír a csemeténk, és mikor kell figyelmen kívül hagyni, vagy leállítani? Melyik életkorban mi a normális, mennyit szomorkodhat, sírhat a gyerek?
Hogyan hat a gyerekre, ha költözik a család?
A gyerekek számára igen drasztikus változás lehet, ha a család elköltözik. Főleg akkor, ha nem csak az ingatlan változik meg, ahol él, hanem másik iskolába, másik környezetbe kerül. Hogyan segítsünk neki átvészelni a nehézségeket?
Média kontra valóság
A reklámokban szereplő kisbabák mindig édesek, mosolygósak, az emberek pedig szépek és csinosak - ha esetleg akad kivétel, akkor az máris közfelháborodás tárgyát képezi. Tényleg azt várjuk a médiától, hogy reményteli álomvilágot sugározzon nekünk?
A TV még háttérzajként is káros lehet
Káros, ha egy gyerek sokat tévézik, még akkor is az, ha mesét néz. Az újabb kutatások szerint pedig a televízió még háttérzajként is negatív hatással lehet a gyerekek fejlődésére nézve.
Amikor a gyerek hisztizik... Ne szégyelljük, hanem kezeljük!
A gyerek hisztijének kezelése már csak azért sem egyszerű dolog, mert ha nyilvános helyen zajlik, akkor általában a kívülállók rosszalló tekintete, esetleges megjegyzései a legtöbb szülőben még inkább feszültséget kelt, és fokozza a stresszt. Mit tehetünk?
Amikor egy gyerek képtelen koncentrálni
A gyerekek rengeteg mindent tanulnak az első éveikben, rövid idő alatt nagyon sokat változnak, fejlődnek. Fontos, hogy képesek legyenek koncentrálni, fokozatosan egyre jobban elmélyülni a tevékenységekben.
Relaxálni a suliban?
Az iskolai stressz levezetésének új formáira hívja fel a figyelmet a Magyar Diáksport Szövetség, amely támogatja a személyiségfejlesztésre koncentráló pedagógiai újdonságok gyakorlati megvalósítását.
Kivel barátkozik a gyerekünk?
A legtöbb szülő számára kardinális kérdés, hogy gyereke milyen társaságba keveredik, főleg serdülőkorban. Ezért sok szülő igyekszik befolyásolni, meghatározni, hogy kivel barátkozzon a gyereke. De vajon szülőként, hogyan tudjuk ezt befolyásolni, illetve honnan tudjuk, hogy milyen barátra van szüksége gyerekünknek?
7 tipp gyerekneveléshez
Utólag könnyen vagyunk okosak... Igaz ez a gyereknevelésre is. Ha újrakezdhetné, mit csinálna másképp, és mit ugyanígy? Összegyűjtöttük a tapasztalt szülők tanácsait azok számára, akiknek még kicsi a gyermeke, vagy akik most várják a csemetéjüket. Igazán tanulságos!
Örök vitatéma: fogyókúrázhat-e a gyerek?
Úgy látszik, nem csitul a vita abban a témakörben, hogy mi a károsabb a gyerekeknek: az elhízás, vagy a gyermekkori fogyókúra? Az egyik tábor úgy véli, a gyerek majd kinövi a túlsúlyt, és fiatalkorban még tilos az ezirányú diéta, a másik csoport véleménye viszont az, hogy örökre problémát okoznak a gyerekkori pluszkilók. Kinek van igaza?
Mitől lesz agresszív a gyerek?
Sok szülő aggódik, hogyan előzze meg a gyermeki agressziót. Például ne engedje a számítógépes játékok közelébe? Vagy ne vegyen neki egyáltalán olyan játékokat, mint a puska és a kard? A fő ok persze egészen más, ha a gyermek az agresszivitás jeleit mutatja.
Családtervezés, mi alapján?
A gyerekvállalás mögötti szülői motiváció nagyon sokféle lehet. A testvérek közötti korkülönbségről szintén sokan sokfélét vallanak, de azt, hogy mikor legjobb gyereket vállalni, illetve hogy mikor ideális a kistestvér érkezése, nem lehet meghatározni plátói módon, általánosan.
Ősszel folytatódnak a Boldogságórák
Szeptembertől újra elindul a Boldogságóra program, amely az előző tanévben több mint 6000 gyermeknek segített nyitottabbá és elfogadóbbá válni. A projekt célja, hogy a pozitív pszichológiára építve adjon ötleteket és módszertant a boldogságra való képesség fejlesztéséhez az iskolásoknak. A harmadik évadhoz Böjte Csaba is csatlakozott.
Holnapután suli - ünnepelnek a szülők?
Két nap múlva kezdődik az iskola, kevés gyerek boldog ettől a ténytől. Na de nem így a szülők, lehetséges ez? Milyen dolog, hogy az anyukák és apukák várják az iskolakezdést...? A helyzet az, hogy teljesen természetes.
10 nap és iskola - felkészülés indul!
A legtöbb gyerek bánatára elkezdődött a visszaszámlálás az iskolakezdésig. A visszarázódás akkor sem könnyű, ha időben megkezdjük a felkészülést a sulira - hát még akkor, ha mindenféle tudatos átmenet nélkül csöppennek vissza az iskolapadba. Jobb, ha segítünk nekik az átállásban, amit érdemes azonnal elkezdeni.
Hogyan legyél jó nagyszülő?
A legtöbb ember élvezi, amikor nagyszülővé válik, ami egy egészen más minőség, mint szülőnek lenni. A legtöbben azt mondják: több öröm, kevesebb felelősség. Mit tegyél, és mit ne tegyél, hogy jó nagymama, vagy nagypapa lehess?
Tanulásteszten jártunk a gyerekkel
Küzdünk a gyerekkel az iskolában, nehézkesen megy a tanulás. Akármennyit is gondolkodtunk, nem tudtuk megállapítani, mi lehet a valódi probléma. Magasak az elvárásaink? A gyermek nem kompatibilis az iskolarendszerrel? Indokolják-e a képességei a megélt gondokat? Megpróbáltunk utánajárni a Pedagógiai Szakszolgálat segítségével. "Élménybeszámoló".
Túlgondozott gyerekek - többen vannak, mint gondolnád
A szülők manapság teljesen máshogy foglalkoznak a gyerekekkel, mint akár az az előző generáció szüleire jellemző volt. Láthatóan túlgondozzák a gyerekeket. Látszólag jót tesz, de mi van hosszú távon? És vajon egyenlő-e egymással a túlgondozás és az elkényeztetés?
Miért nem jár az állatvédő cirkuszba?
A gyerekeknek a legjobb és legérdekesebb szórakozások közé tartozik, amikor a cirkuszban, vagy az állatkertben testközelből láthatják a különféle állatokat, de mindez a felnőtteknek is élmény. Igen ám, de megvizsgáltuk-e már a kérdést az állatok szempontjából?
Ki vagyok a gyerekeim nélkül?
Az elengedés nagy feladata életünknek. Mindig van, amit el kell tudnunk engedi. Görcsös ragaszkodásaink, feldolgozatlan veszteségeink rányomják bélyegüket életünk minőségére. Nagy próbatétel lehet életünknek a gyerekek elengedése is.
Ezt próbáld ki! - Sportágválasztó
Mai ajánlónk rendhagyó módon nem egy sportágról szól, hanem sokkal többről...
A harmadik utas a „(halál)unalom”
A kisgyermekes szülők pontosan tudják, hogy gyerekkel való együtt utazás sosem olyan egyszerű, és nemcsak azért, mert sokkal több cuccal jár, mint gyerek nélkül.
Az anyai önismeret tükrében
„Nem bírom, hogy állandóan csak anya, anya..., nincs türelmem ehhez!” Elítélendő-e ez az anyuka, aki így fogalmaz a saját gyerekével kapcsolatban?
Mire jó a „tökéletes” babafotó?
A közelmúltban közösségi oldalakon több bejegyzésben is közzétettek olyan fotókat, melyeken a babák „széttrollkodták” a műtermi családi fotózást. Vicces, és emellett egyben fricska is.
Segítsen-e a gyerek a ház körül?
Vajon mennyire talpraesettek a gyerekek a számítógépek aranykorában, ha a kerti feladatokról van szó? A felmérések szerint a helyzet elkeserítő. Vonjuk be a gyerekeket is a ház körüli munkákba!
Tanuljon-e a gyerek a téli szünetben?
Mindjárt itt a téli szünet, ezek a gyerekek utolsó napjai az iskolában az idén. Vajon mi a jó, ha szabadon pihenhetnek a szünet napjai alatt, vagy ha azért tanulnak valamennyit, hogy ne felejtsenek el mindent, mire újra megkezdődik a tanítás?
Vigyázni kell a gyerekekre!
A ködös és nem mellesleg szmogos őszi/téli időben fokozottan kell ügyelni a család legkisebb tagjaira a légszennyezettség miatt.
Ezt próbáld ki! - Fit-kid
A Fit-kid a fitnesz gyerek változata. A legkisebbek is űzhetik, szórakoztató, fejlesztő, egyben kemény sport.
Tanácsadás a munka világához -Szegeden is nyílik a Nóra-Pont
Az országos munkaerőpiaci és esélyegyenlőségi tanácsadó hálózat új pontjának nyitórendezvényére várnak mindenkit október 20-án Szegeden.
Fogadjuk el a segítséget
Szülőnek lenni nehéz és bonyolult dolog, de ha az ember ezt elismeri, belátja: könnyedén úrrá lehet a problémákon. Ne hezitáljunk segítséget kérni!
A „modern” háziállat előnyei
Mire jó a kisállat mai világunkban? Sok mindenkinek ajánlott házi kedvenc tartása, de néhány szempontot mindenképpen érdemes mérlegelni azelőtt, mielőtt befogadók leszünk.
Kell-e a lázat csillapítani?
Sok a tévhit e témával kapcsolatban, s az utóbbi időben ismét napirendre került a kérdés, amelyet most mi is igyekszünk tisztázni.
Segítsen-e a gyermek a házimunkában?
Vajon jót, vagy rosszat teszünk azzal a gyereknek, ha bevonjuk őt a háztartási feladatokba? A szabadidejét fordítsa inkább szabad játékra, vagy hosszú távon akkor segítjük az életvezetését, ha segít az otthoni teendők ellátásában?
A helyes fontossági sorrend: a párunk, majd a gyerekünk
A gyerek születése után átrendeződnek a családi viszonylatok, és a legtöbb esetben a pici kerül a középpontba. A szociológusok arra tanítanak, hogy törekedjünk mindig a párkapcsolatot előtérbe helyezni.
Keveset olvasnak a mai gyerekek
Sajnos manapság a gyerekek többsége döbbenetesen keveset olvas, és ez meg is látszik a szókincsükön, a fogalmazásmódjukon. A számítógépek uralmával nehezebb bevezetni őket a könyvek birodalmába, de azért tegyük meg, amit tudunk.
Otthoni felkészülés az iskolakezdésre
Ideje elkezdeni az otthoni felkészülést az iskolakezdésre, és visszaszoktatni a gyerekeket arra, hogy eleget pihenjenek, továbbá hogy visszaállítsák a gondolataikat a tanulásra. Mit tehetünk, hogy ez megtörténjen?
Így fog sportolni a gyerek
Azt akarjuk, hogy gyermekünk sportoljon rendszeresen? Mi tegyünk? Semmiképpen se erőltessük.
Ezt próbáld ki! - görkorcsolya
Szinte alig akad olyan ember, aki ne görkorcsolyázott volna gyerekkorában, a felnőtteken mégis kicsit furcsának tűnik az eszköz. De csak elsőre.
Luxuscikké vált a gyerekek nyári tábora?
Hajdanán természetes volt, hogy a gyerekek táborozni mennek az iskolával. Ma már kevesebb oktatási intézmény tud ilyen lehetőséget biztosítani, így ha a szülő táborozni szeretné küldeni a gyerekeit, az igencsak sokba kerül. Megéri?
Tabuk nélkül a párkapcsolatokról: Interjú Pilát Gáborral - 3. rész
A Tabuk nélkül a párkapcsolatokról c. facebook oldalt Pilát Gábor hozta létre. A site pillanatok alatt hatalmas népszerűségre tett szert, fél év alatt 20 ezer követője lett. Interjút készítettünk Gáborral a munkájáról, és a legizgalmasabb párkapcsolati kérdésekről. Interjúsorozatunk 3. részét olvashatják.
Alá-fölérendeltségi viszony a gyerek-szülő kapcsolatban
Természetesnek vesszük, hogy a szülő-gyerek kapcsolatban az alá-fölérendeltségi viszony érvényesül. Ez érthető, hiszen a pszichológiai szemlélet szerint aki alárendelt helyzetben van, az gyakorlatilag gyerekszerepben van. Viszont fontos, hogy ez a szemlélet ne fajuljon az elnyomásig és az uralkodásig.
Korábban érnek a gyerekek, korábban érkezik a kiskamaszkor
Tényszerű, hogy a mai kor gyermekei korábban érnek, és sok tekintetben gyorsabban fejlődnek, mint ahogy az a „nagykönyvben meg van írva”. Így a kiskamaszkor is meglepően korán jelentkezhet. Hogyan kezeljük kiskamasz gyermekeinket?
„Megbolondult a gyerekem?”
A legtöbb szülő megijed, vagy csak furcsállja, de semmiképpen nem helyesli, ha azzal szembesül, hogy gyermekének képzeletbeli barátja van. Azonban ma már a pszichológia azt az álláspontot képviseli, hogy a gyerekek képzeletbeli társainak fontos szerepe lehet a személyiségfejlődésben.
Az élet kipróbálása
Közismert tény, hogy a játék nem pusztán egy kellemes időtöltés, főleg gyermekkorban bír nagy jelentőséggel, a fejlődés elengedhetetlen eszköze. Ezért érdemes a szülőknek is tudatosan viszonyulni a gyerekek játékához, nem mindegy ugyanis, hogy mivel és hogyan játszik a gyerek.
Neveljünk szocializált gyerekeket!
Egyre több és több könyv foglalkozik a modern gyereknevelési elvekkel, miszerint hogyan lehet igazán szeretetteljes, elfogadó környezetet biztosítani a gyermek számára, amelyben személyisége kibontakozhat. Arról viszont kevés szakirodalom tesz említést, hogy mennyire fontos, hogy jól szocializált, nyitott személyiségű gyerekeket neveljünk, így ugyanis könnyebb lesz helyt állniuk az életben.
Önátadást igényel a szülői szerep
Mi a nehézség a szülővé válásban, és a szülői feladatok kezelésében? Nem csak az, hogy kevesebb idő jut az alvásra, és több kell a házimunka ellátásához. Szülőnek lenni azt jelenti, hogy a gyermekünkkel töltött idő alatt átadjuk magunkat neki, ez szükséges ugyanis az elfogadó és személyiségépítő hatású neveléshez. Lehet kezelni ezt a helyzetet?
A férfiak beszivárogtak a szülőszobába
Manapság egyre több az apás szülés, ami nemcsak a kórházi protokoll megváltozását jelzi, hanem azt, hogy a férfiak agyában is módosult valami.
Hogyan kezeljük a babasírást?
A babák szinte egyetlen kommunikációs eszköze a sírás, ez a túlélés záloga, hiszen így hívják fel figyelmünket arra, ha valamilyen szükségletük nincs kielégítve. De akinek gyereke van, pontosan tudja, hogy a babák látszólag ok nélkül is sírnak, sokszor vigasztalhatatlanul főleg az első időszakban.
Csak odafigyelés kérdése
A nyugati világban, a fejlett országokban általában nincs gond a gyermekek ellátásával, táplálásával, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a fiatalok mindent megkapnak, amire szükségük van fejlődésükhöz. Mire kell odafigyelni?
Amikor egy gyerek kórházba kerül...
Különösen nehéz helyzet, ha egy gyerek kerül be a kórházba, hiszen a gyerekek számára a betegség mellett az idegen helyzet is komoly megpróbáltatást jelent.
Gyermeki hazugságok
A legújabb kutatások szerint a gyerekek már egészen kicsi kortól kezdve különbséget tudnak tenni igazság és hazugság között, és jóval többet hazudnak, mint azt a szülők gondolnák.
Egészség kontra energiaitalok – élesedik a harc
Az energiaitalok és túlzott fogyasztásuk egyre inkább figyelemfelkeltőbbek egészségügyi szempontból. A helyzet ott tart, hogy akad olyan európai ország, ahol betiltották árusításukat a kiskorúaknak. Másutt egyelőre csak aggódnak.
Írjon levelet felnőttként is a Jézuskának!
Az Advent az elcsendesedés időszaka, ami nem csak arra való, hogy felkészüljünk a karácsonyra, és megvásároljunk egy halom ajándékot. Jó lenne, ha az ünnepek közeledtével lelkileg is felkészülnénk, elmélyülnénk, vagy akár év végi értékelést készítenénk. Az írás segít rendezni a gondolatainkat, és rábír minket a valós és konkrét időráfordításra.
Gyereknek is lehet magas a vérnyomása
Gyermekkorban is oda kell figyelni a magas vérnyomásra! - figyelmeztetnek a szakemberek. Ha tapasztaljuk, komolyan kell venni, szükséges kivizsgáltatni az okokat. Sokszor kezelni is muszáj a nagyobb baj elkerülése végett.
Vekerdy előadáson jártam, pedig nincs is gyerekem
A Nyitott Akadémia rendezésében a környéken járt Magyarország vélhetően leghíresebb gyermek-szakembere, Vekerdy Tamás. Következzen róla egy kis szubjektív beszámoló.
Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a helyesírás fejlesztésére
A technika előrehaladtával romolhatnak a gyerekek és felnőttek helyesírási készségei. A digitális világ több okból is veszélyt jelenthet erre a műveltségelemre: a gyerekek szabadidejükben olvasás helyett számítógéppel, okostelefonnal foglalják le magukat.
Asztrafóbia: rettegés a vihartól
Ha valaki fél a viharban, akkor az utóbbi időszakban sok rossz napja lehetett. A nyár elmúltával is rengeteg vihar tarkítja napjainkat. Vannak, akik ezt szépnek látják, és egyenesen vadásszák azokat, hogy lefotózhassanak egy lenyűgöző villámlást, vagy testközelből élhessék át a vihar erejét.
Nem csak házon kívül boldog a gyerek
A mai modern társadalmakban, leginkább Európában és Amerikában egyre inkább azt gondolják a szülők, hogy a gyermekük akkor boldog, ha valamilyen tartalmas időtöltést biztosítanak a számukra.
Tanuljon nyelvet az okostelefonján!
Az okostelefonon, tableten elérhető applikációk manapság már az élet minden területén használhatóak, így a nyelvtanuláshoz is kiváló lehetőséget nyújtanak. A Fun Easy Learn alkalmazásaival a nevének megfelelően vidáman és könnyen tanulhat sokféle nyelven.
Testi és lelki felkészülés az iskolakezdésre
Előző heti cikkünkben arról írtunk, hogy milyen eszközökkel, kiegészítőkkel tehetjük egészségesebbé a sulit a gyerekek számára. Most pedig bemutatjuk, hogy milyen praktikákkal érheti el, hogy csemetéje kiegyensúlyozott legyen az iskola első napjaiban.
Ne váljon Önből programkényszeres szülő!
A szülők rohanó életmódja hatással van a gyermekeikre is, és nemcsak olyan szempontból, hogy a csemeték kevesebbet látják szüleiket, vagy hogy a feszültség az otthoni hangulatra is hatással van.
Egészséges szemléletű iskolakezdés
Ahogy augusztusra váltott a naptár, máris elindult a felkészülés az iskolakezdésre. A szülők és a gyerekek még azt gondolták, szinte csak a felén vannak túl a nyári szünetnek, amikor az üzletek már árulni kezdték az iskolaszereket.
Hagyjuk szárnyalni a gyerekeket
Ne csak a szülő, a család és a társadalom nevelje a gyereket, hanem fordítva is! Álljunk meg egy kicsit, miközben a gyermekeket regulázzuk a nyári szünetben, a nyaralás alatt. Most (jó esetben) több időt töltünk velük együtt, figyeljük hát meg őket egy kicsit jobban, hogy mennyi mindent tanulhatunk tőlük! Többek között az elfogadást.
Odafigyelünk eléggé az apák fontosságára?
Nemrég, június 15-én ünnepeltük az apák napját. Már akinek eszébe jutott, mert egyelőre közel sincs olyan ismertsége ennek, mint az anyák napjának, amelyet a virágboltok is előszeretettel propagálnak (amivel nincs is baj). Nos, az apák napja biztosan nem nekik hoz hasznot, annál inkább a családoknak! Fontos ugyanis elismerni nemcsak az anya, hanem az apa fontosságát is. Régóta ünnepeljük már az édesanyákat májusban, és nem is véletlenül. Az édesanya életet ad, szoptat, gondoz, gondoskodik, oltalmaz, ésatöbbi. Bár az édesapák ezen feladatok egy részére biológiailag nem tehetnek szert, fontos tudatosítani az ő szerepüket is.
Gondolkodva játssz! – társasjátékok nyári estékre
Nagyon jó időtöltés, ha társasjátékokkal töltjük az időnket, és nem csak télen. Kellemes nyárestéken ücsöröghetünk a szabad levegőn, akár kettesben, akár nagyobb társasággal. Egy jó kis játék pedig elengedhetetlen eszköze a közös szórakozásnak. Most a hétköznapiaktól kicsit eltérő társasokat ajánlunk: olyanokat, melyek révén (még) jobban megismerhetjük párunkat, barátainkat, vagy amelyek közös gondolkodásra ösztönöznek.
Májusra elfáradnak a gyerekek az iskolában
Kevesebb, mint egy hónap múlva itt van az iskolai nyári szünet. A szülők talán már kinézték a táborokat és lebeszélték a nagyszülőkkel, hogy mikor tudnak vigyázni az unokákra. A gyerekek pedig már vágják a centit. Tervezgetik a nyarat, és szívesebben foglalkoznak az iskolai kirándulással, mint a tanulással.
A kutya helye a világunkban
Egyre több családban tapasztalható, hogy a kutya olyan szerepet tölt be, mint egy gyerek. Nem véletlen, hiszen a legújabb kutatások szerint a kutyák rendkívül érzékenyek a szociális viszonyokra, így könnyedén „gyerekpótló” szerepbe kerülhetnek a mai társadalomban.
Ezt próbáld ki – amerikai futball
Az amerikai focival kapcsolatban az „ezt próbáld ki!” felszólítás helyett helyesebb volna az „ezt nézd meg!”. A sportág népszerűsége az utóbbi években Magyarországon is hihetetlenül megnőtt, ugyanakkor ez nem feltétlenül jelenti az aktív résztvevők számának emelkedését.
Gyereket vár az olimpiai bajnok
Kovács Katalin olimpiai bajnok kajakos bejelentette: várandós. Az élsportolóknál még az átlagosnál is bonyolultabb a gyermekvállalás, számos kérdést felvet, és a döntéseket, amelyek sok embert érintenek, nem könnyű meghozni.
Gyerekek és gépek
A mai gyerekek már egy digitális világban, számítógépek, okostelefonok, laptopok, tabletek környezetében nőnek fel. Már nem az a kérdés, hogy ez ellen mit kell tenni, hanem az, hogyan kell hozzá alkalmazkodni.
Gyermekek a bíróságon
Régóta okoz fejtörést a szakembereknek, hogy hogyan értékelhető egy gyerek tanúvallomása, a gyermeki gondolkodás sajátosságának függvényében.
Több mint ezren olvastak eddig mesét a kórházakban
Közel 15 000 lelkes önkéntes regisztrált eddig a K&H gyógyvarázs mesedoktorok programjára. Az elmúlt hónap során több mint ezer meseolvasó járult hozzá a beteg gyermekek lelki egészségéhez. A meseolvasásra most már egészen év végéig lehet jelentkezni.
Iskolai félelmek- Miért szorong a gyermek?
A félelem és a szorongás mindenki számára ismert érzelmi állapot, szélsőséges változatai komoly nehézséget okozhatnak, főleg gyerekek esetében. Gyakran okoznak teljesítményromlást, és viselkedés zavarokat, ezért fontos, hogy felismerjük, ha a gyermekünk fél és szorong az iskolában.
Egy új tudomány határán - neuropedagógia
Mi a neuropedagógia? Mondhatnánk, hogy semmi, ilyen nincs is, hiszen a tudományegyetemen nem képeznek neuropedagógusokat, nem tartanak neuropedagógiai kurzusokat. Vajon van-e, lehet-e létjogosultsága ennek a szóösszetételnek?