Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.
A reggeli rutin fontossága
A reggeli rutin gondolatát sokan nyűgként élik meg pedig, ha jobban belegondolunk, a felkelés utáni hangulatunk általában nagyban meghatározza az aznapi kedvünket. Nem kell nagy dolgokra gondolunk, egy kiadós reggeli, vagy egy kis meditáció már segíthet!
Tehetünk a lámpaláz ellen!
Azt gondolom bármennyi ideje is dolgozik valaki színészként, tart előadásokat, szerepel gyakran, konferál rendezvényeken, bemondó egy tévében, rádióban, egy érzés sosem fog megszűnni, elmúlni, megváltozni, de még enyhülni sem: ez pedig a lámpaláz.
Stresszmentes karácsony: ne halogassuk a bevásárlást utolsó pillanatra!
Ugyan még csak november eleje van, és karácsonytól még másfél hónap választ el minket, érdemes elkezdeni az ajándékvásárlást, hiszen így megóvhatjuk magunkat az ezzel járó stressztől! Ehelyett több időnk marad jól átgondolt ajándékokkal kedveskedni szeretteinknek.
Az ashwaganda jótékony hatásai
Az ashwagandha egy egészséges gyógynövény, amely segíthet a szervezetnek a stressz elkerülésében, valamint számos előnyt kínálhat a test és az agyműködés számára. Csökkentheti a vércukorszintet, segíthet a szorongás és a depresszió leküzdésében, és javíthatja a gondolkodást is.
A galagonya kiváló szíverősítő és szívnyugtató gyógynövény
A galagonya rendszeres fogyasztása nagyon hasznos lehet azok számára, akiknek magas a vérnyomásuk, a koleszterinszintjük, szívritmuszavaroktól vagy érelmeszesedéstől szenvednek, hajlamosak a szív- és érrendszeri betegségekre.
Miért gyakoribbak a szakítások ősszel?
Az ősz egy elég éles váltást hozhat az életünkbe egy kellemes nyári kikapcsolódás után, amit sokszor a párkapcsolatok is megsínylenek. Mindenkinek ismerős lehet a helyzet, amikor a környezetében, vagy akár a saját maga bőrén elkezdi tapasztalni, hogy a rossz idő kezdetével a konfliktusok száma is megnövekszik.
Hogyan hat a táplálkozás a hangulatunkra?
Sokan nem is gondolnák, hogy milyen közeli kapcsolatban áll egymással a táplálkozásunk és az aznapi hangulatunk, pedig nem csak az a közös bennük, hogyha nem eszünk morcosak leszünk.
A leblokkolás lélektana
Ahogy közeledik az egyetemi vizsgaidőszak, sok diák számára ez stresszel és szorongással jár. A nagy mennyiségű tananyag, a vizsgákra való felkészülés nyomása és az eredményekkel kapcsolatos aggodalmak mind olyan tényezők, amelyek a diákokat szorongásba sodorhatják.
Amit a kókuszvízről tudni érdemes
A kókuszt mindenki ismeri, hiszen egyes országok alapvető élelmiszere, sokféleképpen felhasználják minden részét, ám a kókuszvízről kevesebbet hallunk, azon kívül, hogy finom. Nézzük, mire is jó nekünk.
Mit jelent az idegen nyelvi szorongás?
Beszélem a nyelvet, csak épp megszólalni nem merek – valahol itt kezdődik az idegen nyelvi szorongás.
Hogyan hangolható össze család, a munka és az edzés?
A család az életünk, a biztos háttér, az otthonunk, a sport vagy hobbi pedig az „én-időnk”, amelyre szükségünk van ahhoz, hogy feltöltődjünk, levezessük a feszültséget, fizikálisan és mentálisan is fittek, frissek maradhassunk. Ennyi minden nem fér a napba, melyikről mondjunk le?
Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai
A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.
Tippek friss egyetemistáknak
Nemsokára kezdődik a tanév az egyetemisták számára is! Idén is sokan vannak olyanok, akik most kezdik az első szemeszterüket a választott felsőoktatási intézményben. Itt van néhány tipp a gólyáknak, hogy gördülékenyebben menjen a tanévkezdés!
Grounding technika - a stresszoldás egyik legjobb módszere
A stressz a mindennapjaink rész, egyre több inger ér minket a felgyorsult világban, amiben élünk, ehhez pedig stresszkezelési technikákra van szükségünk, hogy ne kapjon el minket a pánik. Ilyen módszer a grounding is.
Miért szorongunk?
A szorongás az egyik leggyakoribb mentális betegség, így nagyon sokan szembesülnek ezzel nap, mint nap. Kezelésében a pszichoterápia nagyon hatékony gyógyítási forma. Mi a szorongás és hogyan nyilvánul meg?
Gazdálkodj okosan az időddel!
Úgy érzed kifolyik a kezedből az idő, és egy napnak legalább negyvennyolc órából kellene állnia, hogy meg tudj oldani minden rád nehezedő feladatot? Mindenkivel előfordult már, hogy összegyűltek a teendői és sehogy nem sikerült utolérnie magát. Itt van néhány tipp, amivel könnyebbé válhatnak a hektikus hétköznapok!
Szezonális depresszió nyáron
Hiába van nyár, lehangoltnak, motiválatlannak és kialvatlannak érzed magadat? Lehetséges, hogy te is azon kevés emberek egyike vagy, akit nem a hideg évszakban, hanem a napos hónapok egyikében ér utol a szezonális depresszió! Ennek tüneteiről és okairól olvashatsz most.
A stressz hatása a bélrendszerre
Nem új információ, hogy a stressz negatívan hat az emésztőrendszerre, mivel a szervezet a küzdelemre fókuszál és az emésztést háttérbe szorítja. Az egyéni stresszhelyzetek mindenkinél másként hatnak az emésztőrendszerre, de minden esetben okozhat egészségügyi problémákat.
Stressznyelvek
Mindannyiunk életében előfordul, hogy vitába keveredünk másokkal, és sokszor ezek a viták parttalannak tűnnek, mintha nem is egy nyelven beszélnénk. Ennek az az oka, hogy nem egy stressznyelvet beszélünk.
Miért jógázzunk rendszeresen? Mit takar a nevető jóga?
A “jóga” szó a szanksztrit “Yuj” szóból származik, ami hozzáadást, egyesülést jelent. Energia, erő és szépség hozzáadása a szellemhez, testhez és lélekhez. A jóga valódi értelme nem más, mint az elme lecsendesítése a nyugalom és az önmegvalósítás eléréséhez.
Nyugtató gyógynövények stressz, szorongás ellen
Átérzem a stresszes napokat. Sokszor hiába a jótanács, „ne idegeskedj”, „ne vedd fel” „ne vedd magadra” „engedd el” „ne izgulj ezen” – bizony, aki stresszes helyzetben van, annak nem olyan egyszerű ezt csettintésre másként érezni.
A szorongás fajtái
Bármilyen fajta szorongástól is szenvedünk, a jó hír, hogy a szorongásos zavarok a hatékonyan kezelhetőek. A szorongászavarból való teljes gyógyulás is lehetséges, illetve csökkenthetőek a tünetek annyira, hogy az egyén képes legyen visszatérni a normális életviteléhez.
Progresszív izomlazítás a fáradt izmoknak
Fáradt testünknek néha pihenésre van szüksége, ezért alszunk, jógázunk, vagy csak pihenünk a tévé előtt. Van egy módszer, amivel gyorsan regenerálhatjuk fáradt izmainkat, ez a progresszív izomlazítás.
Szebb bőr, kevesebb pattanás!
Van pár fontos vitamin, ami segít eltüntetni a makacs pattanásokat és belsőleg is támogatják a bőr egyensúlyát, illetve néhány tanács, amit érdemes megfogadni és máris jelentős javulás érhető el az arcbőr problémáinak terén. Nézzük!
A stressz kevésbé ismert tünetei
Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.
Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció
Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.
Lúgosításra fel
Jön a jó idő, nem csak a kedvünknek kell jobbnak lennie, hanem a testünknek is ideje kiadni magából a káros anyagokat. Irány a lúgosítás!
Mondj búcsút a megfelelési kényszernek!
A megfelelési kényszer egy olyan érzés, amikor valaki folyamatosan igyekszik megfelelni saját vagy mások elvárásainak. Ez lehet saját belső kényszer, társadalmi nyomás, munkahelyi elvárás. A megfelelési kényszer stresszt és szorongást okozhat. Ha Önök is azok közé tartoznak, akik szeretnének mindenkinek megfelelni, akkor érdemes elolvasniuk cikkünket.
Az antioxidánsok hatása a szervezetre
Az antioxidánsok széleskörű hatásait mind a mai napig kutatják, igen érdekes és izgalmas eredményekkel. Egyre több cikkben és reklámban említik őket, felhívva a figyelmet az antioxidáns anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítőkre, élelmiszerekre és kozmetikumokra. Számos előnyük között általában a már többszörösen igazolt öregedésgátló és gyulladáscsökkentő hatásukat szokták megemlíteni, de segíthetnek bizonyos betegségek megelőzésében is kezelésében is.
Te mit tudsz a ginzengről?
Sokszor halljuk a ginzeng nevét, főleg, ha a keleti orvoslásról beszélünk. A ginzeng egy igazi csodanövény, számos jótékony hatással.
Kortizolszint - ha magas, ezt tudnod kell
Sokszor nem tudjuk, hogy kimerültségünk, tartós hízásunk minek köszönhető, de érdemes utánajárni, hogy nem e egy hormon az oka, amit kortizolnak hívnak.
Miért ébredünk fel éjszaka közepén?
A gyakori éjszakai felébredés rendkívül kellemetlen dolog. Nem tudjuk magunkat kipihenni, gyengül az immunrendszerünk, az anyagcserénk, a koncentrációs képességünk. Az állandó kimerültség miatt csökkenhet a munkahelyi teljesítményünk, illetve védtelenebbé válunk a bakteriális vagy vírusos fertőzések ellen. Extrém példa, de a súlyos alvásmegvonás halállal is járhat.
Mi a jó alvás titka?
Mi a jó alvás titka? Az ideális hőmérséklet, a megfelelő matrac, egy kényelmes póz, esetleg más körülmények?
Hidegterápia, a fagyos egészség
Te hogyan bírod a hideget? Na, és a hideg zuhanyt? Na, és ha azt mondom, hogy sokkold a tested fagyos hideggel? Pedig kimondottan jó hatással lehet az egészségünkre. Íme a tudnivalók.
Az érzelmi evés lelki háttere
A januári elhatározások jelentős része a fogyás, életmódváltás felé irányul, egészségtelen szokásokkal való felszámolásról szól, aztán van, akinek ideig óráig sikerül ezt megtartani, hiszen elég egy születésnap, céges buli, vendégség vagy akár egy feszültebb, stresszesebb időszak, érzelmi kilengés és máris borul a szépen felépített terv.
Stresszorexia – anyai táplálkozási zavar
Sokféle táplálkozási zavart ismerünk, hiszen a média is nagyon sokat foglalkozik a témával. Biztosan mindenki hallott már a bulimiáról, az anorexiáról, a túlevésről, de itt egy újabb fogalom, a stresszorexia.Ahhoz, hogy ne fogyjunk el a stresszorexiától, tanuljuk meg beosztani az időnket, figyeljünk a pszichés és fizikai feltöltődésre és étkezzünk megfelelően és egészségesen, így nem fog testünk kimerülni.
Oldjuk labdával a stresszt!
A mai világban igen gyakoriak a stresszes napok. Van olyan időszak, amikor igen csak meggyötör minket az élet, és mire reggel beérnénk a munkahelyünkre, már átmentünk négy-öt stresszhelyzeten. Persze mindent megteszünk annak érdekében, hogy a napunk jobb irányt vegyen, illetve, hogy a dühünk kicsit csökkenjen.
Milyen megküzdési stratégiákat alkalmazhatunk stresszhelyzet esetén?
Korábban már részleteztük, hogy hogyan is kezelhetjük a minket érő stresszt. Most részletesebben tárgyaljuk a különféle megküzdési módokat, s ezeken belül megkülönböztetett figyelemmel azokat a megküzdési stratégiákat, amelyek előfordulhatnak a mindennapok során. Melyek is ezek?
Anorexiásként a karácsonyi asztalnál
A karácsonyi időszak egyik központi témája az evés. Családi és baráti étkezések sora követi egymást, a boltok és cukrászdák finom édességek tömegeit kínálják, az otthonok megtelnek a friss vacsora illatával. Ez az időszak kiemelten érinti azokat is, akik negatív kapcsolatban állnak az ételekkel és az evéssel. Használjuk fel a karácsonyt arra, hogy felfedezzük a betegség intő jeleit környezetünkben!
Egyedül karácsonykor
Bizony vannak, akik az ünnepet nem szerettei körében töltik, hanem egyedül. Ha a gyermekünk külföldön él és nem tud hazautazni, vagy valamelyik szülőnk dolgozik külföldön és nélküle ünneplünk, vagy a testvérünk, esetleg barátaink költöztek messze, sajnos alakulhat úgy, hogy az ünnepeket nem tudjuk együtt tölteni.
Mit jelent a DINK életmód és miért népszerű?
Tanulmányok kimutatták, hogy a párkapcsolatban élők gyermekvállalásának ideje egyre inkább kitolódik, külföldön és belföldön egyaránt, sokan pedig le is mondanak a családalapításról. Vajon miért?
Baj, ha nem szeretem a karácsonyt?
Azt hittem rosszul hallok, mikor társaságban így vélekedett valaki teljesen őszintén a közelgő ünnepekről. Először megdöbbentett, aztán elgondolkodtatott. Normális, ha valaki nem szereti a karácsonyt, tulajdonképpen ez is rendben van. Én elfogadom, ám vajon mi okból gondolják így ezt többen?
Így győzd le a szorongást!
A szorongás egyre gyakoribb népbetegség, bár nem mindenki számára egyértelmű teljesen, hogy mit is jelent valójában. Ezt a negatív, sokszor akár fojtogató érzést nem szabad semmibe venni, és tudatosan megfeledkezni róla, hiszen bizonyítottan hosszútávú következményekkel járhat mind mentálisan, mind fizikailag.
Ashwagandha
A Föld tele van gyógynövényekkel, melyek segítségünkre lehetnek különböző egészségügyi problémáink leküzdésében, ilyen az ashwagandha is.
5 gyógyszermentes megoldás fejfájásra
Az alkalmi, krónikus fejfájás vagy a migrén minden esetben meg tudja keseríteni életünket. Ha túl sokat fáj a feje és nem akar gyógyszereket szedni, az alábbi 5 módszert érdemes kipróbálnia.
Münchausen-szindróma tünetei és kezelése
A Münchausen-szindróma lényege az, hogy a betegek kitalálnak maguknak valamilyen betegséget vagy tünetcsoportot, majd azt az egészségügynek megpróbálják "eladni" annak érdekében, hogy foglalkozzanak velük, vizsgálatokat végezzenek rajtuk, kórházba kerülhessenek. Történeteiket a családnak és a hozzátartozóknak is előadják annak érdekében, hogy így magukra irányíthassák a figyelmet.
Nyugtató légzéstechnikák
Stresszes mindennapok, hosszú nappalok, kevés pihenés, szükségünk van a lassításra. Nem csak alvással, pótcselekvésekkel, hanem légző gyakorlatokkal is segíthetünk magunkon, mert nyugalom mindenkinek kell.
Vanília olaj
Az antioxidánsok megsemmisítik a szabad gyököket és a veszélyes méreganyagokat amik lerakódnak a szervezeten belül, ami a rossz étrendbeli szokásoknak és az egészségtelen életmódnak köszönhetők. A vanília illó olaj egy természetes antioxidáns ami semlegesíti a szabad gyököket és teljesen megsemmisíti őket. A belső tisztítása folyamata segít abban, hogy csökkentse a sejteit és szöveteit érő károsodást. Az antioxdiánsok segítségével növelheti a szervezet képességét arra, hogy az önmagát megjavítsa és fokozza az immunitást bizonyos betegségekkel szemben
Sportpszichológia. Mi a célja, mire jó, mikor van rá szükség?
A sportpszichológia célja lényegében egyszerűsítve a teljesítmény fokozása, pszichológiai háttérrel. A testedzés pszichológiai kérdéseivel foglalkozó tudomány.
Baljós árnyak: 5 jel, amely azt mutatja, hogy ideje új állás után nézni
Mindannyian voltunk már olyan helyzetben, hogy a munkánkban már nem találtunk túl sok örömet, ugyanakkor annyira rossz sem volt a helyzet, hogy mindenáron ki akarjunk lépni.
Alacsony pulzus: mikor jelez bajt?
A vérnyomást és a pulzust sokan összekeverik, holott egymástól jól elkülönülő fogalmakról van szó. Mi több, értékük sem változik mindig azonos irányban, így előfordulhat, hogy alacsony pulzus mellett mérünk magas vérnyomást.
Ideges/túlérzékeny gyomor (funkcionális diszpepszia)
Ideges/túlérzékeny gyomor – mi nyújthat segítséget a gyomoridegesség ellen? Az ideges/túlérzékeny gyomor, más néven gyomoridegesség vagy funkcionális diszpepszia (FD) a has felső részére lokalizálódó zavar, amelyben a fejlett országokban élők közül sokan szenvednek.
Hogy lehetséges a stressz csökkentése tartósan és hatékonyan?
A stressz kezelése többféleképpen is lehetséges, de nem árt tisztában lenni vele, melyek lehetnek a stressz okai. Aki odafigyel a testi-lelki egészségére, ezzel a stressz ellen is sokat tesz.
Miért hízok, ha nem eszek sokat?
Látni azt, hogy hogyan jönnek fel a plusz kilók a hasadra, sohasem valami szívderítő látvány. De még inkább frusztráló az, ha nem tudod, hogy miért is hízol valójában, főleg ha nem is eszel sokat.
Mi az az állatbarát munkahely?
Nagyon sokan szeretjük a háziállatokat, számos jótékony hatásuk van az életünkre, olyannyira, hogy manapság már léteznek állatbarát munkahelyek is. Mi az az állatbarát iroda és miért terjedtek el?
Súlyos következményekkel járhat a reflux
Egyre többeket és egyre fiatalabb korban érint a refluxbetegség. Erről a sokarcú, változatos tüneteket okozó civilizációs betegségről fog szólni a cikkünk.
Miért rágjuk a körmünket?
Bizony nem egy illedelmes szokás, mégis jópáran csinálják. Milyen okok állhatnak vajon a körömrágás hátterében és hogy lehet leszokni róla?
Egyszerű stresszlevezető módszerek
Lassan érkezik a tavasz, rügyeznek a fák, nyílnak a virágok, és ilyenkor mindannyiunkban megnő a tettvágy. Extra erőfeszítés nélkül leszünk szorgosabbak, motiváltabbak. Sosem érdemes azonban elfelejtenünk, hogy a nap végén érdemes lenyugodni, kikapcsolódni, hogy a továbbiakban is ugyanolyan temperamentummal folytathassunk tovább.
Felnőtt színezők – a lélek gyógyítása
Mindenkinek szüksége van arra, hogy magára szánjon egy kis időt, hogy a belső béke, harmónia megmaradjon. Lehet ez jóga, torna, futás, olvasás, de egy nagyin jó alternatíva a színezés is.
Hobbik, amik javítják a hangulatot
Egyszerű tevékenységekkel is tehetünk a mentális egészségünk érdekében, amik nem csak kikapcsolnak, de javítják a hangulatot is.
Tippek a nyugodt költözéshez
Egy költözés mindig nagy változást jelent, ott hagyjuk a saját lakásunkat, házunkat, és egy új helyen próbáljuk berendezni az otthonunkat, adott esetben a szüleink nélkül. Minden apróságot (és nem apróságot is) be kell csomagolni az egész lakásban, le kell cipelni az autóhoz, az új lakásban pedig jöhet a takarítás, a kipakolás, a különböző bútorok berendezése, ez pedig már így leírva is kimerítő. Az alábbi cikkben arra nézhetünk tippeket, hogy hogyan tehető a költözés stresszmentesebbé.
Hogyan gyógyít a kiropraktőr?
A kiropraktőr a gerincoszlopra történő kézzel való ráhatással gyógyít, hiszen ezen keresztül elérhető a szervezetet irányító idegrendszer is, illetve hatásosan veheti fel a harcot a különböző ízületi és egyéb mozgásszervi eredetű fájdalmak ellen.
Boldog emberek szokásai – ismerjük meg őket!
A boldog emberek nem attól boldogok, hogy gazdagok, vagy szegények, sikeresek, szépek, vékonyak vagy vonzóak. A boldogságuk apró örömökben és néhány szokásban rejlik, melyeket érdemes megismerni.
Hogyan feküdjünk, hogy jól aludjunk?
Az alvásnak kiemelten fontos szerepe van életünkben, hiszen ha nem tudunk pihenni, annak komoly egészségügyi következményei vannak és hosszú távon igen veszélyes lehet. Mai cikkünkben összeszedtük, milyen pózban ajánlott piheni és hogyan lehet pihentető az alvásunk.
A sav-bázis diéta
A diéták jó részének egy kellemetlen hozadéka, hogy a gyomorsav erősebb dolgozik, ezzel gyomorégést tapasztalhatunk, ez pedig rágcsáláshoz vezet, innentől pedig borul a dolog. Dolgok, amiket tudni érdemes a sav-bázis diétáról.
A rendszertelen étkezés következményei
A rossz étrendbeli szokások kihatnak az egészségünkre, közérzetünkre, melyek közé
tartozik a kihagyott reggeli, a futtában megevett késői ebéd vagy az egész napos rohanás utáni esti habzsolás. Nézzük melyek a rendszertelen evés következményei és hogy lehet tenni ellene.
A ma használatos korszerű altatók
A kialvatlanság rendkívül kínzó érzését a megfelelő gyógyszerek alkalmazásával gyorsan meg lehet szüntetni. Ezek a készítmények az altatók.
A gyomorideg tünetei és kezelése
Életünk során sokféle stresszhelyzetbe kerülünk, vannak embertípusok, akik jól kezelik, de vannak, akik állandóan izgulnak, idegeskednek, ilyenkor alakul ki a gyomorideg.
Kutyás szilveszter
Akinek háziállata van, nem csak szórakozásképpen kell, hogy gondoljon rá, hanem felelősséggel is tartozik iránta, vigyáznia kell rá, és ez fokozottan érvényes a szilveszter alkalmával.
A fülgyertyázás módszere
Sokan szenvedünk hallójárataink, arcüregeink gyulladásos betegségeivel, de ezeket nem csak gyógyszerese kezeléssel lehet orvosolni, hanem vannak alternatív gyógymódok is, amik segíthetnek, mint például a fülgyertya használata.
Egy ritka betegség: a porfíria
A porfíria nagyon ritka betegség, ezért felismerése sokszor nehézségekbe ütközik. Lényege a hemoglobin felépítésének a zavarában rejlik. Bár a betegségre való hajlam örökletes, megjelenését a stressz, az alkohol és bizonyos gyógyszerek idézhetik elő az arra hajlamos embereknél.
A stressz megbetegít?
Egyre több a stresszel kapcsolatos megbetegedés, ez pedig az emberek mentális is fizikai állapotán előbb-utóbb meglátszik. Ha az tünetek valamelyikét tapasztaljuk, lehet, hogy túl stresszes életet élünk és ideje változtatni.
Miért beszélünk álmunkban?
A vicces sztorik, filmek alapeleme az, amikor valakiből álmában szedünk ki információkat, mert horkolás helyett inkább beszél, persze ő erről mit sem tud. Az alvó emberrel való kommunikáció egy valós dolog, de azért nem teljesen így működik. Lássuk, miről is van szó.
Amit a pikkelysömörről tudni kell
Sokféle bőrbetegséggel találkozhatunk életünk során, némelyik nem csak csúnya, hanem más kellemetlen tünetekkel társul, ezek közül az egyik, a magyar lakosság egyre nagyobb részét érintő pikkelysömör.
Szükségünk van a csendre, de miért?
Nyüzsgő, zajos világban élünk, sokszor meg sem állunk egy percre sem, az utolsót is kihajtjuk magunkból, állandóan ingerek vesznek körül minket, ritka pillanat az, ha egy percnyi igazi csendet élünk meg. Pedig nagyon fontos elménk és testünk számára is.
Figyelj a szívritmuszavar tüneteire
Szívünk dobbanásai a mindennapi életünk mozgatórugója, de nem mindegy, hogy milyen ritmusban, vagyis szabályosan teszi. Tüneteire figyelve megelőzhetünk későbbi nagyobb egészségügyi problémákat is.
Miért fontos az arc hidratálása, és hogyan csináljuk jól?
Segít megtartani a bőr nedvességtartalmát, enyhíti a szárazságot, és védelmet nyújthat a kívülről érkező veszélyekkel szemben – dióhéjban így lehetne összefoglalni, mi a szerepe az arc hidratálásának.
Hogyan gyógyít a csend? Mi a csendterápia?
A csendre mindenkinek nagy szüksége van. Miért? Mert jót tesz az egészségünknek, elcsendesíti az elmét, megnyugvást hoz a lelkünknek, az elménknek. Minden nap időt kell szakítani arra, hogy a csendet meghallgassuk. A csendterápia gyógyít.
Önre is jellemző az őszi szorongás?
A téli depresszióról már biztosan halottunk, ám az őszi szorongás jelensége is közismert, sokan mégsem veszik észre magukon.
A bőr legfontosabb támogatói
Minden vitaminnak fontos szerep jut egészségünk szempontjából, ám néhánynak kiemelt szerepe van bőrünk egészségének megőrzésében.
Tenger, maga a terápia
Milyen sokat mondogatjuk, hogy elmennék egy kis tenger útra, hogy feltöltődjek. Nem is tulajdonítunk ennek akkora jelentőséget, mint amekkora haszna lehet szervezetünkre. Sokan bele sem gondolunk, hogy a tenger terápiás jellege mennyire jelentős, nem csak pszichésen, hanem fizikailag is.
A pánikbetegség tünetei
Ha az alábbi tünetek néhányát tapasztalod magadon (és nincsenek ezeket kiváltó testi betegségeid), akkor okkal gyanakodhatunk szorongásos viselkedészavarra, pánikbetegségre, vagy annak súlyos, krónikus következményére, az agorafóbiára, különösen az esetben, ha a pánikrohamok vissza-visszatérnek, rendszeresen ismétlődnek.
Kiknek fontos a magnéziumpótlás?
Közeleg az ősz, az iskolakezdés, beköszöntenek a hűvösebb hónapok, ilyenkor szükség van az ásványi anyagok, vitaminok pótlására. A magnézium pótlása az egyik legfontosabb bizonyos esetekben. Kiknek fontos a magnézium pótlása?
A meditáció számtalan jótékony hatása
Aki meditál, az elméjét edzi. Mint a testnek a sport. A befelé fordulásról szól, a gondolatok megfigyeléséről, a jelen pillanatban való létezésről és még sok másról is, s mindehhez nincs szükség másra, csak egy kis csendre, nyugalomra és motivációra.
Az olvasás egészségügyi hatásai
Kutatások támasztják alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Nemcsak bölcsebbé válhatunk, hanem okosabbá, empatikusabbá is.
Mi az a rosacea?
Sokan azt hiszik, csak érzékeny a bőrük vagy egyszerűen nem bírja a kozmetikumokat, pedig lehet, hogy épp a Rosacea okozza.
A szorongás vegetatív jelei az interakcióban
A szorongás számos elmebetegségben központi jellegű tünet, ennek élményháttere olyan többnyire anticipatív (elővételező) jellegű félelem, amely nem közvetlen, nem valós és nem megfelelően értékelt veszélyek érzékeléséből fakad
Az irritábilis bél szindróma jelei
Bár kevesen ismerik, valójában nagyon gyakori jelenség és nem feltétlen csak idősebb korban jelentkezhet.
Stressz vezetés közben: így csökkenthetjük a feszültséget
Manapság alig akad olyan ember, aki rövidebb vagy hosszabb ideig ne érezné magát stresszesnek. A stressz a 21. század egyik népbetegsége, amely nemcsak az egészségünkre, hanem az autóvezetésre sincs jó hatással.
Mozdulatok, amik elárulják, ha már nem szeret annyira a párod
Kevés dolog fájdalmasabb annál, mint amikor fény derül rá, hogy a kedves már nem annyira, vagy talán egyáltalán nem is szerelmes. Ilyenkor a szív egy pillanatra szinte lebénul, és az ember szinte elképzelni sem tudja, hogy fog-e még valaha egyáltalán dobogni, vagy sem.
Korunk új szupermolekulája: a GABA (gamma-amino-vajsav)
Hazánkban is mélyreható kutatások folynak egy nem túl rég felfedezett molekulával, a gamma-amino-vajsavval (GABA, gamma-aminobutyric acid) kapcsolatosan. E főként csírázáskor képződő vegyületnek egyre komolyabb szakmai jelentősége van.
A Ramsay-Hunt szindróma (fülherpesz) tünetei és kezelése
A Ramsay-Hunt szindróma egy olyan betegséget takar, amelynél a fülkagylón, illetve a hallójárat területén herpeszes hólyagok jelennek meg, amit nagyfokú fülfájdalom előz meg, illetve bekövetkezik az azonos oldali arcideg bénulása is.
Az alvajárás okai és kezelése
Minden tizedik gyermeket és minden ötvenedik felnőttet érint az alvajárás. Mutatjuk, mik állnak a jelenség mögött.
A poszttraumás stressz szindróma
A poszttraumás stressz szindróma beszédes elnevezés. Kialakulására azokban az esetekben lehet számítani, amikor az ember valamilyen komoly megrázkódtatáson, stresszhatáson esik át. Korábban elsősorban a háborúkat megjárt katonáknál diagnosztizálták.
A láz és annak házi kezelési módszerei
Sokan megijednek, amikor egy betegség esetén megmérik testük hőmérsékletét, de nem biztos, hogy minden esetben rosszat jelent, sőt inkább hasznos reakció szervezetünktől.
Mit csinálj, ha nem szeret a gyermeked iskolába járni?
Pedagógus vagyok és három gyerek anyukája, bizony a két nagyobb iskolásom leggyakoribb mondatai reggelente: „milyen nap van?” „ma van iskola?” „és lesz ma edzés?” Aztán közlik persze, hogy „utálom az iskolát, minek kell odajárni?”
Túlélő ötletek a szuperérzékenység kezelésére
A szuperérzékenyek gyorsan ráhangolódnak a művészi szépségre, a kifinomult zenére, finom ízekre. Zajos, zűrös nap után csöndes, magányos elvonulásra vágynak.
Színek és érzések
A színek komoly hatással vannak az életünkre, a mindennapjainkra. A minket körül lengő hangulatokat, érzelmeket is irányíthatjuk, ha jól választunk.
Mi az a nevető jóga?
Az önfeledt nevetésnek nagy szerepe van a lelki egészség megőrzésében, ugyanis kutatások szerint csökkenti a stresszt és jótékony hatással van a szervezetre, de ezt talán magunk is érezzük és tapasztaljuk, azonban mi a helyzet az irányított nevetéssel? Milyen hatásai vannak?
Az egészséges fogyás nyomában
A divatdiéták gyakran nem passzolnak az ember felgyorsult és mozgalmas életviteléhez. Magam is rengeteget kísérleteztem, mire megtanultam, hogy a fogyáshoz és az egészséges életmódhoz a kulcs nem az, hogy fenntarthatatlan diétákkal sanyargatom a testem, vagy fogyást ígérő szerekre dobok ki temérdek pénzt. Viszont néhány dolog nekem bevált.
Lehet-e stresszhelyzet a nyaralás?
Általában csak szimpla kikapcsolódásként tekintünk a nyaralásra, ahol egyszerűen az évszak része a tiszta, gondtalan öröm, az, hogy megengedjük magunknak, hogy most nem gondolunk a munkára, az előttünk álló feladatokra, esetleges problémákra. Ezzel ellentétben a címben szereplő kérdésre a válasz röviden és tömören mégis: naná, hogy lehet!
Mi az a reiki?
A reiki tulajdonképpen egyfajta természetes érintéses gyógymód, amelyben az energia közvetítése játssza a szerepet. A módszert Mikao Usui hozta létre az 1920-as években, 21 napos böjtje során.
Lehetséges megoldások kóros álmatlanság ellen
Sokaknak ismerős lehet az az éjszakai állapot, amikor alvás helyett csak forgolódik és bámulja a plafont. Az alvászavar egyik leggyakrabban előforduló fajtája az inszomnia, vagy más néven álmatlanság. Ez az elégtelen alvás a felnőtt lakosság egynegyed részét érintette már alkalmanként, 10 százalékánál pedig folyamatos, súlyos inszomnia áll fenn, mely kezelést igényel.
Stresszmentes otthon
Első gondolatom az volt, hogy azért fontos ez a téma, hogy a munkahelyi elvásárok, a zajos iroda, a lármás iskola és óvoda, a levegőtlen edzőterem, a zsúfolt parkolók, a hétköznapi rohanás után legalább az otthonunk a nyugalom szigete lehessen.
A krónikus fáradtság szindróma első jelei
A Chronic Fatigue Syndrom – CFS –, vagyis a krónikus kimerültség szindrómája már évszázadok óta létezik, korábban viszont idegi alapú betegségként, ideggyengeségként tekintettek rá.
Természetes módszerekkel az ősz hajszálak ellen!
Sokan elkeserednek, amikor meglátják az első ősz hajszálakat, mely akár bizony nem ritkán már huszonéves korban is előfordulhat! Miért őszülünk és mit tehetünk ellene?
A Kanner-szindróma előfordulása
A Kanner-szindróma, olyan kisgyermekkori autizmus, amely már 3 éves kor előtt megfigyelhető, és súlyosan érintheti a gyermek beszédképességét. A Kanner-szindróma az autizmus klasszikus erős formája. Maga az autizmus az agyi működést átható, egész életen át tartó és fogyatékossághoz vezető szociális, kommunikációs és kognitív zavar.
Mi állhat a hajhullás mögött?
Szinte minden második nő találkozik élete során a hajhullással, ám legtöbbször nem derül fény az okokra. Megmutatjuk, mi minden okozhatja ezt a kellemetlen tünetet.
A csokoládé egészséges oldala
Bár általában a csokoládéról az a vélemény, hogy nem egészséges, sőt, kifejezetten hizlal, mégis van egészéges oldala is ennek a bűnös élvezetnek.
Tudta, hogy a rágózás egészséges is lehet?
Sokszor megkaptuk gyermekként, hogy bizonyos helyeken nem illik rágózni, de azt senkitől sem hallottuk, hogy a rágózás egyébként egészséges is lehet.
Mindig van a hűtőben, kívül-belül szépít és emellett nagyon sokoldalú! Mi ez?
Nemcsak a kelt tészták elkészítéséhez nélkülözhetetlen, de a fogyasztása az egészségünkre is nagyon jó hatással van, ugyanis meglepően sok benne a vitamin, az ásványi anyag és számos fontos aminosav is található benne, B-vitamin tartalmánál fogva a vegetáriánusok egyik legfontosabb étrend-kiegészítője. Kitalálták milyen élelmiszerről lesz szó
A hasra hízás okai
A hasi zsírtól nehezen tudunk megszabadulni, sokszor a legnagyobb erőfeszítés ellenére is makacsul ragaszkodik hozzánk, a legeredményesebb megoldás szakértők szerint a zsírleszívás lehet. Hátterében a genetikai tényezők, a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód mellett egyéb problémák is állhatnak. Ismerd meg a hasi hízás okait a lapos has és az egészséged érdekében!
A folát egészségügyi előnyei
A folát és a folsav szavakat gyakran egymás szinonímájaként használják. S bár ez általában rendben is van, fontos, hogy megértsük a kettő közötti lényeges különbségeket! A folát és a folsav is a B9-vitamin egy-egy formája, és nélkülözhetetlen az egészséghez.
Hogyan hat ránk a Hold
Már évszázadok óta tudjuk, hogy a Hold hatással van a Földre, de vajon pontosan miként hat ránk?
Ezért nagyon fontos elengedni a benned lévő haragot, dühöt és gyűlöletet
A harag, düh, gyűlölet igen erőteljes érzelmi megtapasztalások, amelyek minőségükből adódóan a tűz elemhez tartoznak. Az EGO parazsa ez, amelyre egy más személy vagy életesemény ha olajat önt, akkor féktelen lángokká lobban.
Mi az az erdőterápia?
Különösebb magyarázatot nem igényel, miért annyira népszerű program erdőben lenni, nagyokat túrázni a fák között, hiszen mindenki tapasztalhatta már milyen szellemi- fizikai élményt, megmagyarázhatatlan nyugalmat tud adni egy nagy erdei séta, egy hegymászó túra, egy erdei iskola. Nos mielőtt azt hinnénk pusztán erről van szó, nézzük mit jelent és milyen egészségügyi hatásai vannak az erdőterápiának.
Így küzdd le az édesség utáni sóvárgást
Szinte mindenki tudja milyen, amikor megkívánunk valami édeset. Ez teljesen normális, azonban mi a helyzet azzal, amikor szinte sóvárgunk utána?
Tiltott tevékenységek ha meg vagyunk fázva
Sokat ronthatunk a náthás betegségen azzal, ha nem tartunk be néhány egyszerű javaslatot. Októbertől márciusig tart a náthás megbetegedések szezonja. Ezek a betegségek, amelyeket a köznyelvben megfázásnak hívunk, tüsszögéssel, orrfolyással, esetleg köhögéssel, lázzal járnak, de szerencsére az esetek nagy többségében komplikációk nélkül zajlanak le.
Magas vérnyomás kezelése gyógyszerek nélkül
Ahhoz, hogy a magas vérnyomást természetes módszerekkel kezeljük, nagyon fontos, hogy a keringési rendszer rendben legyen.
Dolgok, amelyek a fokozott izzadást okozhatják
Az izzadás és a kimelegedés igazán kellemetlen lehet akkor, amikor azt az időjárás vagy a tevékenység nem indokolja.
A szaunázás áldásos hatásai
A szaunázás bár ma kifejezetten közkedvelt, már évezredek óta előszeretettel használják pozitív egészségügyi hatásai miatt. Mutatjuk mik ezek.
Hogyan okoz gondot testünkben a stressz
Egyre több helyen olvashatunk arról, hogyan betegíthet meg a stressz, mégsem vesszük elég komolyan. Ha értjük a folyamatot, könnyebben tehetünk ellene, ezért most megnézzük, miképp tud gondot okozni a stressz a testünkben.
A rózsagyökér varázslatos hatásai
A rózsagyökér, más néven illatos rózsásvarjúháj (Rhodiola rosea) nálunk még kevéssé ismert növény, a világ számos táján azonban már régóta hasznos gyógynövényként tartják számon.
A dependens személyiségzavar jellemzői
A dependens személyiségzavar (dependent personality disorder, DSD) a szorongásos személyiségzavarok csoportjába sorolható személyiségzavar. A DSM-IV meghatározása szerint a DSD legfőbb jellemzője a pervazív és túlzott gondoskodásra való igény, ami behódoló és függő viselkedéshez, valamint az elválástól való félelemhez vezet. A dependens személyiségzavar jellemzően kora felnőttkorban jelentkezik, megjelenésének kontextusa változatos lehet.
Mit jelent a „Skin Hunger”?
A „skin hunger” kifejezés az érintés, a bensőséges ölelés, vagy kézfogás utáni vágyat takarja, azt a vágyat, ami a mai világban sokszor kielégítetlen marad. Az ölelést nem lehet online átadni.
A beilleszkedési zavar nyomában
A beilleszkedési zavar a szociális képességek alulfejlettségére vagy kommunikációs problémájára vezethető vissza, csoportos, közösségi helyzetben fellépő nehézség, amelyek miatt a csoportnormáknak való megfelelési törekvések is kudarcba fulladhatnak
Stresszmentes ünnepeket!
A karácsonyvárás meghitt és hangulatos, izgalmas készülődés, folyamatos ötletelés, az ünnep közeledtével pedig lázas kapkodásba, agyalásba csap át, hogy mit, hogyan és leginkább a mikor tegyünk, így válik észrevétlenül kissé stresszessé. Hogy kerülhetjük el az idegeskedést, a kapkodást?
Ez történne a testeddel, ha végleg leszoknál a kávéról
Ha nap, mint nap megiszunk egy csészével, egy idő után egyre többre van belőle szükségünk. De mi történik, ha teljesen abbahagyjuk a kávé fogyasztását?
Gyengeséget és légszomjat is okozhat az alacsony pulzus
A szívünk percenként átlagosan 60-70-szer ver, de 60 és 100 ütés közt minden normálisnak tekinthető. Ugyanakkor, ha 60 alá csökken a pulzus és nem egy edzett sportolóról van szó, az már utalhat bradycardiára, vagyis túl lassú szívverésre.
Tested jelzései, hogy nem eszel eleget
A szervezet az élelmiszerekből jut hozzá a szükséges energiához és azokhoz a tápanyagokhoz, amelyek a felépítéséhez és a zavartalan, egészséges élettani funkcióihoz szükségesek. Azoknak, akik fizikailag aktívabbak, még többre van szükségük.
Ételek, amelyek kikapcsolják a stresszhormonjaidat
A stressz hosszú távon nagyon rosszat tesz a testnek, ezért szerencse, hogy vannak olyan mikrotápanyagok, amelyek segítenek a kortizol nevű stresszhormon munkájának ellensúlyozásában. Ha kifejezetten stresszes időszakon mész keresztül, figyelj oda arra, hogy fogyassz sokat C-vitamintartalmú élelmiszerekből, ez a vitamin ugyanis segíthet visszaszorítani a kortizol kiválasztódását a testben.
A párkapcsolat ellensége a munkamánia
A munkaalkoholizmus egy olyan szenvedélybetegség, amelynek társadalmi megítélése pozitív, hiszen kezdeti szakaszában az egyén rendkívül jól teljesít, halad előre a karrierépítésben és a jövedelemszerzésben.
Természetes stresszoldó a golgotavirág
A golgotavirág nyugtalanság, ideggyengeség, alvási zavarok és szorongásos állapotok oldására javasolt gyógynövény. Biztonsággal fogyasztható, mellékhatások és függőség kialakulása nélkül, mutatja ezt az a tény is, hogy gyermekek számára is bátran adható.
A feszültség káros következményei
A depressziónak, csakúgy, mint a pánikbetegségnek, egyik leggyakoribb kiváltó oka a stressz. A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában szintén nagyon nagy szerepet játszik az állandó feszültség, ezért érdemes már a kezdeti tüneteket is komolyan venni.
A kávé negatív hatásai szervezetünkre
A kávé sok jó és rossz hatását is a benne lévő koffeinnek köszönheti. Ha mértékkel fogyasztjuk a koffeint, akkor javíthatja a kedvünket, segíti az emésztésünket és növeli a mentális és fizikai teljesítményünket is.
Mik azok a fitoösztrogének és miért tesznek jót a hormonrendszernek?
Akár valamilyen betegség miatt, akár a korral járó menopauza miatt borul fel a hormonális egyensúly, jó hatással vannak bizonyos növényi hatóanyagok.
Irritábilis bél szindróma?
Mikor meghalljuk az orvostól a betegség nevét, elsőre csak az ugrik be, hogy ezt már egyszer hallottuk, vagy olvastuk valahol, de sokat nem mond a kifejezés. Mi is az az irritábilis bél szindróma?
A stressz nemcsak negatív hatással jár
A stresszről a legtöbb embernek egyből valami negatív dolog jut az eszébe, és ez valahol érthető is. Ugyanakkor kutatások bizonyítják, hogy a stressz segítheti is az ember életét, így egy kicsit félre kell tenni az előítéleteket, régi rossz tapasztalatokat, és újragondolni a stressz negatív reputációját.
A ginkgo biloba pozitív tulajdonságai
A ginkgo biloba a páfrányfenyő félék családjába tartozik, és a világ egyik legérdekesebb fája, hiszen akár 1000 évig is élhet, így a Föld legidősebb fáiként tartják számon. Jórészt Kínában, Koreában, Franciaországban és az Egyesült Államok keleti és déli részén honos.
Tippek őszi stresszoldásra!
Még az olyan aprónak tűnő, hétköznapi kihívások is okozhatnak bennünk feszültséget, mint a családi élet szervezése, a háztartás menedzselése vagy a munkahelyi rutinfeladatok elvégzése. Az ősszel újrainduló mókuskerékben szinte észre sem vesszük, hogy tűréshatárunk végéhez értünk, a felgyülemlett stresszt pedig ideje lenne levezetni. Ebben akár néhány otthon is elvégezhető, egyszerű gyakorlat is segíthet – állítja a NaturMed Hotel Carbona orvosa, aki a stressz oldásával kapcsolatban ad hasznos tanácsokat.
A munkahelyi pszichoterror egészségügyi következményei
A munkahelyi pszichoterror sajnos nem ritka jelenség hazánkban sem. A verbális zaklatás súlyos következményekkel járhat: egyrészt megmérgezi a munkahelyi kapcsolatokat, másrészt az áldozatnál testi-lelki problémák egyaránt kialakulhatnak.
Hogyan ne aggódj dolgok miatt, amiket úgysem tudsz megváltoztatni
Van az életben egy brutális igazság, amit néhány ember nem hajlandó elfogadni: sok dolgot, ami az életünkben történik, nem tudunk irányítani.
Ashwagandha, azaz az indiai csodaszer
Az ázsiai csodaszer nem csak a stresszre és szorongásra, de alvászavarra is javallott, sőt, akár a rákos sejtek ellen is felveszi a harcot.
Feszültségoldó fűszerek, amik minden háztartásban ott vannak
Bizonyára mindenki emlékszik a mesében szereplő boszorkányra és javasasszonyra, de említhetném a füves embert is, aki különböző hatást gyakorolt az emberekre bizonyos növények segítségével.
Baj ha túl sok fehérjét fogyasztunk?
Tény, hogy a magas fehérjetartalmú étrendek mostanában nagyon divatosak, különösen a fogyni vágyók és a sportolók körében népszerűek, azonban arról is beszélni kell, hogy a túlzásba vitt fehérjefogyasztás egyáltalán nem jó és nem egészséges hosszútávon.
A sarki gyökér kapszula szedésének pozitív hatásai
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „Az egész világot fenyegető járványnak” nevezte a stresszt. Fontos azonban tudni, hogy stressz nélkül az élet elképzelhetetlen lenne, bizonyos szituációkban szükségünk van rá. Probléma akkor van, ha a stressz folyamatosan jelen van életünkben, mert ez kimerültséghez vezethet. Egy ilyen tartósan fennálló stressz esetén felhasználjuk energiatartalékainkat, kimerülünk, és nem tudunk megfelelően teljesíteni a mindennapokban.
A leghatásosabb gyógymódok szorongás ellen
A félelem rendkívül kellemetlen érzés, mely egy adott problémával vagy nehéz szituációval függ össze. Ha a helyzet megoldódik, a félelem elmúlik.
A tanulási zavarok tünetei
A tanulási zavar meglétére egy tanuló esetében adott tanulási területen mutatott, az egyéb területek színvonalához képest jelentős elmaradása, tanulási sikertelensége hívja fel a figyelmet. Ugyanakkor a tanulási zavar esetében számolnunk kell a tanuló viselkedésében is megjelenő következményekkel. A tanulási és a viselkedési problémák között gyakran fedezhetünk fel szoros kapcsolatot. A viselkedési problémák hátterében igen nagy arányban tanulási nehézségek állnak. Ezekre a tanulókra gyakran jellemző alacsony önbecsülés és alacsony önértékelés.
Napi néhány ölelés csodákra képes
Nem csak a lustaság, de úgy tűnik a szeretet is fél egészség. Napi néhány ölelés csodákra képes, akár betegségektől is megvédhet.
A természetes vízek ereje
Egyre több bizonyíték van arra, hogy a természetes vizek jótékony hatással vannak a mentális egészségünkre
Legjobb gyógynövények alvászavarok ellen
Az utóbbi időben az online sajtóban gyakran találkozhattunk azzal a kutatási eredménnyel, hogy a nem kielégítő alvás, a felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz, hízáshoz vagy krónikus fáradtsághoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti.
A sokoldalú búzacsíra
A búzacsírát szokták „superfood” névvel is illetni, mert a búzacsíra a szuperélelmiszerek közé tartozik, igazi tápanyagbomba, melyet készen is megvehetünk, de otthon mi magunk is előállíthatunk.
Emésztést támogató ételek
Amikor bizonyos dolgok nehezebben mennek, hajlamosak vagyunk azonnal hashajtókért nyúlni, pedig a megoldás néha sokkal egyszerűbb és természetesebb lehet, mint a gyógyszerek, melyekhez, ha gyakran használjuk, hozzászoktathatjuk a szervezetünket. Ismerkedjünk meg természetes emésztést segítő ételekkel!
Segítség szorongás ellen
A pszichés betegségek hátterében gyakran az agyban és az idegrendszerben zajló biokémiai folyamatok zavara húzódik meg. Ezeket a zavarokat pedig bizonyos vitaminok hiánya is előidézheti.
Mivel segíthetjük az elalvást?
Forgolódunk az ágyban, gondolkodunk, jár az agyunk, nem tudunk elaludni, reggel pedig kialvatlanul ébredünk, nehezen kelünk fel, rosszul indul a nap, fáradtak vagyunk. Ismerős? Az alvásproblémáknak sok oka lehet, azonban jó eséllyel orvosolhatóak!
Veszteségeink feldolgozása
A gyász a veszteségre adott természetes reakció, mely fájdalmas, de elkerülhetetlen, hiszen amilyen boldogságot okoz valaminek a megléte, annyi szenvedést a hiánya, az elvesztése.
A hasi elhízás leggyakoribb okai
Sokakat érint a hasi elhízás problémája, ráadásul egészségügyi kockázatokkal is járhat, ha nem figyelünk oda. Nézzük, mik a leggyakoribb okai és hogyan kerülhetjük ki őket.
Alacsony kortizolszint – mit jelent?
Lényegében egy újabb stressz okozta betegségről lesz szó, mely nem más, mint a kortizol hiánya, alacsony kortizolszint. Mit jelent, mit jelez a hiánya, mit lehet tenni ellene, ennek jártunk utána. Ismerkedjünk meg a stresszhormonnal, melynek neve: kortizol.
Titokzatos szervünk: a fiatalság forrása és a harmadik szem
A lélek székhelye, harmadik szemünk, a spiritualitás kapuja, fiatalság forrása. Sokféleképp nevezték az idők folyamán ezt a piciny szervünket, de vajon mi valójában a funkciója?
Ártalmatlan gyógyszerek vagy legális függőség receptre?
Manapság mindenre gyógyszer szedünk, még egy egyszerű megfázás, vagy egy kellemetlen fejfájás esetén is azonnal a fájdalomcsillapítóhoz és egyéb tüneti kezeléshez folyamodunk, de vajon jót teszünk ezzel egészségünknek?
Amikor a lélek összeroppan a test is megbetegszik
Erősen dobog a szívünk, állandóan fáj a fejünk? Nem tudunk elaludni vagy felriadunk alvás közben? Gombóc van a torkunkban, kiszárad a szánk? Valószínűleg sokan éreznek ilyesmit, és a legtöbben megpróbáljuk gyorsan elhessegetni a gondolatot, azzal, hogy “ideges vagyok majd elmúlik.”
Stressz okozta panaszok
A stressz népbetegség, ám tévedés azt hinni, hogy csak a dolgozó emberek betegsége.
A fiatalok éppúgy szenvednek tőle, s az idősek közül is sokan, a stresszes életmódnak pedig súlyos következményei lehetnek hosszútávon.
Mindennapi csodaszerünk, a Matcha tea
Mostanra már Európában is nagy hírnévnek örvend Ázsia legkedveltebb teája, a Matcha tea. De vajon mitől ilyen felkapott és milyen hatásai miatt szeretik ennyire?
Teával az egészségért
Akár egy megfázásról, influenzáról vagy hétköznapi stresszről van szó, a tea mindig jó alternatív megoldás. Ha igazán hatékonyak akarunk lenni, a tea fajtáját sem hagyjuk figyelmen kívül, hiszen mind valami másra van jó hatással.
Önfejlesztő applikációk
Mai rohanó világunkban sokszor a saját dolgainkat is nehéz fejben tartani. Nincs időnk órákat olvasni, kikapcsolódni, de főleg nem önfejlesztő tevékenységeket végezni. Napjaink igényeihez igazítva, szinte mindenre van már applikáció, így az önfejlesztésre is van tömörített megoldás.
Hidegzuhany – talán mégsem olyan rossz?
Ahány ember, annyi szokás. Van, aki egyébként is szeret hideg zuhannyal kelni, van, aki szinte gőzfürdőt csinál, viszont talán többen vannak, akik reggelente inkább kihagyják a sokkoló hideg zuhanyt. Vagy mégis érdemes lenne kipróbálni?
Antioxidánsok a konyhában
Mi az az antioxidáns? Tehetjük fel mindjárt a cikk elején a kérdést. Antioxidáns alatt azokat a természetes vegyületeket értjük, amelyek képesek gátolni, vagy lassítani a káros oxidációs, bomlási folyamatokat.
Gyakori tévhitek a pattanásokról
A pattanás kamasz panasz, majd kinövöd, napozz sokat, ne piszkáld. Hányszor hallottuk ezeket és a legkülönfélébb tanácsokat, de valahogy egyik sem bizonyult igazán hasznosnak, legalábbis sokunk életében. A leggyakoribb tévhitek és amik mögöttük vannak.
Adaptogén gyógynövényeink
Az adaptogén gyógynövényeket évezredek óta alkalmazzák a különféle betegségek megelőzésére és gyógyítására. Kedvező egészségügyi hatásaik széles skálája ismert és bevált már a különböző egészségügyi problémákra.
Mit árul el rólunk a vércsoportunk?
Mindenki tehet azért, hogy megváltoztassa életmódját, étrendjét, vagy az edzéstervét, de a vércsoportunk a születésünktől kezdve ugyanolyan marad. Közel száz évvel ezelőtt Karl Landsteiner Nobel-díjat kapott azért, mert felfedezte, hogy nem egyforma a vérünk, hanem különböző vércsoportok vannak. Az a mai napig rejtély, hogy miért vannak más vércsoportok, de azt tudni, hogy a vérben található cukor és fehérje kombináció alapján különböztetik meg a különböző típusokat.
Mi az a CBD és miért hasznos számunkra?
Sokaknak már ismerős lehet a CBD, sokszor hallunk ilyen hatóanyagú étrend-kiegészítőkről. Van, aki nyugtató hatása miatt olvasott róla, de akár depresszió kezelésénél is megemlítik. Ugyanez igaz a hírére is. Nagyon megoszlanak a vélemények róla, ezért érdemes tisztázni mi is ez és mire való.
Vegyél egy mély levegőt…
Stresszoldó légzőtechnikák. Egy stresszes nap vagy időszak teljesen normális része az ember életének. A kulcs a reakciónkban van, hogy tudatosan álljunk a megpróbáltatások elé.
Ami miatt rosszul indul a napod
Az mindenkinek ismerős érzés, mikor a legjobb álmunkból kell felkelni az ágyból, kora reggel, még sötétben, a melegből, a jó puha takaró alól, a kényelmes testhelyzetünkből, s az ablakot kitárva, nem is a legbarátságosabb idő fogad. Talán épp esik is. Talán még hétfő is van. Bizony ebből szép kihozni a legjobbat. Néhány tipp, mellyel jobban indul a reggel.
Ráncok kialakulása és megelőzése
Rengetegen küzdünk a ráncokkal, előbb vagy utóbb mindenkinek eljön az életében az a pont, ahol, amikor tükörbe néz, új barázdákat és mélyedéseket fedez fel az arcán. Ez természetes folyamat, azonban lassíthatunk a kialakulásukon különböző módszerekkel.
Mackónadrágos karácsony
Meg kell hagyni különös-furcsa karácsony előtt állunk. A koronavírus miatti járványhelyzet már március óta nem kis változást hoz életünkbe, mindent megváltoztat. A karácsonyt is.
Mit tehetünk a karácsonyi stressz ellen?
A karácsony napjainkban nem csak a szeretet ünnepét jelenti, hanem óriási stresszt és kapkodást is. Sokak szerint ma már az ünnep körül több a stressz, mint amit kapni lehet tőle. Ajándékvásárlás, karácsonyfa- és díszbeszerzés, „kinek nem vettem még ajándékot” érzés, és még sorolhatnánk, az biztos, hogy ma már az ünnep előtti stressz és feszültség “népbetegséggé” vált.
Tanácsok kisbabánk szoptatásához
Azt hiszem abban minden édesanya egyetért, hogy a legfontosabb egy egészségesen fejlődő, nyugodt, kiegyensúlyozott baba, aki a megfelelő mennyiségű és minőségű anyatejet kapja. Természetesen mindannyian erre törekszünk.
Overthinking – a túlgondolás, mint mentális probléma
Egyre többen találkozhatunk az overthinking vagy az agyalás jelenségével, amely általában valami pszichológiai problémára vezethető vissza. Sokszor az emberek maguk sem tudják, hogy mi lehet maga a probléma. Elég népszerű jelenség, ma már mindenkit érinthet, és beszélnünk is kell róla!
Tanácsok kiégés megelőzésére
A kiégési szindróma (angol kifejezés, a burnout syndrome-ból) azt a tünetegyüttest jelöli, amely hosszú távú fokozott érzelmi megterhelés, kedvezőtlen stresszhatások következtében jön létre. Fizikai-érzelmi-mentális kimerüléssel jár, és elsősorban azokat sújtja, akik munkájuk során társadalmi segítő funkciót látnak el, humán területen dolgoznak, vagy akiknek munkájukhoz az átlagosnál sokkal nagyobb mértékű empátiára vagy azonosulásra van szükségük.
Hygge mint életfilozófia, avagy miért ilyen boldogok a dánok?
Köztudott, hogyha a Földön nem is, de Európában biztosan a dánok a legboldogabb emberek. Ha valaki találkozott dánnal tudhatja, ez nem légből kapott állítás. De mi a titok?
Candida diéta. Kinek van rá szüksége és mit takar?
A Candida fertőzés sok embert érint, ám sokan nincsenek tisztában azzal, hogy pontosan milyen tüneteket okozhat. Vajon mit tesz a szervezetünkkel ez a fertőzés, és hogyan orvosolja egy Candida diéta.
Egy jó séta?
Nemcsak a gyönyörű, napsütéses ősz miatt, hanem bármely évszakban, télen-nyáron, tavasszal-ősszel, mindig kikapcsolja az embert. Kiszellőzteti a fejünket, átmozgatja a testünket. Akár egyedül, ha épp úgy a legjobb, akár hű társunkkal egy kutyussal, akár a családdal, barátokkal, akár testedzés gyanánt. Egy kis táska kell hozzá maximum. Mehetünk?
Tippek stresszevés ellen
Ha úgy érezzük, elborít bennünket a harag, a kétségbeesés, a szorongás vagy a szomorúság, nagyon könnyű egy hatalmas tál süteménytől remélni a megkönnyebbülést.
Mit nyújt még egy edzés a sporton kívül?
Azt jól tudjuk, hogy formában tart, meg segít lefogyni, segít elkerülni a betegségeket, jót tesz nekünk mentálisan és elégedettséggel tölt el, de vajon konkretizálva mi minden ad nekünk a sport?
Boltkór – napjaink legnagyobb függősége?
Felárazás utáni leárazás, kettő fizet hármat vihet, kamu vásárlási kedvezmények. „Black Friday”: átverés, vagy kihagyhatatlan akciók?
Tippek álmatlanság ellen
A kiegyensúlyozott élethez nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés.
A munkahelyi feszültség és az egészségünk
Az életünk különböző színtereken zajlik, és ezek közül az egyik legfontosabb a munkahelyünk, hiszen a legtöbb időnket az otthonunkon kívül ott töltjük el. Ezért nem mindegy, hogy milyen kedéllyel vágunk neki nap mint nap a munkának.
Mire jó a magnézium?
Nehezebb időszakokban, amikor fontos a koncentráció, vagy hosszantartó sportolás esetén a magnézium segíti a szervezet működését.
Hangulatjavító gyógynövények nyomában
A hangulatingadozás, a lehangoltság és a stressz fárasztó hatása rendkívül megviseli az embert, ám nem muszáj rögtön nyugtató gyógyszerekhez nyúlni, jobb előbb a természetes megoldásokat áttekinteni.
Használjunk vitaminokat, étrendkiegészítőket nyáron?
Valószínűleg nagyanyáink korában elintézték volna a témát annyival, hogy számtalan idénygyümölcs és zöldség, illetve természetes napfény és friss levegő áll rendelkezésre, minek a sok szintetikus bogyó, ám azért ez a mai világban sajnos nem állja meg a helyét.
Kánikula az autóban
A legforróbb nyári napokban vezetni nemcsak nagyon kellemetlen, hanem különösen veszélyes is. Tanácsok következnek kánikula idejére.
Nemcsak támogató szülők léteznek
A szülők szeretete, nevelése és támogatása nélkül nem lennénk ott, ahol vagyunk – mondják sokan. A pszichológia jeles képviselői valamennyien egyetértenek abban, hogy a szülőkkel való kapcsolat és a szülők hatása meghatározza a személyiségünket. De ez nem mindig pozitív hatás.
Stresszevés és depresszív evéskényszer
Nem is hinnénk el, hogy a stressz és a nagy érzelmi megerőltetés milyen hatással van a szervezetünk alapvető funkcióira. Pedig biztosan mindenkinek volt már görcsben a gyomra, remegett már a térde vagy a keze. És az is biztos, hogy rengeteg stresszevővel találkozhatunk.
Ha babát szeretnél…
Amikor eldöntjük, hogy babát szeretnénk, a legfőbb félelmünk, hogy soká várat magára a pozitív terhességi teszt. Nyilván a természet a főnök ő teszi a dolgát, azonban néhány trükkel mi is növelhetjük a teherbeesés esélyét.
Falászavar – mi az oka?
A falászavarnak nevezett kontrollálatlan falásrohamok 2013-ben jelentek meg önálló kórképként a mentális betegségek rendszerében. Falászavar esetén hirtelen és egyszerre jóval több ételt és ezáltal több kalóriát fogyaszt az illető.
Mekkora stressz vajon a szülőknek a „tanárlét”?
Szerintem egy átlagos szülőnek soha eszébe nem jutott soha, hogy egyszer majd tanár lesz. Karantén idején mégis az lett, és olyan tudásokat kellett elővennie, amit rég eltemetett magában. De ez vajon növelni fogja a szülő részéről a toleranciát a tanár felé, ami ugye manapság kiveszőben van? Ezt kutatják szakemberek is.
Segítség az államvizsgához
Minden egyetemista életében eljön a pillanat, amikor számot kell adnia az elmúlt évek tanulmányaiból. Ez egy igazán stresszes időszak, ráadásul az legtöbb tanuló ilyenkor úgy érzi, nincs elég ideje arra, hogy az összes tudás a fejébe kerülhessen. Elvégre hat félév tananyagáról cseppet sem könnyű beszámolni.
Ráérős főzés
Ha abban a szerencsés, avagy kevésbé szerencsés helyzetben vagy, hogy sok időt tölthetsz az otthonodban, esetleg van egy-két ráérősebb napod, próbálj ki valami olyat, amire néha sajnálod az idődet. Gyors ételek, gyors étkezés, gyors főzés helyett próbáld ki a lassú ételek, hosszú étkezés, ráérős főzés kombinációját. Adjuk meg a tiszteletet az ételnek, amit készítünk és fogyasztunk!
Vegyél egy nagy levegőt
Sokszor már ennyi is elég, hogy megnyugodjon az ember egy kicsit. A megfelelő légzéstechnika, egy relaxációs légzés gyorsan megnyugtat. Szoktad alkalmazni?
A frontérzékenység kezelése
A frontérzékenység mindennapos probléma, amely kezelése nemcsak fájdalomcsillapítókkal, hanem természetes anyagokkal is történhet.
Pajzsmirigy betegségek és tünetei
Az egyik legfontosabb szervünk működésében bizony sok féle okból zavar keletkezhet, akár műtét, akár szülés miatt, de lehet egyszerű megfázásos betegségek szövődménye és örökletes hajlam is okozhatja. A betegség felismerhető több tünetből, vagy tünet együttesből is.
Az idegösszeomlás előfutárai
Az idegösszeomlás nem pontos szakkifejezés, de meg lehet feleltetni annak: a súlyosság fokától függően lehet úgynevezett alkalmazkodási zavar, illetve krízisállapot. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az érintett olyan helyzetbe kerül, amelyre nincsenek megoldási mintái, nem tud azzal megküzdeni.
Kés, villa, kanál, kütyü
Az étkezőasztalnál otthon, az étteremben, az ebédidőnkben, a családi összejövetelekkor, egy közös reggelinél… Ott hever a tányér mellett. Telefon, tablet, akármilyen kütyü. Miért kell, hogy szerves része legyen az étkezéseknek? Pláne a gyerekeknél!
Lámpaláz
Mindenki ismeri ezt az érzést, hiszen mindannyian voltunk már vizsgán, állásinterjún, szerepeltünk esetleg nyilvánosan, tartottunk előadást, mondtunk beszédet, voltunk szavalóversenyen. A lámpaláz normális és egészséges.
Zene, mint hangulatjavító
Egy új kutatás szerint napi minimum 1 óra zenehallgatás jó hatással van az egészségünkre. A zene központi szerepet tölt be az életünkben, számos dologra gyógyír. Hangulatjavító, stresszcsökkentő
Miért ne halogass vizsgákat?
Ha te is hajlamos vagy arra, hogy a teendőidet halogasd, és ennek a szokásnak a vizsgáid is ki vannak téve, akkor van számodra egy rossz hírem: jobb lenne leszoknod erről. Ki is derül, hogy miért.
Fogadalmak, amit fogadjunk, hogy nem tartunk be
A legtöbb fogadalmat, ígéretet pezsgőspohárral a kezünkben a szilveszteri koccintásnál tesszük meg. Mire beköszönt a tavasz, már nem is emlékszünk a fogadalmainkra.
Hasznos tanácsok időgazdálkodásra
Hogyan kezdhetnénk jobban egy új évet annál, mint hogy felvértezzük magunkat néhány hasznos időgazdálkodási tippel?
Fekete tea jótékony hatásai
Tartózkodsz a kávétól, de eleged van belőle, hogy reggelente zombiként botorkálsz? A fekete tea a barátod! Ízletes, egészséges és még élénkítő hatású is. Már csak az okozhat némi fejtörést, hogy melyiket válaszd.
Sok a veszekedés az ünnepek alatt
A karácsonyi ünnepek alatt, - amikor annyira készülünk, annyira igyekszünk, annyira szeretnénk ünnepi meghittséget varázsolni, - bizony gyakori, hogy ennek épp az ellenkezője sikerül: viták, veszekedések, sértődések. Hogy lehet ez?
Retró karácsony
A 70-es, 80-as évek karácsonyai. Aki emlékszik, elmosolyodik. Ünnep akkor és ma. Időutazás, ami kicsit megmelengeti a szívünket.
Szoktad mondani: „köszönöm”?
Köszönetünket kifejezni egy nagyon udvarias gesztus, emellett a hála érzése, a köszönet kifejezése boldoggá is tesz bennünket, s a legújabb kutatások szerint egészségesebbek is leszünk tőle.
Alvás, evés, és minden, amit a stressz kialakíthat
A stresszevés valóban létező probléma, sok fiatal szenved benne, de nemcsak evésre kényszerít az állandó stressz. Agresszív viselkedést is kialakíthat, kényszeres alvást, de a káros szenvedélyek sem ritkák azok körében, akiket a szokásosnál több izgalom ér.
Mikor nézetted meg utoljára a pajzsmirigyed?
Sajnos a mai napig nincsenek sokan tisztában a pajzsmirigy betegségekkel. Még mindig borzasztóan felületesen kezelt problémáról van szó, vagy szükségtelennek tartott vizsgálatról, melyet sokan nem végeztetnek el. Te mikor nézetted utoljára a pajzsmirigyed?
Stresszevés? Számolj le vele!
Sokan azonnal ennivaló, nassolni való után nyúlnak, ha bánat éri őket, ha szomorúak, ha dühösek, ha idegesek, vagy ha nem tudják kezelni a stresszt. Ezzel most leszámolunk!
Lelki egyensúly megtalálása
A lelki béke és nyugalom megtalálása mindannyiunkra jellemző igény, még ha nem is tudatosul bennünk. Minden ember boldog akar lenni, és el akarja kerülni a szenvedést.
A sírás pszichológiája
Talán mindenki tudja, hogy mi az a sírás. Lényegében a könnytermelődés fokozódása valamilyen emocionális hatásra. Milyen érzelem válthatja ki? Nos, gyakorlatilag bármi, ami (akár pozitív, akár negatív irányban) elég erős ahhoz, hogy bennünket felkavarjon.
A zenetanulás pozitívan hat az agyműködésre
Függetlenül attól, hogy milyen dalokat szeretünk hallgatni, kik a kedvenceink, csak a javunkat szolgálja a zene szeretete, fizikai és mentális egészségünket jótékonyan befolyásolja.
Ha túl sok…
Mindenki volt már kimerült: egy-egy hosszú munkanap után legtöbbször már csak be akarunk dőlni az ágyba. Ha sokáig túlterheltük magunkat, akkor már sokszor késő leállni… Hogy jelzi a testünk, ha kimerült?
Számoljunk el tízig. Vagy?
A stressz, az idegesség, a düh, a harag tönkre teheti a mindennapjainkat, az életünket, ha nem tanuljuk meg csillapítani, kordában tartani önmagunkat.
Az érzelmi evés hátterében álló okok
Az első lépés ahhoz, hogy elejét vegyük e rossz szokásnak, ha megpróbáljuk beazonosítani, mi váltotta ki belőlünk. Milyen szituációk, helyek vagy érzések vezettek ahhoz, hogy az evés kényelmével akarjunk javítani negatív állapotainkon.
Az elengedés művészete – tippek a stresszmentes élethez
A stressz, az aggódás, az idegesség ma már szinte minden ember hétköznapjait megkeserítik. Legyen szó külső vagy belső, saját magunk felé támasztott elvárásokról, a megfelelési kényszer ott van bennünk. Ez sokszor motiváció is lehet, de legtöbbször a mentális és a fizikális egészség rovására megy. Azonban nem muszáj így élni az életünket. Íme pár tipp és tanács, hogyan lehet stresszmentesen megélni a hétköznapokat!
A mérték az érték
A mérték az érték. Sajnos könnyen áteshetünk a ló másik oldalára, a túlzások és a mértéktelenség, függőségek és szenvedélybetegségek oldalára. Amíg nem tudunk mértéket tartani, egészségesen sem tudunk élni.
Tippek a stagnáló fogyás ellen
Nyugodj meg, ez a folyamat teljesen természetes. A lehető legrosszabb amit tehetsz, ha ilyenkor lazítasz az edzésen, vagy feladod a diétádat.
Ételek, melyek öregítenek
Ha az egészséges életmód jegyében élünk (de akkor is, ha még nem) tudnunk kell róla, hogy léteznek alattomos kis ételek, amelyek öregítenek bennünket. Melyek ezek és hogy kerülhetjük el őket?
Kollektíven robogunk a kiégés felé?
Frusztráltak, elégedetlenek, túlterheltek, de a stresszkezelésben nem jeleskednek a hazai munkavállalók, ami egyenes út lehet az úgynevezett munkahelyi kiégés felé, derül ki a Workania online kutatásából. Az úgynevezett burn-out szindróma több ember érint, mint azt gondolnánk, nem véletlen, hogy május végén az Egészségügyi Világszervezet (WHO) betegségnek nyilvánította. Szerencsére a munkáltatók sokat tehetnek a dolgozói jólét, vagyis inkább jól-lét érdekében; akár egy csapatépítő is csodákra képes.
A magas nyugalmi pulzus veszélyei
A pulzus tapintásával indirekt adatot nyerünk a vérnyomásról, következtethetünk érszűkületre, illetve bizonyos szívbillentyű-betegségekre, valamint fontos információt kapunk különböző ritmuszavarok esetén. A pulzusszám értékelése számtalan tényezőtől függ. Nyugalomban, illetve aktív mozgás vagy stressz szituáció kapcsán, egészséges egyén esetében is más-más értékek mérhetők.
Megbetegít-e a féltékenység?
A féltékenységet szeretik gyilkosnak nevezni, de vajon tényleg az-e? Valóban csak az emberi kapcsolatokat mérgezi meg, vagy akár magukat az embereket is? Erre keressük most a választ.
Olvasunk még könyveket?
A mai világban a legfontosabb, ha érvényesülni szeretnénk, hogy minél gyorsabban jussunk információkhoz. Erre tökéletesen elég az internet. A hírkereső oldalak, a közösségi felület, a televízió és a rádió gyorsan kiszolgálja az információéhségünket, szórakoztat, tájékoztat. De hol maradnak a könyvek
Segítség, kiégtem!
Kimerültnek érzed magad? Eltűnt a lelkesedésed, az életkedved? A kiégettség, vagy tipikus tünetei lehetnek ezek. Vajon mi az oka és hogy lehet tenni ellene?
Neked mi a hobbid?
Nemcsak stressz-szintünket csökkenti, de életünket is változatossá teszi egy értelmes hobbi, egy hasznos szabadidős tevékenység, egy szórakoztató időtöltés. Neked mi a szenvedélyed?
A szóbeli nyelvvizsga stressze
Mindenkinek aki továbbtanulásra adja a fejét szembe kell néznie a nyelvvizsga nehézségeivel. Íme néhány tipp, hogy a szóbeli nyelvvizsga kapujában se rettenjünk meg! Hajrá, sikeres vizsgára fel!
Okok arra, hogy az egyedüllét jót tesz neked
Sokak rettegnek az egyedül töltött idő gondolatától. Bár a tartós magányról már kiderült, hogy több betegség, így a demencia kockázatát is megnöveli, az időnkénti egyedüllét számos egészségügyi előnnyel jár.
A plusz súly pszichológiai háttere
Az elhízás hátterében álló pszichológiai okok sokrétűek. Általában elmondható azonban, hogy a gyermekkori táplálkozási szokásoknak meghatározó szerepük van abban, hogyan viszonyul a személy az étkezéshez. Ha mindkét szülő túlsúlyos, a gyermek esélye arra, hogy szintén súlyfelesleggel küzködjön75% körül mozog.
Hogyan éld túl a vizsgaidőszakot!
Vizsgaidőszakban gyakran összecsapnak a hullámok a fejünk felett, s nem kevés álmatlan éjszakát okoz nappalis és levelezős, munka mellett tanulós diákoknak, hallgatóknak egyaránt a vizsgára készülés terhe. Hogyan lehet túlélni a vizsgaidőszakot?
Spórolás kicsi ráfordítással
Az embert a betegségeken és a kötöttségeken túl a legjobban az anyagi helyzete aggasztja. Az elsődleges szempont minden munkavállalásnál, hogy megfelel-e az anyagi stabilitásra való törekvésünk céljára. És ez sokszor nem egy egyszeri kérdés, hanem minden nap feltesszük. Ezért is fontos, hogy az általunk nehéz munkával megszerzett pénzt tudatosan adjuk ki a kezünkből. Ennek a kiadásnak a számontartására és megfékezésére pedig számos módszer van.
Amit a stresszről tudni érdemes
A stressz számos formában jelentkezhet. Egyensúlyi állapotban lelkünk és fizikai valónk teljesen egészséges, harmóniában működik egymással. Ha a lelki egészségünk valamiért felborul, de annak meggyógyítására, megoldására nem fordítunk kellő időt, a probléma olykor testi tünetek formájában is jelentkezhet.
Érzelmi függőség
Minden függőség egy hatalmas kísértés és csata, amelyben önmagunkat és a legerősebb belső késztetésünket kell leküzdenünk. Ez olykor egy élvezeti cikkhez kötődik, mint a dohányzásnál, máskor szokásokhoz, mint a folyamatos bulizás, és néha meg személyekhez, helyzetekhez. Ezekkel a legnehezebb valamit kezdeni.
Lánykérés, ami nem válik rémálommá
Mindenféle elköteleződés jó nagy stresszel jár, legyen szó lakásvásárlásról, új autó vételéről, vagy a teljes érzelmi elköteleződésről. A lánykérés előtti időszak kész vérnyomásterheléssé válik, az utána következő idők pedig, ha nem is mindig mondjuk ki, de mindkét fél számára rendkívül stresszesek. Ezért felkészültnek kell lennünk, nemcsak anyagilag, érzelmileg is.
A kiégés ismertető jelei
A burnout nemcsak a munkamániások iszonyatos betegsége, mindenkit fenyeget, aki a magánélete és munkája között nem találja meg a harmóniát. A kiégés gyógyítása nehezebb, mint a megelőzése.
Sportolhatok, ha épp meg vagyok fázva?
Tengernyi ok és írás, cikk és tanulmány létezik arról, hogy szánjuk rá magunkat, kezdjük el, sportoljunk, menjünk, csináljuk, kocogjunk, tornázzunk, súlyzózzunk, bicajozzunk, azonban arról is beszélni kell, mikor nem ajánlott mozogni, mert fontosabb a pihenés, regenerálódás. Néhány eset, amikor NEM ajánlott edzeni.
Költözés egészségesen
Az új otthon keresése, esetleg felépítése és berendezése mindig rengeteg energiát vesz ki az emberből. Jóformán egy hétvégi költöztetés után sokan egy hétig táppénzre kényszerülnek, mert testileg és lelkileg is megviseli őket ez az intenzív munka. Sajnos a pakolásra váró dobozokon nem lehet csökkenteni, de a stresszen igen. Ez pedig sokat segíthet az egészségünk megőrzésével kapcsolatban.
Szokások, amelyeket kerüljünk a fogyás érdekében
A felesleges kilók elleni küzdelem igen széles határokat feszeget. Az ésszerű és egészséges étrendváltoztatásoktól kezdve a drasztikus módszereken át egészen a beteges viselkedésig bármi előfordulhat. A fogyni vágyók sajnos túl sok agyament dolgot képesek megtenni és nem is tudják mennyire károsíthatják vele szervezetüket.
Betegségeink lelki okai
A legtöbb betegségünk lelki eredetű. Minden betegség valamilyen összefüggésben, de kapcsolatban van a lelki tényezőkkel. Hiszel ebben?
Ne legyen stresszes kinyitni a ruhásszekrényt!
Gyakran érzed reggel, amikor kinyitod a szekrényt, hogy nincs mit felvenned? Mit gondolsz, miért van ez? Irtsd ki a stresszt a ruhásszekrényedből! Segítünk!
Rémálmok
Vajon van olyan ember, aki még sosem ébredt remegő lábakkal, erősen dobogó szívvel és izzadó homlokkal amiatt, hogy álmában valami iszonyú dolog történt vele? Valószínűleg nincs. A rémálmok nem válogatnak. De akkor nem is tudjuk elkerülni őket?
Néhány tipp, hogy emlékezetesebb legyen a szalagavató
Beköszöntött az újév, és vele együtt a szalagavató bálok következő nagy hulláma. Bár sok helyen tartják ezt az alkalmat inkább ősszel, azért a nagy többség a januártól márciusig tartó báli szezonra tartogatja a végzősök nagy napját. Íme, néhány tipp, hogy ezt a fontos napot tökéletesebbé tudd tenni.
Új népbetegség a karácsonyi stressz
A karácsonynak elsősorban a meghittségről, a nyugalomról, a szeretetről és a békés családi együttlétről kellene szólnia. Ennek ellenére sajnos az emberek többsége feladatként, sőt teherként éli meg az ünnepet. Az egész évben el nem végzett feladatokat ekkor akarják bepótolni, sőt ilyenkor vannak a jelentős megrendelések teljesítési határideje. Ez mind-mind belső feszültséget kelt, ami gátolja a lelki nyugalmat.
Karácsony egyedül, de nem magányosan
Sokan úgy gondolják, hogy az egyedül élők számára magányos és szomorú a karácsony, pedig ez egyáltalán nem feltétlen van így. Az egyedüllét remek lehetőség önmaguk megismerésére
Ajándékozás újratöltve
Megint egy hóemberes pulcsi, kockás pizsama, meleg zokni, netán egy üveg bor, vagy egy doboz bonbon, újabb parfüm? Idén ne! Legyünk kreatívabbak és fogadjuk meg a cikkben kínált tanácsokat!
Kezdődik!
Megérkezett az adventi időszak, beköszöntöttek a karácsonyvárás izgalmas hetei, a hangulatos téli esték. Kezdődik. „Apa kezdődik.” Adventi őrület. Vagy mégsem?
21 nap. Megpróbálod?
Huszonegy nap. Ennyi kell hozzá. Tudtad? Ha valamit 21 napig elég kitartóan végzünk, akkor az elvileg szokássá válik. Mert megszokjuk, megszeretjük, természetessé válik és furcsa lenne, ha nem lenne, egy idő után hiányozna. Mit gondolsz erről, megpróbálod?
Gyors szívverés – kezdjek aggódni?
Az egészségünkkel kapcsolatban soha nem lehetünk elég óvatosak, ezért minden apró jelre figyelmeztetésképpen kell tekintenünk. Így van ez a szívünk egészsége esetében is, hiszen szerencsére ez a szervünk szorgos munkája mellett azonnal jelez, ha valami gond van. Nekünk csak meg kell tanulnunk figyelni rá.
Az alkoholmentes élet titka
Az alkoholfogyasztás kultúránként változó van, ahol bárhol lehet inni, és a mennyiség miatt is elnézőbbek, máshol meg egyszerűen tilos. Tudjuk, hogy káros a szervezetre, a testünkre és a lelkünkre is, mégis hajlamosak vagyunk mértéktelenül is fogyasztani. Aztán jön a macskajaj, a megbánás– és a következő alkalom. De vajon mi történne velünk, az egészségünkkel, ha többé nem néznénk a pohár aljára?
Hogyan hangolható össze család, a munka és az edzés?
Gyakran visszatérő téma, hogy napi 8-10 órás munka, család és gyermek(ek) mellett beleférhet-e az időbe a sportolás? Hogy lehet megtalálni a megfelelő időbeosztást és egyensúlyt?
Migrén? Időjárás? Stressz? – Mit tegyek a fejfájás ellen?
A fejfájás nem ismeretlen probléma szinte senki előtt. Néha azt sem tudjuk, hogy mi okozza, csak jön, és sokszor az is rejtély, hogy mitől múlt el. Ezért aztán az univerzális fejfájás-elmulasztó módszer még várat magára, de biztos, hogy mindnyájunknak megvan a maga rítusa, amit fejfájás esetén bevet. Persze ez attól is függ, hogy mi alakítja ki azt.
Diéta pasival
Bizonyos kor felett a férfiaknak is lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy jó formában maradjanak, ne hízzanak el. Edzésre és diétára van szükségük, ez persze kényelmetlen nekik, hiszen nem sok kedvük van életmódváltáshoz, szigorú étrendhez. Hogyan segíthetünk nekik?
Hagyd abba a kényszerevést!
A kényszer okozta étkezést egyfajta pótcselekvésnek nevezhetjük, hiszen ez a tevékenység mindig kompenzálni próbál valamit, általában lelki problémát. A kényszerevés gátat szab a diétának, fogyókúrának, nem is kérdés: mielőbb le kell szokni róla. De hogyan?
Ingerültség – mondj rá nemet!
Az őszi időszak sem kevésbé stresszes, mint a téli, a tavaszi vagy a nyári. Főleg azoknak, akik nem szeretik az időjárás szélsőséges változásait, a hirtelen nagy terheket, nehezen birkóznak meg a változó szokásokkal vagy a rövidülő napokkal. De bármilyen évszak is legyen, fontos, hogy az ingerültségünket ne vezessük le másokon, és a saját feszültségünk ne legyen a kapcsolataink romboló tényezője.
A sírás jótékony hatásai
Bár a sírás nem pozitív történésként él bennünk, és a legtöbben negatív érzelmeket és élményeket csatolnak hozzá, mégis rengeteg pozitív dolog is eszünkbe juthatna róla. Például már az örömkönnyek is olyan dolgok, amelyek melegséggel töltik el az ember szívét. De még ezen kívül is találunk bőven hasznot benne.
Önismerettel a stressz ellen
A modern világ talán egyik legnagyobb problémája az emberekre nehezedő egyre nagyobb nyomás és stressz, amit, ha nem kezelünk megfelelően, testünk is megsínyli.
Az a bűvös nasidoboz…
Egy zöld műanyagdoboz. Vagy kék. Szögletes, vagy kör alakú. Nem túl kicsi. Tele nasikkal. Finom és üres kalóriák. Érzelmi evés. Stressz evés. Talán többen is szenvedünk néha ettől.. Mit lehet tenni ez ellen?
Stressz-evés
Az evés az egyik legnépszerűbb unaloműző és stresszcsökkentő tevékenység, főként a fiatalabbak körében. Ám ez egyáltalán nem olyan jó, mint gondolnánk.
A születési súlyt befolyásoló tényezők
A születendő baba súlyát több tényező is befolyásolja, azonban sokszor meglepő dolgokat olvashatunk. Nézzük, mi mekkorát nyom a latban.
A kubai salsa tanfolyamokról
Biztosan találkoztál már olyan plakáttal, amelyen a kubai salsa-tanfolyamot hirdették, még azt is hozzátették, hogy az első alkalom ingyenes. Elmentél rá? Ha nem, akkor most kaphatsz egy kis ízelítőt belőle
Vita vagy veszekedés?
Nap, mint nap tapasztaljuk, hogy a vita és a veszekedés közt hatalmas a különbség, és mindkettő másképpen hat ránk. De miben rejlik igazából a különbség? Miért tölt el valakit a vita eufórikus érzésekkel? És milyen hatása van a pszichénkre a veszekedésnek?
A haj egészsége
A hajunk, körmünk és bőrünk nagyszerű előrejelzők az egészségünk szempontjából, hiszen ha valami nincs rendben a szervezetünkben, azt nagyon sokszor először rajtuk tapasztaljuk. Töredezik a körmünk, megváltozik a bőrünk tapintása, hullik a hajunk, vagy épp feldúsul. Most arról lesz szó, milyen jelzéseket küld nekünk a testünk a hajunkon keresztül, és hogyan őrizhetjük meg annak egészségét.
Mi köze a káromkodásnak az egészséghez?
Nem is gondolnánk, hogy mi mindennek van hatása az egészségünkre. Már tudjuk, hogy a stressztől kihullhat a hajunk, alvászavaraink lehetnek, a veszekedés akkora lelki megterhelést jelenthet, hogy fizikai tüneteket is produkálhatunk, de a káromkodás, mint az egészségünkkel kapcsolatos tényező, ritkán jut eszünkbe.
A zene hatása egészségünkre
Az, hogy a zene megmozgat, felüdít, szórakoztat, és jobb kedvre derít, nem mai találmány. Évezredek óta szeretnek az emberek zenére mulatni, de nemcsak ez az oka annak, hogy annyian szeretik. Az ember testi és lelki egészségéhez is rengeteg köze van.
Enni vagy nem enni? Ez itt a kérdés!
Unalomból? Stressz miatt? Tévénézés alatt? – egy nap vajon hányszor eszünk és ezek közül vajon mennyi a valódi éhség? Egy kutatás szerint tízféle éhség létezik, ám ezek közül csak egy valódi.
A depressziót (f)okozó külső tényezők
Depresszióban szenvedni nemcsak az tud, akit valami trauma ért. Manapság a kiégés, az apátia sokak számára fenyegető veszély. Belső folyamatok mellett, számos külső tényező is közrejátszhat a kialakulásában.
Ne rágd a körmöd! - Avagy kézpanaszok
Rágod a körmöd? Bizony nem vagy egyedül. Ezzel a rossz szokással, többen is küzdenek. A körömrágásról nem csak azért fontos leszokni, mert csúnya szokás, hanem mert sokféle módon árthatunk vele magunknak. Körmünk sokat elárul rólunk, azonban ha nem is rágjuk a körmünket, akkor is érdemes megfigyelni az árulkodó jeleket.
Pattanj biciklire nyáron (is)!
Ahogy egyre javul az idő, úgy sűrűsödnek be a kerékpárutak és találkozunk egyre több bringással. De, valójában, miért is éri meg nyeregre ülni?
A meditálás az egészséges életmód része?
A meditációt ,bár a spiritualitással azonosítják, a legtöbb ember már meditált. Még, ha tudtán kívül is. Talán, veled is megtörtént már?
Futni jó
A futás talán az egyik a testet legintenzívebben megmozgató sport, emellett pedig természetes mozgásforma.
Mit sportoljak? – III. A futás
Mostanában a futás reneszánszát éli, de még mindig vannak, akik nehezen szánják rá magukat. Pedig, az egyik legrugalmasabban űzhető testmozgás.
Az öregedés – 2. rész
Legtöbbünk, talán legnagyobb félelme: az öregedés. Kinek a szépség elmúlása, kinek a halál közeledése miatt, de egy biztos, senki sem szeretne megöregedni.
Hullafáradt gyerekek, kimerült szülők - tanév vége van
Már csak pár nap van vissza az iskolából, de még ezt a pár napot is túl kell élni valahogy. Témazáró dolgozatok, nagyfelelések, házi dolgozatok. De hogyan éljük túl az év végét?
Stresszes kaják
A stressz evés hamar plusz kilókhoz vezet, hiszen mindig is a kontrollálatlan étkezés volt az elhízás legfőbb oka, a stressz evés azonban ennél jóval összetettebb probléma. Vajon hogyan kezelhető?
Peller Mariann megoldása hisztihelyzetekre
A hiszti az első helyezett a modern szülők „nevelési parák” listáján.Az új Gyereklélek magazin 25 megoldást kínál nekünk, ezekből szemezgetünk néhányat, és megkérdeztük Peller Mariannt is, ő mit csinál „vészhelyzetben”.
Állásinterjú, érettségi, szóbeli vizsga: mit mondjak?
Ha te is könnyen zavarba jössz, ha egyedül kell összefüggően beszélned, érdemes elolvasnod a cikket.
Most mit is akartam csinálni? Avagy: agytápláló ételek
Első körben talán furcsán hangzik, hogy az étkezésünkkel tehetünk a feledékenységünk ellen, pedig valóban megállapítható, hogy egyes tápanyagok hatására javul az agyi vérkeringés, a memória, a koncentrálóképességünk. A memória is befolyásolható az életmódunkkal, az elfogyasztott élelmiszereinkkel.
Szóbeli érettségire készülök – mit tegyek?
A május-júniusi időszak minden évben nehéz, de nem mindig ugyanazoknak. Az érettségi még a legjobbakban is feszültséget kelt. Végeláthatatlan tételsorok, feladatgyűjtemények, kidolgozott témakörök, próbafelelések a tükör előtt. Hogyan teljesíthető ez az akadály a lehető legkisebb szorongás mellett?
Allergiaszezon, így szeretlek
Mintegy kétmillió allergiás él Magyarországon, s elsősorban a modern életvitel a felelős az allergiások számának növekedéséért. A betegség bárkinél kialakulhat, a családi örökletesség és a genetika azonban növelheti a valószínűségét. A mostani időszakban főként a tölgy, bükk, nyír és nyárfa pollenje okoz problémát.
Nincs kedvem dolgozni
Bizony van olyan, amikor nehezen találunk motivációt a munkához (vagy akár más cselekvéshez) s keressük a megoldást, hogy lelkesebben fogjunk neki az előttünk álló feladatoknak. Az biztos, hogy halogatni nem tanácsos: máskor sem lesz könnyebb megcsinálni. De mit tehetünk akkor, amikor egyszerűen tényleg nincs kedvünk dolgozni?
Egyszerű megoldások magas vérnyomásra
A hipertónia a fejlett országokban, már mondhatjuk, népbetegségnek számít. A népesség mintegy 15 százaléka szenved tartósan magas vérnyomástól. Évente csaknem 5000 magyar ember halála írható e betegség számlájára. Mik lehetnek a kiváltó okok, s milyen megoldást kínálunk? Cikkünkből kiderül.
Stressz kezelés a vizsgaidőszakban
Ha Téged is szorongással tölt el a közeledő vizsgaidőszak, itt az ideje, hogy megfogadj néhány hasznos tanácsot! Mi most időben szólunk!
Hogyan segít az olvasás mindennapjaink során?
Általános iskolában megtanulunk olvasni, és úgy érezzük, kinyílik a világ. Később, mégis saját magunk szűkítjük azt be, egyéb elfoglaltságaink és érdeklődési körünk miatt. Mégis érdemes kézbe venni azokat a bizonyos könyveket, és ha nem is naponta, de kétnaponta lassan, értelmezve olvasni. Hogy miért? Most kiderül!
Az úszás jótékony hatásai
A sportok szerelmeseinek a tavasz még több lehetőséget szolgáltat szenvedélyük kibontakoztatására. Az úszás, azonban nemcsak a tavaszi időben tud jól esni. Jótékony hatását egész évben élvezhetjük, télen épp úgy, mint nyáron.
Testi-lelki harmónia
Mikor egészségről, vagy betegségekről beszélgetünk, gyakran a kézzel fogható dolgokban keressük a megoldást. Az egészséges reformételekben és gyógyszerekben, s megfeledkezünk sokszor arról, hogy testi állapotunk mellett, lelkileg milyen módon tehetünk saját életünkért. A testi-lelki harmónia szorosan összefügg, és nem működhet egyik sem a másik nélkül.
Hosszabb utazás kisgyerekkel, avagy "Ott vagyunk már?"
Igazi kihívás két gyerekkel zökkenőmentesen elindulni s bárhová időben odaérni, a hosszabb utazásokat, azonban alaposan meg kell tervezni! Néhány ötletet adunk most arra, hogyan lehet enyhíteni a hosszú utak unalmát.
Szorongás a várandósság alatt – miért veszélyes?
Elkészül-e időben a babaszoba, mit ehetek, ami jó a babának, egészséges lesz-e a kicsi, milyen lesz a szülés? Megannyi hasonló kérdésen gyötrődnek a kismamák, ami sok idegeskedést okoz. Ezek a stresszhatások szinte elkerülhetetlenek, viszont komoly következményekkel járhatnak: kihathatnak a kicsi fejlődésére is.
Mit kell tudni a fejfájásról?
A gyakori frontváltozások következtében az utóbbi hetekben az emberek 80-90 %-nak fájt a feje. A migrénes betegeknél kifejezetten súlyos migrénes rohamuk volt, de a nem migrénesek is erősebb fájdalmat éltek át. A különböző típusú fejfájásokat tekintjük át a következőkben.
Stresszmentesen! De hogyan?
Stresszmentesen. Könnyű mondani, ó ha ez ilyen egyszerű lenne! Szükség van apró megoldásokra, kis trükkökre, amelyek segítségével, - amennyire csak lehet - kiküszöbölhető az idegeskedések egy része. Mindet nem, de a szükségtelen stressz forrásokat kiiktathatjuk. Máris mondom hogyan.
A félelmetes lámpaláz
Élete során minden ember kerül olyan helyzetbe, hogy egy kisebb csoport vagy tömeg előtt kell, szerepeljen és kiállnia nézetei mellet. Ez nem mindig megy zökkenőmentesen, hiszen ránk telepedhet a stressz és a lámpaláz.
Télen is fontos a sport
Mindenhonnan halljuk, hogy milyen fontos a sport és milyen jó hatással van a szervezetünkre. Azonban télen mégis kevesebbet mozgunk, pedig ilyenkor kéne igazán!
Burnout- A kiégés szindrómája
Kimerültél? Fáradt vagy? Eleged van? Csak a rosszat kapod mostanában? Lehet, hogy Burnout- szindrómában szenvedsz! A következőkben áttekintjük, mit takar ez a Burnout/ kiégés- szindróma, és, hogy mit tehetsz ellene!
A magnézium. Mikor pótoljuk és hogyan?
Talán már mindenki hallott a magnézium szükségességéről a megfelelő izom-működéshez és a nyugodt idegrendszerhez. De mit okoz még hiánya a görcsön és idegességen kívül? Na, és mit tehetünk ellene? Ennek járunk utána következőkben.
Édességvágyunk rejtett okai- talán ez egy betegség jele?
A cukoréhség és a leküzdhetetlen édességvágy mögött nem biztos, hogy a saját gyenge ellenállási képességünk az ok. Ha gyakran érzünk szinte leküzdhetetlen vágyat a magas cukortartalmú élelmiszerek iránt, könnyen lehet, hogy rejtett probléma áll a háttérben.
Ötletek téli depresszió ellen
Januárban nem nehéz depresszióssá válni. A napok rövidek és sötétek, alig süt a nap. Az év végi stressz és a fényhiány okozhat levertséget, rossz hangulatot, depressziót. Télen lemerül a szervezet energiaszintje, jellemző a fáradékonyság, a nyomott hangulat, a kedvetlenség.
Társbetegségek is okozhatnak mozgásszervi panaszokat
Sajgó ízületek, fájó végtagok, mozgáskorlátozottság: sok esetben kiderül, hogy nem egyszerű mozgásszervi betegség áll a panaszok hátterében. A szakember szerint nagyon fontos, hogy az immunrendszerünk minél erősebb legyen, hiszen ebben az esetben számos betegség, vagy egészségügyi panasz elkerülhető lenne.
A nassolás és ami a háttérben van...
Megőrülünk egy szelet csokiért, sós mogyoróért vagy akár a kettőért egymás után? Vajon miért nassolunk? Valóban éhesek vagyunk, vagy valami egészen másról van szó? Mi lehet az oka a főétkezések közötti evéseknek és hogyan tudjuk kezelni, hogy felesleges kalóriákat fogyasszunk?
Boldogság mint társadalmi elvárás
Mindannyian ismerjük azt a típusú embert, aki az életet hozza a bulikba, nevet a problémáin, és arca is arról árulkodik, hogy folyamatosan boldog. De vajon lehet-e ez a depresszió eltakarásának egy módja?
Túlérzékeny vagy? Legyél rá büszke!
Mindenki számára ismerős a mindennapi stressz, amit főleg a munkahelyünkön töltött napi sok-sok óra révén szedünk magunkra. Vannak azonban túlérzékeny emberek, akiknek kevesebb feszültség is megárt. Mit tehetnek ők?
Elsősök az iskolában: a gyerek izgul jobban, vagy a szülő?
Mindig nagy izgalom, amikor a gyerek iskolába megy! A készülődés után - iskolatáska, írószerek megvásárlása, íróasztal kialakítása - jön a mélyvíz: átlépni a suli kapuját, és ott maradni, helyt állni... De aggodalomra semmi ok: általában a szülők viselik nehezebben ezt a próbatételt.
Az ekcémáról röviden
Az ekcéma egy autoimmun betegség, amely bárkinél kialakulhat. A tudomány mai állása szerint nem gyógyítható, de kezelhető. Emellett az ekcéma néhány praktikával megelőzhető, továbbá egészen jól karban tartható.
Legyen mindig nyári szünet!
Kis aggodalommal néztem a nyár elé: milyen lesz, ha itthon lesznek a gyerekek, és egyáltalán nem lesz suli? Feltalálják magukat? Egymás agyára megyünk? Közben pedig az történt, hogy a család minden tagjának jobb kedve van, amióta az iskolai stressz nem szerepel az életünkben.
Szívünk örökre is megtört maradhat
Nem olyan régen írtunk a megtört szív szindrómáról, amelyet tudományosabb nevén Takotsubo-szindrómának neveznek. Egy újabb tanulmány révén kiderült, hogy ez a szindróma a testben maradandó károsodást is okozhat. Például, ha egy szerettünk eltávozik az élők sorából, megfigyelték, hogy az emberi szív kevésbé hatékonyan működik.
Mosolyóra
Hogyan tehetnénk a nevetést a mindennapok alkotóelemévé? A mosolynak és a nevetésnek ugyanis számos előnyös biológiai és a pszichét pozitívan befolyásoló hatása van. A nevetés révén igazoltan könnyebb bárkivel kapcsolatot építeni.
Fájdalommentes intimlézerrel a női problémák ellen
Az Istenhegyi Klinikán néhány hónapja az inkontinencia és a hüvelyszárazság kezelésére, illetve a hüvelyfal szűkítésére és hüvelyfal/hüvelybemenet megfiatalítására is egyaránt alkalmas Syneron Candela lézert alkalmazzák, amely az intimlézeres kezelésekben eddig használt legmodernebb eszköz.
Élhetünk idegeskedés nélkül
Aggódás, idegesség, stressz, gondok – ezek mind olyan szavak, amelyekkel biztos ismeretséget kötöttünk már eddigi életünk során. Az aggódás egy olyan érzés, ami azt sugallja nekünk, hogy veszély közeledik, és ébernek kell lennünk, hogy bármelyik pillanatban készen álljunk a harcra vagy a menekülésre.
Természetes nyugtatóink
Mindenki kerülhet olyan élethelyzetbe, amikor az áltagosnál, az elviselhetőnél nyugtalanabb vagy stresszesebb. Amennyiben mindössze életviteli nehézségekről van szó, úgy érdemes kipróbálni a nyugtató, ellazító és stresszcsökkentő hatású gyógynövényekből készült teákat.
Elhízásban Európa-bajnok: Magyarország!
Erre az aranyéremre nem lehetünk büszkék, sőt aggodalomra ad okot az elhízás-dobogón kibérelt első helyezésünk, hiszen nemcsak egyéni esztétikai és egészségi problémáról, hanem az egész társadalmat hátrányosan érintő eredményről van szó.
Nyugtalan csecsemők - a szülő lelkében a kulcs
Minden kisbabás szülőt foglalkoztat a kérdés, hogy miért sír a csecsemője. Különösen akkor, ha a kisgyermek jellemzően nyugtalan alkat, keveset és nehezen alszik, valamint sokat sír. Érdemes mélyre ásni, ha az okokat keressük.
Tanulj meg stressz nélkül élni!
Világszerte azt gondolják az emberek, hogy a stressz külső forrásokból származik. Talán tévúton járunk...
Tudta, hogy a macskák is stresszelhetnek?
Tapasztalta, hogy egy megszokottól eltérő helyzet miatt cicája viselkedése hosszabb-rövidebb időre feltűnően megváltozott? A „Nagy Macskás Felmérés” válaszadói közül sokan vettek már észre kedvencüknél olyan tüneteket, mint például a karmolászás vagy az elrejtőzés. Valószínű, hogy ezek a cicák stressztől, szorongástól szenvedtek.
A szívinfarktus előjelei
Bár a szívinfarktus nagyon hirtelen, a semmiből előtörő dolognak tűnik, de azért akadnak előjelei. Érdemes tudni róluk és odafigyelni rájuk, hiszen akár napokkal, hetekkel előbb is jelentkezhetnek ezek a tünetek.
Relaxálni a suliban?
Az iskolai stressz levezetésének új formáira hívja fel a figyelmet a Magyar Diáksport Szövetség, amely támogatja a személyiségfejlesztésre koncentráló pedagógiai újdonságok gyakorlati megvalósítását.
Ha semmibe veszed saját magad, másoktól se várd az ellenkezőjét
Problémáink sokasága fakad az önbecsülés hiányából. Bagdi Bella személyiségfejlesztő tréner eseménye segíthet abban, hogy értékelni tudd önmagad!
A dohányzás lelki háttere
Mindenki tudja, hogy a dohányzásról leszokni nem sétagalopp - főleg azok, akik cigarettáznak, vagy valaha rendszeresen szívták a cigit. Igen ám, de a függőség oka nemcsak az a bizonyos nikotin - a háttérben komoly lelki okok állnak. Ezek megértése, felismerése és kezelése sokat segíthet abban, hogy végleg letegye a cigarettát.
10 egyszerű szokás az egészségesebb életért
Tudjuk, hogy az egészséges ember nem dohányzik, normális testsúllyal rendelkezik, mozog, és egészségesen étkezik. Ugye milyen könnyűnek hangzik? Iktass be a mindennapjaidba tíz egyszerű dolgot, hogy egészségesebb lehess!
Használd a fogaidat!
A statisztikák azt mutatják, hogy a magyarok egészségügyi tendenciáján belül növekszik az elhízás mértéke, szaporodnak az emésztési problémák, és romlik a fogazat állapota az életkorhoz viszonyítva. Az egyik ok a háttérben: keveset rágunk, de sokat rágódunk.
A legjobb okok, hogy többet mosolyogjunk
Lehet, hogy a mindennapi mosolygás nem óv meg minket az orvosoktól, de mindenképpen jobbá teszi a napjainkat, eléri, hogy mások még inkább bízzanak bennünk, és hosszabb élethez is vezethet.
Tragédia utáni felépülés kutyákkal – miért jó?
Számos tanulmány jelent már meg arról, hogy a kutyák különleges képességgel megáldott lények, mellyel hatást gyakorolnak az emberi érzelmekre, hangulatra és a stresszre. Miért és mivel képesek erre?
A frontok az étvágyunkra is hatással vannak
Nem érted, hogy miként változik az étvágyad, miért vágysz egyik nap több ételre, máskor pedig kevesebbre? Nos, mindehhez még a fronthatásoknak is köze lehet! Természetesen sok más tényező is közrejátszik, amivel érdemes foglalkozni.
Rákbetegség esetén fontos a lelki segítség
Rákbetegség esetén nem elegendő a testi okokat kezelni, és orvosi segítséget kérni. A gyógyuláshoz, a lehető legkiegyensúlyozottabb életmód fenntartásához fontos, hogy a beteg lelki segítséget is kapjon.
A horkolás is intő jel
Az alvászavar annyira elterjedt probléma modern társadalmunkban, hogy kutatása hamarosan külön tudománnyá növi ki magát. Nem csoda, bőven van mit elemezni.
Pihenéssel a hosszú életért
"A lustaság fél egészség" - ismerjük a mondást, s bizony van igazságtartalma. Így, szó szerint. Ha túlhajszoljuk magunkat, éveket vehetünk el az életünkből.
Természet-adta nyugtatók
A stresszel, a negatív érzelmekkel a táplálkozásunk is segíthet megküzdeni. Együnk-igyunk úgy, hogy nyugodtak legyünk!
Értelem és érzelem
A mai kor technikai fejlettsége, számítógép-központú életvitele egyoldalúan veszi igénybe agyunk működését. Pedig emberi mivoltunk fontos része az is, hogy érzelmi lények vagyunk. Ha túlságosan eltolódik a hangsúly a logikus gondolkodás irányába, megnő a frusztráció szintje, és alapvető érzelmi szükségleteink háttérbe szorulnak.
Súlyos problémák vannak az iskolarendszerrel
A szakemberek nem értenek egyet az iskolákban zajló tendenciákkal. Tudja a szülő, és tudja a terapeuta, hogy rossz az irány, de mintha fal lenne köztük és a pedagógusok, valamint a döntéshozók között. Most első kézből olvashatjuk a gyermekpszichológus tapasztalatait. Deliága Éva írása.
Városból a meditatív természetbe
Hivatalosan is itt a tavasz, ne késlekedjen maga mögött hagyni a várost és friss levegőt szívni, vagy akár meditálni a természetben! Az egészségének is jót fog tenni.
Stressz alatt és stressz után
A stressz mindennapi rizikófaktor lett a modern ember életében. Egyre többet tudunk róla és egyre inkább meg kell tanulnunk védekezni vele szemben.
Hogyan hat a környezetváltozás az egészségünkre?
Jót tesz-e az egészségünknek a környezetváltozás? Az attól függ. Egy rövidebb utazás kifejezetten segíthet, amíg a költözés megviselheti a szervezetünket. Mi ennek az oka?
Konfliktus a félévi bizonyítvány miatt - megéri?
Kiosztották a félévi bizonyítványokat. Ha jól sikerült, akkor felmerül a kérdés: mit kellett ezért megtennie a gyereknek és a szülőnek? Ha pedig rosszul, akkor az, hogy vajon megéri emiatt konfliktusba keveredni a gyermekünkkel?
Termeljünk idegsejteket a jókedvünk érdekében!
Korábban a tudósok meg voltak róla győződve, hogy új idegsejtek termelődése nem lehetséges. Erre azonban rácáfoltak a legújabb kutatások, sőt az is kiderült, hogy mi fokozza és mi csökkenti az új idegsejtek kialakulását.
Rák: csökkenthető a kockázat
Magunkban hordozzuk a rák kialakulásának lehetőségét, vagy életmódunk, környezetünk a ludas a betegség kifejlődésében? Az orvosok nincsenek egy véleményen a kérdésben.
Ne féljünk, mozogjunk!
Sokan gondolnak rossz érzéssel, remegő gyomorral a közelgő karácsonyi szezonra, pedig nem szabad megijedni az ünnepi időszaktól. Legalábbis, ez semmiképpen sem jelent megoldást.
Rendszeres hajvágás, szebb hajkorona
Számít-e hajunk egészsége szempontjából a rendszeres hajvágás, vagy ez csak egy tévhit?
Az allergia lelki okai
Sokan nem is tudják, hogy az allergiát sok esetben lelki okok váltják ki. Az ember valamilyen élethelyzetre, lelki tényezőre lesz allergiás, ennek pedig csak információ-továbbítója az allergén anyag. Érdemes ennek utánajárni.
Döntési nehézségek – mit tegyünk, hogy megtaláljuk a helyes utat?
Mindannyian kerültünk már olyan élethelyzetbe, amikor döntenünk kellett két, vagy több lehetőség közül. Mit tehetünk azért, hogy könnyebben tudjunk dönteni? Most induló cikksorozatunk a segítségére lehet!
Stresszmentesítés
A stresszes életmód egészségkárosító hatására sokan, sokféle módon figyelmeztetnek minket, mégis néha megfoghatatlannak tűnik a stressz szerepe az életünkben.
Halasszuk el a halogatást!
Önre is jellemző a halogatás? Holnap, holnapután, a jövő héten, majd, és az utolsó másodpercben, vagy inkább az utolsó utániban… Közben pedig elkésünk. Lemaradunk a lehetőségekről, vagy tartós stresszt okozunk magunknak azzal, hogy mindig görgetjük magunk előtt a teendőinket, valamint a vágyainkat. A jó hírünk, hogy a halogatás megelőzése tanulható.
Az akvárium nyugtató hatása
Már rengeteg kutatás igazolta az állattartás nyugtató hatását. A jó hír az, hogy ehhez nem kell mindenkinek valamilyen szőrös háziállatot tartania otthon, ugyanis az akvárium mind közül az egyik leghatásosabb módszer a stresszoldásra.
A fejfájást gyakran a nyakmerevség okozza
A fejfájás oka nagyon sok esetben valahol máshol keresendő, mint magában a fejben. Valamilyen hiánybetegséget, szervi elváltozást is jelezhet, de sok esetben az izmok megfeszülése, vagy nyaki problémák okozzák a rendszeres fejfájást. Sokszor a kulcs túlságosan is hétköznapi dolgokban rejlik…
Amikor egy gyerek kórházba kerül...
Különösen nehéz helyzet, ha egy gyerek kerül be a kórházba, hiszen a gyerekek számára a betegség mellett az idegen helyzet is komoly megpróbáltatást jelent.
Elfáradunk évvégére
Ön is számolja már a napokat a karácsonyi szabadságig, és alig várja, hogy pihenhessen egy kicsit? Úgy érzi, tartalékolnia kell az erejét, hogy kitartson az év utolsó napjaira? Nos, mindez nem meglepő, pedig ez az állapot egy egyszerű pszichológiai tényező eredménye.
Meddőség: a biológia nem követi a változó társadalmi szokásokat
Aggasztóak a meddőségi statisztikák: körülbelül a nemzőképes korban lévő párok 18%-ának nem sikerül egy éven belül a gyermeknemzés. Ennek az okát leginkább a gyermekvállalási életkor kitolódására vezetik vissza. Mint láthatjuk, a biológia nemigen alkalmazkodik a megváltozott társadalmi szokásokhoz.
A stressz aftát okozhat
Régóta tudjuk, hogy a stressz fizikai tüneteket is produkál, és különféle betegségeket, elváltozásokat okozhat. Ilyen például a szájban keletkező afta is, amely igen kellemetlen és fájdalmas. Akinek gyakran van aftája, az próbálja meg megfigyelni, mikor keletkezik, ugyanis összefüggést mutathat különböző ételekkel, immunrendszeri problémával, vagy vitaminhiánnyal, de a stresszel is.
Te hogyan osztod be az idődet?
Azt szokták mondani, hogy a napok egyre gyorsabban telnek az idő előrehaladtával. 17 évesen még nem tűnik fel az, ami 30-40-50 évesen, hogy mily gyorsan peregnek a napok. Hát még akkor, ha rengeteg a teendő!
Tavaszi fáradtság egész évben?
Mindenki ismeri a tavaszi fáradtság jellegzetes érzését, pedig az energia elvesztése nemcsak abban az év eleji időszakban van jelen. Mi az oka annak, ha elfogy az erőnk?
Spirituális sorozat: a Transzcendentális Meditáció
A tudatossággal foglalkozó sorozat keretében ezúttal a Transzcendentális Meditációt (hivatalos rövidítéssel a TM-et) próbáltam ki. Vagyis csak majdnem… Mint kiderült, ez nem egy olyan módszer, amit csak úgy ki lehet próbálni. Meg kell tanulni, ami bizony nem olcsó mulatság. De hírességek állítják világszerte, hogy megéri.
A tudatosság ára
Cikksorozatunk első részében azzal foglalkoztunk, hogy a tudatos gondolkodás önmagunkról, a lelkünkről egyre inkább elterjedni látszik. Mindez szép és jó – de vajon mennyibe kerül, ha valaki el akar indulni a „lelki úton”? Megteheti-e ingyen, vagy egyáltalán megéri-e fizetni érte?
A tudatosság kora – ébredező világ
Azt mondják, ez az a kor, amikor az emberek a „tudatukra ébrednek”. Hogy mindez mit takar?
A lélek homeosztázisa – keressük, vagy kerüljük az egyensúlyt?
A homeosztázis alapvetően egy biológiai élettani fogalom, amit eredetileg belső környezet (milieu intérieur) néven definiáltak.
A sírás egészségmegőrző hatása
Tévedés azt hinni, hogy a sírás csak a gyerekek esetén támogatott érzelmi reakció: a felnőttek egészségére jó hatással van, ha engedik eleredni a könnyeiket.
Az unokájának is árthat, ha dohányzik terhesség alatt
Döbbenetes módon még mindig téma az, hogy a terhesség alatti dohányzás biztosan ártalmas-e a babának.
Ne váljon Önből programkényszeres szülő!
A szülők rohanó életmódja hatással van a gyermekeikre is, és nemcsak olyan szempontból, hogy a csemeték kevesebbet látják szüleiket, vagy hogy a feszültség az otthoni hangulatra is hatással van.
Természetes álomhozók
Az alvászavar nem csak kellemetlen, hanem hosszabb távon komolyabb egészségi károsodást okozhat. Mi tehet az ellene, aki nem akarja gyógyszerrel tömni magát?
A füstölés jó, mert...
A szenvedélybetegségekre jellemző, hogy valami téves, pozitív, vagy annak tűnő állítással igyekszünk igazolni létezésüket. A cigarettázásra több ilyen is akad.
Fogyassza az élet italát, a matéteát!
Sokak számára nehezen fogyasztható a zöldtea, túlzottan természetes, „fű-szerű” íze miatt. A maté még nekik is ajánlott, ugyanis az átlagos zöldteákhoz képest kellemesebb az íze, bár sokan kesernyésnek mondják, és nagyon egészséges. Nyáron lehűtve kiváló frissítő, ráadásul a reggeli kávét is kiválthatja
Stressz: több, mint közhely
Köztudott, hogy a stressz a mai világban egy civilizációs probléma, és az egészségügyi kockázatairól is széleskörű irodalom áll rendelkezésre. Az sem újdonság hogy a stressz és a népbetegségnek számító szívbetegségek között szoros összefüggés mutatható ki, de vajon pontosan hogyan hat életminőségünkre a stressz?
Empátia, valóban női tulajdonság?
Az empátiát, mióta világ a világ, tipikus női tulajdonságként tartják számon. De a pszichológiai kutatások alátámasztják, hogy többről van szó, mint egy nemi sztereotípiáról.
Újabb tippek a stressz ellen!
Mértéktelen evéssel, alkohollal, agresszivitással...Csak néhány rossz példa arra, mivel igyekszik az emberek többsége levezetni a feszültséget. Mi inkább az egyszerű, egészségmegőrző stresszoldó praktikák háza táján néztünk szét!
Tégy a stressz ellen!
A stressz rossz, energiapazarló, ráadásul árt az egészségnek is. Elkerülését persze könnyebb mondani, mint csinálni. Másoknak hogy sikerül?
A cigitől nem leszünk boldogabbak
Sorra dőlnek meg a cigarettázással kapcsolatos hitek. A dohányosoknak egyre kevesebb mentsváruk marad, igaz, ez most még nem jelenti egyenes arányosan azt, hogy megnő a leszokási hajlandóság.
Így oldjuk feszültségeinket
A hatékony stresszkezelés nemcsak a mindennapi feszültségek csökkentése miatt fontos, hanem egészségünk megőrzése és életminőségünk javítása érdekében is.
Egyszerű stresszkezelő technikák a mindennapokra
Ezeket az egyszerű módszereket bevethetjük, amikor a vizsgadrukk eluralkodik rajtunk, amikor egy kihívást jelentő feladat során össze kell szednünk a koncentrációnkat, vagy más stresszhelyzetekben, amikor elvesztjük a kontrollt érzelmeink és testi tüneteink felett.
Oldj stresszt egyszerűen!
Mint oly sok minden mást, a stressz bizonyos formáit is meg lehet előzni, vagy megszüntetni némi egyszerű életmódváltással.
Védőfalak a stressz ellen
A stressz természetes velejárója az emberi életnek. Kiiktatni életünkből nemcsak, hogy nem lehet, de nem is érdemes, mivel fontos funkciót tölt be. Ahogy korábbi cikkünkben már részletesen kifejtettük, tulajdonképpen a környezettel való érintkezésünk során belső aktivációs szint változásáról van szó. Olyan fiziológiai, pszichológiai és viselkedéses válaszokról, amelyek az élethelyzetekhez való alkalmazkodást segítik.