Így lehet csökkenteni a demencia kockázatát
A demencia kialakulása nagyon is valós veszélyt jelent bárkire nézve. Néhány életmódbeli változtatással viszont sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a kockázatát.
Miért fontos a B12 vitamin?
A vitaminok elengedhetetlenek az egészséges testi, szervi és pszichés működésünkhöz, nem lehet eleget hangsúlyozni fontosságukat. Egyik ezek közül a B12 vitamin, aminek sokféle jótékony hatása ismert.
Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció
Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.
A fehér tea egészségre gyakorolt jótékony hatása
A fehér teát sok kozmetikai szerben használják aktív hatóanyagként, valamint a hagyományos kínai orvoslásban is számos betegség gyógyítására.
Új hobbik 60 felett
Nemrég a 60 év felettieknek ajánlott sportokról, mozgásformákról írtam, ma inkább az életkor előrehaladtával választható új hobbikról esik néhány szó, hiszen a 60-as években is megannyi érdekes és új dolgot lehet kipróbálni.
Demencia – a szellemi frissesség romlása
Sokaknak ismerős sajnos az időskori emlékezőképesség elvesztése, amikor rokonunk, vagy a szomszéd furcsán viselkedik, nem tudja, hogy mit miért csinál, vagy miért ment el mondjuk a boltba, vagy hogyan került oda. A felsoroltak csak egy-egy darabja a tünetegyüttesnek.
Az alvászavar ilyen betegségeket jelezhet
Átlagosan 7-9 óra éjszakai alvásra van szüksége a felnőtteknek ahhoz, hogy kipihent állapotban kezdhessék a napot, és a szervezetük is egyensúlyban maradjon. Sokan küzdenek azonban alvási nehézségekkel, és jó páran tapasztalatból ismerik az elégtelen alvás kellemetlen következményeit. Vajon mi okozza, hogy nem jön álom a szemünkre?
Miért szuperélelmiszer a cékla?
Éppen ősszel terem és kiváló immunerősítő, valamint minden része felhasználható: ez a szuperélelmiszer a cékla.
Táncolj a testi-lelki egészségedért
A mindennapi mozgást, edzést nem csak felülésekkel és fekvőtámaszokkal tudhatjuk le, hanem tánccal is és ne higgyük, hogy csak az táncolhat, aki profin mozgatja a testrészeit. A tánc átmozgat, erősít, leizzaszt, erőt ad, feltölt.
Az olvasás egészségügyi hatásai
Kutatások támasztják alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Nemcsak bölcsebbé válhatunk, hanem okosabbá, empatikusabbá is.
Hogyan ismerjük fel a hiánybetegséget
A különböző vitaminok hiánya a szervezetben különböző tünetekkel jár, de miből tudhatjuk pontosan, hogy melyik vitaminra van szüksége éppen testünknek?
Ashwagandha, azaz az indiai csodaszer
Az ázsiai csodaszer nem csak a stresszre és szorongásra, de alvászavarra is javallott, sőt, akár a rákos sejtek ellen is felveszi a harcot.
Mire lehet számítani demencia esetén?
Sajnos sokakat érint a demencia, akár saját magán tapasztalja, akár egy rokon vagy jó barát küzd ezzel, érdemes tisztában lenni a tünetekkel.
Mi az az időszakos böjt és mire jó?
Ez az utóbbi időben felkapott étkezési forma egyre nagyobb teret hódít és kezdjük elfelejteni a belénk nevelt napi legalább háromszori étkezést. De mi is ez pontosan és mire jó?
Kis mennyiségben gyógyszer...
Kis mennyiségben gyógyszer, nagyobb mennyiségben méreg”. Idősebb emberek körében ismert ez a szállóige, hogy a bor, vagy más egyéb alkohol, kis mértékben lehet orvosság is, de mértéktelenül fogyasztva már káros. Miért gondoljuk egészségesnek és hol vannak a határok?
Gyógynövényekkel a demencia ellen
Léteznek gyógynövények, melyek demencia esetén hatásosak. Utánajártunk a lehetőségeknek.
A demencia lehetséges jelei
Az Alzheimer-kór a demenciák csoportjába tartozó neurodegeneratív megbetegedés. Az alább felsorolt tünetek közül legalább kettőnek a megléte már demenciát jelent.
Mire jó a zeneterápia?
Mire jó a zeneterápia? S kik a zeneterapeuták? Orvosok, akik zenével gyógyítanak, vagy zenészek, aki mellesleg orvosként is praktizálnak?
Olvasunk még könyveket?
A mai világban a legfontosabb, ha érvényesülni szeretnénk, hogy minél gyorsabban jussunk információkhoz. Erre tökéletesen elég az internet. A hírkereső oldalak, a közösségi felület, a televízió és a rádió gyorsan kiszolgálja az információéhségünket, szórakoztat, tájékoztat. De hol maradnak a könyvek
Az Alzheimer-kór
A demenciában szenvedő betegek több mint hetven százaléka Alzheimer-kóros és ez a szám egyre csak emelkedik.
Az öregedés – 3. rész
Legtöbbünk talán legnagyobb félelme az öregedés. Kinek a szépség elmúlása, kinek a halál közeledése miatt, de egy biztos, senki sem szeretne megöregedni.
A testmozgás 6 meglepő előnye
Persze mindenki tudja, hogy a testmozgás egészséges és jó hatással van a szervezetünkre, de van néhány igen meglepő előnye is.
Egy idegen nyelv ismerete késleltetheti a demenciát
Azok az emberek, akik egy nyelvnél többet beszélnek, és megjelenik náluk az időskori elbutulás, öt évvel tovább élnek, mint azok, akik csak az anyanyelvükön képesek kommunikálni.
Idősek Világnapja: fiatal lelkek
Ma van az Idősek Világnapja. Ebből az alkalomból gondoljunk rájuk kicsit másképp: fiatal, kortalan lelkekként. Hiszen ha a test, az évek száma változik is, a lélek valóban kortalan. Ez nem csupán egy közhely, ennek a korosztálynak is hasonló érzéseik vannak, mint fiatalabb embertársaiknak.
Időben kimutatható lesz az időskori demencia
A szakértők olyan technológiák kidolgozásán fáradoznak, amelyek segíthetnek az időskori elbutulás diagnózisának felállításában már azelőtt, hogy a páciens észlelni kezdené a tüneteket, például a memóriaromlást.
Gondoljunk a demenciára!
A demencia problémája széleskörű, sok embert, családot érint. Az idősek közül rengetegen szenvednek ettől, kérdés, hogy mit tehetünk ellene, amikor még nem késő?
Ivásra buzdítunk! Persze csak mértékkel...
Az egészségügy korábbi és modern kutatásainak alapos elemzése remek álca arra, hogy alkoholt igyunk és ivásra buzdítsunk. Mi persze ilyet nem teszünk, de a sört bátran ajánljuk olvasóink figyelmébe.
Tévhitek a demenciáról
A demencia kóros szellemi hanyatlást jelent, ez a folyamat leginkább az időskort érinti. Fontos azonban tisztázni a kórkép néhány meghatározó tényezőjét, illetve a betegséggel kapcsolatban keringő tévhiteket.
Hogy kezeljük az Alzheimer-kórt: felismerés és türelem
Az Alzheimer-kór a demencia egyik leggyakoribb formája, mely fokozatosan, lépésről lépésre veszi uralma alá a személyiséget. A kór következtében kialakuló magatartásváltozás a kívülállók, hozzátartozók számára nehezen kezelhető.
Zeneszóval a demencia ellen
A leggyakoribb időskori kórkép a kóros mértékű szellemi hanyatlás, összefoglaló nevén demencia. Ami nem egyenlő azzal, hogy az életkor előrehaladásával számos agyi működés teljesítménye (például feledékenyekké válunk) csökken.