Méltatlanul elfeledett gyógynövény, a papsajt
Magyarországon igen sokféle gyógynövény, vagy gyógyhatású növény megtalálható, a népi gyógyászatban előszeretettel használják őket a mai napig. A papsajt is ide tartozik, pedig keveset hallunk róla.
Sport és pszichológia. Kéz a kézben járnak, vagy mítosz az egész?
Sportolóként hogyan viseli el valaki a szélsőséges nyomást? Mennyire törékeny az önbizalom, és hogy lehet hasznosítani a szorongást? A sportpszichológia egyre nagyobb teret kap, és egyre inkább divatba jön, rengeteg professzionális, és amatőr sportoló is pszichológushoz fordul, egy-egy nagyobb megmérettetés előtt. Azonban van-e haszna ennek, mindenkinek kell-e szakember, hogyan lehet egy versenyzőt jól felkészíteni?
Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?
A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?
Veszélyes kánikula
Szinte soha nem látott mértékű kánikulai forróság jellemzi napjainkat, ami egy bizonyos pontig a vakáció és a nyár velejárója, ám van egy határ, amikor már veszélyes is lehet. A napszúrás akár halálhoz is vezethet, de a nagy hőségben a hőguta is veszélyeztet minket. Honnan ismerhetjük fel a tüneteket? Mire kell figyelnünk strandoláskor és a szabadban?
Segítségnyújtás nyáron
Bármikor találkozhatunk olyan helyzetekkel, ahol otthon is ellátható sérüléseket, esetleg betegségeket kell kezelnünk, most azonban néhány specifikusan nyáron előforduló esetről olvashatsz!
Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?
Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?
Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?
Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.
Súlyos okai is lehetnek a lábszárviszketésnek
A bőrszárazság a viszketés egyik leggyakoribb oka, amellyel többek között az a probléma, hogy bár a vakarás időlegesen enyhíti a tünetet, könnyen gyulladást eredményezhet, ami tovább súlyosbítja a helyzetet. Idősebb korban a bőr elvékonyodik, kevesebb nedvességet köt meg, ami hamarabb kiszáradáshoz, viszketéshez vezet.
A betegségtudat valós okai
Az egészségszorongás kapcsán fontos kiemelni annak két „végpontját”: amikor a személy nem észleli testi jelzéseit, vagy nem veszi tudomásul azokat, illetve amikor felnagyítja őket olyannyira, hogy akár ennek hatására halálfélelmet is átél.
Mikor milyen vitamint szedjünk?
Szedjünk vagy ne szedjünk vitaminokat, szükségesek az étrendkiegészítők, vagy feleslegesek? Melyikből mennyit mivel és mikor? Vitaminszedési kisokos.
Az orrsövényferdülésről röviden
Az orrsövényferdülés egy összefoglaló kifejezés, ami ennek a területnek az aszimmetrikusságára, különböző formájú és mértékű deformitásaira utal. Az esetek döntő többségében ennek fejlődésbeli okai vannak, előfordul viszont, amikor valamilyen orrot ért baleset következtében alakul ki a probléma.
Nem bírod bevenni a gyógyszert, vagy éppen tűfóbiában szenvedsz?
Ma már megszokott módszer, hogy a betegségek és panaszok kivizsgálását követően tablettával vagy kapszulával kezeljük a bajunkat. Ugyanígy az életünk része a kötelező oltások. Azonban, ezen gyógyszerbeviteli módok mellett, már számos egyéb megoldás is elképzelhető. Ennek egyik példája a nyálkahártyán keresztüli kezelés.
Hogyan szabaduljunk meg a szemölcsöktől?
A szemölcs közönséges vírusfertőzéssel terjed és igen gyakori probléma minden korosztálynál, az érintettek pedig sokszor nehezen tudnak megszabadulni tőle. Mit lehet tudni a megelőzésről és hogyan lehet eltávolítani?
Mit jelent az időszakos böjt?
Mi az az időszakos böjt és egyáltalán mire jó, kiknek való és kiknek nem? Megannyi kérdés merülhet fel az emberben, hiszen mindig újabb és újabb étkezési formák, diéták megjelenésével találkozhatunk. Az időszakos böjt valójában egy étkezési forma, nem pedig diéta.
Honnan tudjuk, hogy nincs rendben a vércukrunk?
A magas vércukorszint alattomos egészségügyi probléma, mivel nem okoz súlyos panaszokat, s a tünetei enyhék, így sokan észre sem veszik, hogy baj van. A kezeletlen és fel nem ismert probléma azonban súlyos betegségekhez vezethet.
Alacsony pulzus: mikor jelez bajt?
A vérnyomást és a pulzust sokan összekeverik, holott egymástól jól elkülönülő fogalmakról van szó. Mi több, értékük sem változik mindig azonos irányban, így előfordulhat, hogy alacsony pulzus mellett mérünk magas vérnyomást.
Megelőzhető-e az ételallergia?
Egy baba hozzátáplálásának kezdete hatalmas mérföldkő mind a szülő, mind a baba számára. Rengeteg kérdés merül fel közben, és hamar előkerülnek az allergia lehetőségei is. Melyek azok, amelyek a leggyakrabban előfordulnak? Hogyan lehet őket megelőzni?
Felfázás kisokos
Ha azt gondolnánk, hogy nyáron elkerül minket a felfázás, akkor nagyot tévedünk. Lehet ősz vagy tél, vagy tavasz ugyan úgy jelentkezhetnek a hólyaghurut tünetei és bizony gyakran azt mondhatjuk, hogy mindig a legrosszabbkor jön.
Házi praktikák napégés ellen
Legjobb válasz és módszer természetesen, ha le sem égünk a napon és elkerüljük ezt a problémát, azonban, ha már megvan a baj, akkor a következő praktikákkal érdemes kezelni.
Hátfájás ellen házilag
Hátfájás ellen házilag, otthon is sok mindent tehetsz akár a megelőzésről, akár a gyors tüneti kezelésről, akár hosszú távú, tartós megoldásról van szó. Még enyhe hátfájás esetén sem érdemes ölbe tett kézzel ülni, mert könnyen súlyosbodhatnak a panaszok, és megbosszulhatja magát, ha nem teszel valamit idejében a hátfájás ellen.
Pszichológus, pszichiáter, pszichoterapeuta
Gyakran találkozunk ezekkel a kifejezésekkel, mégis sokan használják helytelenül, egymás szinonimájaként. Mutatjuk, mi a különbség.
A fáradtsàg lehetséges okai
Gyakran érzi úgy, hogy teljesen kimerült? Nincs ereje semmihez, folyton álmos és nem tudja, mi lehet az oka? Gondolta volna, hogy az esetek nagy részében az életmódod a bűnös? Íme, kilenc gyakori ok, amely fáradtságot okozhat.
Hogyan szabaduljunk meg a duzzadt ajkaktól?
Előfordul, hogy az ajkak valamilyen sérülés következtében nagymértékben megduzzadnak. Ezt okozhatja szélsőséges időjárás, szárazság, tápanyaghiány, vírusos fertőzés, sérülés vagy vágás, kiszáradás, rovarcsípés, allergiás reakció, vagy a szájápoló termékek helytelen használata.
Mit csinál egy igazságügyi orvosszakértő?
Az igazságügyi orvostan az orvostudomány olyan szakága, amely részben patológia, részben pedig jogtudomány, éppen emiatt az orvosszakértőnek sokrétű szaktekintélynek kell lennie, hogy munkáját a legkörültekintőbben tudja végezni.
Hány éves kortól fogyókúrázzon egy gyerek?
Ha az elhízás mértékét szeretnénk megállapítani, akkor az erre legelterjedtebb módszer a testtömeg index, azaz a BMI, melyet úgy lehet kiszámítani, hogy a testtömeget elosztjuk a testmagasság négyzetével. Ha ez az érték 25 fölött van túlsúlyról, ha 30 felett van elhízásról beszélünk.
Alkohol és gyógyszer?
Nem véletlen, hogy nem szabad gyógyszerre alkoholt inni, egyrészt rontja a gyógyszerek hatását, másrészt rosszul is lehetünk ettől a kombinációtól. Semmilyen orvosságra ne igyunk alkoholt!
A hurutos köhögést így kezeljük
Légúti betegségek gyakori kísérő tünete az elhúzódó hurutos köhögés. Szervezetünk számára ugyan előnyös, hiszen a kórokozók eltávolítását segíti, nekünk viszont kellemetlen a sokszor rohamokba torkolló, fullasztó köhögés.
Vérzés terhesség alatt
A vérzés terhesség alatt minden kismamát nagyon megrémíthet! Gyakran egyszerű ok állhat a hátterében, de mindenképpen nagyon komolyan kell venni, mert életveszélyes állapotot is előidézhet!
Mit jelez a magas karbamidszint a laborleletben?
A magas karbamidszint hátterében több dolog is állhat, egyebek mellett a vese működésének elégtelenségét is jelezheti.
Készülj fel a terhességre!
Amikor állapotos vagy, a testednek 9 hónapig rendkívül fontos munkát kell végeznie. Szóval, ha éppen családtervezési szakaszban vagy(tok), mindenképpen olvasd el a cikket, és kövesd a javasolt lépéseket, hogy minél nagyobb eséllyel adhass életet egy egészséges kisbabának!
A világ legritkább és legfurcsább allergiái
Az, hogy valaki a parlagfűre allergiás, vagy a porra egy viszonylag mindennapos dolog, gyakori. Szenvedünk tőle, de nincs benne semmi meglepő, ahogy egy tejcukorallergia vagy egy gluténérzékenység sem ritkaság sajnos manapság. Az, hogy valaki a vízre, netán a testmozgásra, vagy a pénzre érzékeny, már egy egészen érdekes és különleges dolog. Nézzük a világ legritkább és legfurcsább allergiáit.
Tudnivalók a hatékony fájdalomcsillapításról
A fájdalom kellemetlen érzés és negatív érzelmi élmény. A fájdalomnak számos formája van és egyénenként változó hiszen mindenkinek más a fájdalomküszöbe.
Mit árul el a vizeletünk színe?
Talán ez ma tabutéma, azonban számos olyan betegség létezik, amelyre a vizelet megváltozásából lehet következtetni, így nagyon fontos dolognak tartom beszélni erről, hogy felismerjük a tüneteket. Magyarországon minden tizedik embert érint valamilyen vesebetegség, ezek pedig megelőzhetőek lennének.
Migrénes gyerekek – mi a teendő?
A gyerekeknek körülbelül 3-10%-a tapasztalja meg a migrént. Az előfordulási valószínűség a pubertásig nő, és akkor a fent említett gyerekek felénél megszűnnek a migrénes epizódok. Ha a tünetek a serdülőkor alatt jelentkeznek, nagyobb az esély rá, hogy felnőttkorban is jelen lesznek.
Mit árulnak el rólunk a körmeink?
A körmeinken lévő elváltozások utalhatnak például máj-, vese vagy akár szívproblémára is, ezért mindenképpen érdemes odafigyelnünk rájuk! Melyek azok a tünetek, melyek valamilyen egészségügyi problémára hívják fel a figyelmet?
Szürkehályog műtét: mit kell tudni róla?
A szürkehályog széles körben ismert, és legtöbbször műtéti kezelést igénylő betegség, állapot. A szemlencse elhomályosodásával, elszürkülésével jár. Mivel ez a korral alakul ki, inkább az idősebb korosztály körében elterjedt. De vajon kell-e félni a műtéttől, illetve mivel jár a folyamat?
Kiknek fontos a magnéziumpótlás?
Közeleg az ősz, az iskolakezdés, beköszöntenek a hűvösebb hónapok, ilyenkor szükség van az ásványi anyagok, vitaminok pótlására. A magnézium pótlása az egyik legfontosabb bizonyos esetekben. Kiknek fontos a magnézium pótlása?
Mire figyeljünk vérvétel előtt?
Időnként pusztán betegségmegelőzés, egészségmegőrzés szempontjából, máskor konkrét betegség miatt szükséges laborvizsgálat. A vérvétel bizonyos időközönként fontos, ám sokszor elbizonytalanodik az ember, mi mindent tehet és mit nem a laborvizsgálat előtt, ezért csokorba gyűjtjük, mi mindenre kell figyelni vérvételre készülve.
Allergiavizsgálat: melyik teszt mit mutat?
Sajnos egyre nagyobb probléma, egyre többeket érint, egyre több mindenre terjed ki. Nem szabad félvállról venni. Hogyan zajlik egy allergiavizsgálat, miként készüljünk rá és mi derül ki belőle? Nézzük meg kicsit közelebbről!
Nyári elsősegélytippek
Valljuk be, a legnagyobb odafigyelés ellenére is bekövetkezhetnek apróbb balesetek, ha a vakációzó, nyári szünetes három fiamra gondolok, akkor pláne visszafordulok a sarki patikába plusz doboz sebtapaszért. Nézzük a leggyakoribb nyári baleseteket és azok kezelését!
Tények és mítoszok a húgyhólyag egészségéről
Vannak témák, amelyekről nem szívesen veszünk tudomást, nem beszélünk vagy kínosnak érezzük. Fontos azonban tisztában lenni azok valóságtartalmával, jelentőségével. Az emberi húgyhólyag egészsége egy a sok közül.
Dióhéjban a lézeres szemműtétről
Ha szemüveges vagy, nyilvánvalóan hallottál már a különböző műtéti lehetőségekről. Ennek egyik leggyakoribb típusa a lézeres szemműtét. Másik lehetőség lehet a lencseimplantátum, ami rövidlátók esetében még jobb megoldásnak bizonyulhat. De ki az alkalmas jelölt egy szemműtétre?
Házi gyógyszertár
Minden háztartásban megtalálható a gyógyszer, de nem mindenki tudja, hogy melyek azok, amiket érdemes állandó jelleggel tartanunk, illetve ezeket hogyan is tároljuk.
Hogy mulasszuk el a csuklást?
Nem egy kellemes érzés valljuk be, engem kifejezetten zavar, mikor csuklani kezdek. Bár egy teljesen normális jelenség, mégis zavaró és kellemetlen folyamat, melynek során a rekeszizom egyszer vagy többször akaratlanul összerándul. Amilyen hétköznapi állapot is a csuklás, éppen olyan kellemetlen. Hogy lehet vajon a leggyorsabban elmulasztani?
Sport idősebb korban? Igen!
Futóversenyeken számtalanszor láttam idősebb versenyzőket, akik a fiatalokat megszégyenítő tempóval haladtak, természetesen nem kell ilyen szinten sportolni, azonban a rendszeres mozgás minden életkorban ajánlott.
Természetes módszerekkel az ősz hajszálak ellen!
Sokan elkeserednek, amikor meglátják az első ősz hajszálakat, mely akár bizony nem ritkán már huszonéves korban is előfordulhat! Miért őszülünk és mit tehetünk ellene?
Hogyan ismerhetők fel a veszélyes anyajegyek?
Anyajegyek boríthatják egész testünket, különböző formában, színekben, méretben. Általában jóindulatúak és nincs velük probléma, ám egyesesetekben sajnos rákos elváltozásokká fajulhatnak. Az anyajegyek kapcsán az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen gyakran és mikor érdemes orvoshoz fordulnunk vizsgálatra.
Hipnózis elméletben és gyakorlatban
Hipnózis! Ennek a szónak a hallatán mindenkinek eszébe jut valamilyen gondolat, kép, film, helyszín. Ez pedig sokszor valamilyen távoli, bizonytalanságot sugalló érzést kelt. Esetleg eszünkbe jut Sigmund Freud, vagy az, hogy valaki meglenget egy órát, egy ember pedig fekszik a kanapén. A valóság azonban ennél sokkal sokszínűbb és érdekesebb is.
A leggyakoribb mérgező szobanövény
Sok szobanövény komoly veszélyforrás, hiszen mérgezést okozhatnak, ezért ezeket olyan helyre célszerű tenni, ahol a kisgyermek nem érheti el. Melyek a mérgező és a kisgyerekek szempontjából veszélyes növényeink?
Akik karácsonykor is értünk dolgoznak
Szinte mindenki a családjával ünnepel karácsonykor. Együtt fogyasztják el az ünnepi menüt a ragyogó karácsonyfa mellett, ajándékoznak, fényképeznek, gyerekzsivaj tölti be a házat, boldog fotók mennek a közösségi oldalakra, ám gondoljunk azokra is, akik nem otthonukban töltik az ünnepet
Milyen betegségeket jeleznek a körmeink?
Körmeink betegségekről is árulkodhatnak, a különböző körömhibák ugyanis utalhatnak egészségügyi problémákra, ezért kell komolyan venni, ha körmünk töredezik, barázdás vagy foltos. Milyen betegségeket jeleznek a körmeink?
Tippek őszi stresszoldásra!
Még az olyan aprónak tűnő, hétköznapi kihívások is okozhatnak bennünk feszültséget, mint a családi élet szervezése, a háztartás menedzselése vagy a munkahelyi rutinfeladatok elvégzése. Az ősszel újrainduló mókuskerékben szinte észre sem vesszük, hogy tűréshatárunk végéhez értünk, a felgyülemlett stresszt pedig ideje lenne levezetni. Ebben akár néhány otthon is elvégezhető, egyszerű gyakorlat is segíthet – állítja a NaturMed Hotel Carbona orvosa, aki a stressz oldásával kapcsolatban ad hasznos tanácsokat.
A gyerekkori gyakori orrfolyás oka
Talán nem hiába a „kis taknyos” elnevezés. Már elnézést, hogy ez jutott eszembe elsőre, de ez a megnevezés valahol talán innen ered. Gyermekkorban nagyon gyakori az orrfolyás, ennek okait vizsgáljuk ebben a cikkben.
Káros a túl sok alvás?
Káros lehet a túl sok alvás? Lehet, egyáltalán túl sokat aludni? Milyen káros hatásai, következményei vannak? Ezekre fogjuk megkeresni a választ.
Mire figyeljünk szaunázáskor?
A szaunázás nem csak a télen jelent felfrissülést, bármikor máskor is javítja a közérzetet, jó az ereknek és a vírusok ellen is hatásos. Nézzük mire kell figyeljünk szaunázáskor?
Fogfájás csillapítása házilag
A fogfájás az egyik legrosszabb dolog. Hirtelen és váratlanul jön valamint csak kapkodjuk a fejünket, hogy mit is tudnánk vele kezdeni. Ráadásul bizonyos helyzetekben nem tudunk azonnal orvoshoz sem menni vele. Ebben az esetben jó ismerni néhány házi praktikát, amivel enyhíthetjük a fogfájást.
Meg kell ijedni amikor azt halljuk: göb van a pajzsmirigyünkön?
Amikor az endokrinológus felhívja a figyelmet, hogy göb van pajzsmirigyünkön, bizony sokan megijednek, hiszen hirtelen nem tudni, miről van szó pontosan. Mit jelent az, hogy göb. Mit jelent, hogy a pajzsmirigyen? Most mit kell ezzel csinálni?
Gyógynövényekkel a demencia ellen
Léteznek gyógynövények, melyek demencia esetén hatásosak. Utánajártunk a lehetőségeknek.
Mi az alvási apnoe?
Mondták már Önnek, hogy hangosan horkol? Előfordul, hogy az éjszakai alvás után is fáradtan ébred fel? Álmos napközben? Hogyha igen, lehet, hogy Önnek alvási apnoéja van.
Terhességi toxémia
A terhességi toxémián (preeclampsia) az anya olyan megbetegedését értjük, amely kizárólag terhesség kapcsán jelentkezhet, a várandósság második felében alakulhat ki. A betegség súlyosbodása akár az anya és a magzat életét is veszélyeztetheti.
Sérv típusok és kezelési módjaik
A sérv (hernia) akkor fordul elő, amikor valamilyen belső szerv (például a bél egy kis szakasza) kikerül abból az üregből, amelyben normál esetben a helye van.
Figyelemzavaros hiperaktivitás gyermekkorban (ADHD)
A figyelemzavaros hiperaktivitás gyermekek milliót érinti a világon, de felnőttkorban is előfordulhat, folytatódhat. Az ADHD része a figyelem fenntartásának zavara, a túlzott aktivitás és az impulzív viselkedés.
Pajzsmirigybetegség és sport
Pajzsmirigybetegségnél egyáltalán nem tilos a sporttevékenység, sőt! sokat javíthat az életmódváltással együtt elkezdett és rendszeresen végzett testmozgás. Pajzsmirigybetegségnél nemcsak az életmódváltás fontos, néhány mozgásforma segítséget jelent.
Természetes antibiotikumok
Antibiotikumot szinte mindenki szedett már, a leggyakrabban felírt gyógyszereink egyike. Gyorsan segítenek, ám hatékonyságuk mellékhatásokkal jár, ezért érdemes megismerkedni a természet kínálta antibiotikumokkal, melyek természetesen nem helyettesítik az orvos által előírt kezelést.
Gyakori tévhitek a pattanásokról
A pattanás kamasz panasz, majd kinövöd, napozz sokat, ne piszkáld. Hányszor hallottuk ezeket és a legkülönfélébb tanácsokat, de valahogy egyik sem bizonyult igazán hasznosnak, legalábbis sokunk életében. A leggyakoribb tévhitek és amik mögöttük vannak.
Mentális betegségek, depresszió
Nem könnyű téma, de mindenképpen érdemes róla beszélni. A depresszióval, vagy a mentális betegségek valamilyen formájával legtöbbünk már találkozott életében. Vagy saját magunk által, vagy valamilyen hozzátartozó, társ, vagy barát okán.
Mondjunk nemet a téli depresszióra!
A téli időszak, a hideg, a sötét - covid járvány nélkül is - hajlamosít a melankóliára, depresszióra. Reggel alig bírunk felkelni, este hamar sötét lesz és hideg, nem tudunk koncentrálni a feladatainkra, letargia lesz rajtunk úrrá. A téli depresszió a leggyakoribb szezonális betegség.
Könyvajánló: Bocsáss meg, Rose Gold!
Rose Gold Watts 18 éves koráig abban a hitben élt, hogy súlyos beteg. Az egész élete arról szólt, hogy orvostól orvosig járt és mindenféle betegséggel diagnosztizálták, állapota romlott, kerekesszékbe kényszerült. Egy nap azonban fény derült a sokkoló igazságra: anyja hazudott neki. A lány nem volt beteg…
Mit vigyünk szüléskor a kórházba?
A kórházi csomagot a szülés várható időpontjától számítva már jó, ha 2 hónappal előtte összekészítjük, hiszen sosem lehet tudni, mikor lesz szükség rá. Ha előre gondolkodunk, minden szükséges holmi útra készen áll. Legyünk tudatosak és tervezzünk előre.
A depresszió, mint népbetegség az ifjúság körében
A depresszió mára már népbetegségnek számít. Bizonyos kimutatások szerint 2020-ban, már gyakoribb egészségügyi probléma, mint a szív és érrendszeri problémák. A mai magyar fiatalság több, mint 70% legalább egyszer átéli a depressziót fiatalkorában és több, mint felénél több hónapig is fennáll a betegség.
Mikor kezdjünk el aggódni, hogy nem jön a baba?
Amikor az ember babát szeretne, kicsit valahol úgy képzeli el, hogy pár hét után már kezében tarthatja a pozitív terhestesztet és örömmel újságolhatja párjának a boldog hírt. Azonban a valóság az, hogy két teljesen egészséges embernél sem számít ritkaságnak, ha esetleg egy vagy két évig nem érkezik a várva várt gyermekáldás.
Mit tehetünk a terhességi visszerekkel?
A várandósság hónapjai alatt elég sok nő szembesül aggódva különböző bőrproblémákkal, ekcémával, kellemetlenségekkel, pluszkilókkal, dudorodó visszerekkel. A visszerek látványa nem túl szép és bizalomgerjesztő, de nemcsak esztétikailag zavaró, hanem egészségügyi kockázatot is jelentenek.
Mit nyújt még egy edzés a sporton kívül?
Azt jól tudjuk, hogy formában tart, meg segít lefogyni, segít elkerülni a betegségeket, jót tesz nekünk mentálisan és elégedettséggel tölt el, de vajon konkretizálva mi minden ad nekünk a sport?
Az álmok és a valóság határán
Mindig érnek újabb és újabb tapasztalatok, amelyek a mindennapjaink szerves részét képezik. Ezekből építkezve élünk, mesélünk, cselekszünk. És, amit nem gondoltunk volna, ezek formálják az álmainkat.
Sport terhesség alatt
Azzal azt hiszem nem írok semmi rosszat, sem újat, hogy a sport a terhesség alatt is nagyon fontos, amennyiben az orvos ezt jóváhagyja. Milyen előnyei vannak a várandósság alatti sportnak és mely mozgásformák végezhetőek biztonsággal, ezekre megadjuk most a választ.
Mentsünk életet! – Újraélesztés, hogyan?
Tudni kell, hogy mi a teendő vészhelyzetekben, amíg a szakemberek nem érkeznek meg. Miért? Azért, mert életeket menthet. Lehet, hogy épp a családodban. Sosem tudhatod.
ONLINE RENDELŐ INDUL– Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Krónikus asztmás és allergiás gyermekeknek indul TB támogatott online vizit/távkonzultáció a Svábhegyi Gyermekgyógyintézeben.
Veszélyes gyerekjátékok
A gyerekjátékok általában aranyosak, érdekesek, sok örömöt szereznek, és fejlesztik a képességeket - ám ha kiválasztásuk során nem figyelünk, akkor nagy bajt is okozhatnak.
Kórosan sokat alszol? Erre figyelmeztet a szervezeted
Néha vannak időszakok, főleg télen, amikor több mint nyolc óra alvásra van szükségünk. De ha ez az időszak túlságosan kitolódik, vagy az alvásra szánt idő túlzottan meghaladja a szokásosat, akkor az akár problémák előjele is lehet.
Így látszik meg a bőrön az alkohol
Meggondolandó, hogy mennyit és főleg mit iszunk, ha alkoholról van szó, a bőrünk ugyanis nagyon megsínyli a mértéktelen vagy gyakori ivászatot, kiváltképp néhány ital. Nézzük, melyek ezek!
Mire jó a zeneterápia?
Mire jó a zeneterápia? S kik a zeneterapeuták? Orvosok, akik zenével gyógyítanak, vagy zenészek, aki mellesleg orvosként is praktizálnak?
Fájdalommentes edzés
Aki rendszeresen sportol, becsülettel edz, bizony szembesülhet gyakran a „problémával”, vagy inkább jelenséggel, hogy edzés után 1-2 nappal izomláz keletkezi, fáj itt-ott, nehézkes a lépcsőzés, ropognak az ízületek. Hogyan kerülhetőek el az edzés alatti - utáni sérülések, fájdalmak?
Kezelések előtt vagy mellett - Mit tehetünk a pollenszezon kellős közepén?
A pollenszezon kellős közepén járunk, egyre többet és egyre gyakrabban szenvednek allergiától. Ráadásul ezt erősíti az extrém meleg, ami ezen a nyáron is jellemző volt hazánkra. Az előrejelzések is magas, sőt, extrém magas pollen-koncentrációról szólnak, ám az érintettek, a gyógyszereken és kezeléseken túl, maguk is tehetnek a hatások csökkentése érdekében.
Amit senki sem szeretne hazavinni
A kellemes, nyárias időben szívesen keressük az árnyékos erdőket, órákig lehet barangolni, túrázni, terepen futni. Ezzel nem is lenne semmi baj, ha a kellemetlenkedő szúnyogokon kívül egyéb veszélyes vérszívók ne leselkednének ránk.
Ételallergia
A különböző allergiákkal, érzékenységekkel és intoleranciákkal napjaink orvostudománya rengeteget foglalkozik. Szerencsére az élelmiszeripar is afelé tart, hogy minél nagyobb fokú szolidaritást mutasson az allergiában szenvedők felé. És a gyógyszeripar is több lehetőséggel áll elő számukra.
Bohócdoktorok
Egy betegség, kórházban tartózkodás vagy egy fájdalmas beavatkozás gyakran próbára teszi a gyerekek, és a felnőttek lelki erejét. A humor és a nevetés éppen ezekben a helyzetekben tud segíteni. De kik azok a bohócdoktorok?
A McKenzie torna nyomában
A McKenzie-módszer a gerincproblémák speciális vizsgálati és kezelési rendszere. Ez az egyik legelterjedtebb gerinckezelési eljárás, a világ 40 országában alkalmazzák. A lényeg, hogy egy erre kiképzett szakember (orvos, gyógytornász) tüzetes állapot felmérését követően a gerinc nyújtását célzó gyakorlatsorral lokalizálja a fájdalmat és a beteg aktív, sokszor otthoni gyakorlásának hála csökkenti és/vagy megszünteti a tüneteket.
Ritka betegségek: átlagosan öt év a pontos diagnózisig
A ritka betegségek világnapja azokra a betegségekre hívja fel a figyelmet, amelyek kétezer ember közül kevesebb, mint egyet érintenek. A tünetek megjelenése és a pontos diagnózis felállítása között átlagosan öt év telik el.
Ésszel menjünk csontkovácshoz
A modern kor embere hamar megszédülhet a városi legendáktól, amely olyan csodaorvosokról szólnak, akik egy mozdulattal tesznek helyre sérveket. Egyszerűen nagyszerűnek tűnik. Millióknak van ma Magyarországon valami hát, tartás hibája. Próbálok segíteni abban, hogy ha már nagy a baj (vagy még jobb ha még csak kicsi) és csontkovácshoz megyünk mikre figyeljünk oda.
Beteg gyerekkel otthon
Nem alszik éjjel. Csillog a szeme. Forró a homloka, arca, háta. Izzad. Lázas. Nyűgös. Beteg. Hétfő reggel van.
Tabutéma: a szülési fájásokról és aggodalmakról – őszintén
A szülésig hosszú út vezet, azonban az állapotosság és szülés szakaszaival kapcsolatban megannyi tévhit kering. Igen, talán nem olvasunk eleget vagy kérdezünk az orvosunktól, de a nők között így is túl nagy a csönd, hiszen kevesen mernek úgy nekimenni a szülésnek, hogy pontos tájékoztatást kapnak arról, hogy mire is számíthatnak. A leendő kismamákat a gyakoroló anyukákat nem igazán akarják ijesztgetni, pedig pontosan emiatt jár rengeteg egygyermekes anyuka úgy, hogy soha többet nem akarja vállalni a szülési fájdalommal járó érzést.
Nátha kezelése gyorsan
Tél van, és a változékony időjárás ellenére többnyire hideget tapasztalhatunk a napi sétáink során. Amivel semmi gond nincs, egészen addig, míg meg nem jelenik az ismerős vörös folt az arcunkon, amit az orr folyás okoz, és el nem kezd rázni a hideg a fűtött szobában is. A téli náthán mindenki szeretne minél hamarabb túlesni. Mutatunk pár örök érvényű tippet.
Kezdődik a tél
Mit tegyek az egészségemért most, hogy téliesre fordult az időjárás? Szinte minden télen feltesszük ezt a kérdést, hiszen nyáron sokkal könnyebb dolgunk van: nem kell rétegesen öltözködni, nincs influenza-járvány, és nem merülünk ki olyan hamar. De télen sem kell szenvedéssé válnia az egészségi állapotunk karbantartásának.
Gyors szívverés – kezdjek aggódni?
Az egészségünkkel kapcsolatban soha nem lehetünk elég óvatosak, ezért minden apró jelre figyelmeztetésképpen kell tekintenünk. Így van ez a szívünk egészsége esetében is, hiszen szerencsére ez a szervünk szorgos munkája mellett azonnal jelez, ha valami gond van. Nekünk csak meg kell tanulnunk figyelni rá.
Reklámok, és azok veszélyei – legyünk tudatosak!
A reklámok önmagukban nem veszélyesek. De ha általuk átalakítjuk a saját gondolkodásunkat, az már sokkal veszélyesebb. Nem azért, mert egyszer rossz döntést hozunk, hanem mert a cselekedeteink mechanizmusa a fejünkben megmarad, és mi sokszor fogjuk ugyanazt a hibát elkövetni. Legyünk tudatosak és kritikusak!
Amit a vízről érdemes tudni
Naponta szajkózzuk, hogy eleget kell inni, napi 2-2,5 litert, de az igazi okát nem tudjuk. Csupán annyit, hogy ez így egészséges. Most többet is megtudhatunk a folyadékbevitel fontosságáról.
Migrén? Időjárás? Stressz? – Mit tegyek a fejfájás ellen?
A fejfájás nem ismeretlen probléma szinte senki előtt. Néha azt sem tudjuk, hogy mi okozza, csak jön, és sokszor az is rejtély, hogy mitől múlt el. Ezért aztán az univerzális fejfájás-elmulasztó módszer még várat magára, de biztos, hogy mindnyájunknak megvan a maga rítusa, amit fejfájás esetén bevet. Persze ez attól is függ, hogy mi alakítja ki azt.
Lehet, hogy hipochonder vagyok?
A hipochondria legfőbb ismertetőjele, ha valaki túl sokat aggódik az egészsége miatt. Egy amerikai tanulmány szerint az idegesség ezen típusa az ambuláns betegek körülbelül 5%-át érinti.
Gondoljunk a szemünk védelmére
Ha nem fáj semmink akkor gyakran hajlamosak vagyunk kihagyni a szűrővizsgálatokat, és csak akkor fordulunk orvoshoz, hogy ha már baj van. Így van ez a szemünkkel is, pedig apró odafigyeléssel számtalan kellemetlenségtől megóvhatnánk magunkat.
A rendszeres vizsgálatok és szűrések fontossága
Sokan nincsenek vele tisztában, hogy melyek azok az orvosok, akiket rendszeresen meg kell látogatni, illetve, hogy mit is jelent ez a rendszeresen. És akik tudják, azok sem mindig mennek el. Pedig a fontossága vitathatatlan.
A leggyakoribb probléma: a hátfájás
Sokan küszködnek a hátfájástól, ki az állómunka, ki az ülőmunka miatt, a lényeg ugyanaz, viszont, mint mindenre, erre is van megoldás.
Álvilág vagy hasznos virtuális tér?
Egy felmérés szerint az emberek manapság attól félnek legjobban, hogy megszakad a kapcsolódásuk a külvilággal, hogy nem tudnak a megszokott módon kommunikálni. Hogy leáll az internetkapcsolat, hogy meghatározatlan időre megszűnik számukra a virtuális közeg. Vajon függőséget okozó álvilág, vagy hasznos virtuális tér a közösségi oldalak felülete?
Amikor hiába kérlek, hogy ne a napon focizz
A szervezet meleg érzése 30-35 foknál jelentkezik. A napszúrást tartós, hosszabb ideig történő, tűző napon tartózkodás váltja ki, s ha hosszabb ideig éri fokozott hősugárzás a fejet, hőguta alakul ki. Hogyan előzhető meg, illetve, ha megtörtént, hogyan kezelhető a napszúrás?
Vigyázzunk rájuk!
Kitört a vakáció, a fáradhatatlan és energikus gyermekeink végre kiszabadultak az iskolából. Bicikliznek, gördeszkáznak, pancsolnak, ugrálnak, szaladgálnak, játszótereznek, hintáznak reggeltől estig. Rengeteg a veszélyforrás. Vigyázzunk rájuk!
Miért félünk az orvostól?
Szokták mondani, hogy a magyar ember csak akkor megy el orvoshoz, amikor már semmi más megoldást nem lát. De, mi lehet ennek az oka?
Mit tegyél, ha nem tudod begombolni a nadrágod?
Aki szenvedett már gyomorpanaszoktól, voltak emésztési gondjai, annak mindenféleképpen érdemes ezután tudatosan felépíteni a napi étrendjét. Cikkünkből kiderül, mit tehetünk a laposabb has érdekében, és most kivételesen nem a fogyás a téma!
Sorozatfüggőség
Egy hosszú nap után jól esik megnézni egy filmet, vagy egy részt a kedvenc sorozatunkból, hogy addig is eltereljük a figyelmünket a mindennapos problémákról, és hagyjuk az agyunkat egy kicsit pihenni. Ez a tevékenység egyáltalán nem káros, de kevesen tudják, hogy a sorozatok is ugyanolyan függőséget okozhatnak, mint a káros szenvedélyek.
Hosszabbítsd meg az életed! Íme, öt dolog!
A Harvardi Egyetem kutatói közöltek egy mindenre kiterjedő tanulmányt, melyből kiderült a hosszabb élet öt kulcsa. A szakemberek szerint ezzel az öt szabállyal, évekkel is tovább élhetünk. Íme...
Öntsünk tiszta kávét a pohárba! – Kávézás okosan
A kávézás kényes téma, melynek élvezetét beárnyékolja, hogy ártalmas és egészségtelen szokásnak kiáltotta ki a táplálkozástudomány. Máig sem egységes a szakemberek álláspontja, most azonban összegyűjtöttük az érveket, ellenérveket.
Egy konferencia a betegekért
Az idén is,- a Hungaropharma jóvoltából- megrendezésre kerülő grandEXPOnak a központi témája: a gyógyszerészi gondozás volt. Mit tehet értünk a gyógyszerészünk? Mit jelent a gyógyszerészi gondozás? Hogyan segíthet a gyógyszerészünk a mindennapjainkban?
Fogápolási kisokos
Hajlamosak vagyunk csak akkor látogatni a fogorvosunkat, ha már elviselhetetlenül fáj a fogunk és megeshet az is, hogy azt már nem tudják megmenteni és ki kell húzni. A fogaink megvédése érdekében különböző módszerekkel és praktikákkal tudunk védekezni. Most, nézzük meg, mire kell, odafigyeljünk a fogaink ápolásánál.
Mikor kell nephrológushoz fordulnunk?
A vesebetegség az egyik legelhanyagoltabb egészségügyi probléma. Becslések szerint a magyar lakosság majdnem 10%-a szenved valamilyen vesebetegségben, az érintettek nagy része azonban egyáltalán nincs tisztában állapotával.
Pókemberrel a traumatológián
Itt a farsangi mulatságok ideje, nincs ez másképp egy oviban sem. Természetesen nagy izgalommal várták tavaly is a gyerekeim a jeles napot. Már reggel mind jelmezt öltöttek és készülődtek a bulira, akkor még nem hittük, hogy aznap valami történni fog…
Édességvágyunk rejtett okai- talán ez egy betegség jele?
A cukoréhség és a leküzdhetetlen édességvágy mögött nem biztos, hogy a saját gyenge ellenállási képességünk az ok. Ha gyakran érzünk szinte leküzdhetetlen vágyat a magas cukortartalmú élelmiszerek iránt, könnyen lehet, hogy rejtett probléma áll a háttérben.
Élhetnek boldogan a pikkelysömörben érintettek?
Egy most készült globális boldogságfelmérés szerint a magányosság és az orvosokba vetett bizalom erősen összefügg a pikkelysömörösök boldogságérzetével. A kutatás alapján a psoriasissal élők a latin-amerikai országokban a legboldogabbak.
Milyen a jó természetgyógyász?
Neked mi jut eszedbe a természetgyógyász szó hallatán? Egy cserzett arcú nénike, aki gyógynövényeket gyűjt, szárít, teákat kever, és mindenkinek azokat ajánlja? Esetleg egy lepelbe burkolózó különc? Nem is tévedhetnél nagyobbat! Magyarországon szigorúan szabályozott, hogy ki lehet természetgyógyász.
Zsibbadás: az idegeink panaszt jeleznek!
Sokszor nem is tulajdonítunk neki jelentőséget, ha zsibbad valamelyik végtagunk, pedig a visszatérő bizsergető érzés az ortopéd szakorvos szerint súlyos neurológiai vagy mozgásszervi betegséget is jelezhet. Csak alapos vizsgálattal lehet kideríteni, mi a kiváltó ok és ennek ismeretében megtalálni rá a gyógymódot.
Hogyan tisztítsuk helyesen a kisgyermekek fülét?
A mindennapos tisztálkodás elengedhetetlen része a gyerekek fülének tisztítása, azonban sok rossz beidegződés és tévhit kering az érzékeny szervvel kapcsolatban. A fül-orr-gégész szakértő segítségével elsajátíthatjuk a helyes módszert, fertőzésektől és gyulladástól, fájdalomtól kímélve meg gyermekünket.
Szabadulj meg a fogcsikorgatástól!
Napjainkban egyre több fiatalt és már a gyermekeket is érinti a fogcsikorgatás mint betegség jelenléte. Az egyre nagyobb rájuk nehezedő nyomás, stressz, feszültség és az elvárások halmazának hatására rövid idő alatt is megjelenik a fogcsikorgatás. De van-e rá megoldás?
Csókbetegség: mi is az?
Sokat emlegetjük a csókbetegséget, halljuk a tv-ben, rádióban, olvassuk az interneten, de sokan nincsenek tisztában azzal, mi áll ennek a hátterében, mit is jelent pontosan.
Biztonságos-e a gyermekvállalás, ha melldaganattal küzdünk?
Mindenkinek hatalmas testi, illetve lelki teherrel jár a rákkal való küzdelem, főleg mert a nőiesség egyik jelképéről beszélünk. De mi a helyzet a fiatal, gyermekvállalás előtt álló nőkkel? Vajon véget vethetnek a családtervezési folyamatnak? Fel kell-e adniuk a saját gyermek vállalásának lehetőségét?
A homeopátia igenis hatásos - állítja a tapasztalt gyerekorvos
Hatásos-e a homeopátia vagy sem? Mivel az utóbbi időszakban sok kritikát kapott, így megkérdeztünk a tényekről egy tapasztalt szakembert, aki gyermekorvosként már évek óta sikeresen alkalmazza a homeopátiát. Kérdéseinkre Dr. Birki Ida válaszol.
Nagyon ellenálló baktériumok?
Sokan a megbetegedésük elején megriadnak, és az antibiotikumot látják az egyetlen elfogadható megoldásnak. Ennek következtében azonban olyan mértékben kiterjedhet az antibiotikum rezisztencia, hogy idővel nem lesz effektív gyógyszerünk a betegségek ellen.
Otthon végezhető teszt örökletes betegségek előrejelzésére
Az USA-ban lassan elérhető lesz egy otthon végezhető genetikai teszt, amellyel bizonyos betegségekre való hajlam kimutatható. De milyen betegségekre való hajlamot lesz képes kimutatni a teszt?
Együtt „pelenkázott” Peller Mariann és Péter Szabó Szilvi
A kipirosodott bababőr még a leggondosabb ápolás ellenére is előfordulhat. Anyukaként ismerős problémák ezek Péter Szabó Szilvinek és Peller Mariannak is, akik a pelenkacsere körüli dilemmákat is körbejárták egy kerekasztal-beszélgetésen. Gyakorló sztáranyukáink bőrgyógyász és belgyógyász szakértők segítségével beszélgettek a témáról.
Az online orvoslás előnyei és hátrányai
Sok orvos szenved attól a jelenségtől, hogy a páciensek az internetről tájékozódnak a problémáikat illetően. Noha jó lenne, ha a magyar társadalom egészségtudatosabbá válna, úgy tűnik, nem ez a jó út - az online tájékozódás igen szélsőséges formában jelentkezik hazánkban.
Terhesség kezdetén jelentkező problémák – dilemmák és tanácsok
Semmi nem üti ki a ringből azt az izgalmat, amikor pozitív terhességi tesztet lát egy nő abban az esetben, ha már készen áll az anyaságra. De életük egyik legboldogabb pillanata idegessé is teheti őket..
Segítség a férfiaknak - péniszimplantátumok
Jelenleg kétféle technika elérhető azok számára, akik merevedési problémákkal küszködnek, és a mindennapi szexuális életükön az alkalmazott gyógyszerekkel sem tudnak kielégítő eredményeket elérni.
Megdöbbentő, de egyszerű diagnosztizáló módszer
Problémád van? Nos, mostmár itt az ideje, hogy abbahagyd az öndiagnosztizálást, ugyanis van egy új, tudományos alapú, bélbarát megoldás. Vajon küldjünk-e székletmintát a postán, avagy az emberi bélflóra összetételének szerepe...
A kiskutya, aki lenyelt egy 20 cm hosszú kést
Kis házi kedvenceinket ma már teljes mértékben családtagként kezeljük. Többek között ezért is megrázó számunkra, ha történik velük valami... A történetben szereplő kis kedvenc családjának is volt most miért aggódnia!
Miért nem ajánlott fültisztító pálcikát használnunk?
A jelenleg aktuális orvosi ajánlás szerint még mindig nem tanácsos fültisztító pálcikát használni. Ez az egyszerű kis eszköz ugyanis nem szabadít meg minket a fülben lakozó zsírtól, ellenben károkat okozhat.
Kórházmisszió a betegekért és az ápolókért
Bagdi Bella zenésztársaival kórházmissziós koncertekkel segíti az ország gyógyintézeteiben a betegeket és a dolgozókat is, hiszen a dalok pozitív üzenetei mindenkit feltöltenek. „A belső béke megteremtése – Gyógyító énekek a testnek és a léleknek” című programjával járja az ország kórházait 2013 óta.
A viszkető bőr egyik lehetséges oka, az ágyi poloska – áttekintés
Sok apró rovar és bogár okozhat kellemetlen meglepetéseket, de az egyik legnagyobb feladat közülük az ágyi poloskák társasága. Miért szeretnek minket, és mit tehetünk ellenük?
Istenek, vagy orvosok?
Rengeteg panasz éri a magyar egészségügyet, ami tény és való, hogy nincs a legjobb helyzetben. De biztos, hogy a mi szemléletünk megfelelő? Vajon nem túl magasak-e az elvárásaink az orvosokkal szemben? Nagyon úgy tűnik.
Csökkent az influenzások száma
Úgy tűnik, végre lecsengőben van a járvány.
Az egészségmegőrző szemlélet fontossága
Manapság fordítva állunk az egészség kérdéséhez, mint kellene: nem vigyázunk magunkra eléggé, aztán pedig rohanunk a doktorokhoz valamilyen orvosságért, hogy javítsák meg, amit elrontottunk. Pedig lehet másképp…
Néhány szó a védőoltásokról
A kisgyermekes szülőknek sok újdonsággal, problémával kell megbirkózniuk, s az egyik legnagyobb fejtörést az okozza, hogy milyen védőoltást/védőoltásokat kapjon a gyerek.
Kell-e a lázat csillapítani?
Sok a tévhit e témával kapcsolatban, s az utóbbi időben ismét napirendre került a kérdés, amelyet most mi is igyekszünk tisztázni.
Megújult a legnépszerűbb egészségportál, a Házipatika
Virtuális orvosi rendelő? Gyakorlatilag igen! A HáziPatika.com oldal megújulásával mostantól sokkal könnyebb lesz a dolga, ha orvost keres, vagy ha valamilyen betegségről szeretne részletesebb információt kapni.
Gondolatok a placebóról
Egészségünkkel kapcsolatban gyakran emlegetett fogalom az úgynevezett placebo, vagy placebohatás. Mi az? Van ilyen? Miért? Hogyan?
A magánrendelések közül a fogorvosi ellátás a legnépszerűbb
Bár a magyarok nagy része szerencsésnek mondhatja magát, és rendelkezik társadalombiztosítással, a fogorvosi ellátást legtöbben mégis magánúton veszik igénybe. A magánrendelések közül a fogászat a legnépszerűbb, a második helyen pedig a nőgyógyászat áll.
Szavazz az Aranyanyura
Ez a negyedik év, hogy kiosztják a Richter Aranyanyu díjakat. Mint az az elnevezésből is látszik, ez a díj kifejezetten a nők érdemeit élteti. Három kategóriában négy-négy hölgy jutott be a döntőbe, közülük mindegyik csoportból ketten vihetik el a pálmát, pontosabban a szobrocskát és a pénzjutalmat. Szavazz Te is, hogy szerinted „melyik anyu nevét kéne aranyba foglalni”?
Gyereknek is lehet magas a vérnyomása
Gyermekkorban is oda kell figyelni a magas vérnyomásra! - figyelmeztetnek a szakemberek. Ha tapasztaljuk, komolyan kell venni, szükséges kivizsgáltatni az okokat. Sokszor kezelni is muszáj a nagyobb baj elkerülése végett.
A tudatosság ára
Cikksorozatunk első részében azzal foglalkoztunk, hogy a tudatos gondolkodás önmagunkról, a lelkünkről egyre inkább elterjedni látszik. Mindez szép és jó – de vajon mennyibe kerül, ha valaki el akar indulni a „lelki úton”? Megteheti-e ingyen, vagy egyáltalán megéri-e fizetni érte?
A tudatosság kora – ébredező világ
Azt mondják, ez az a kor, amikor az emberek a „tudatukra ébrednek”. Hogy mindez mit takar?
Vigyázzon, kire bízza az egészségét!
Érdeklődjön a közvetlen ismeretségi körében, más orvosoknál, valamint éles helyzetekben kérje ki több szakember véleményét is az állapotáról! Sajnos egészség-témakörben sok a felelőtlen, sőt a szükséges ismeretekkel nem rendelkező „szakember”
Pszichológushoz fordulni nem őrültség
Sajnálatos módon kis hazánkban még mindig elterjedt az a nézőpont, hogy aki pszichológushoz jár, az nem normális, és biztosan csak az őrültek fordulnak ilyen „agykurkászokhoz”. Pedig a valóság közel sem ilyen negatív. A rossz hozzáállás egyik oka, hogy még ma is összekeverik a pszichológus és a pszichiáter, pszichoterapeuta fogalmát.
Mit kezdjünk a szívzörejjel?
A gyermekkorban tapasztalt szívzörejjel kapcsolatban az a jó, hogy az esetek jelentős részében nem jelent betegséget, és ha igen, akkor kezelhető a dolog. A rossz, hogy nem könnyű észrevenni, nagyon oda kell figyelni rá és alaposan ki kell vizsgáltatni.
Túlzásba vitt gyógyszerek
A különböző gyógyszerek nagyon fontos részei életünknek, azonban a legtöbb esetben túlzott a fogyasztásuk, és ami még rosszabb: sokszor helytelen.
A másik oldal
Egy műtéti komplikáció, vagy hiba természetesen megviseli a beteget és nemcsak fizikailag, hanem pszichésen is. Nyilván az emberek többsége inkább ezzel az oldallal tud azonosulni, ezért a másik fél (orvos) kerül a legtöbb esetben az arctalan, sematizált bűnös szerepébe.